Γιατί ο ενισχυτής μου βγάζει μπλε εικόνα ?

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Εχω ενισχυτή Denon AVR4311 και DBP2012 player.
Σήμερα πρόσεξα μετά (απο 4 μήνες) οτι δεν έχω εικόνα (μπλε οθόνη) στην τηλεόραση αν παίξω δισκάκι.Ο ήχος όμως παίζει κανονικά...
Επίσης το player,καλώδια HDMI και η Samsung τσέκαρα οτι δουλεύουν.
Άρα κάτι κάνει ο ενισχυτής...Κάποια ρύθμιση υποθέτω...
SOS: Έχω 2 εξόδους HDMI Monitor.Και οι 2 δείχνουν μπλε.


Απορία:
Έχω 6 εισόδους HDMI (BD,DVD,SAT,GAME,DVR,AUX).Το blu ray πρέπει να συνδέεται ΜΟΝΟ στην 1η ή μπορώ να το βάλω και σε άλλη?(για να δω αν έχει θέμα η θύρα...)


Ποια ρύθμιση να δω αν είναι σωστά?


Επίσης ο ενισχυτής στα υπόλοιπα λειτουργεί κανονικά (Ραδιο,στικάκια μουσικής,δικτυακό ράδιο,ήχος από TV)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σύνδεσε το blueray στη τηλεόραση να δεις αν παίζει.
Αν παίζει δοκίμασε αλλα hdmi στον ντενον. Προσοχή όταν συνδέεις να είναι κλειστός.
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Λύθηκε...

Έπρεπε να μπω στο μενού του ενισχυτή και να δηλώσω ποια θύρα monitor / HDMI OUT θέλω να λειτουργεί...

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια...
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Ξαναέχω το ίδιο πρόβλημα...δηλαδή:

Το σύστημα μου αποτελείται απο τηλεόραση-blu ray player-ενισχυτή-ηχεία.
Έβαλα 2η Samsung smart (που είχα στο ράφι) και ξαναπήρα μπλέ εικόνα.Έχω ήχο στα ηχεία αλλά μπλε εικόνα.
Αν βάλω το br player + TV παίζουν κανονικά.Δοκίμασα και τα 2 HDMI και πάλι είχα εικόνα.Αρα BR,TV,2HDMI είναι κομπλέ.Αν όμως βάλω και τον ενισχυτή έχω μπλε εικόνα αλλά και ήχο.Επίσης και στις 2 TV Out του ενισχυτή έχω μπλε εικόνα και κάθε φορά που έβαζα σε μια TV OUT την επέλεγα στο μενού του ενισχυτή.Ακόμα δοκίμασα στις υπόλοιπες εισόδους του ενισχυτή DVD,SAT (μήπως έφταιγε η είσοδος BD) και πάλι μπλε εικόνα.Επίσης όλα τα μηχανήματα παίρνουν απο ένα πολύπριζο και κάθε φορά που τελειώνει η θέαση home cinema το αποσυνδέω απο την πρίζα (αν παίζει κάπου ρόλο).Τι γίνεται???