Αγορά κινητού μέσω τιμολογίου και αφαίρεση ΦΠΑ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ

Kαι από σήμερα έως 28/11,στον Γερμανό,επιπλέον έκπτωση 15% Επιστροφή με κάρτες Eurobank.
Άρα το 10Τ Pro,499 ,με τιμολόγιο πάει στα 402,41 ,μείον 15% Επιστροφή=342 !!!
Όμως η μη Amoled οθόνη και το βάρος με προβληματίζουν.​
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά Android κινητού

Σωκρατη εσυ ξερεις καλυτερα αλλα νομιζω η επιστροφη δεν υπολογιζεται στο αρχικο ποσο ? με τον φπα δηλαδη.

Επομενως εχει μεγαλυτερη εκπτωση απο αυτη που λες ?
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Αγορά Android κινητού

Σωκρατη εσυ ξερεις καλυτερα αλλα νομιζω η επιστροφη δεν υπολογιζεται στο αρχικο ποσο ? με τον φπα δηλαδη.

Επομενως εχει μεγαλυτερη εκπτωση απο αυτη που λες ?

Δεν ξέρω σίγουρα Ναθ,αλλά υπέθεσα ότι είναι πιο λογικό η Επιστροφή να υπολογίζεται στο ποσό που θα χρεωθεί η κάρτα και η κάρτα θα χρεωθεί με μείον 150 .
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Σωκρατη εσυ ξερεις καλυτερα αλλα νομιζω η επιστροφη δεν υπολογιζεται στο αρχικο ποσο ? με τον φπα δηλαδη.

Επομενως εχει μεγαλυτερη εκπτωση απο αυτη που λες ?

Επικοινωνησε φιλος μου που εχει εταιρεια με Γερμανο. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η αυτοματη αφαιρεση ΦΠΑ σε ταμπλετ, κινητα κλπ. Απαιτει παρουσια σε ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, αρα στην πραξη τζιφος....Οπως μου ειπε απο τις αλυσιδες αυτο το κανει ΜΟΝΟ το Πλαισιο, που εχει ειδικη πλατφορμα που κανεις εγγραφη της εταιρειας σου κλπ κλπ και θελει και λιγη ωριτσα για να γινει.
Εκει γινεται αυτοματα η αφαιρεση του ΦΠΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ και αφου σου δωσουν κατι κωδικους...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά Android κινητού

Μια μπουρδα ειναι αυτο παντως μεταξυ μας.

Θελω να πω οτι και εγω που ειμαι ελ.επαγγελματιας απλα πληρωνω ΟΛΟ το ποσο σε αυτα που αγοραζω για επαγγελματικη χρηση και ο ΦΠΑ μου συμψηφιζεται τελικα με αυτον που αποδιδω.

Οκ καλυτερα να μην τον δινεις οπως δεν τον δινουμε στις ενδοευρωπαικες συναλλαγες ( οπως τωρα εγω με το poco f2) αλλα στην τελικη δεν τρεχει και τιποτα.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Μια μπουρδα ειναι αυτο παντως μεταξυ μας.

Θελω να πω οτι και εγω που ειμαι ελ.επαγγελματιας απλα πληρωνω ΟΛΟ το ποσο σε αυτα που αγοραζω για επαγγελματικη χρηση και ο ΦΠΑ μου συμψηφιζεται τελικα με αυτον που αποδιδω.

Οκ καλυτερα να μην τον δινεις οπως δεν τον δινουμε στις ενδοευρωπαικες συναλλαγες ( οπως τωρα εγω με το poco f2) αλλα στην τελικη δεν τρεχει και τιποτα.

Τρεχει διοτι αν ειναι πραγμα που θελει αυτοματη επιστροφη ΦΠΑ, ετσι και παρεις τιμολογιο και πρεπει ΜΕΤΑ να το συμψηφισεις, δεν γινεται/ειναι παρανομο...κατι τετοιο.
Ετσι μου ειπαν..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά Android κινητού

Τρεχει διοτι αν ειναι πραγμα που θελει αυτοματη επιστροφη ΦΠΑ, ετσι και παρεις τιμολογιο και πρεπει ΜΕΤΑ να το συμψηφισεις, δεν γινεται/ειναι παρανομο...κατι τετοιο.
Ετσι μου ειπαν..


Με ολο το σεβασμο δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.

Αυτο ισχυει αν δεν θελεις να τον καταβαλεις τον φπα. Γιατι μπορει να υπαρχουν καποιοι που ειναι πολυ παθητικοι στο φπα .
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Νεοτερα απο Γερμανο.

Μιλησα με φυσικο καταστημα (αηκωνουν το τηλεφωνο). Μου ειπαν οτι για αγορες με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (μονο) μπορεις να πας στο καταστημα (ειναι νομος ειπε). Μου ειπε οτι η επιστροφη υπολογιζεται στην τιμη που θα πληρωθει (αρα αφαιρουμενου του ΦΠΑ).

Ομως καποιοι φιλοι ισχυριζονται οτι οι οροι της Eurobank ειναι ΜΟΝΟ για online αγορες και η πιστωση της επιστροφης μπορει να γινει μεχρι το τελος του χρονου...αρα δεν εισαι σιγουρος ετσι και δεν μπει αν οντως ισχυει αυτο με το ονλινε ή απλα καθυστερουν να μπουν.
ΑΝ το κανει καποιος απο κοντα, για κινητο/ταμπλετ κλπ καλο θα ηταν να ενημερωσει
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά Android κινητού

Νεοτερα απο Γερμανο.

Μιλησα με φυσικο καταστημα (αηκωνουν το τηλεφωνο). Μου ειπαν οτι για αγορες με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (μονο) μπορεις να πας στο καταστημα (ειναι νομος ειπε). Μου ειπε οτι η επιστροφη υπολογιζεται στην τιμη που θα πληρωθει (αρα αφαιρουμενου του ΦΠΑ).


σημαντικη διευκρινηση.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Εκανα επισημο ερωτημα στον Γερμανο και μου ειπαν οτι θα μου απανησουν μεχρι αυριο και οτι εχουν θεσει το ιδιο ερωτημα και αλλοι.
Αναμενουμε....
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Αγορά Android κινητού

Εκανα επισημο ερωτημα στον Γερμανο και μου ειπαν οτι θα μου απανησουν μεχρι αυριο και οτι εχουν θεσει το ιδιο ερωτημα και αλλοι.
Αναμενουμε....
Kαλά έκανες αλλά δεν νομίζω ότι η επιστροφή θα δοθεί μόνο με online αγορές.
Δεν έχει ξαναγίνει αυτό.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Android κινητού

Kαλά έκανες αλλά δεν νομίζω ότι η επιστροφή θα δοθεί μόνο με online αγορές.
Δεν έχει ξαναγίνει αυτό.

Παντως με πηραν βραδυατικα απο την Eurobank και αφου με ευχαριστησαν που ρωτησα και ειπαν οτι το εθεσαν και αλλοι, μου ειπαν οτι δεν ειναι μονο στο δικο τους χερι και πρεπει να μιλησουν και με την αλλη εταιρεια (τον Γερμανο δηλαδη) και γενικα να ειμαι ετοιμος για καθε απαντηση, θετικη η αρνητικη...

Και αυτο διοτι το μεσημερι ειχαν καταχωρησει επισημο ερωτημα απο μενα...
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Ενημερωση απο Eurobank.

Mε πηραν τελικα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ΙΣΧΥΕΙ το 15% για αγορα μεσω τιμολογιου με αφαιρεση ΦΠΑ απο καταστημα. Και μαλιστα με πηραν απο το εταιρικο τμημα και μου ειπαν οτι εχουν την απαντηση ΓΡΑΠΤΩΣ. Διοτι και εγω εκανα επισημο αιτημα. ΑΠλα οτι μπορει να αργησει να πιστωθει η επιστροφη στην καρτα.

Μετα από ολα αυτα το σκεφτομαι σοβαρα να το τολμησω.

Ερωτηση. Πως σας φαινεται το ΜΙ 10Τ στα 399 αν ισχυσουν οσα μου λενε? Νομιζω οτι ειναι κατι αντιστοιχο του Poco F2 pro με χειροτερη οθονη....σωστα? Δεν ξερω αν υπερεχει και σε κατι....
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Αγορά Android κινητού

Ενημερωση απο Eurobank.

Mε πηραν τελικα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ΙΣΧΥΕΙ το 15% για αγορα μεσω τιμολογιου με αφαιρεση ΦΠΑ απο καταστημα. Και μαλιστα με πηραν απο το εταιρικο τμημα και μου ειπαν οτι εχουν την απαντηση ΓΡΑΠΤΩΣ. Διοτι και εγω εκανα επισημο αιτημα. ΑΠλα οτι μπορει να αργησει να πιστωθει η επιστροφη στην καρτα.

Μετα από ολα αυτα το σκεφτομαι σοβαρα να το τολμησω.

Ερωτηση. Πως σας φαινεται το ΜΙ 10Τ στα 399 αν ισχυσουν οσα μου λενε? Νομιζω οτι ειναι κατι αντιστοιχο του Poco F2 pro με χειροτερη οθονη....σωστα? Δεν ξερω αν υπερεχει και σε κατι....
Είχα μιλήσει με Γερμανό κεντρικά και μου είπαν ότι αφαίρεση ΦΠΑ μπορεί να γίνει μόνο με παρουσία σε φυσικό κατάστημα. Πράγμα που δεν είναι δυνατό τώρα λόγω κορονοϊου
Εσένα σου είπαν ότι μπορεί να γίνει και σε ηλεκτρονική παραγγελία?

Από Mi 9 Lite via Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά Android κινητού

Είχα μιλήσει με Γερμανό κεντρικά και μου είπαν ότι αφαίρεση ΦΠΑ μπορεί να γίνει μόνο με παρουσία σε φυσικό κατάστημα. Πράγμα που δεν είναι δυνατό τώρα λόγω κορονοϊου
Εσένα σου είπαν ότι μπορεί να γίνει και σε ηλεκτρονική παραγγελία?

Από Mi 9 Lite via Tapatalk

Με παρουσια σε ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ τα οποια ειναι "ανοικτα" μονο για ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. Πηρα τηλεγωνο Δευτερο στο καταστημα Αγ. Παρασκευης, ηταν εκει και μου ειπαν να περασω απο εκει ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ διοτι τους επιτρεπει ο νομος να ειναι "ανοικτα".
Το προβλημα ηταν οτι αν πας σε φυσικο καταστημα, δεν γινεται Online η αγορα.....αρα ισως χανεις το 15%.

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια Δευτερα πρωι με την τραπεζα και αφου η ιδια κοπελα απο τα εταιρικα επικοινωνησε μαζι μου και Δευτερα βρσυ και Τριτη βραδυ για να μου πει οτι δεν εχουν ακομα απαντηση, ΣΗΜΕΡΑ το βραδυ μου ειπε οτι δωθηκε επισημη απαντηση και ειναι ΘΕΤΙΚΗ. Και μαλλον ισως να μου την στειλει και στο e-mail μου.

Και οτι ΑΝ για οποιοδηποτε λογω προκυψει κατι, να επικοινωνησω παλι και οτι τα λεφτα θα πιστωθουν, απλα μπορει να αργησουν (οι οροι λενε μεχρι τελος του ετους).
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Η έρώτηση άφορούσε μόνο γιά τήν online αγορά μέ άμεση άποφορολόγηση πού γίνεται στό plaisio.
Τό ότι γίνεται γιά άγορά μέ τιμολόγιο σέ δεύτερο χρόνο πληρώνοντας όλο τό ποσό τό γνωρίζω.
Οπότε καλό θά ήταν νά μάς δοθεί καί αυτή ή έπιλογή πού δέν τό βλέπω άφού δέν ύπάρχει άνταγωνισμός.
Προφανώς έκανες αύτή τήν έπιλογή όπότε άκυρο τό έρώτημα στό παραπάνω πόστ.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Η έρώτηση άφορούσε μόνο γιά τήν online αγορά μέ άμεση άποφορολόγηση πού γίνεται στό plaisio.
Τό ότι γίνεται γιά άγορά μέ τιμολόγιο σέ δεύτερο χρόνο πληρώνοντας όλο τό ποσό τό γνωρίζω.
Οπότε καλό θά ήταν νά μάς δοθεί καί αυτή ή έπιλογή πού δέν τό βλέπω άφού δέν ύπάρχει άνταγωνισμός.
Προφανώς έκανες αύτή τήν έπιλογή όπότε άκυρο τό έρώτημα στό παραπάνω πόστ.

Για την ακριβεια, εχω ΕΓΓΡΑΦΩΣ απαντηση απο Eurobank που μου λεει οτι για αγορα απο φυσικο καταστημα με αμεση αποφορολογηση, ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ -15% μιας και δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο ονλινε καταστημα. Μπορω να στην στειλω αν θες.
Ηρθε ομως ΤΟΣΟ ΑΡΓΑ που οταν τελικα Σαββατιατικα πηγα σε καταστημα, δεν ειχε μεινει ελεος και ετσι και αναγκαστηκα να κανω ονλινε αγορα και να πονταρω οτι θα αφαιρεθει το ποσο μετα....οπως στα υπολοιπα ειδη.
Και ολα αυτα διοτι σου λεει μεν το σαιτ να πας σε φυσικο καταστημα (και πηγα), αλλα δεν πας εκει απλα για τον "ελεγχο" και για να παραγγειλεις, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ αυτο που θες....και βεβαιως δεν ειχε μεινει ουτε κομματι σε φυσικο καταστημα!

Γενικα τα κανανε @@@@@ σε αυτο το BF με ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ των αλυσιδων ηλεκτρονικων που δεν εχουν βαλει το ονλινε συστημα για αποφορολογηση σε τετοια ειδη...οπως θα επρεπε.....λοκνταουν ή μη....
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Μεγειές νά τό χαρείς...είναι καλό κινητό όταν τό δοκιμάσεις γράψε τίς έντυπώσεις σου.
Τό note 10plus τό περιμένω άπό Αθήνα καί είναι κολλημένη ή άποστολή μέ elta courier άπό 1/11 στά κεντρικά,δέν πήρα τήν άποφορολόγηση άλλά τό 15% online πάλι καλά.

Γιατι ΔΕΝ πηρες την αποφοροληγηση? Απλα θα την κανεις σε δευτερο χρονο....
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Πρέπει νά πάω σέ φυσικό κατάστημα άλλά μού είπαν ότι θά γίνει άκύρωση τής παραγγελίας μέ τήν τιμή τής έκπτωσης σύν τό 15% όπότε μέ τήν τρέχουσα τιμή στή νέα βγαίνει καί 5 ακριβότερο.
Εκτός άν ξέρεις άλλο τρόπο.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Πρέπει νά πάω σέ φυσικό κατάστημα άλλά μού είπαν ότι θά γίνει άκύρωση τής παραγγελίας μέ τήν τιμή τής έκπτωσης σύν τό 15% όπότε μέ τήν τρέχουσα τιμή στή νέα βγαίνει καί 5 ακριβότερο.
Εκτός άν ξέρεις άλλο τρόπο.

Εμενα ο λογιστης της εταιρειας (δεν ειναι δικη μου, οποτε δεν παιρνω ορκο) ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και θα τα περασει κανονικα...απλα θα συμψηφιστουν με τον ΦΠΑ που πρεπει να καταβληθει.
Αρα ναι μεν δεν γινεται αυτοματη αποφορολογηση/αφαιρεση ΦΠΑ, αλλα στην πραξη ειναι το ιδιο αποτελεσμα