Pioneer lx 57 αυτόματη επιλογή πηγής

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Καλησπέρα παίδες.Εχω φάει ένα σκαλωμα και έχει κολλήσει το μυαλό μου.Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει.Ο Pioneer lx57 , όταν τον έχω ανοιχτό και στην επιλογή πχ. DVD και ανοίξω το blue ray ένα LG που έχω , αυτόματα ο ενισχυτής πάει στην είσοδο που έχω το br, χωρίς να επιλέξω εγώ την πηγή ,αυτό όμως δεν μου το κάνει ,ούτε με τον Nvidia shield όταν το βάζω σε λειτουργία ,ουτε το media player A-410 και πρέπει εγώ να κάνω την επιλογή πηγής από το τηλεχειριστήριο.Πως μπωρο να το αλλάξω αυτό έτσι ώστε ,όταν ανοίγω είτε το Nvidia , είτε το Α-410 να πηγαίνει αυτόματα στην πηγή που ανοίγει.Ευχαριστω πολύ.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα!!Για δες καπου εχεις στις ρυθμισεις CEC...Αλλα θα πρεπει να το εχεις ενεργο και στις συσκευες πχ shield!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Καλησπέρα Νικόλα...το περίεργο είναι ότι το blue ray (LG BP 735) δεν μου έχει τέτοια επιλογή (CEC) και όμως ,όταν το βάζω σε λειτουργία ο ενισχυτής αυτόματα πηγαίνει στο κανάλι που τον έχω συνδέσει.Τα έχω "ξεσκονιση" όλα ρε γμτ στις "επιλογές" και δεν μπωρο να βρω άκρη...το media player (pop corn A-410) ούτε αυτό έχει την επιλογή CEC...το Nvidia έχει τα κλασικά όταν ανοίγει η τηλεόραση να ανοίξει και αυτό και όλα τα άλλα αντίστοιχα....δεν μπωρο να καταλάβω...μου έχει δώσει το μυαλό στα χέρια....