TV όπως...vt30

dpap12

New member
7 July 2015
42
Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να προχωρήσω σε αγορα τηλεόρασης αλλά είναι κλειστα τα καταστήματα.

Ενδιαφέρομαι για μια εκ των sony 9096 και Samsung q70t.

Η χρήση θα είναι για νετφλιξ, κανάλια, αγώνες και αργότερα για ps5.

Όλες έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά. Αυτό όμως που θέλω κυρίως είναι να έχει γρήγορη απόκριση η κίνηση στις ταινίες και όχι αυτή την ψεύτικη κίνηση όπως σε παιχνίδι η κινούμενα σχέδια.

Για παράδειγμα έχω μια Panasonic vt30 στο σαλόνι που τη λατρεύω και έχω συνηθίσει.

Ποια λετε είναι η καλύτερη επιλογή;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV όπως... VT30

"Γρήγορη απόκριση στις ταινίες"; :huh2: Πάντως, για τηλεόραση σαν τη VT30 θα πρέπει να κοιτάξεις για OLED.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Για να το αναλύσω για οποιον δεν κατάλαβε η VT30 είναι πλασμα με σχεδον τέλειο μαυρο. Η φυσική εξέλιξη της πλασμα ειναι η oled με επίσης τέλειο μαυρο και ιδια και καλύτερη ποιότητα σε σχεση με plasma..
Αν δε θες oled ητε λογω burning ητε λογω τιμής, σε καλο δρόμο εισαι με τις παραπάνω 2 που ψάχνεις. Έχουν αναλύθει σε αλλα thread όμως.
Πάντως η 42αρα σαμσουνγκ που εχω στο σαλόνι, ήταν πλασμα. Δεν το ήξερα καν προ 15 χρόνια που την πείρα, τωρα το εψαξα. Δεν απογοητευτηκα με τη σονυ.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Pioneer Kuro KRP-500A (plasma, αγορά 2009)-> Panasonic TC-P60ZT60 (last plasma,αγορά 2014)-> Panasonic TX-65GZ1000 (Oled, αγορά 2019). Όπως βλέπεις, είμαι φαν του απόλυτου μαύρου και της Cinema κίνησης (αν και σε ακριβά γούστα). Πρώτα από όλα, μακριά από Samsung εκτός εάν δεν μπορείς αλλιώς. Η Sony, είναι καλή για τα λεφτά της και σίγουρα θα σου φανεί ισάξια της VT30. Δεν θα σε μαγέψει όμως. Για να το κάνεις αυτό, χρειάζεσαι OLED και απλά βάζεις στο minimum τεχνολογίες τύπου frame interpolation που σου κάνουν την κίνηση "ψεύτικη".
Υπόψιν, ότι στο μέλλον, δεν θα έχεις αυτή την επιλογή πάντως. Το 4K αλλάζει και το framerate και ήδη υπάρχουν ταινίες που δεν βγαίνουν σε παλιά "φορμάτ".
 

dpap12

New member
7 July 2015
42
Κατά αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παιδιά υπερτερεί μια oled σε σχέση με τα μοντέλα που αναφέρω; Έχει την κίνηση μιας πλάσμα;

Οι oled δεν έχουν ίδια συχνότητα με τις qled;

Ίσως να μπορούσα να πλησιάσω την lg bx.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Έχω και εγώ την ίδια τηλεόραση με σενα (vt30 65") και βάζοντας τον εαυτό μου στο δίλημμα μεταξύ της sony και μιας oled κλείνω στην επιλογή της Sony.
Το σκεπτικό μου είναι το εξής.
Πρώτον δεν θέλω να μείνω στο ίδιο μέγεθος οθόνης και για να πας σε 75αρα oled το κόστος είναι αποτρεπτικό.
Οι oled μπορεί να έχουν καλύτερη εικόνα αλλά αν η χρήση δεν είναι μόνο για ταινίες αλλά και για τηλεοπτικά προγράμματα τότε υπάρχει ο κίνδυνος για βλαβη από μόνιμο αποτύπωμα.
Με μια lcd led σε αυτόν τον τομέα θα είσαι πιο χαλαρός πράγμα που εγώ τουλάχιστον με την vt30 για αρκετό καιρό δεν ήμουν.
Με την Sony ναι μεν δεν θα έχεις το απόλυτο μαύρο και τη άπειρη αντίθεση που θα είχες με την επιλογή μιας oled αλλά σε σχέση με την εικόνα που έχεις σήμερα, η ποιότητα εικόνας μιας σύγχρονης lcd πιστεύω πως θα είναι ανώτερη σε σχέση με την παλιά πλέον vt30.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV όπως... VT30

Παιδιά υπερτερεί μια oled σε σχέση με τα μοντέλα που αναφέρω; Έχει την κίνηση μιας πλάσμα;

Οι oled δεν έχουν ίδια συχνότητα με τις qled;

Ίσως να μπορούσα να πλησιάσω την lg bx.

Πολύ μπέρδεμα...

1o: Οι QLED είναι LCD, όπως και οι Sony XH90xx.
2o: Οι OLED έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις LCD.
3ο: Οι OLED έχουν όλες 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, όπως και οι plasma. Οι LCD έχουν 50 ή 100 Hz, ανάλογα με το μοντέλο.
4ο: Η κίνηση εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Πιθανώς, στη VT30 να μην είχες ενεργοποιημένο το frame interpolation.
5ο: Η χαμηλή απόκριση (κυρίως, σε OLED) είναι βοηθητική για να μην υπάρχει "θολούρα" στη γρήγορη κίνηση, με ή χωρίς frame interpolation.
 

dpap12

New member
7 July 2015
42
Ανδρέα πέρασα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να τη στρώσω... Ωστόσο δε γλίτωσα μετά από 9 χρόνια μια κάθετη γραμμή. Αλλά ακόμα και έτσι είναι φοβερή.

Για το δωμάτιο τη θέλω. Και η βάση στήριξης είναι με κλίση προς τα κάτω για να κοιτά προς το κρεβάτι. Αυτό που φοβαμαι με την oled είναι πως είναι πολύ λεπτή και μπορεί να λυγίσει το πανελ με την κλίση προς τα κάτω.

Είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με μια Sony (είχα το σύστημα var για offside πριν έρθει Ελλάδα για όποιον καταλαβαίνει) τη ναυαρχίδα της και την άλλαξα με την πανασονικ. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Τη Samsung τη φοβάμαι λίγο μη μου βγάλει πλακέτα. Τη sony κάηκα στο χυλό φυσάω το γιαούρτι. Αλλά δε θέλω να είμαι προκατειλλημενος.

55 άρα και μεγάλη είναι. Να ευχαριστηθω 4κ.
 

dpap12

New member
7 July 2015
42
Re: Απάντηση: TV όπως... VT30

Πολύ μπέρδεμα...

1o: Οι QLED είναι LCD, όπως και οι Sony XH90xx.
2o: Οι OLED έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις LCD.
3ο: Οι OLED έχουν όλες 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, όπως και οι plasma. Οι LCD έχουν 50 ή 100 Hz, ανάλογα με το μοντέλο.
4ο: Η κίνηση εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Πιθανώς, στη VT30 να μην είχες ενεργοποιημένο το frame interpolation.
5ο: Η χαμηλή απόκριση (κυρίως, σε OLED) είναι βοηθητική για να μην υπάρχει "θολούρα" στη γρήγορη κίνηση, με ή χωρίς frame interpolation.


Ευχαριστώ Μιχάλη. Κατανοητά τα 1 και 2. Αν είναι εύκολο, που υπερτερεί;

Η bx με τις δύο led που αναφέρω έχουν ίδια συχνότητα άρα ίδια απόκριση;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV όπως... VT30

Μεγαλύτερη αντίθεση, βαθύτερο μαύρο, πολύ καλύτερες γωνίες θέασης, μεταξύ άλλων, είναι υπέρ των OLED. Ο ρυθμός ανανέωσης και η απόκριση δεν είναι σχετικά χαρακτηριστικά. Μάλλον δε χρησιμοποιείς την κατάλληλη λέξη.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: TV όπως...vt30

Ανδρέα πέρασα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να τη στρώσω... Ωστόσο δε γλίτωσα μετά από 9 χρόνια μια κάθετη γραμμή. Αλλά ακόμα και έτσι είναι φοβερή.

Για το δωμάτιο τη θέλω. Και η βάση στήριξης είναι με κλίση προς τα κάτω για να κοιτά προς το κρεβάτι. Αυτό που φοβαμαι με την oled είναι πως είναι πολύ λεπτή και μπορεί να λυγίσει το πανελ με την κλίση προς τα κάτω.

Είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με μια Sony (είχα το σύστημα var για offside πριν έρθει Ελλάδα για όποιον καταλαβαίνει) τη ναυαρχίδα της και την άλλαξα με την πανασονικ. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Τη Samsung τη φοβάμαι λίγο μη μου βγάλει πλακέτα. Τη sony κάηκα στο χυλό φυσάω το γιαούρτι. Αλλά δε θέλω να είμαι προκατειλλημενος.

55 άρα και μεγάλη είναι. Να ευχαριστηθω 4κ.
Γενικότερα οι νέες τεχνολογίες βγάζουν πιο συχνά τις παιδικές τους ασθένειες.
Φαντάσου η vt30 ήταν παιδί μιας τεχνολογίας που μετρούσε εκείνο τον καιρό πάνω από δέκα χρόνια εμπειρίας και παρόλα αυτά συνέχιζε να βγάζει θέματα.
Παντως αν δεν είσαι σκληροπυρηνικός χρήστης και αφου το κάδρο που σε ενδιαφέρει είναι 55 ιντσών, ( βρίσκεις καλές τιμές σε αυτές τις ίντσες) ίσως με προσοχή να σου κάνει αρκετά χρόνια συντροφιά και μια oled.
 

dpap12

New member
7 July 2015
42
Καλήμερα παιδιά.

Μια oled τηλεόραση θέλει μεγαλύτερη προσοχή για αποφυγή burn in σε σχέση με μια plasma;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καμία σχέση. Οι OLED εκ κατασκευής είναι πολύ πιο ανθεκτικές από τις πλάσμα και με συστήματα προστασίας που δεν είχαν ποτέ οι πλάσμα. Και από το 2019 έχει αλλάξει και η δομή των subpixel με αύξηση κατά 64% του κόκκινου subpixel ώστε να γίνεται εξαιρετικά πιο ανθεκτική σε λογότυπα και στατικές εικόνες κόκκινου, κίτρινου και πορτοκαλί χρώματος. Γενικά όπως έχουμε πει υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Καμία σχέση. Οι OLED εκ κατασκευής είναι πολύ πιο ανθεκτικές από τις πλάσμα και με συστήματα προστασίας που δεν είχαν ποτέ οι πλάσμα. Και από το 2019 έχει αλλάξει και η δομή των subpixel με αύξηση κατά 64% του κόκκινου subpixel ώστε να γίνεται εξαιρετικά πιο ανθεκτική σε λογότυπα και στατικές εικόνες κόκκινου, κίτρινου και πορτοκαλί χρώματος. Γενικά όπως έχουμε πει υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.


Ακριβώς.. σε oled BX θα πάει ο φίλος από VT, δεν το συζητάμε..

Οι plasma είναι πολύ πιο ευαίσθητες στο burn in και το image retention..

Αν ήθελε 75άρα και πάνω που θα ήταν ασύμφορη λόγο κόστους να το καταλάβω..



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,934
Εκεί ψηλά.....
Για παράδειγμα έχω μια Panasonic vt30 στο σαλόνι που τη λατρεύω και έχω συνηθίσει.

Ποια λετε είναι η καλύτερη επιλογή;


Να σου πω εγω που μολις ηρθα απο παρομοια με την δικη σου.

Απο GT30 σε BX55.

Θα παθεις ενα σοκ. Γιατι εως τωρα πιστευες οτι εχεις την απολυτη εικονα και καμαρωνες. Παρε oled με κλειστα ματια.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: TV όπως...vt30

Να σου πω εγω που μολις ηρθα απο παρομοια με την δικη σου.

Απο GT30 σε BX55.

Θα παθεις ενα σοκ. Γιατι εως τωρα πιστευες οτι εχεις την απολυτη εικονα και καμαρωνες. Παρε oled με κλειστα ματια.
Πόσες ώρες έχει γράψει η τηλεόραση σου αυτά τα 10 χρόνια που την έχεις;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,934
Εκεί ψηλά.....
Δεν ξερω Ανδρεα, αρκετες (λιγοτερα απο 10 χρονια, νομιζω οτι το 12 ή το 13 την πηρα) . Αν την ξαναστησω συντομα στην κρεβατοκαμαρα που σχεδιαζω θα σου πω.
 

dpap12

New member
7 July 2015
42
Lobo10 και kosh ψήνομαι σιγά σιγά. Την εποχή που πήρα την vt30 δεν μου άρεσε καμία πλην αυτής. Έχω ακούσει τόσο καλά λόγια για τις oled ... με μια ηχομπάρα θα απογειωθει.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ bx και cx; Για παράδειγμα στα φορμάτ ήχου που μπορούν να παίξουν; Υπάρχει διαφορά ουσιαστική στην εικόνα;