Τηλεόραση 40' έως 43' μάξιμουμ 350

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά
Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεόρασης από 40 έως 43 ιντσες για να μπει σε μικρό σαλόνι των γονιών μου, με αρκετό φως.
Προορίζεται για:
Ταινίες
Netflix
Cosmote tv
Και κάποια αθλητικά (ποδόσφαιρο μπάσκετ).

Έχετε να προτείνετε σε αυτά τα χρήματα κάτι αξιόλογο από θέμα ποιότητας εικόνας. Αυτό που με ενδιαφέρει να είναι ένα μοντέλο όσο γίνεται δοκιμασμένο και αξιόπιστο.

Βρήκα αυτές αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν:
1. LG 43UN71006LB Smart 4K UHD 43" στα 335
2. Samsung UE43TU8072 Smart 4K UHD 43" στα 362

Ευχαριστώ.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τηλεόραση 40" έως 43", μάξιμουμ 350

Γιατί όχι 50; Η διαφορά στο πλάτος δεν είναι μεγάλη. Εκτός, αν παρακολουθούν σε κάτω από δύο μέτρα απόσταση.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Πρότεινε μου κάποιο μοντέλο, αλλά το θέμα είναι τα χρήματα. Δεν μπορεί να ανέβει το μπάτζετ πάνω από 350-360

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Είναι καλές σαν επιλογή;
Γιατί στα ίδια χρήματα μήπως έπαιρνα κάτι καλύτερο σε 40-43".
Να θυσιάσω λίγο μεγεθος, που δεν με ενοχλεί, για να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα στην εικόνα.
Δώσε και κάτι σε 40-43" αν έχεις την καλοσύνη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στις 43" τη Samsung QE43Q60T με VA panel. Οι υπόλοιπες στις 43" δεν έχουν καλύτερη εικόνα από τις 50" που σου έγραψα πιο πάνω.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Να θυσιάσω λίγο μεγεθος, που δεν με ενοχλεί, για να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα στην εικόνα.

Εξαρτάται απο την απόσταση που βλέπεις. Αν είναι πάνω από 2μιση-3 μέτρα, καλύτερα να θυσιάσεις ποιότητα παρά μέγεθος...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κάτι εξαιρετικό στις 43" όπως υπήρχε στο παρελθόν. Οι εταιρείες από τις 55" και πάνω δίνουν τα καλά πάνελ.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Re: 43" για μικρό και σκοτεινό σαλόνι.

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.
Σε σκοτεινά δωμάτια πάμε σε va panel και σε φωτεινά σε ips?
Κατάλαβα σωστά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: 43" για μικρό και σκοτεινό σαλόνι.

Σε σκοτεινές συνθήκες καλύτερες λόγω καλύτερου μαύρου-διαβαθμίσεων στα σκοτεινά είναι οι LCD τηλεοράσεις με VA panel.
Σε φωτεινές συνθήκες καλύτερες είναι οι LCD που βγάζουν μεγαλύτερη φωτεινότητα ανεξάρτητα του panel.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλημέρα. Τελικά δεν έγινε η αγορά στην BF και επανέρχομαι πάλι με κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει και θέλω να μου πέιτε την γνώμη σας.
Κοιτάζω αποκλειστικά μόνο για 43" λόγω του επίπλου που θα μπει επάνω. Δεν με ενδιαφέρει μεγαλύτερη τηλεόραση.

Έχω τις εξής επιλογές έχοντας διαβάσει καλά λόγια για την LG UM7450. Για πείτε την γνώμη σας μιας και το οικονομικό ταβάνι είναι αυστηρά τα 400 ευρώ.

1. Samsung UE43TU7172 Smart 4K UHD 43" στα 345 ευρώ
2. LG 43UN71006LB Smart 4K UHD 43" στα 350 ευρώ
3. Samsung UE43TU8072 Smart 4K UHD 43" στα 360 ευρώ
4. LG 43UM7450 Smart 4K UHD 43" στα 389 ευρώ
5. LG 43UN74006 Smart 4K UHD 43" στα 395 ευρώ

Να περιμένω λέτε μετά τις γιορτές μήπως βρω σε αυτά τα χρήματα κάτι καλύτερο; Αν ναι μπορείτε να να μου προτείνεται κάτι. ΑΠλά το συγγενικό πρόσωπο που ενδιαφέρεται για την αγορά έχει μείνει χωρίς τηλεόραση και απλά μπορεί να περιμένει λίγες μέρες αλλά η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου.
Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους σας με υγεία.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλημέρα. Τελικά δεν έγινε η αγορά στην BF και επανέρχομαι πάλι με κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει και θέλω να μου πέιτε την γνώμη σας.
Κοιτάζω αποκλειστικά μόνο για 43" λόγω του επίπλου που θα μπει επάνω. Δεν με ενδιαφέρει μεγαλύτερη τηλεόραση.

Έχω τις εξής επιλογές έχοντας διαβάσει καλά λόγια για την LG UM7450. Για πείτε την γνώμη σας μιας και το οικονομικό ταβάνι είναι αυστηρά τα 400 ευρώ.

1. Samsung UE43TU7172 Smart 4K UHD 43" στα 345 ευρώ
2. LG 43UN71006LB Smart 4K UHD 43" στα 350 ευρώ
3. Samsung UE43TU8072 Smart 4K UHD 43" στα 360 ευρώ
4. LG 43UM7450 Smart 4K UHD 43" στα 389 ευρώ
5. LG 43UN74006 Smart 4K UHD 43" στα 395 ευρώ

Να περιμένω λέτε μετά τις γιορτές μήπως βρω σε αυτά τα χρήματα κάτι καλύτερο; Αν ναι μπορείτε να να μου προτείνεται κάτι. ΑΠλά το συγγενικό πρόσωπο που ενδιαφέρεται για την αγορά έχει μείνει χωρίς τηλεόραση και απλά μπορεί να περιμένει λίγες μέρες αλλά η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου.
Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους σας με υγεία.

Για να μην σας κουράζω. Έχω βρει σε γνωστό κατάστημα τις
1. Samsung UE43TU7172 Smart 4K UHD 43" στα 369 ευρώ
2. Samsung UE43TU8072 Smart 4K UHD 43" στα 389 ευρώ

Πείτε ποια από τις δύο να την αγοράσω σήμερα. Ουσιαστικές διαφορές δεν βρήκα στο σάιτ της samsung.
Απλά να πω ότι προορίζεται για φωτεινό σαλόνι με τζαμαρία και πολύ φως την ημέρα.

Βοηθήστε να επιλέξω. Ευχαριστώ.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Για να μην σας κουράζω. Έχω βρει σε γνωστό κατάστημα τις
1. Samsung UE43TU7172 Smart 4K UHD 43" στα 369 ευρώ
2. Samsung UE43TU8072 Smart 4K UHD 43" στα 389 ευρώ

Πείτε ποια από τις δύο να την αγοράσω σήμερα. Ουσιαστικές διαφορές δεν βρήκα στο σάιτ της samsung.
Απλά να πω ότι προορίζεται για φωτεινό σαλόνι με τζαμαρία και πολύ φως την ημέρα.

Βοηθήστε να επιλέξω. Ευχαριστώ.
Κανένας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Κανένας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όπως λεει και η τιμή τους, είναι μάλλον Ισοδύναμες. Λογικά η 80x είναι μεταγενεστερο μοντέλο, λογικά θα πάρει περισσότερα update, εχει και ενα κλικ καλύτερο μαυρο και αντίθεση οποτε για 20 διαφορά πας εκεί. Βαση νουμερων δεν έχω δει καμία.
https://www.rtings.com/tv/tools/com...ng-tu8000/9814/9019?usage=11114&threshold=0.1
Πολυ φωτεινή δε μου φαίνεται καμια πάντως.. Ας μιλήσει και κανεις εμπειρότερος αν κάνουν για φωτεινο σαλόνι.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Όπως λεει και η τιμή τους, είναι μάλλον Ισοδύναμες. Λογικά η 80x είναι μεταγενεστερο μοντέλο, λογικά θα πάρει περισσότερα update, εχει και ενα κλικ καλύτερο μαυρο και αντίθεση οποτε για 20 διαφορά πας εκεί. Βαση νουμερων δεν έχω δει καμία.
https://www.rtings.com/tv/tools/com...ng-tu8000/9814/9019?usage=11114&threshold=0.1
Πολυ φωτεινή δε μου φαίνεται καμια πάντως.. Ας μιλήσει και κανεις εμπειρότερος αν κάνουν για φωτεινο σαλόνι.
Σε ευχαριστώ. Ξέρεις αν το τηλεχειριστήριο που έχει η 80αρα είναι δύσκολο στον χειρισμό; Βλέπω πολύ λίγες επιλογές από κουμπιά και λίγο με ξενίζει;
Είναι εύκολη η εναλλαγή προγραμμάτων και ρυθμίσεων;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Σε ευχαριστώ. Ξέρεις αν το τηλεχειριστήριο που έχει η 80αρα είναι δύσκολο στον χειρισμό; Βλέπω πολύ λίγες επιλογές από κουμπιά και λίγο με ξενίζει;
Είναι εύκολη η εναλλαγή προγραμμάτων και ρυθμίσεων;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έτσι που έχουν κάνει τα λειτουργικά πλεον λιγα πλήκτρα χρησιμοποιείς συνήθως.. Τον "σταυρό" για να μετακινήσαι απο καναλι σε κανάλι. Δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Συνήθεια κανα 2 μερες. Αλλά δεν είναι βέβαιο οτι θα εχει αυτο το τηλεκοντρόλ. Δες το στο κατάστημα αν μπορείς. Οτι και να έχει πάντως, ολα μια χαρά είναι. Τη φωτεινότητα κοιτα,, αν μπορείς δες τη στο μαγαζί, γιατί για φωτεινό σαλόνι με παράθυρα, ισως να πρέπει και να πας σε ips πανελ ή κάποιο va με μεγαλύτερη φωτεινότητα.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Έτσι που έχουν κάνει τα λειτουργικά πλεον λιγα πλήκτρα χρησιμοποιείς συνήθως.. Τον "σταυρό" για να μετακινήσαι απο καναλι σε κανάλι. Δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Συνήθεια κανα 2 μερες. Αλλά δεν είναι βέβαιο οτι θα εχει αυτο το τηλεκοντρόλ. Δες το στο κατάστημα αν μπορείς. Οτι και να έχει πάντως, ολα μια χαρά είναι. Τη φωτεινότητα κοιτα,, αν μπορείς δες τη στο μαγαζί, γιατί για φωτεινό σαλόνι με παράθυρα, ισως να πρέπει και να πας σε ips πανελ ή κάποιο va με μεγαλύτερη φωτεινότητα.
Να τα δω από κοντά δύσκολο γιατί είμαι επαρχία.
Η θέαση ναι μεν την ημέρα έχει φως αλλά είναι σε ευθεία χωρίς γωνία θέασης και το βράδυ γίνεται σε χαμηλό φωτισμό. Οπότε ένα VA panel είναι καλύτερο. Τώρα να βρω και κάποιο με μεγαλύτερη φωτεινότητα είναι λίγο δύσκολο καθώς το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από 400 και δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω περισσότερο.
Αν έχεις εσύ να προτείνεις κάτι καλοδεχουμενο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nplatis

New member
4 August 2006
67
Όσο για το τηλεχειριστήριο, αν τους φαίνεται άβολο, παίρνουν και ένα κλασικό Samsung με τα πολλά κουμπιά!
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Όσο για το τηλεχειριστήριο, αν τους φαίνεται άβολο, παίρνουν και ένα κλασικό Samsung με τα πολλά κουμπιά!

Το οποίο το βρίσκεις ιμιτασιον σε καλή ποιότητα και με τρία ευρώ σε μεγάλη αλυσίδα παιχνιδιών.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Τελικά αγοράστηκε η Samsung TU8072 στα 359 .
30 χαμηλότερα από την BF. Θεωρώ ότι την πήρα σε καλή τιμή.
Η συγκεκριμένη είμαι με ips panel σωστά;

Το θέμα είναι πότε θα την στείλουν γιατί ήδη ο Κωτσόβολος μου ακύρωσε άλλη παραγγελία από την 1/1, προχθές. Μπαχαλο με τις μεταφορικές.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk