Sony KD/KE XΗ8096/ΧΗ8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Καλησπέρα φίλοι,
Σήμερα παρέλαβα την τηλεόραση και ανοίγω αυτό το τοπικ προς αλληλοενημέρωση.
Το πρώτο που οφείλω να διευκρινίσω είναι ότι είμαι τελείως ασχετος με το άθλημα.
Ένας (τελείως) απλός χρήστης είμαι, που έχω την τύχη να με συμβουλεύουν φίλοι απο αυτό εδώ το φόρουμ και να εκπληρώνω τις οποίες τηλεοπτικές ανάγκες μου.
Κάτοχος Samsung πλάσμα και lcd (d8000s) μάλλον εχω καλοσυνηθησει στην καλή εικόνα.
Θεωρώ λοιπόν μεγάλο ατού αυτής της τηλεόρασης που δεν μου λείπει η παλιά μου τηλεόραση.
Επίσης με έχει εντυπωσιάσει το ποσό εύκολη είναι στο χειρισμό της και η ταχύτητα της.
ΚΑΜΜΙΑ σχέση με την samsumg (smart και αυτή ) που ηταν ......βάστα τούρκο να γεμίσω :furious3:
Η ποιότητα κατασκευής της Samsung ήταν εμφανώς καλύτερη, αλλά έκανε και ένα χιλιάρικο παραπάνω!!
Είμαι στο δια ταύτα ,απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά της.

Υγ1.Για να είμαι ειλικρινής την sony σαν εταιρεία ούτε ζωγραφιστή δεν ήθελα να την δω ,αλλα εμπιστεύτηκα καλό φίλο...όμως επειδή το χούι φεύγει τελευταίο,καλού κακού ,της έκανα και μια πενταετή εγγύηση...έτσι να υπάρχει!:firstprize:

Υγ.2.Σιγά μην δεν έκανα και την καθιερωμένη μακακια.....έτσι για να δω τι γίνεται και παρόλο που το γραφει (όχι όμως πολύ ξεκαθαρα) απενεργοποίησα το bluetooth .
Αλλά ,no bluetooth no τηλεκοντρολ....τον ήπιαμε, μονολόγησα....πουθενά κανένα κουμπί εξωτερικό να κάνεις οτιδήποτε.....παει η τηλεοραση.....νεκρη φυση:bang:
Και σε αυτό ακριβώς το σημείο λειτούργησε ο δαιμόνιος εαυτός μου.....όρμησε στο store κατέβασε εφαρμογή πονηρή και φίνα για τηλεκοντρόλ ,πάτησε με μανία ότι κουμπί έβρισκε μπροστα του, καπου βρηκε το bt, το ενεργοποίησε, δουλεψε το τηλεκοντρολ και μετά γύρισα στον κανονικό μου εαυτό και καπνισα ίσα με ένα πακέτο τσιγάρα από την τρομάρα μου:smokin:

Αυτά τα ....τεχνικά από μενα!







--------------------------------

KD85XH8096 : VA (Vertical Alignment) panel,RGB vertical stripe,Direct LED LCD

KD75XH8096: IPS,RGB vertical stripe,Direct LED LCD
KD55/65XH8096/XH8196: PLS/IPS,RGB vertical stripe,Direct LED LCD

KD43/49XH8096/XH8196: IPS panel ,RGB vertical stripe,Edge LED LCD
43",49":εξωτερικό τροφοδοτικό

WCG: PFS Phosphor (aka Triluminos Display)
50/60Hz panel + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,
X1
Low latency Dolby Vision, not HDR10+,HDR10,HLG support
Dolby Atmos,DTS
Android TV (9.0 Nougat)

αντικαθιστά την KD XG8096 (2019)
Οι διαφορές ανάμεσα στην XH80 και στην XH81 είναι ότι η XH81 έρχεται με μεταλλικά ποδαράκια βάσης και ασημί χειριστήριο.

SoC
Model: BRAVIA 4K UR3
MediaTek MT5893
Core Architecture:4x ARM Cortex-A73 @ 1500MHz
CPU Cores:4
Installed RAM :2.5 GB
On-board Storage (GB)16GB - expandable via USB
GPU Renderer:ARM Mali-G71 Vulkan
OpenGL ES Version : 3.2
Android TV 9 (Pie)
API Level : 28

Συνδεσιμότητα:
HDMI IN x4 : 2.0b up to 18Gbps bandwidth,4K/60fps
USB x2 (μια USB 3.0)
Analog Audio Out 3.5mm x1
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth 4.2: για σύνδεση keyboard/mouse/gamepad,δεν υποστηρίζει και A2DP για BT ακουστικά,ηχόμπαρες.
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV): Yes (mini jack with optional adaptor)
Υποστήριξη DTS/DivX : Ναι
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Remote control με φωνητικό έλεγχο και με συντόμευση για Google Play & Netflix,RMF-TX500E(black XH80),RMF-TX600E(silver XH81)
Screen mirroring(Miracast): Yes (only for B2B purpose)
Google assistant built in,Chromecast built-in
Airplay 2 & Homekit,
Αυτόματη βαθμονόμηση με CALMAN
DVB-T2 HD(H.265/HEVC),DVB-S2

Made in Slovakia

-------------------------------------

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE:
[sony.gr]...XH8096/XH8196...https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-65xh8096
[helpguide.sony.net] KD XH80...https://helpguide.sony.net/tv/haep1/v1/el/index.html

Sony KD-55XH8096_graphic_teardown
Sony KD-55XH8096_graphic_teardown.jpg

Sony KD-49XH8096_graphic_teardown
Sony KD-49XH8096_graphic_teardown.jpg

[PDF]Οδηγίες αποσυναρμολόγησης για χρήση από επαγγελματίες ανακύκλωσης (μόνο Αγγλικά) (KD-43XH8077, KD-43XH8096,...https://www.sony.com/electronics/su...d4b9f351d891925222a4f2b84e98c0b/98887784M.pdf
--------------------------
Διαστάσεις:
85"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/XBR-85X800H_Exterior_Drawing_191129.pdf
75"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/75X800H-Dimensions-Drawing.pdf
65"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/65X800H-Dimensions-Drawing.pdf
55"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/55X800H-Dimensions-Drawing.pdf
49"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/49X800H-Dimensions-Drawing.pdf
43"...http://www.sonypremiumhome.com/pdfs/43X800H-Dimensions-Drawing.pdf
---------------------------
Αρχικές ενδεικτικές τιμές στην ελληνική αγορά Sony Bravia tvs 2020:
KD85XH8096 : 2.899
KD75XH8096 : 1.999
KD65XH8196 : 1.429
KD65XH8096 : 1.329 _KD65XH8077 (ασημί) : 1.329
KD55XH8196 : 1.069
KD55XH8096 : 1.019 _KD55XH8077 (ασημί): 1.019
KD49XH8196 : 969
KD49XH8096 : 919
KD43XH8196 : 869
KD43XH8096 : 819
-------------------------
Reviews -test:

65"...[geex.x-kom.pl]...Sony KD/KE65XH8096 review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/ads-...ora-test-i-recenzja-telewizora-sony-65xh8096/

65XH80/81:ADS panel like IPS, probably produced by the Chinese company BOE.
In custom mode, the ANSI contrast ratio was only 886: 1, which means bright black and no indication for home theater use.
What's worse, the backlight in the tested unit was very uneven, which practically eliminates the 65XH8096 as a dark room TV.


matryca-telewizora-sony-65xh8096.jpg


czern-sony-65xh8096.jpg


podswietlenie-sony-65xh8096.jpg


luminancja-sony-65xh8096.png


zlacza-telewizora-sony-65xh8096.jpg


sony-65xh8096-nalepka-znamionowa.jpg



65"... [tweakers.net]...Hisense 65U8QF (VA,FALD LCD,120Hz με MCFI) vs LG 65UP78006LB (IPS,LCD,60Hz) vs Samsung QE65Q60T (VA,LCD,60Hz) vs Sony KE-65XH8096 (IPS,LCD,60Hz) ...https://tweakers.net/reviews/9068/v...een-maatje-groter-maar-nog-rond-900-euro.html




55"...[rtings.com]...Sony XBR55X800H review,calibration...https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800h

Οι ρυθμίσεις είναι μόνο για αναφορά. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα σας δώσουν την καλύτερη εικόνα που είναι σύμφωνη με τα πρότυπα της βιομηχανίας και κατάλληλη για το περιβάλλον προβολής σας (ειδικά ισορροπία λευκού, ρυθμίσεις συστήματος γάμμα και χρώματος που διαφέρουν από μονάδα σε μονάδα). Εάν θέλετε μια εγγυημένη βαθμονομημένη εικόνα, καλέστε έναν επαγγελματικό βαθμονομητή τηλεόρασης.
Aπενεργοποιήστε όλες τις λειτουργίες εξοικονόμησης ενέργειας.
Από το μενού Picture, απενεργοποιήσαμε επίσης τη λειτουργία αυτόματης εικόνας και τον αισθητήρα φωτός, καθώς δεν θέλουμε να αλλάξουν οι ρυθμίσεις της εικόνας κατά τη βαθμονόμηση.

Για περιεχόμενο SDR, υπάρχουν έξι προκαθορισμένες λειτουργίες εικόνας. Συνιστούμε να επιλέξετε την «Χρήστης» λειτουργία εικόνας, καθώς είναι η πιο ακριβής από το κουτί.

Θα πρέπει να προσαρμόσετε τη Φωτεινότητα(οπίσθιος φωτισμός) στις συγκεκριμένες συνθήκες προβολής σας. Η αλλαγή της φωτεινότητας δεν έχει καμία επίδραση στη συνολική ποιότητα της εικόνας.
Συνιστούμε να αφήσετε το Contrast(Αντίθεση_ψηφιακό λευκό) στο 90,
το Gamma στο 0
και το Black Level(επίπεδο μαύρου_ψηφιακό μαύρο) στο 50.
Για τη βαθμονόμησή μας, Black Adjust και Adv. Contrast Enhancer ήταν και τα δύο απενεργοποιημένα, αλλά θα πρέπει να τα προσαρμόσετε σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας.

Στην καρτέλα Σαφήνεια, αφήσαμε το Sharpness(Καθαρότητα) στην προεπιλεγμένη τιμή του 50, που είναι η ουδέτερη ρύθμιση.
Το Reality Creation(Δημιουργία ρεαλισμού) έμεινε απενεργοποιημένο, αλλά μπορείτε να το ενεργοποιήσετε όταν παρακολουθείτε περιεχόμενο χαμηλότερης ανάλυσης, καθώς μπορεί να βοηθήσει στη βελτίωση της ποιότητας της εικόνας.
Η τυχαία μείωση θορύβου και η ψηφιακή μείωση θορύβου έμειναν επίσης απενεργοποιημένες.


55"...[lesnumeriques.com]...Sony KD55XH8096 test...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-55xh8096-p57745/test.html
Οι ρυθμίσεις είναι μόνο για αναφορά. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα σας δώσουν την καλύτερη εικόνα που είναι σύμφωνη με τα πρότυπα της βιομηχανίας και κατάλληλη για το περιβάλλον προβολής σας (ειδικά ισορροπία λευκού, ρυθμίσεις συστήματος γάμμα και χρώματος που διαφέρουν από μονάδα σε μονάδα). Εάν θέλετε μια εγγυημένη βαθμονομημένη εικόνα, καλέστε έναν επαγγελματικό βαθμονομητή τηλεόρασης.
Our settings and measurements:

Expert (Χρήστης) mode allows you to enjoy the best image.
We then lowered the brightness (Φωτεινότητα) to 8 to get a white close to 150 cd/m², then set the gamma to -1.
Advanced contrast enhancement is disabled, but it is possible to let it activate on this model to fill in the lack of contrast. Be careful, however, of the pumping effect that may bother some users.


55"...[lcdtvthailand.com]...Sony KD55X8000H review...https://www.lcdtvthailand.com/review/10119/Review_Sony_55X8000H.html

Sony_55X8000H_SDR_Table2.png
Sony_55X8000H_SDR_Table2.png
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Sony KD XΗ8096/ΧΗ8196

Υγ.2.Σιγά μην δεν έκανα και την καθιερωμένη μακακια.....έτσι για να δω τι γίνεται και παρόλο που το γραφει (όχι όμως πολύ ξεκαθαρα) απενεργοποίησα το bluetooth .
Αλλά ,no bluetooth no τηλεκοντρολ....τον ήπιαμε, μονολόγησα....πουθενά κανένα κουμπί εξωτερικό να κάνεις οτιδήποτε.....παει η τηλεοραση.....νεκρη φυση:bang:
Και σε αυτό ακριβώς το σημείο λειτούργησε ο δαιμόνιος εαυτός μου.....όρμησε στο store κατέβασε εφαρμογή πονηρή και φίνα για τηλεκοντρόλ ,πάτησε με μανία ότι κουμπί έβρισκε μπροστα του, καπου βρηκε το bt, το ενεργοποίησε, δουλεψε το τηλεκοντρολ και μετά γύρισα στον κανονικό μου εαυτό και καπνισα ίσα με ένα πακέτο τσιγάρα από την τρομάρα μου:smokin:

Αυτά τα ....τεχνικά από μενα!


:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:



οτι δουλευει και οτι δεν ξερουμε δεν το πειραζουμε..!!!!:bang::bang::bang::bang::bang::bang:
καλοθεατη...!!!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,439
Μεταμορφωση
Re: Sony KD XΗ8096/ΧΗ8196

Καλορίζικη!
IPS φοράνε αυτές?
Εχεις καλο μαύρο όταν βλέπεις ταινίες με χαμηλό φωτισμό?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Ευχαριστώ παιδιά.
Δεν είμαι ο καταλληλότερος να απαντήσω για εικόνα, μιας και δεν ασχολούμαι με το άθλημα ,αλλα δεν βλέπω κάπου να υστερεί από τη Samsung.
Και τελικά έχει και δυο κουμπιά που ανοιγοκλείνει και ανεβοκατεβάζει ηχο ...καλά καμουφλαρισμένα.
Πάντως αυτό με το τ/κ με έχει παραξενέψει.
Ειναι δυνατόν να λειτουργεί μόνο με bt και αμα κατά λάθος το κλείσεις ,να αχρηστεύεις πρακτικά την τηλεόραση?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Οικονομία κάνουν στον πομπό και δέκτη IR στο κοντρόλ και την TV ( κόστος μερικά cents, αλλά έτσι είναι οι κατασκευαστές, τσίπηδες ).
Όσον αφορά το Bluetooth, είναι η καλύτερη λύση (πίσω ακριβώς από το WiFi) για χειρηστήρια, αφού δεν χρειάζεται πλέον να κάνεις σκοποβολή, πιάνει και μέσα από την τσέπη σου, δεν χρειάζεται να στοχεύεις καν την TV, είναι το μέλλον.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Ειναι δυνατόν να λειτουργεί μόνο με bt και αμα κατά λάθος το κλείσεις ,να αχρηστεύεις πρακτικά την τηλεόραση?
Νομίζω κάποιος συνδιασμος πλήκτρων στο τηλεκοντρόλ ή στην tv δίνει τη λύση, αλλά ουτε εγω εχω ψαξει γιατί ολοι έχουμε smartphone κατεβάζεις κάποια εφαρμογή τηλεκοντρόλ μεσω wifi και πας και ξανα ενεργοποίεις το Bluetooth.. Απλά εσυ τα έπαιξες γιατί μολις την αγόρασες. Δε χαλάνε ετσι οι tv. Ενα δίκιο το έχεις όμως.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Πάντως αυτό με το τ/κ με έχει παραξενέψει.
Ειναι δυνατόν να λειτουργεί μόνο με bt και αμα κατά λάθος το κλείσεις ,να αχρηστεύεις πρακτικά την τηλεόραση?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε IR τ/κ για Sony Bravia.Έχει δέκτη IR η τηλεόραση.Και το πράσινο πλήκτρο για το άναμα και το σβήσιμο της τηλεόρασης είναι IR.

IR=υπέρυθρες
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για το τ/κ, θα σας πω όλο το στόρι γιατί είχε πριν και μετά !
Όταν εβαλα την τηλεόραση για πρώτη φορά στην πρίζα, έβαλα το καλώδιο της παλιάς στο εξωτερικό τροφοδοτικό που έχει για να μην ξηλώσω το μισό σπίτι από το καλωδιομανι που είναι πίσω από το έπιπλο της τηλεόρασης και στερεοφωνικού !
Πάω να την αναψω.....κόκαλο ή τιβί.
Ρε αμάν ....ούτε μπρος να μη παρει?
Βγάζω το καλώδιο της παλιάς και βάζω το καινούργιο (χαλαρά κανα τέταρτο για να βρω άκρη)
Πάτησα κανα δυο φορές το πράσινο κουμπί (πρώτη φορά βλέπω πράσινο κουμπί έναρξης, όλα κόκκινα είναι συνηθως) και πήρε μπρος.
Εεε λέω ....θα παρεξηγήθηκε που έβαλα πάνω το παλιό καλώδιο...
Αφού έκανα ότι μαγικά ήξερα, με τα κουμπιά και τις ρυθμίσεις (ούτε το μανιουαλ άνοιξα να δω) κάθησα να δω κανα έργο.
Ανάβω τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ.......κόκαλο και αυτός.
Αφού έφαγα κανα δίωρο στα τηλέφωνα, βγήκε η ετυμηγορία.....χαλασμενος αποκωδικοποιητής...ετσι ρε φούστη μου στα καλά καθούμενα .
Το μόνο που έκανα ήταν να βγάλω το hdmi από την μία και να το βάλω στην άλλη!
Από την μία έβγαζα ατμούς από τα αυτιά για α)την κακή μου τύχη μέσα και β) είχα γράψει το moto gp και δεν είχα προλάβει να το δω,αλλα από την άλλη κάπου το είδα ψυχραιμα ,γιατί θα ειχα καινούργια τηλεόραση και αποκωδικοποιητή....not bad.

Μετά είδα ψάρια να πετάνε, με την λαχτάρα που σας περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ με το τ/κ ....κατσε λεω να δω λιγο Netflix.

Eν τω μεταξύ η τιβι δεν ειχε σβησει καθολου και το τ/κ είχε κάψει φλατζα από το παιδεμα.
Βαρέθηκα κάποια στιγμή και πάω να την σβήσω.
Μαντέψτε........ΔΕΝ ΈΣΒΗΝΕ ΤΟ ΜΠ@ΥΡΔΕΛΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕ:furious3:
Να πάταω το πράσινο κουμπί, στην αρχή ευγενικά στη μέση δυνατά και στο τέλος με μανία........εκει ρε φούστη μου ΑΝΟΙΧΤΗ.....γαρίδα το μάτι της:violent-smiley-030:
ΟΛΑ τα αλλά κουμπιά μια χαρά, το πράσινο ειχε μουλαρωσει.
Ψάχνω γύρω γύρω μπας και βρω κανα κουμπί να την σβήσω την ρημάδα ....πουθενά.
Κάτι έκανα με το χρονοδιακοπτη αλλά ήθελε κανα τέταρτο να λειτουργήσει και γω ήθελα να πάω για υπνο .
Παταω λοιπόν το πράσινο κουμπί και αρχίζω κα κάνω βόλτες με το κουμπί πατημένο, γυρω γυρω απο την τηλεόραση ,σαν το κακό το λύκο.
Σε μια φάση έσβησε!!!
Έφυγα στα νύχια των ποδιών μου ,μπας και την ξυπνήσω και πήγα ολοχαρος να κοιμηθώ που πέτυχα ακόμα ένα υψηλού επιπέδου στόχο μου........να σβήσω ολάκερη Sony kd-43xh8096 :firstprize:

Σήμερα πήρα το Σονυ σεντερ και ένας ευγενέστατος υπάλληλος (ο Παναγιώτης ) προσφέρθηκε να με εξυπηρετήσει (που να ήξερε μαύρος!)
Αφού του εξήγησα τα πάντα μου είπε ότι μπορεί να ήταν θέμα λογισμικού ή τηλεχειριστήριου.
Μου είπε που έχουν (στην κυριολεξια) κρύψει και τα τρία κουμπάκια έναρξης +- volume, κατάφερα να τα ανακαλύψω κάναμε ένα καρό ρυθμίσεις και τελικά καταλήξαμε να κάνω reset,9 φτου και από την αρχή και αν δεν, θα μου έλεγε τα επόμενα βήματα (doa κλπ)
Έκλεισα το τηλέφωνο και άρχισα ξανά μανά την ίδια ιστορία .
Για να μην πάθω εγκεφαλικό, όταν εκανα το σεταρισμα, πήρα ενα μικρο jbl tuner που είχα στο έπιπλο (εκεί ήταν πάντα) της τηλεόρασης, να ακούσω λίγη μουσική.
Και τότε ανακάλυψα ότι όταν πατάς κουμπί στο τ/κ, ανάβει ένα φωτάκι κάτω από το logo της Sony το οποίο έκρυβε επιμελώς το jbl, ΜΑΖΙ ,προφανώς, με τον αισθητήρα του τ/κ.
Ηθικό δίδαγμα.
Όταν βάζεις το jbl tuner https://www.skroutz.gr/s/15569369/JBL-Tuner-Black.html πίσω από την τηλεόραση ......πιάνει το τηλεκοντρόλ της.:laugh::laugh:

(Θα την έκανα την ερώτηση, αλλά ο φίλος xavito μου έδωσε προκαταβολικά την απάντηση...προφανώς όλα τα κουμπιά του τ/χ δουλεύουν σε mode bluetooth (γι'αυτό δούλευαν σφαίρα) , εκτός του on off που είναι rf και θέλει οπτική επαφή για να λειτουργεί)

Πάλι σας κούρασα με τα τεχνικά μου άρθρα:ernaehrung004:
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
@Mdvq: Χαχα.. Εσυ πέρασες οδύσσεια.. Ενα απο αυτα όμως περίπου το έπαθα και εγω. Πήρα τη sony XH90 εγω στην προσφορά mediamark για επαρχία.. Κάνανε 300 χιλ να μου τη φέρουν σπίτι, οπότε ειχα ενα ανχος παραπάνω αν κατι δεν πάει καλα. 65 ιντσες tv δεν είναι και δύσκολο να σπάσει κατι, ειχα διαβάσει και ενα σωρο θέματα και με έτρωγε η περιέργεια να τα τεσταρω κατευθείαν, ενώ δεν ειχα κανεναν να βοηθήσει οταν έφτασε. Ειχα παρει και μια βαση τοιχου οπότε δεν ήθελα να βάλω τα πόδια της tv.
(Τελικα εβαλα και τα πόδια αργότερα, και μόνος μου τη σηκωσα και την έβαλα σε έπιπλο, μόνος μου την έβαλα και στη βαση τοιχου αλλα αυτο είναι άλλη ιστορία).
Οποτε αφαιρώ το κουτί, και μενει το κατω μέρος του κουτιού με τα φελιζολ, ταινιες κλπ. Δεν έβλεπα ολη την οθόνη αλλά έφτανε να κανω τα τεστ. Βαζω wifi, λογαριασμους, σεταρω τα επίγεια, βαζω YouTube και τρέχω τεστ για dse, για blooming κλπ, πράγματα που οι περισσότεροι δε θα κάνουν ποτέ, εγω τα έκανα πριν βγει ολη απ το κουτί.
Κυρίως το θέμα μου ηταν της απόστασης, αντε στείλτη πίσω αν κατι ειχε πρόβλημα.
Ολα καλα λοιπόν, πατάω το κουμπί να την κλείσω.. Τίποτα.. Δεν έκλεινε.. Έπαθα και εγω οτι εσυ, πάνω στη ζαλάδα όλων αυτών ψιλο φοβήθηκα, λεω πάει κατι πρόβλημα εχει.. :)
Προφανώς το κουμπί του off είναι το μονο που δε δουλεύει με Bluetooth? Ακομα δεν εχω πολυ καταλάβει γιατι. Πάντως τη σηκωσα σχεδόν ολη στον αερα, 65 ιντσες tv με ενα χερι και στο αλλο το τηλεκοντρόλ, και σημάδεψα κατω καθώς υποπτευθηκα κάτι τέτοιο.. Έκλεισε και πηγε η καρδιά στη θεση της..
Επίδομα ανθυγιεινης χρήσης πρέπει να δίνουν με αυτα τα μηχανήματα του διαβόλου.. :)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε IR τ/κ για Sony Bravia.Έχει δέκτη IR η τηλεόραση.Και το πράσινο πλήκτρο για το άναμα και το σβήσιμο της τηλεόρασης είναι IR.

IR=υπέρυθρες

Είναι σίγουρο ότι έχει ir?
Αν ναι, να παω να πάρω ένα τ/χ κανονικό να το έχω για την δύσκολη.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Είναι σίγουρο ότι έχει ir?
Αν ναι, να παω να πάρω ένα τ/χ κανονικό να το έχω για την δύσκολη.
Κατα 99% έχει ir, καπου το διαβασα και εγω μετα).
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
:firstprize::firstprize::firstprize:
Είμαι πολύ χαρούμενος.
Την Samsumg την χάρισα σε ένα κολλητό μου και ξέχασα να του δώσω το δεύτερο τ/χ που είχε αυτή η τιβί.
Ειναι ένα τ/χ σαν κινητό που κάνει ένα σκασμό πράγματα.
Μέχρι και βλέπεις το πρόγραμμα που παίζει στην τιβί,αλλα δεν το χρησιμοποιούσα γιατί ειχα το μεγάλο που το έβρισκα εύκολα!!
Σήμερα το έβαλα μετά από 10 χρόνια απραξίας να το φορτίσω ,για να του το δώκω.
Το πάλευα να θυμηθώ πως δουλεύει και θυμήθηκα ότι μπορούσες να βάλεις και άλλες συσκευές.
Από βίντεο μέχρι ότι υπήρχε στην αγορά τότε.
Εκεί,που έγραφε τιβί είχε και την Σονυ.
Είχε ένα κάρο μοντέλα, αλλά φυσικά όχι το δικο μου.
Είχε όμως ένα σκέτο bravia.
To έβαλα και....βουαλά.
Έχω πλέον και δεύτερο τ/χ που προφανώς είναι IR γιατί δεν έχει BT πάνω του.
Ρε μια χαρά που πηρα:fahne90:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Νομίζω κάποιος συνδιασμος πλήκτρων στο τηλεκοντρόλ ή στην tv δίνει τη λύση, αλλά ουτε εγω εχω ψαξει γιατί ολοι έχουμε smartphone κατεβάζεις κάποια εφαρμογή τηλεκοντρόλ μεσω wifi και πας και ξανα ενεργοποίεις το Bluetooth.. Απλά εσυ τα έπαιξες γιατί μολις την αγόρασες. Δε χαλάνε ετσι οι tv. Ενα δίκιο το έχεις όμως.

Καλά, κάτσε να κάνεις την παπαρια που έκανα εγώ και θα σου πω μετά την λαχτάρα που θα πάθεις:flipout:

Αλλά ρε φίλε ,είναι ορισμένα πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω.
Όταν απενεργοποίησα το bt δεν είχα τ/χ, άρα δεν είχε και τηλεόραση πρακτικά γιατι οτι και να πατουσες στο τηλεχειριστήριο δεν το εβλεπε η τηλεόραση .
Κατέβασα μια εφαρμογή στο τάμπλετ (video & tv side view, που νομίζω ότι είναι της Σονυ), μπήκα εκεί σε ένα μενού που έγραφε τηλεχειριστήριο και με τα πολλά ενεργοποίησα το bt της τηλεόρασης.
Αυτό πως έγινε?
Αφού η τηλεόραση είχε απενεργοποιημένο το bt και το τάμπλετ δεν έχει it (ή εχει ??)
Άσε που σήμερα πήγα να χρησιμοποιήσω αυτό το app και μου έγραφε ότι ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση, γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει την λειτουργία απομακρυσμένος χειρισμός .
Τι εργαλεία του διαβόλου (όπως πολύ σωστά και συ είπες) είναι αυτά ωρέ παλικάρια!:laugh::laugh:
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Καλά, κάτσε να κάνεις την παπαρια που έκανα εγώ και θα σου πω μετά την λαχτάρα που θα πάθεις:flipout:

Αλλά ρε φίλε ,είναι ορισμένα πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω.
Όταν απενεργοποίησα το bt δεν είχα τ/χ, άρα δεν είχε και τηλεόραση πρακτικά γιατι οτι και να πατουσες στο τηλεχειριστήριο δεν το εβλεπε η τηλεόραση .
Κατέβασα μια εφαρμογή στο τάμπλετ (video & tv side view, που νομίζω ότι είναι της Σονυ), μπήκα εκεί σε ένα μενού που έγραφε τηλεχειριστήριο και με τα πολλά ενεργοποίησα το bt της τηλεόρασης.
Αυτό πως έγινε?
Αφού η τηλεόραση είχε απενεργοποιημένο το bt και το τάμπλετ δεν έχει it (ή εχει ??)
Άσε που σήμερα πήγα να χρησιμοποιήσω αυτό το app και μου έγραφε ότι ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση, γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει την λειτουργία απομακρυσμένος χειρισμός .
Τι εργαλεία του διαβόλου (όπως πολύ σωστά και συ είπες) είναι αυτά ωρέ παλικάρια!:laugh::laugh:
Η εφαρμογη τηλεκοντρόλ που έβαλες απο playstore, δεν δουλεύει ουτε με Bluetooth ούτε με ir, στο εχω γράψει ηδη, δουλεύει μέσω κοινού wifi.
Δεν ξερω ποια έβαλες αλλά αυτή είναι χρήσιμη
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.tv.remote
Μπορείς να γράφεις και απο το πληκτρολόγιο του κινητού στην tv όπου χρειάζεται κλπ. Κατέβασε την να την έχεις, και αν ξανα κλείσεις το Bluetooth, πας με αυτη και το ανοίγεις, δε χρειάζεσαι αλλο τηλεκοντρόλ.
Αν δεν συνδεθεί στο ίντερνετ βέβαια η tv μεσω του κοινού ροοτερ ουτε αυτο θα δουλέψει. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πας να ανοίξεις το Bluetooth ακομα και με το πλήκτρο της tv. Εμενα ενα πλήκτρο έχει ολο και ολο αλλά ξέρω οτι γίνεται παρότι δεν το δοκίμασα. Θα σου βγει η πίστη να φτάσεις στο μενού αλλά θα γίνει η δουλειά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Σήμερα πήγα να δουλέψω το app που μου έδωσε ο φίλος sosimple και μου ζητάει να ενεργοποιήσω το gps για να λειτουργήσει.
Αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου πει τι σημαίνει αυτό?
Εχει η τηλεόραση ενσωματωμένο gps και δεν το ξέρουμε?
Και γιατί ένα app που είναι ένα απλό τηλεκοντρόλ, θελει gps για να λειτουργήσει?
Χάνω κάτι?
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Σήμερα πήγα να δουλέψω το app που μου έδωσε ο φίλος sosimple και μου ζητάει να ενεργοποιήσω το gps για να λειτουργήσει.
Αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου πει τι σημαίνει αυτό?
Εχει η τηλεόραση ενσωματωμένο gps και δεν το ξέρουμε?
Και γιατί ένα app που είναι ένα απλό τηλεκοντρόλ, θελει gps για να λειτουργήσει?
Χάνω κάτι?
Δεν έχω ιδέα γιατί, ουτε καν το θυμόμουν. Πάντως στο κινητό μου παρότι δίνω άδεια τοποθεσίας στην εφαρμογή, την τοποθεσία την εχω κλειστή και παραμένει κλειστή και δουλεύει. Πιθανολογοντας, ητε χρειάζεται την τοποθεσία, οχι του GPS, (δεν ανοίγει σε εμενα) αλλα μεσω internet απ το ροοτερ ωστε να δουλέψει το services επικοινωνίας μεσω κοινού WiFi. Ειναι πολυ εξειδίκευμενο να το αναλύσω περισσότερο και δεν είμαι σίγουρος οτι ειναι γι αυτό.
Η 2η πιθανότητα είναι αυτό που ίσως φαντάζεσαι, στοχεύμενη διαφήμιση βαση τοποθέτησιας, λίγο πολυ οι περισσότερες εφαρμογές το κάνουνε..
Αν δε σ αρέσει δεν τη βαζεις. Κάποια θα υπάρχει που δε θα σου ζητά gps, απλά αυτη ειναι αρκετα χρήσιμη, μπορει να υπάρχουν και καλύτερες δεν εψαξα πολυ, 3-4 εβαλα.
Επισης τη δουλευω στην ΧΗ90 αλλα κατα 99% και στη δική σου θα δουλεύει καλα.

Α, στο άλλο που ρώταγες, αν πας στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης έχει τοποθεσία. Σου προτείνω να την κλείσεις. Δεν είναι gps, δεν έχει (νομίζω) είναι μεσο ίντερνετ. Η εφαρμογή σου ζητάει το δικαίωμα της τοποθεσίας του κινητού οχι της tv.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Χθες έβαλα και το app της cosmote.
Mια χαρά εγκαταστάθηκε, αλλα μια χαρά ΔΕΝ έπαιζε (εννοώ από θέμα εικόνας).
Πιο καλή η επίγεια εικόνα του Star ,από την ιντερνετική (υπόψην ότι παίζει ενσύρματα ,με καλώδιο cat 6, γραμμή μετρημένη 48αρα και fritz router).
Επίσης δεν είδα και καμμία διαφορά στο κανάλι 4κ.....θέλει ίντσες για να φανεί ή είναι μονο στο λογότυπο 4κ?
Πάντως στα 4κ βίντεο του YouTube, βγάζει μάτι η εικόνα.
Το απλο netfix που κλεβω από την θυγατέρα, μια χαρά δείχνει.
Και ειναι και αρκετά διαφορετικό το interface του ,από του tablet.

Άντε να έρθει και ο καινούργιος δορυφορικός, να δουμε τι ψαρια πιάνει και απο κει.