Από XF90 55" σε 65" xxx??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Κάτοχος εδώ και δύο χρόνια της XF90 στις 55", παρά τα μικροπαραπονάκια περί αργού μενού (αν και με τα τελευταία update έχει φτιάξει πολύ), χρόνους εκκίνησης κτλ. σαν εικόνα έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Ωστόσο μεσα στους πρωτους μήνες διαπίστωσα ότι θα έπρεπε να έχω πάει σε 65" και πιστεύω ότι φετος προλαβαίνω ακόμα να δώσω την XF90 σε σχετικά καλή τιμή (είχα προσφορά 600 ευρώ την οποία αρνήθηκα, μάλλον κακώς!) και να ανέβω μεγεθος.

Με τρώει από το 2018 η αγορά μιας LG OLED... η εύκολη επιλογη ειναι η CX65. Κανονικά παιζει στα 2400 και σημερα ξεκινησε στο Mediamarkt Σουηδίας όπου και βρισκομαι, προσφορά στα 1900. Αυτό εδώ σημαίνει ότι και οι άλλοι θα ακολουθησουν στην ιδια τιμη σε λίγο και οτι αυτη θα ειναι η χαμηλοτερη τιμη της φέτος.

Εναλλακτικά, βρισκω την Q80T 65" σε σημερινή προσφορά στα 1290 (από 1990) που είναι εξαιρετικά ελκυστική αλλά διαβαζω για DSE και επιστροφές, και γενικότερα δεν ξερω κατα πόσο θα μου φανεί αναβάθμιση από την XF90. Αυτό που με ανησυχεί επίσης είναι η μη υποστήριξη Dolby Vision. Δηλαδή σε περιεχόμενο Νετφλιξ πχ. που είναι DV πως γινεται η αναπαραγωγή; Με τι φορμά και ποιότητα; Το έχω απορία.

Κάποια άλλη προταση σε αυτην την κατηγορία ποιότητας/τιμής που να αποτελεί αναβάθμιση από την Sony αλλά να μην ανεβαίνει πάνω από τα 1500; Γιατί αν ανεβω πιο πάνω έχω πει ότι θα τα σκάσω επιτέλους για OLED να μου φύγει ο καημός.

Φεύγω τώρα για το κοντινό μου Mediamarkt να τις δω από κοντά και ίσως αλλάξω γνώμη υπέρ κάποιας...


ΥΓ. Η χρήση μου ειναι 80% 4Κ περιεχόμενο Νετφλιξ, 20% Novasports και Otesports σε συνθήκες μέτριου φωτισμού.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από XF90 55", σε 65";

Αν απλά θέλεις να ανέβεις σε μέγεθος, κοίτα την 65" XH9505. Περίπου 1400 ευρώ είναι η τιμή της για την Black Friday. Όμως, αν μπορείς να διαθέσεις το απαιτούμενο ποσό, πήγαινε σε OLED, για μια σαφή αναβάθμιση.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Η αλήθεια είναι οτι ποιοτικά δεν έχω παράπονο κανένα από την XF90, εξαιρετική απόδοση για τις απαιτήσεις μου οπότε η ΧΗ9505 θα ήταν μια λογική επιλογή ως η φετινή εξέλιξη της δικής μου στις 65 ιντσες αν ηθελα να κρατήσω και το κόστος χαμηλά.

Στο μυαλό μου είχα την Q80T σαν ανώτερη ποιοτικά από την αντίστοιχη Sony LCD (την 9505 εν προκειμένω), αλλά στο rtings βλέπω ότι η Sony υπερτερεί σε φωτεινότητα και Black uniformity και χάνει σε χρήση monitor, για παιχνίδια κτλ.

Ωστόσο αυτή τη στιγμή η Q80T ειναι στα 1290 και η XH9505 στα 1690! Νομίζω δύσκολο να δικαιολογήσω 400ευρώ παραπάνω για παρόμοια ποιότητα και αν παω στα 1690 οπως ειπα αρχικά, παω μια και καλή στον βασιλιά (CX).

Το δίλημμα είναι η τιμη της Q80T που είναι εξαιρετικά προκλητική πρέπει να ομολογήσω, και αν βασιστώ kai στο αρχικό σκεπτικό, εφόσον δε θελω σαφη αναβαθμιση από την τωρινη μου αλλά μόνο μέγεθος, έχει νόημα νομίζω στα 1290.

Από την άλλη αν έχω θέμα με DSE θα κοπανιέμαι που ενώ το είχα διαβάσει προχώρησα στην αγορά της. Ωστόσο σε αυτό το συγκριτικό: https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse

βλέπω ότι η Q90T είναι χειρότερη από την Q80T (7.1 vs 7.3), ενώ και η Sony μου έχει απλά 7.5... Μήπως ανησυχώ άδικα; Επαναλαμβάνομαι αλλά με τραβάει τρομέρα η τωρινή τιμή της όταν πριν λιγο καιρό ήταν στα 1800+ :damnyou:
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Η αλήθεια είναι οτι ποιοτικά δεν έχω παράπονο κανένα από την XF90, εξαιρετική απόδοση για τις απαιτήσεις μου οπότε η ΧΗ9505 θα ήταν μια λογική επιλογή ως η φετινή εξέλιξη της δικής μου στις 65 ιντσες αν ηθελα να κρατήσω και το κόστος χαμηλά.

Στο μυαλό μου είχα την Q80T σαν ανώτερη ποιοτικά από την αντίστοιχη Sony LCD (την 9505 εν προκειμένω), αλλά στο rtings βλέπω ότι η Sony υπερτερεί σε φωτεινότητα και Black uniformity και χάνει σε χρήση monitor, για παιχνίδια κτλ.

Ωστόσο αυτή τη στιγμή η Q80T ειναι στα 1290 και η XH9505 στα 1690! Νομίζω δύσκολο να δικαιολογήσω 400ευρώ παραπάνω για παρόμοια ποιότητα και αν παω στα 1690 οπως ειπα αρχικά, παω μια και καλή στον βασιλιά (CX).

Το δίλημμα είναι η τιμη της Q80T που είναι εξαιρετικά προκλητική πρέπει να ομολογήσω, και αν βασιστώ kai στο αρχικό σκεπτικό, εφόσον δε θελω σαφη αναβαθμιση από την τωρινη μου αλλά μόνο μέγεθος, έχει νόημα νομίζω στα 1290.

Από την άλλη αν έχω θέμα με DSE θα κοπανιέμαι που ενώ το είχα διαβάσει προχώρησα στην αγορά της. Ωστόσο σε αυτό το συγκριτικό: https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse

βλέπω ότι η Q90T είναι χειρότερη από την Q80T (7.1 vs 7.3), ενώ και η Sony μου έχει απλά 7.5... Μήπως ανησυχώ άδικα; Επαναλαμβάνομαι αλλά με τραβάει τρομέρα η τωρινή τιμή της όταν πριν λιγο καιρό ήταν στα 1800+ :damnyou:

Έχω την Q90T. Dse θα έχεις, αν πέσεις σε κομμάτι που δεν έχει έφυγες για πρακτορείο να πάιξεις και ενα Joker. Σε netflix είναι εξαιρετική, μπάλα δε βλέπω. Αλλά επειδή λές οτι βλέπεις μπορεί να σε ενοχλήσει εσένα το συγκεκριμένο ελάττωμα. και επειδή έχεις και ενα φετιχ με Oled ίσως είναι πλάον καλή στιγμή να τη δοκιμάσεις.. Γνώμημου πάντα .. Εσύ και η τσέπη σου γνωρίζεις καλύτερα απο όλους μας :)
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Τελικά με διάφορα δημιουργικά μαθηματικά και θεωρήσεις περί της... ζωής και της αξιοποίησης του χρόνου μας σε αυτήν :laugh: έκανα το βήμα για την LG OLED65CX...

Στα μαγαζιά είναι η αλήθεια ότι όλες ωραίες φαίνονται ειδικά στο store mode, (οκ, υπερβαλλω λίγο), το σαλόνι του καθενός όμως και το ουσιαστικό τηλεοπτικό περιεχόμενο (όχι τα demo) είναι το πραγματικό proving ground που λένε και στο χωριό μου.
Ήδη με λίγο δοκιμαστικό περιεχόμενο από Νετφλιξ κατάλαβα που έγκειται ο όλος ντόρος με τις OLED. Είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω και κυρίως να ποσοτικοποιήσω την ανωτερότητα του contrast και της καθαρότητας των χρωμάτων που διαπιστώνω (η TV έχει ρυθμιστεί από το κατάστημα θεωρητικά πάντα, είχε και έγγραφη πιστοποίηση περί ISF, το πόσο ισχύει δεν το γνωρίζω). Όπως είπα ήμουν πολύ χαρούμενος με την X900F μου, ωστόσο όπως και σε άλλους τομείς, η άγνοια είναι ευλογία και μόνο όταν διαπιστώσεις το κάτι παραπάνω αρχίζει να γίνεται "ανάγκη", οπότε ας προσέχουμε τι δοκιμάζουμε.

Ξεκινάω αναζήτηση λειτουργιών, βελτιστοποιήσεων, συνδεσιμότητας κτλ. γιατί το WebOS μοιάζει αρκετά πιο σύνθετο περιβάλλον από την Android TV της Sony. Όχι πιο δύσκολο, απλά με αρκετά περισσότερες επιλογές και διαφορετική οργάνωση μενού.
Αν θα μου λείψει κάτι είναι το άμεσο Google Casting από τον browser του Android κινητού μου (δεν εχω βρει ακόμα αν γίνεται), κατά τα άλλα είναι απόλαυση...
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Καλοθέατη και καλότυχη! :)

Ευχαριστώ!

Να φοβάμαι κάτι από τη δεύτερη ευχή;; Tο burn-in έχω καταλάβει ότι πρακτικά δεν αποτελεί κίνδυνο, τουλάχιστον σε νορμάλ μεταβλητό περιεχόμενο όπως η χρηση που κάνω εγώ (όχι πχ. σαν μόνιτορ με το σηματάκι των Windows μόνιμα καρφωμένο κάτω αριστερα 10 ώρες τη μέρα :p ) Άλλα πιθανά ζητήματα των OLED ποιά είναι;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το μόνο που θα κάνεις θα είναι να την κλείνεις από το stand by, δεν θα τη βγάζεις από τη πρίζα ώστε να κάνει τα λεγόμενα compensation cycles. Επίσης να ενεργοποιήσεις τα συστήματα προστασίας Screen Shift και Logo Luminance Adjustment.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Το μόνο που θα κάνεις θα είναι να την κλείνεις από το stand by, δεν θα τη βγάζεις από τη πρίζα ώστε να κάνει τα λεγόμενα compensation cycles. Επίσης να ενεργοποιήσεις τα συστήματα προστασίας Screen Shift και Logo Luminance Adjustment.

Από πρίζα/κεντρικό διακόπτη δεν έχω βγάλει τηλεόραση ποτέ (ίσως κάπου κάποτε όταν φεύγαμε για διακοπές αλλά ποτέ σε καθημερινή βάση) οπότε εύκολο. Θα τσεκάρω και τις επιλογές που αναφέρεις, ευχαριστώ!
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Καλοθεατη. Πενταετη εγγυηση εκανες ετσι; δεν το λεω προβοκατορικα αλλα το θεωρω must για μια τετοια αγορα
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Από XF90 55" σε 65" xxx??

Καλοθεατη. Πενταετη εγγυηση εκανες ετσι; δεν το λεω προβοκατορικα αλλα το θεωρω must για μια τετοια αγορα
Ουτε εγω το λεω προβοκάτορικα, αλλά το ζητούμενο δεν είναι να κάνεις 5ετη, αλλά να εξασφαλίσεις (γραπτώς γιατί μετά 3-5 χρόνια αντε βγαλε ακρη ποιος ποτε που σου υποσχέθηκηκε τι), οτι η 5ετη καλύπτει και burn in. Το 95 του κόστους στις oled είναι η οθονη, μονο αυτη σε ενδιαφέρει να καλύψεις στα υπόλοιπα τι να πάθει..
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Με γειες σου φίλε. Αφού παρακολουθείς Netflix σε ποσοστό 80%, αν χρησιμοποιείς υπότιτλους δεν θα ήταν κακή ιδέα να τους βάλεις σε ημιδιάφανη ρύθμιση σαν έξτρα προφύλαξη (ενδεχομένως αχρείαστη αλλά δεν σου κοστίζει κάτι) και να αποφύγεις να τους δώσεις κάποιο έντονο χρώμο, όπως το κίτρινο.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Ουτε εγω το λεω προβοκάτορικα, αλλά το ζητούμενο δεν είναι να κάνεις 5ετη, αλλά να εξασφαλίσεις (γραπτώς γιατί μετά 3-5 χρόνια αντε βγαλε ακρη ποιος ποτε που σου υποσχέθηκηκε τι), οτι η 5ετη καλύπτει και burn in. Το 95 του κόστους στις oled είναι η οθονη, μονο αυτη σε ενδιαφέρει να καλύψεις στα υπόλοιπα τι να πάθει..

H lg σου δινει την δυνατότητα(νομίζω κ ο κωτσοβολος) για διαφορετικες 5τους διάρκειας ασφάλειες με διαφορετικες καλυψεις.....καμια εγγυηση ομως δεν δινει αυτο που προηγουμενως ανεφερες κ ειναι φυσιολογικό γιατι αν το εκανε καποιος θα ηταν σαν να παραδέχεται οτι το προιον του ειναι ελαττωματικο
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Από XF90 55" σε 65" xxx??

H lg σου δινει την δυνατότητα(νομίζω κ ο κωτσοβολος) για διαφορετικες 5τους διάρκειας ασφάλειες με διαφορετικες καλυψεις.....καμια εγγυηση ομως δεν δινει αυτο που προηγουμενως ανεφερες κ ειναι φυσιολογικό γιατι αν το εκανε καποιος θα ηταν σαν να παραδέχεται οτι το προιον του ειναι ελαττωματικο
Στο puplic μου είχε πει ένας υπάλληλος οτι καλύπτει και burn in. Του λέω, μου το δίνεις και γραπτώς αυτο, να είμαι σίγουρος? Πηγε ρωτήσε και μετα μου είπε δε γίνεται τελικά.. :)
Καλορίζικη στο φίλο. Η oled είναι η ποιο πολιτική εικόνα όλων.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
H lg σου δινει την δυνατότητα(νομίζω κ ο κωτσοβολος) για διαφορετικες 5τους διάρκειας ασφάλειες με διαφορετικες καλυψεις.....καμια εγγυηση ομως δεν δινει αυτο που προηγουμενως ανεφερες κ ειναι φυσιολογικό γιατι αν το εκανε καποιος θα ηταν σαν να παραδέχεται οτι το προιον του ειναι ελαττωματικο

Δεν έχει να κάνει με ελλαττωματικό προϊόν αλλά με μια εγγενή αδυναμίας της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Το ότι η LG αρνείται να καλύψει στην εγγύηση ενδεχόμενο burn-in των panel της, έχει επιτρέψει στην Samsung να κυριαρχεί στην μάχη της αγοράς μεταξύ των δυο τους (βέβαια όσο ανεβαίνει η αγοραστική δύναμη της μεσαίας τάξης της Κίνας και παράλληλα αυξάνεται η εξωστρέφεια των Κινέζικων επιχειρήσεων, απλά καθυστερεί την επερχόμενη επικράτηση των Κινέζων κατασκευαστών panel).

Στις περισσότερες χώρες η εγγύηση προϊόντων τεχνολογίας διαρκεί 1 με 2 χρόνια, οι πιθανότητες να αποκτήσει το panel σου πρόβλημα με burn-in σε αυτό το διάστημα είναι εξαιρετικά χαμηλές, ουσιαστικά πρέπει είτε να το επιδιώκεις εσύ είτε να είσαι εξαιρετικά άτυχος. Η LG με το να μην καλύπτει αυτά τα ενδεχόμενα στην εγγύηση της δίνει την εικόνα ότι δεν εμπιστεύεται η ίδια την αξιοπιστία των προϊόντων της και δίνει την δυνατότητα στην Samsung να στήνει μιντιακά πάρτυ και να διαφημίζει 10ετείς εγγυήσεις για το burn-in στις τηλεοράσεις της (γραφικό αλλά παρ’ όλα αυτά αποτελεσματικό marketing), με αποτέλεσμα να πουλάει σαν τρελή την δική της κατώτερη τεχνολογία που παράλληλα έχει και πολύ μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους.

Όπως το βλέπω εγώ, η μη κάλυψη του burn-in στις εγγυήσεις της στερεί ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της πίτας της αγοράς και οπλίζει την φαρέτρα του βασικού της ανταγωνιστή. Η ρητορική «Είναι προϊόντα πολυτελείας τα μοντέλα μας» και «Είναι σφάλμα του Χρήστη και αποτέλεσμα κακής χρήσης» μπορεί να δουλεύει μια χαρά για την Apple που κυριαρχεί στην δική της αγορά προϊόντων αλλά για την LG μου μοιάζει σαν ξεκάθαρα αποτυχημένη πολιτική διαχείρισης της κατάστασης.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Re: Απάντηση: Από XF90 55" σε 65" xxx??

5ετής επιλογή δεν υπήρχε εδώ που βρίσκομαι (Σουηδία) οπότε δεν έκανα κάτι περισσότερο πέραν της 12μηνης ασφάλειας για ζημιά στην οποία αν αύριο πέσει κάτω ή φάει τηλεκοντρόλ στο πάνελ από τα πιτσιρίκια έχω αντικατάσταση με ίδια χωρίς συμμετοχή στο κόστος της.

Η αλήθεια είναι ότι το burn in με απασχολεί πολύ λιγότερο πλέον με αυτά που έχω διαβάσει από το 2018 που ήμουν πάλι σε δίλημμα "LCD vs OLED". Αν και βέβαια σήμερα το πρωί που πήγα στο σαλόνι και έπαιζε κάποιο "πρωινό" ρωτάω αμέσως "πόση ώρα βλέπετε το κανάλι αυτό;;;'' :laugh: Σίγουρα είναι στο πίσω μέρος του μυαλού των περισσότερων ιδιοκτητών OLED πιστεύω.

Απο περιέργεια, το φαινόμενο είναι "αθροιστικό"; ή εξαφανίζεται εφόσον δεν εμφανιστεί; Δηλαδή το να παρακολουθήσεις 500 ώρες το ίδιο κανάλι σε 2ώρα πακέτα (ένα την ημέρα) ενέχει το ίδιο ρίσκο με το να την έχεις ανοιχτή συνεχόμενα επί 500ώρες στο ίδιο κανάλι; Έχουν "μνήμη" δηλαδή τα πίξελ; Και όταν γίνονται οι κύκλοι που αναφέρθηκαν πιο πάνω, τυχόν "μνήμη" των πίξελ διαγράφεται;



Με γειες σου φίλε. Αφού παρακολουθείς Netflix σε ποσοστό 80%, αν χρησιμοποιείς υπότιτλους δεν θα ήταν κακή ιδέα να τους βάλεις σε ημιδιάφανη ρύθμιση σαν έξτρα προφύλαξη (ενδεχομένως αχρείαστη αλλά δεν σου κοστίζει κάτι) και να αποφύγεις να τους δώσεις κάποιο έντονο χρώμο, όπως το κίτρινο.

Τους υπότιτλους τους είχα ηδη σε ημιδιάφανο λογω Sony που τους φώτιζε υπερβολικά σε βαθμό που να ενοχλεί στο μαύρο bakcground και του συχνού blooming. Έλεγα ότι πλέον θα τους γυρίσω στο κανονικό αλλά μάλλομ όχι ε;;
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Υπάρχει σχετικό thread στο εδω site για το burn in, κοίταξε το. Μη τρελαίνεσαι, αν είναι να συμβεί, θα συμβεί. Ανχωνεσαι και το ψάχνεις μεχρι να αγοράσεις. Αφου αγοράσεις απόλαυσε τη χωρίς να ανχωνεσαι.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Και στα κινητά τηλέφωνα με OLED που μάλιστα κάποιων εξ' αυτών στοιχίζουν πάνω από 1.000 ευρώ υπάρχει πιθανότητα burn in σε βάθος χρόνου αλλά κανείς δεν βγαίνει να αποθαρρύνει όποιον θέλει να τα αγοράσει λέγοντας του μη τα αγοράσεις προτίμησε πιο φτηνά με οθόνη IPS. Έτσι και αλλιώς στα κινητά σε λίγα χρόνια μόνο τα πολύ budget τηλέφωνα δε θα έχουν OLED οθόνες.

Όσον αφορά την εγγύηση σε όσα φόρουμ έχω μπει γνωρίζω ότι σε όσους έχουν πρόβλημα γίνεται αντικατάσταση με νέα τηλεόραση.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Απλα στα κινητά σπάνια θα τα κρατήσεις πάνω απο 2-3 χρόνια, δε σε νοιάζει ιδιαίτερα. Επίσης ανοίγουν κλείνουν συχνά, δεν είναι συγκρισιμη η χρήση. Επίσης από φίλο μου που έχει σέρβις (επαρχιακό αλλα αρκετά μεγάλο, ουσιαστικά όλοι με εγγυήσεις εκει πάνε) δεν εχω ακριβώς την ιδια εικόνα με εσένα οσον αφορά την αντικατασταση σε burn in. Γι αυτό και δεν πήρα τελικά.. Χώρις αυτό να σημαίνει οτι δε θα παρω ποτέ.
Θέμα πως ξύπνησεις το πρωί είναι, και πόσο βαρύτητα θα δώσεις στο burn in. Η ανωτέρη ποιότητα δεν αμφισβήτηται. Οτι αλλο εχω oled ειναι. Τα περισσότερα με burn in πάντως μετα τα 3-4 χρόνια.