Μία βοήθεια στον συμφορουμίτη σας ασχετίλα με iOS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πανευτυχης με το καινουριο μου 12αρι, αλλα κατα την μεταβαση μου απο android αντιμετωπιζω που και που μερικα θεματακια.

α. χρησιμοποιω cloud servces για photo/home video backup. Συγκεριμενα google photos & amazon photos. Στην δουλεια μου εχω adsl, το οποιο σημαινει οτι το upload σερνεται. Υπαρχει κανενας τροπος να γινεται backup ΜΟΝΟ οταν ειμαι συνδεδεμενος σε συγκεκριμενο wifi SSID, ωστε π.χ. να κανει backup το βραδυ οταν παω σπιτι;

β. συχνα-πυκνα κανω screenshots, τα οποια τα στελνω με messaging apps ή/και κατεβαζω φωτο απο το ιντερνετ. ΔΕΝ θελω να μου τις κανει και αυτες backup στο cloud. Στο android, κατεβαιναν αυτες οι φωτο σε ξεχωριστο folder (screenshots, viber,whatsapp, downloads) και ετσι μπορουσα να επιλεξω να κανω backup μονο τον φακελο με τις φωτο που τραβουσα εγω (π.χ. DCIM, Camera κτλπ). Υπαρχει καποιο κολπακι που αγνοοω; Μεχρι στιγμης ολα τα screenshots μου τα πεταει μεσα στον φακελο με τις φωτο που τραβαω με την καμερα.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

a. Backup κάνει αυτόματα, μόνο όταν είναι στο ρεύμα και υπάρχει σύνδεση wifi. Μπορείς να φορτίζεις μόνο σπίτι σου για να γίνεται εκεί το backup.
b. Νομιζω ότι εδώ δεν γίνεται κάτι για να αποκλείσεις φωτό από το backup στο icloud, εκτός κι αν τις διαγράψεις αφού τις κοινοποιήσεις όπως θες..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

ευχαριστω για τις πληροροφιες, αλλα το α. που λες δεν ισχυει, τουλαχιστον οχι για τις εφαρμογες που χρησιμοποιω εγω (google photos, onedrive, amazon photos). Ισως δουλευει ετσι το icloud. Σε android παντως, το amazon photos, οντως εχει επιλογη "backup photos while charging only", κατι το οποιο δεν βλεπω στο iphone. Πειραματιστηκα και με plex camera upload, αλλα και αυτο φαινεται να τα ανεβαζει αμεσως, οταν βρει wifi. Ιδανικαθα ηθελα ειτε να γινετε while charging ειτε οταν ανιχνευσει συγκεκριμενο wifi δικτυο (του σπιτιου).
Εχω προβληματιστει και δεν ξερω τι θα κανω. Δεν θελω να καταντησω να το κανω χειροκινητα, θα ειναι πολυ ταλαιπωρια.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Χάρη, για το πρώτο αν και δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοια ρύθμιση, μπορείς να κλείνεις χειροκίνητα το google photos app όταν είσαι γραφειο ώστε να μην σου ρουφάει το upload. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει κανένα script στο Shortcuts που να αυτοματοποιεί τη διαδικασία.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Για τα screenshots, δημιουργείται αυτόματα screenshots album νομίζω στο photos όποτε θα σβήνεις ομαδικά. Επίσης το google photos τα ξεχωρίζει και μπορείς να τα σβήσεις και εκεί.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Για τα screenshots, δημιουργείται αυτόματα screenshots album νομίζω στο photos όποτε θα σβήνεις ομαδικά. Επίσης το google photos τα ξεχωρίζει και μπορείς να τα σβήσεις και εκεί.

και εγω αυτην την εντυπωση ειχα, αλλα δεν εχει γινει κατι τετοιο. googlαρα κιολας και ειδα οτι εχουν και αλλοι το ιδιο θεμα. Θα δοκιμασω αυτο που λες να εχω κλειστα τα cloud apps που κανω Backup. Ευχαριστω!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Στο photos:
d92b0482bf8b4cc55d4bb8bec3259289.jpg


Στο Google Photos (utilities, organization):
d195dd03510439445f71332a6803aa24.jpg
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Αυτό όμως είναι για διαχείριση φωτο που έχεις ήδη ανεβάσει. Νομίζω πάντως ότι έχοντας κλειστό το app πετυχαίνω το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

08c04d2cc6fb33f70f99be2ed88fd110.jpg

Όταν τραβάς screenshot μπορείς να το στείλεις και στο καπάκι να το διαγράψεις, χωρίς να σωθεί στις φωτός
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Μια βοηθεια στον συμφορουμιτη σας ασχετιλα με ios

Ευχαριστώ. Αυτό είναι όντως χρήσιμο