Αγορά Hi-Fi ή πολυκάναλου συστήματος;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Μπαίνω με μία στο θέμα. Ψάχνω εδώ και καιρό για αγορά ενός hi-fi συστήματος, προέρχομαι μόνο από ηχεία υπολογιστή (Logitech z623 συγκεκριμένα), και θέλω επιτέλους να πάρω ένα όσο το δυνατό σοβαρότερο σύστημα για το μπάτζετ μου (δηλαδή ~600-700 ευρώ). Είμαι όμως αρκετά άσχετος με το θέμα και όποια βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!
Από ανάγκες που θα ήθελα να μου καλύπτει είναι αρκετή ένταση, καθώς ακούω αρκετά δυνατή μουσική αφού δεν έχω θέμα με γείτονες κλπ, από μουσική ακούω αρκετά ηλεκτρονική και λιγότερο ροκ και οπότε φαντάζομαι θα ήθελα καλό μπάσο. Κύρια χρήση τους θα είναι για μουσική και λιγότερο για ταινίες (70%-30%). Ο χώρος μου είναι ~20τμ χωρίς εμπόδια ενδιάμεσα.
Για αρχή με την αναζήτηση που έχω κάνει κατέληξα ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω 2 ηχεία δαπέδου με ένα ενισχυτή, και μελλοντικά όταν θα υπάρχει επιπλέον μπάτζετ να βάλω και ένα sub και ότι άλλο χρειαστεί για να ολοκληρωθεί το σύστημα.
Από ηχεία αυτά που μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον είναι:
https://www.skroutz.gr/s/4007969/Mag...reme-2002.html
https://www.skroutz.gr/s/10885041/Dali-Spektor-6.html
https://www.skroutz.gr/s/8887397/Polk-Audio-T50.html
https://www.skroutz.gr/s/10553574/Magnat-Tempus-55-Ζεύγος.html
Επίσης αυτό που δεν ξέρω είναι ο ενισχυτής, και επειδή δεν είμαι γνώστης του θέματος δεν ξέρω με ποιόν θα έπαιζαν καλύτερα. Το βασικό όμως που θέλω είναι ότι θέλω να κάνω σύνδεση με τηλεόραση Ps5 και Pc οπότε θέλω να έχει τις ανάλογες υποδοχές, επίσης θα ήθελα να έχει και bluetooth για να μπορώ να κάνω και δουλεία από το κινητό.
Αυτά τα λίγα, ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Αγορά Hi Fi ή πολυκάναλου συστήματος;

Kαλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας !!! ξεκινωντας το βασικο που ειναι το α και το ω σε τι χωρο θα παιζει το ηχοσυστημα (τμ) και ποια θα ειναι η αποσταση που θα ακους !! :ADFADF1:

Τελος ξεχασα να ρωτησω οταν λες 600-700 ευρω εννοεις για ηχεια μαζι με ενισχυτη η ξεχωριστα???
 
Last edited by a moderator:

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Καλώς σας βρήκα!!
Ο χώρος μου είναι ~20τμ (ένα σαλόνι), τώρα θα ακούω είτε όταν κάθομαι στο γραφείο μου είτε πίσω στον καναπέ ο οποίος είναι γύρω στα 2,5 μέτρα πίσω από το γραφείο, μεσολαβεί ένα τραπεζάκι δηλαδή. Και για να καταλάβεις περίπου έχω το γραφείο μου κολλημένο στον τοίχο και από πάνω είναι η τηλεόραση και στην απέναντι μεριά του δωματίου είναι ο καναπές. Τώρα για το μπάτζετ έλεγα αυτά τα χρήματα και για τα δύο (ηχεία και ενισχυτή). Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα φτάσουν :bigcry:
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο, έχεις βάλει το θέμα σου στην ενότητα για home cinema, δηλαδή πολυκάναλο αλλά ο τίτλος σου αναφέρει hi-fi σύστημα, μετά μέσα στο κείμενο λες για 70% μουσική και 30% ταινίες, τελικά τι ακριβώς θέλεις; Αν είναι δικάναλες οι απαιτήσεις σου αυστηρά, μήπως να μεταφέρω το θέμα στην αντίστοιχη ενότητα του δικάναλου ήχου να σε κατατοπίσουν και να σε κατευθύνουν καλύτερα. Αν έχεις σκοπό να το επεκτείνεις το σύστημα παραπάνω από 2.0 ή 2.1 να τ αφήσουμε εδώ.

Οσο για την αναζήτησή σου, για μεγάλες εντάσεις όπως λες και αρκετό μπάσο και με τα δυόμιση μέτρα απόσταση θες είτε αυτοενισχυόμενα με τουλάχιστον 8ιντζο γούφερ ή ηχεία κόρνας όπως π.χ. Klipch κι ένα 10ιντζο υπογούφερ κλειστού τύπου. Η άλλη λύση είναι επαγγελματικός ενισχυτής κι ηχεία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα καλύψεις τις υπόλοιπες απαιτήσεις σου (bluetooth κ.λ.π.).
Για να τα συνδέσεις όμως αυτά με τηλεόραση, κονσόλα και υπολογιστή το ιδανικό θα ήταν ενισχυτής a/v με εισόδους hdmi in και out που θα έχει και bluetooth και φυσικά τη δυνατότητα για μελλοντική επέκταση. Ολα αυτά με την προυπόθεση πάντα ότι δεν είσαι απαιτητικός όσον αφορά την μουσική ακρόαση, να αναζητάς δηλαδή σώματα, χροιές και υψηλή πιστότητα δικάναλης αναπαραγωγής που ούτως ή άλλως μ αυτό το μπάτζετ είναι αδύνατον να το πετύχεις. Η άποψή μου αν κρίνω σωστά είναι ότι αναζητάς μία αξιοπρεπή αναπαραγωγή που θα στην προσφέρει κι ο a/v ενισχυτής παρέχοντάς σου ταυτόχρονα και τις ευκολίες που αναζητάς.

Κατά την προσωπική μου άποψη ο Denon AVR-S650H ίσως να μπορέσει να σε καλύψει αλλά με επιφύλαξη όσον αφορά τις εντάσεις. Για ηχείο με υψηλή ευαισθησία που να είναι μέσα στο μπάτζετ σου το βλέπω λίγο δύσκολο, ίσως θα πρεπε να κοιτάξεις για μεταχειρισμένα πακέτο ενισχυτή ηχεία ώστε να καλύψεις την ανάγκη σου με το συγκεκριμένο μπάτζετ κι υπόψιν ότι το υπογούφερ είναι απαραίτητο απ τη στιγμή που ζητάς καλό μπάσο.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για παράδειγμα κοιτώντας τώρα λίγο τις αγγελίες, https://avclub.gr/forum/showthread.php/172615-Klipsch-R-51M-black?p=1058568637#post1058568637 με 93db ευαισθησίας είναι μια χαρά για οποιονδήποτε ενισχυτή ή σαν κι αυτόν που σου πρότεινα. Θα σου μείνουν και χρήματα ώστε όταν μπορέσεις να συμπληρώσεις για ένα καλό υπογούφερ.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρόσφατα ένας φίλος ήθελε ένα οικονομικό δικάναλο. Κι αυτός ζοριζότανε οικονομικά και κοιτούσε πως να τα βολέψει με ένα σύστημα compact HiFi.
Του είπα όχι, αν θέλει κάτι καλό σε compact HiFi πρέπει να πάει αρκετά ψηλότερα.
Μετά κοιτούσε για πολύ οικονομικούς ραδιοενισχυτές δικάναλους. Καμία ευκολία όμως. Απλά αναλογικές είσοδοι και τίποτε άλλο. Άντε και κανα Bluetooth στο τσακιρ κέφι.
Οι πολύ εισαγωγικοί ενισχυτές με ραδιόφωνο έτσι κι αλλιώς δεν διαφέρουν σε ποιότητα με τους βασικούς πολυκάναλους, το ίδιο είναι μέσα μείον τα περισσότερα κανάλια.

Του πρότεινα τελικά κάτι δοκιμασμένο, και που θα του έδινε και λίγο παραπάνω σε ισχύ σε πραγματικές συνθήκες, αφού τα τροφοδοτικά είναι φτιαγμένα για περισσότερα κανάλια και όταν παίζεις με δύο ηχεία, η ισχύς ανεβαίνει πιο πάνω από αυτό που δηλώνει ο κατασκευαστής.
Τι του πρότεινα, τι πήρε και έχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος; Έναν AVR-X550BT και ένα ζευγάρι Polk Audio T50. Και έχει και τις ευκολίες του Bluetooth, των HDMI, των ψηφιακών εισόδων και της δυνατότητας να προσθέσει όποτε το θελήσει subwoofer με κανονικό bass management. Περισσότερα ηχεία δεν θα βάλει, είναι του δικάναλου, αλλά και πάλι είναι ωραίο να το έχεις σαν επιλογή για όποτε... .

Σε εσένα θα πρότεινα το ίδιο, αλλά αν μπορείς, για να έχεις και επιστροφή ήχου με eARC ακόμα και αν συνδέσεις σε TV για να παίξεις 4Κ120Ηz το PS5, να δεις το ίδιο αλλά με τον AVR-X1600H.

Για πολλούς λόγους:
Dolby Height Virtualizer. Έχεις Dolby atmos ακόμα και χωρίς έξτρα ηχεία atmos (virtual).
Adyssey MultEQ XT. Τη μεσαία εκδοχή του Audyssey.
Πιο σύγχρονα upmixers για το μέλλον (Dolby surround και DTS Neural X) αλλά και DTS Virtual X (αντίστοιχο του Dolby Atmos Height Virtualizer).
Αποστολή και λήψη ήχου Bluetooth. Στέλνεις ήχο και στα ακουστικά. ΟΚ αν πρόκειται για gaming θα έχεις latency αλλά καλό είναι να το έχεις για όταν ακούς μουσική.

Και πάνω απ' όλα είναι πολύ εφικτό να τα πετύχεις όλα αυτά, μαζί με τα ηχεία, στο budget σου.
 
Last edited by a moderator:

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Καλησπέρα και από εμένα!
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι μελλοντικά (όταν μαζευτεί το ανάλογο μπάτζετ) να προσθέτω κομμάτια σιγά σιγά στο σύστημα μου, για αυτό και το έβαλα εδώ πέρα.
Λάθος μου ο τίτλος, αν αλλάζει από κάπου θα το κάνω.
Επίσης όπως είπα και πιο πάνω είμαι τελείως άσχετος με το θέμα οι μόνες γνώσεις μου είναι ότι διαβάζω από διάφορα φόρουμ και γενικά από reviews στο ίντερνετ οπότε ξέρω ούτε τα βασικά ακόμα. Βέβαια όσο περισσότερο διαβάζω μου αρέσει πολύ το θέμα του ήχου γενικά και μπορώ να πω πως έχω ένα hype για όλη την φάση.
Το θέμα είναι ότι διαθέτω μόνο αυτά τα χρήματα για αρχή και προσπαθώ να βρω κάτι που να καλύπτει τις ανάγκες μου για αυτό και ζητάω την βοήθεια σας μιας και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα να ακούσω έστω κάποια ηχεία να παίζουν.
Η αλήθεια είναι δεν εχω ακούσει ποτέ τέτοιο σύστημα να παίζει οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τον ήχο που μπούνε να βγάζουν ακόμη και 2 bookshelf ηχεία .
Τρομερή ποιότητα και χροιές κλπ όπως αναφέρεις φυσικά και δεν αναζητώ και το είδος μουσικής που ακούω (ηλεκτρονική κυρίως και πιο σπάνια ροκ) δεν το απαιτούν και τόσο όπως πχ θα ήθελε κάποιος που ακούει κλασσική φαντάζομαι.
Αυτό που θα ήθελα είναι να αναβαθμίσω τα ηχεία υπολογιστή που έχω σε κάτι αξιοπρεπές τόσο σε ένταση όσο και σε ποιότητα το οποίο θα απολαμβάνω τόσο σε μουσική όσο και ταινίες σειρές κλπ.
Για το 2ο ξέρω χρειάζεται sub και επιπλέον ηχεία.
Απλά θέλω να ξεκινήσω με μια καλή βάση που να έχει μέλλον και βλέποντας και κάνοντας.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωραια, αρα σε "διαβασα" καλα, εισαι και στα μετρα μου κι εγω ηλεκτρονικη περισσοτερο και ροκ - μεταλ λιγοτερο παρολο που μεγαλωσα μεταλλας.

Τον τιτλο θα τον αλλαξω εγω αυριο το πρωι μην ανησυχεις γι αυτο.

Το πακετο που σου προτεινε ο Pleo ειναι μια καλη αρχη ακριβως γι αυτο που τελικα θες και το κυριοτερο επεκτασιμο μελλοντικα.

Η αληθεια ειναι οτι τη διαφορα τη μεγαλη θα στην δωσει το υπογουφερ, ενα svs sb1000 (κλειστου τυπου για καλυτερη αποδοση στη μουσικη) για παραδειγμα, για το χωρο σου θα κανει παπαδες και θα σου δωσει τον απαιτουμενο ογκο κι ενταση στις χαμηλες συχνοτητες που κακα τα ψεμματα δεν τα δινουν τα ηχεια αυτης της κατηγοριας.
Οποτε οπωσδηποτε με την πρωτη (οικονομικα) ευκαιρια, αυτο θα πρεπει να ειναι το επομενο βημα σου.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικα απ το κινητο μεσω tapatalk και στο κρεββατι γινονται κι επεξεργασιες τιτλου, ας ειναι καλα οι αυπνιες μου, ελπιζω Σταματη (φανταζομαι απ το nickname σου) να συμφωνεις ετσι οπως το επεξεργαστηκα εκτος αν θελεις κατι αλλο ευχαριστως να το κανω.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Ναι φυσικά είναι μια χαρά, τώρα νομίζω είναι πιο ακριβή η περιγραφή του θέματος!
Ένα πράγματα που με ανησυχεί με τα Τ50 είναι το θέμα της έντασης, από ότι είχα δει σε ένα review είναι 150w peak οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα γεμίσουν τον χώρο.
Καταλαβαίνω ότι το sub θα κάνει την τρελή διαφορά και εννοείται θα είναι η επόμενη αγορά μου μόλις μαζευτεί το ανάλογο πόσο.
Επίσης αναμένω μέσα στην βδομάδα εξαιτίας Black Friday αν είμαι τυχερός να τσιμπήσω κάτι λίγο καλύτερο και ας υπερβεί σε λογικά πλαίσια το μπάτζετ θα τα βολέψω.
Συγκριτικά τα Klipsch R-51 με τα T50 πως θα τα έβαζες στην κατάταξη;
Νομίζω σε ενισχυτή ο AVR-X1600H είναι δυνατός και promising για το μέλλον οπότε έχουμε μια κλίση προς αυτόν.
Τι άλλο όμως θα έπαιζε ωραία από ηχεία; (για να έχω επιλογές για ψάξιμο το πρωί 😆)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα watt είναι η ισχύς που μπορεί να δεχτεί το ηχείο, το πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει η έντασή του εξαρτάται απ την ευαισθησία του, ένα ηχείο με ευαισθησία 88db θα παίξει πέντε db πιο χαμηλά από ένα με ευαισθησία 93db με την ίδια ισχύ απ τον ενισχυτή κι αυτό είναι μία πολύ αισθητή διαφορά. Το κακό είναι ότι τα Κλιπς που σου πρότεινα δε νομίζω ότι θα σε καλύψουν σε ακούσματα ηλεκτρονικής μουσικής, δεν ταιριάζει ο χαρακτήρας τους αν και θα πρεπε ένα σωστό ηχείο να μπορεί να παίξει το ίδιο όλα τα είδη εντούτοις η προσωπική μου άποψη και γούστο για τα συγκεκριμένα ηχεία είναι ότι θ αποδώσουν καλύτερα σε άλλα είδη μουσικής αλλά αυτό είναι κι υποκειμενικό.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα Τ50 δίνουν 90db ευαισθησίας, άρα θεωρητικά η διαφορά τους είναι 3db υπέρ του Κλιπς αλλά το θέμα μας δεν είναι τόσο αυτό όσο το πως ακούγεται το ένα σε σύγκριση με το άλλο με υλικό την ηλεκτρονική μουσική. Είναι ένα ερώτημα που δυστυχώς δε μπορώ να στο απαντήσω, αυτό επιβάλλει ακρόαση από σένα για να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα στ αυτί κάτι που βέβαια με τις παρούσες συνθήκες είναι αδύνατον κι αυτό δυσκολεύει την επιλογή σου αλλά δε μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένα ποιο απ τα δύο και να σε πάρω στο λαιμό μου.
 
Last edited:

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Ναι καταλαβαίνω, δυστυχώς στην κατάσταση που βρισκόμαστε και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα η μόνη μου επιλογή είναι να ακούω γνώμες ατόμων με εμπειρία στο θέμα. Και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε στο να μου απαντάτε!
Τώρα με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα έχουν αρχίσει ήδη να πέφτουν οι τιμές κάποιον ηχείων, απλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα ταιριάξουν με τον AVR-X1600H που κλείνω προς αυτόν εξαιτίας και όλων των υπόλοιπων ευκολιών που έχει.
Έχω βρει επίσης τα https://www.audioshow.gr/el/καταστημα/speakers/jamo-s-809-hcs-black-detail?lang=el-GR σε καλή τιμή.
Είναι σχετικά καινούριο ηχοσύστημα και από review που έχω δει η εταιρία βγάζει καλά budget ηχεία (αν και όχι τόσο επώνυμες όσο άλλες που βλέπουμε).
Δεν ξέρω αν τα έχει ακούσει κάποιος να παίζουν, πάντως με κατάστημα που μίλησα μου είπαν καλά λόγια (ίσως βέβαια γιατί θέλουν προφανώς να πουλήσουν) για αυτό και στέλνω εδώ. Επίσης είναι και 5.0 το σύστημα οπότε με καλό στήσιμο ίσως μου καλύψει τον χώρο περιμετρικά. Και αργότερα γίνεται και η προσθήκη ενός sub.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμπαθητικούλια φαίνονται αλλά μ απασχολεί η χαμηλή ευαισθησία του κεντρικού και των περιφερειακών και τα τρία γούφερ των δαπέδου, όλο μαζί το πακέτο θα πέσει βαρύ στον ενισχυτή.
 

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Ναι ισχύει τα 85db και 86db που αναφέρει για τα περιφερειακά και το κεντρικό είναι μέτριο σε σχέση με άλλα που κοιτάω πχ 90-93. Βέβαια η διαφορά ακουστικά είναι πολύ μεγάλη?
Πάλι σαν άσχετος μπορεί και να ρωτάω χαζά πράγματα οπότε μην με παρεξηγείτε :nounder:
Απλά το είδα σαν επιλογή γιατί παίρνω αρκετά πράγματα μαζί και ίσως μου εξοικονομίσει κάποια χρήματα. Σίγουρα όμως κατεβαίνουμε σε ποιότητα φαντάζομαι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επίσης μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον τα https://www.skroutz.gr/s/10885041/Dali-Spektor-6.html με μεγάλη ευαισθησία όπως λένε.

Απ ό,τι έμαθα κι εγώ πρόσφατα αυτό είναι καλύτερο κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα Dali ό,τι είχα ακούσει παλιότερα τουλάχιστον.

Ναι ισχύει τα 85db και 86db που αναφέρει για τα περιφερειακά και το κεντρικό είναι μέτριο σε σχέση με άλλα που κοιτάω πχ 90-93. Βέβαια η διαφορά ακουστικά είναι πολύ μεγάλη?
Πάλι σαν άσχετος μπορεί και να ρωτάω χαζά πράγματα οπότε μην με παρεξηγείτε :nounder:
Απλά το είδα σαν επιλογή γιατί παίρνω αρκετά πράγματα μαζί και ίσως μου εξοικονομίσει κάποια χρήματα. Σίγουρα όμως κατεβαίνουμε σε ποιότητα φαντάζομαι.

Για να στο ξανά εξηγήσω, ναι ειναι ακουστή η διαφορά ως προς την ένταση και μόνο αυτή, με την ίδια ισχύ απ το ενισχυτή το πιο ευαίσθητο ηχείο θα παίξει 6-7db πιο δυνατά απ το αναίσθητο των 86db, ή για να το θέσω αλλιώς στην ίδια ένταση να παίξουν τα ηχεία, το πιο ευαίσθητο θα χρειαστεί τη μισή ισχύ απ τον ενισχυτή.
 

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Μάλιστα έχω αρχίσει να μπαίνω στο θέμα, άρα το θέμα με την ευαισθησία είναι από τα πόσα db βγάζει το ηχείο με 1watt στο 1 μέτρο και μετά διπλασιάζοντας τα watt ανεβαίνουμε ανά 3 db και βλέπουμε πόσα watt αντέχουν τα ηχεία και υπολογίζουμε τα db που βγάζουν. Κάπως έτσι το διάβασα σε ένα άρθρο τέλος πάντως και ταιριάζει με αυτό που μου λες. Και μετά είναι θέμα ενισχυτή στα πόσα watt μπορεί να δώσει. Το σκέφτομαι σωστά?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Αγορά Hi-Fi ή πολυκάναλου συστήματος;

Μάλιστα έχω αρχίσει να μπαίνω στο θέμα, άρα το θέμα με την ευαισθησία είναι από τα πόσα db βγάζει το ηχείο με 1watt στο 1 μέτρο και μετά διπλασιάζοντας τα watt ανεβαίνουμε ανά 3 db και βλέπουμε πόσα watt αντέχουν τα ηχεία και υπολογίζουμε τα db που βγάζουν. Κάπως έτσι το διάβασα σε ένα άρθρο τέλος πάντως και ταιριάζει με αυτό που μου λες. Και μετά είναι θέμα ενισχυτή στα πόσα watt μπορεί να δώσει. Το σκέφτομαι σωστά?

Σωστότατα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Να μην ξεχάσουμε εδώ να πούμε πως η ευαισθησία είναι θεωρητική. Στην πραγματικότητα είναι σύνηθες να είναι πιο κάτω.

Το Spektor 6 είναι εύκολο φορτίο για ενισχυτές AV. 5Ω κατώτερη αντίσταση βλέπω.
 

stamatis_p

New member
22 November 2020
48
Μας βολεύει ή μας δυσκολεύει η χαμηλότερη αντίσταση που έχουν τα Spector 6 για παράδειγμα? Τι κερδίζουμε με τα 6Ω σε σχέση με τα 8Ω που είναι και το πιο συνηθισμένο?