Επιλογη ηχειων και ενισχυτη για 3.1 σε υπνοδωματιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Καλησπερα. Για αρχη να πω οτι ειμαι σχεδον ασχετος με το σπορ αλλα εμαθα καποια πραγματα απο εδω μεσα.
Σε υπνοδωματιο 3.5 x 3.5 θελω να φτιαξω το set up κατα 95% για ταινιες.( ψαχνω και τηλεοραση).
Το μπατζετ για avr και 3 ηχεια αρχικα γυρω στα 700ε.
Για ηχεια κοιτουσα αρχικα τα polk t15 και t30 κεντρικο αλλα μαλλον επειδη θα ειναι τα κυρια ηχεια ισως ειναι μικρα αν εχω καταλαβει καλα.
Θα ηταν καλύτερα τα dali spektor 2 και vocal;( ειναι καλά για ταινιες η ταιριαζουν καλυτερα για μουσικη; )
Τα ηχεια θα τοποθετηθουν πανω στο επιπλο δεξια και αριστερά της τηλεόρασης, αποσταση μεταξυ τους δηλαδη 1.80m περιπου(σε αυτην την περιπτωση χρειαζετε το κεντρικο η δεν θα κανει διαφορά ; )
Οσον αφορα τον ενισχυτη ελεγα για denon x2700h τωρα που εχει 550 e και εδω θελω τα φωτα σας αν ειναι υπερβολη ο ενισχυτης εφοσον λογικα μεινω στο 3.1.
Ευχαριστω. . .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μπορείς και τον 1600H αν δεν σε ενδιαφέρει το HDMI 2.1 και το 4Κ120Hz gaming.

Δες τον σε συνδυασμό με τα Polk Signature S15e τουλάχιστον που είναι πιο fit για τους ενισχυτές αυτούς. Τα spektor 1-2 και Τ15 είναι κάπως μικρά για main ηχεία.
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Ειχα και αυτα στο μυαλο μου. .(δεν μου αρεσαν οπτικα και νομιζα οτι σε σχεση με τα spektor 2 δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα)
Σχετικα με τον avr αν παω σε καποιον καλό 5.1 τι ακριβως θα 'χασω';
Θα ειναι σημαντικη η λιγοτερη ισχυς του avr πανω στο δικο μου set up;
Στο ρωταω γιατι o 2700h ειναι 80 e πανω απο τον 1600h , οποτε αν κοιτουσα κατι αλλο να ηταν στα 400 ευρω ας πουμε αλλα να μην εχανα κατι πιο πολυ σε θεμα εικονας αν συνδεσω καποια πηγη επανω.
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Και αν αξιζει η αγορα κεντρικου ( θα μπει στο επιπλο της tv στο πανω ραφι το οποιο θα εχει αρκετο κενο χωρο δεξια και αριστερα ).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κατ' αρχήν θα σου πω ότι μπορείς να παραμείνεις εντός του budget σου όπως και να έχει, αρκεί να μην συμβουλεύεσαι σελίδες αναζήτησης τιμών. :eek:

Αν είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω από τα 700 ευρώ το σύστημα λίγη σημασία έχει. Σημασία έχει να μην κάνεις μεγάλο συμβιβασμό για... ένα πενηντάρικο.

Προφανώς μιλάμε για δύο ηχεία και έναν ενισχυτή. Στην πορεία χτίζεις σταδιακά το σύστημα. Και επειδή θα το πας σταδιακά, ας έχουν τα ηχεία έστω λίγο καλύτερο μπάσο σε σχέση με τα Spektor 1-2 και τα T15.

Με πεντακάναλους ενισχυτές γενικότερα χάνεις κάμποσα πράγματα, κυρίως το network και την ισοστάθμιση και το Dolby Atmos Virtualizer που δεν έχουν οι πεντακάναλοι ενισχυτές. Φαντάζομαι ότι λόγω περιορισμένου χώρου θα αργήσεις να βάλεις ηχεία για atmos και μέχρι να βάλεις (μια επιλογή που μελλοντικά θα σου καλύψει ο επτακάναλος ενισχυτής αν αλλάξεις χώρο) θα μπορείς να έχεις έστω ένα virtual atmos ήχο.
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Με το s30e θα εχω θεμα με την τοποθετηση του στο επιπλο;Οχι απο θεμα χωρου αλλα ηχου.
Το vitual atmos κανει διαφορα σε 3.1;( δεν ξερω αν καποια στιγμη επεκτεινω το setup).
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο να ρωτησω( κανονες site δεν ξερω) να μου προτεινεις εσυ καποιο καταστημα ή ακομα αν εχεις εσυ δικο σου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
To s30e είναι προτιμότερο από το S35e από πλευράς ήχου. Είναι πιο macho σε ήχο. Το s35e από την άλλη είναι μονόδρομος για όσους θέλουν κεντρικό ηχείο στο ίδιο ράφι με την TV χωρίς να κόβει εικόνα ή σε συνδυασμό με κάποιον UST προβολέα.
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Καταληγω λοιπον σε s15e (ζευγος) και s30e για τα ηχεια και avr στον denon x2700h για αρχη.
Μπορεις να προτεινεις καταστημα και περιπου την τιμη για τα ανωτερω;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υπό κανονικές συνθήκες θα σου πρότεινα να ακούσεις πρώτα στημένα συστήματα πριν αποφασίσεις.
Τώρα με το lockdown όμως μπορείς να πάρεις μόνο προσφορές.
Και μακριά από το skroutz, γιατί όπως θα δεις, αν το ψάξεις οι τιμές θα διαφέρουν σε κάποια προϊόντα.

Ιδανικά θα μπορούσες και τα s20e αλλά εκεί όντως θα ανέβει το budget.
Μελλοντικά πάντως τα S15e μπορούν να πάνε στις θέσεις των surround.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ να ρωτήσω ή μάλλον διευκρινήσω κάτι; Οταν λες υπνοδωμάτιο, εννοείς ότι είναι άδειο για να το κάνεις home cinema ή θα κάνεις κανονικά χρήση υπνοδωματίου και θες μέσα σ αυτό ένα συμπαθητικό συστηματάκι;
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Το 2ο οπως ακριβως το ειπες.
Παντα ηθελα την περιπτωση Νο 1 αλλα δεν ειχα ποτε εξτρα δωματιο για να γινει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αρα φαντάζομαι η απόσταση ακρόασης θα είναι μεγαλύτερη απ το 1.80 που θα είναι μεταξύ τους τα ηχεία σωστά; Αν ναι τότε πιθανόν η ύπαρξη κεντρικού ίσως και να είναι πολυτέλεια τέτοια ώστε να το αφήσεις τελευταίο αν εσύ κρίνεις ότι σου λείπει.
 

zwgrafiwtis

New member
22 November 2020
7
Θα ειναι 2.5 μετρα.Παω για αρχη για avr και 2 ηχεια . Μετα κοιταω για sub και βλεπουμε. .
Κυρια ηχεια μπροστα θα βαλω λογικα τα s15e , πιστευω να με καλυψουν γιατι θα τα εχω αρκετό καιρο σαν μπροστινά.