Επιλογή κομπακτ συστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πρέπει να τα ακούσεις και τα δύο, για να πεις αν αξίζει η διαφορά.
Μπορείς?
Εδώ ειναι το θέμα.
Αν μπορεί να σε βοηθήσει κάτι, είναι ότι έχω ένα παρόμοιο (πολύ πιο προγενέστερο) σύστημα της Denon και είναι καταπληκτικό.
Βέβαια μετά από τα τόσα χρόνια που το έχω, το cd αποδήμησε εις κύριον, αλλά και πιο cd δουλευει καλά, μετα απο μερικα χρονια?
Είχα και ένα καλό jvc ,αλλα το Denon έπαιζε καλύτερα .
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Το Sony πρόλαβα και το άκουσα, το denon δυστυχώς όχι, αλλά ακούω πολύ καλά λόγια.
Επειδή θα μπει σε καθιστικό θα ήθελα κάτι πιο δυνατό και καλό, γι αυτό και ψάχνω κάτι πιο αξιοπρεπές.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν είναι για καθιστικό τότε χρειάζεσαι και δύναμη = denon.
Αν ήταν για μικρό χώρο θα σου πρότεινα και αυτό https://www.skroutz.gr/s/24427171/Yamaha-MCR-B043D-Black.html?from=recommendations
που έχω ακούσει κι είναι εξαιρετικό αλλά και πιο αδύναμο.
Το θέμα είναι οτι το denon έχει, σχεδόν,διπλάσια τιμή και αμφιβάλλω αν παίζει διπλάσια καλύτερα από τα άλλα δύο.
Φυσικά μην περιμένεις θαύματα σε μεγάλους χώρους ,από τέτοια συστήματα .
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ευχαριστώ παιδιά, και εγώ προς το denon είμαι, απλώς με ξένισε η τιμή του γι αυτό ρώτησα, πάντως και το sony που άκουσα
φάνηκε αξιοπρεπές για τέτοιο συστηματάκι.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το Denon υπερτερεί ΚΑΙ από την άποψη της συνδεσιμότητας.
Με δύο οπτικές εισόδους και μία αναλογική. Μπορούμε δηλαδή να συνδέσουμε ψηφιακά μία τηλεόραση, ένα Bluray/DVD Player, φορητό υπολογιστή, Plyastation, κλπ. και να έχουμε τον ήχο από εκεί.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Όντως ισχύει αυτό που λες, για αυτό ψήνομαι να το πάρω αν και ακριβούτσικο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το συγκεκριμένο. Denon θεωρείται benchmark σε αυτή την κατηγορία.
Για κάτι καλύτερο πρέπει να τα ακουμπήσεις σε πολύ πιο ακριβό Yamaha.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
400 περίπου.


Sent from my iPad using Tapatalk

δεν είναι πολλά λεφτά για την ποιότητα κατασκευής μονάδας (αλλά και ηχείων στην φωτό τουλάχιστον).
μπόρνες της προκοπής είδα, αναλογική κ ψηφιακή είσοδο όπως είπε πιο πάνω ο sonus, 2δρομα ηχεία...
και πικάπ να έχεις, με ένα φτηνό και καλό phono κάνεις την δουλειά σου.

το κακό με αυτά είναι ότι αν πάθει κάτι κάποιο τμήμα (ο οδηγός ανάγνωσης cd πχ), πάει όλο το μηχάνημα για σέρβις.
αλλά με 400 δεν παίρνεις separates ούτε με σφαίρες!
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Tελικά παρέμεινα στην αρχική επιλογή μου αν και είχα ενδοιασμούς για την τιμή, αλλά με την βοήθεια σας παρήγγειλα το Denon,
ευχαριστώ παιδιά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με τα ηχεία μαζί.

ΟΚ. Έχει στο μενού του ρύθμιση ειδικά για το response των ηχείων αυτών (SC-M41)

Επίσης έχει και ρύθμιση για το gain των ακουστικών. Που σημαίνει ότι έχει ξεχωριστό κύκλωμα για τα ακουστικά.

Γενικά πολύ καλό το μικρό. Με γεια!
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Το παρέλαβα το μικρό πριν λίγες μέρες και είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος.
Η ποιότητα κατασκευής του είναι αρκετά καλή, σου δίνει την αίσθηση ενός προσεγμένου σε φινίρισμα συστήματος.
Ο ήχος του είναι ισορροπημένος και πολύ καθαρός θα έλεγα, και από ένταση αρκετά καλό, που απορείς όντως για ένα τέτοιο συστηματάκι.
Πιστεύω με ένα ενεργό sub, όπως έχω διαβάσει από κάποιου άλλους που το έχουν δοκιμάσει, θα το πηγαίνει σε άλλο επίπεδο.
Το bluetooth δουλεύει και αυτό άψογα.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ευχαριστώ πολύ, συμπληρώνοντας, ότι αν και η διαφορά τιμής από άλλα κομπακτ συστήματα είναι αρκετή,
θεωρώ ότι αξίζει τελικά.