OLED 55'' ή QLED 65'' στα 1.000-1.100

Thodorisx

New member
21 November 2020
6
LG 55B9, 55BX η 65CX.
Καλό είναι να ψωνίσεις τις ημέρες αυτές καθώς οι τιμές μετά παίρνουν την ανιούσα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπερα
δεδομενου οτι τα μαγαζια ειναι κλειστα αυτο το διαστημα και δεν μπορω να δω τις τν απο κοντα..
θελω την βοηθεια σου.. ημουν ετοιμος να παρω την qled70t στις 65' στα 999 και σημερα ενα φιλος μου αντιπροτεινε να βαλω 100 περιπου παραπανω και να παω σε 55'' OLED της lg.
την τν την εχω μονο για ταινιες απο netflix και degia. η αποσταση απο τον καναπε ειναι στα 2,3 περιπου και απο το γραφειο μου (που συνδεω το καμια φορα το λαπτοπ με την τν για δουλεψω) στα 4 μετρα περοπου
ποια η αποψη σου.

thanks
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: OLED 55-65 οικονομική

Καλησπερα
δεδομενου οτι τα μαγαζια ειναι κλειστα αυτο το διαστημα και δεν μπορω να δω τις τν απο κοντα..
θελω την βοηθεια σου.. ημουν ετοιμος να παρω την qled70t στις 65' στα 999 και σημερα ενα φιλος μου αντιπροτεινε να βαλω 100 περιπου παραπανω και να παω σε 55'' OLED της lg.
την τν την εχω μονο για ταινιες απο netflix και degia. η αποσταση απο τον καναπε ειναι στα 2,3 περιπου και απο το γραφειο μου (που συνδεω το καμια φορα το λαπτοπ με την τν για δουλεψω) στα 4 μετρα περοπου
ποια η αποψη σου.

thanks

Στα 4m θα πήγαινα σε 65 αν σε παίρνει. Εννοείται οι OLED είναι καλυτερες σε πολλά επίπεδα από τις QLED. Η διαφορά στις 65 δεν είναι δυστυχώς 100 (εκτός αν έχεις βρει κάποια τρελή τιμή).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: OLED 55-65 οικονομική

Εχω υπάρξει σε παρόμοιο δηλημα. Στα λεφτά που έδωσα για 65αρα lcd, έπαιρνα 55αρα oled. Δεν υπάρχει σωστή και λαθος επιλογή σε αυτο, αλλα η 65αρα κατα κανόνα ειναι ποιο εντυπωσιακή πάρα την χειρότερη ποιότητα.
 

Thodorisx

New member
21 November 2020
6
απλο το ερωτημα...
με διαφορα 100 μπορεις να παρεις πλεον 55'' LG OLED 55BX στα 1100 ή την 65'' qled70Τ της SAMSUNG στα 1.000 .
με δεδομενο οτι η τν θα ειναι μονο για ταινιες απο netflix, degia και downloading και καθολου gaming..
οτι θα παιζει 4-5 ωρες την ημερα το πολυ.. (βεβαια μπορει να αποκοιμηθω καμια φορα μπροστα την τν )
και με αποσταση 2,3 μετρα απο καναπε και 4 περιπου απο το γραφειο εργασιας (την χρησμοποιο καμια φορα και σαν οθονη εργασιας του laptop)
αξιζει να πεσω σε inch και να παω σε μια OLED..

thanks!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...


-------------------

Thodorisx πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:


Απόσταση κύριας θέασης :2,3 μετρα απο καναπε και 4 περιπου απο το γραφειο εργασιας (την χρησμοποιο καμια φορα και σαν οθονη εργασιας του laptop)


Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):


Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):


Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :μονο για ταινιες απο netflix, degia και downloading και καθολου gaming,θα παιζει 4-5 ωρες την ημερα το πολυ


Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):


Απαιτήσεις σε ποιότητα:


Απαιτήσεις άλλες:


προϋπολογισμός :1.000-1.100


προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
απλο το ερωτημα...
με διαφορα 100 μπορεις να παρεις πλεον 55'' LG OLED 55BX στα 1100 ή την 65'' qled70Τ της SAMSUNG στα 1.000 .
με δεδομενο οτι η τν θα ειναι μονο για ταινιες απο netflix, degia και downloading και καθολου gaming..
οτι θα παιζει 4-5 ωρες την ημερα το πολυ.. (βεβαια μπορει να αποκοιμηθω καμια φορα μπροστα την τν )
και με αποσταση 2,3 μετρα απο καναπε και 4 περιπου απο το γραφειο εργασιας (την χρησμοποιο καμια φορα και σαν οθονη εργασιας του laptop)
αξιζει να πεσω σε inch και να παω σε μια OLED..

thanks!

Εγώ θα πήγαινα σε OLED. Η προσωπική μου άποψη ειναι να θυσιάσω ίντσες για ποιότητα.