Ήρθε η ώρα να αλλάξω τηλεόραση ,έχω ερωτήσεις για την Philips PUS85x5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stefanos121212

New member
26 November 2020
1
Καλησπέρα. Κάτοχος της γιαγιάς πλέον 32pfl9603. Επειδή έχω τρέλα με την philips και ήρθε η ώρα να αλλάξω τηλεόραση ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα εικόνας και τη συνολική ποιότητα κατασκευής της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Ένα φιλαράκι πρόσφατα απέκτησε την 7805 και πραγματικά απογοητεύτηκα, δεν είναι κακη αλλά δεν είναι philips δεν έχει αυτή τη φοβερή αίσθηση του βάθους και της κίνησης στο χωρο, η 12ετιας 9603 σε αυτόν τον τομέα έχει πολύ καλύτερη απόδοση, επίσης μόνο απ' το τηλεκοντρόλ μου έδωσε μια αίσθηση ψευτιάς σαν κατασκευή καμία σχέση με τα παλαιότερα μοντελα. Κατά την κρίση σου πως αξιόλογεις την κίνηση στη σειρά 8 γιατί αυτό είναι το μέγαλυτερο κριτήριο για μένα. Επίσης έχει μήπως δει κανένας πουθενά από κοντά την σειρά 9 (τι έχουν πάθει και δεν βάζουν Philips σε εκθέσεις δεν ξέρω) μου φαίνεται περίεργο να χει τα διπλά λεφτά μόνο και μόνο για μια πλευρά ambilight παραπάνω άιντε και κάτι σε ήχο, γιατί αν όντως είναι μόνο αυτές οι διαφορές και η σειρά 8 είναι flagship βαρβατη όπως οι παλιές την χτύπησα απ' ευθείας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό βράδυ να έχετε.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Philips PUS85x5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πρίμιουμ στις Philips αν μπορούμε να το πούμε έτσι είναι μόνο σε OLED. Αν και πέρυσι υπήρχε OLED της Philips που μαζί με την επιστροφή από Eurobank είχε πέσει στα 800 ευρώ.

Η σειρά 8 είναι μεσαία σειρά. Αν μπορείς πήγαινε σε OLED.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: Απάντηση: Philips PUS85x5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα. Κάτοχος της γιαγιάς πλέον 32pfl9603. Επειδή έχω τρέλα με την philips και ήρθε η ώρα να αλλάξω τηλεόραση ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα εικόνας και τη συνολική ποιότητα κατασκευής της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Ένα φιλαράκι πρόσφατα απέκτησε την 7805 και πραγματικά απογοητεύτηκα, δεν είναι κακη αλλά δεν είναι philips δεν έχει αυτή τη φοβερή αίσθηση του βάθους και της κίνησης στο χωρο, η 12ετιας 9603 σε αυτόν τον τομέα έχει πολύ καλύτερη απόδοση, επίσης μόνο απ' το τηλεκοντρόλ μου έδωσε μια αίσθηση ψευτιάς σαν κατασκευή καμία σχέση με τα παλαιότερα μοντελα. Κατά την κρίση σου πως αξιόλογεις την κίνηση στη σειρά 8 γιατί αυτό είναι το μέγαλυτερο κριτήριο για μένα. Επίσης έχει μήπως δει κανένας πουθενά από κοντά την σειρά 9 (τι έχουν πάθει και δεν βάζουν Philips σε εκθέσεις δεν ξέρω) μου φαίνεται περίεργο να χει τα διπλά λεφτά μόνο και μόνο για μια πλευρά ambilight παραπάνω άιντε και κάτι σε ήχο, γιατί αν όντως είναι μόνο αυτές οι διαφορές και η σειρά 8 είναι flagship βαρβατη όπως οι παλιές την χτύπησα απ' ευθείας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό βράδυ να έχετε.

Τα θεματάκια με την κίνηση δυστυχώς θα υπάρχουν εάν είσαι πολύ ψείρας. Έχω παλέψει άπειρα με τις ρυθμίσεις και έχω καταφέρει ένα καλό αποτέλεσμα. 50% πάνω καλύτερη εικόνα out of the box. Όμως τα 50hz και το VA panel, τουλάχιστον σε εμένα φαίνονται. Δηλαδή εξηγούμαι: Θα ήθελα το μαύρο της VA σε ips panel με 100hz. Τουλάχιστον στις 70 ίντσες που έχω εγώ. Ποιο κάτω ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
Υ.Γ: Σε Dolby VISion και HDR είναι απείρως καλύτερα τα πράγματα και βελτιώνονται ακόμη. Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα σε συνδυασμό ,SDR γρήγορες και σκοτεινές σκηνές.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Philips PUS85x5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Stefanos121212, δεύτερος τρελός με Philips εδώ, αν και εγώ έχω κυρίως κόλλημα λόγω αμπιλάιτ. Είχα σκοπό να γράψω ένα κατεβατό, αλλά επιγραμματικά θα πω και εγώ ότι αν θες πραγματικά μεγάλη αναβάθμιση από παλιά 9άρα σειρά πήγαινε σε όλεντ. Οποιαδήποτε lcd ανεξαρτήτως μάρκας είναι συμβιβασμός, ακόμη και αν χρησιμοποιεί καλό και ακριβό va πάνελ. Αν και το δικό σου μοντέλο, αν θυμάμαι καλά που την είχα δει μια φορά σε μαγαζί, μαύρο τύπου ips είχε. Καλό είναι να καταλάβουμε ότι επιχειρείται ένα ριστάρτ της της εταιρείας μέσω ενός επιθετικού μπασίματος στη χαμηλομεσαία κατηγορία τιμής και αυτό δε μπορεί να γίνει με 42" των 2.000 ευρώ, όπως ίσχυε πριν μια δεκαετία. Η φετινή 8άρα σειρά έχει λίγο καλύτερη εικόνα και ποιότητα κατασκευής από την εισαγωγική 7άρα και όπως η περσινή λανσάρεται ως καλό VFM που είναι. Με άλλα λόγια, μοντέλα τίμια για τα λεφτά τους, με κερασάκι στην τούρτα το αμπιλάιτ. Η 9άρα σειρά έχει λίγο καλύτερο κόντραστ, φωτεινότητα και φωτιζόμενο τηλεχειριστήριο. Μια τελευταία παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι κακώς περιμένετε ότι η ποιότητα σε 32" ή 42" sd ή full hd τβ θα μεταφερθεί αυτούσια σε μια 4κ οθόνη πολύ μεγαλύτερου μεγέθους. Το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι ένα σωστό upscaling και τίποτα περισσότερο.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Stefanos121212 η PUS85 σειρά είναι LCD με

Direct LED φωτισμό,συμβατική ,δεν έχει FALD,
50/60Hz
Wide Color Gamut,

οπότε δεν συγκρίνεται με παλιές Philips σειράς 8 και 9 που ήταν 100Hz ,FALD,στο σήμερα αντιστοιχεί στο χαμηλομεσαίο κομμάτι όπως μια Q60T.

H σειρά PUS9 μια από τα ίδια όσον αναφορά την ποιότητα εικόνας.

H PUS78 είναι όλη η σειρά με IPS panel οπότε δεν είναι για κάποιον που έχει απαιτήσεις εικόνας.

Και η 12ετίας Philips σου είναι μαμά Philips,τα τελευταία χρόνια τον έλεγχο τον έχει η TPVision ,λογικό είναι να έχουν αλλάξει κάποια πράματα σε σχέση με το παρελθόν.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Philips PUS85x5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πρίμιουμ στις Philips αν μπορούμε να το πούμε έτσι είναι μόνο σε OLED. Αν και πέρυσι υπήρχε OLED της Philips που μαζί με την επιστροφή από Eurobank είχε πέσει στα 800 ευρώ.


Φέτος, όλες οι oled που βγάζει είναι με android. Λίγο δύσκολο, όχι απίθανο όμως, να δούμε προσφορά στα 999 ευρώ, όπως με την περσινή saphi 754.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Stefanos121212
H PUS78 είναι όλη η σειρά με IPS panel οπότε δεν είναι για κάποιον που έχει απαιτήσεις εικόνας.


43", 50", 58", 70" είναι va. 55", 65", ακόμα αγνώστου τύπου. 75", ips.

https://www.displayspecifications.com/en/model/3a0f1f7b

https://www.displayspecifications.com/en/model/818e1f7a

https://www.displayspecifications.com/en/model/b9541fa3

https://www.displayspecifications.com/en/model/53501fa4
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ξέχασα να αναφέρω ότι η 9άρα σειρά έχει και το τετραπλό αμπιλάιτ και η 9435 την ηχόμπαρα B&W.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962

Έχεις εν μέρει δίκιο οι 50,58 είναι σίγουρα με VA.Βιάστηκα και μπερδεύτηκα από το παρακάτω blog που είναι για τις Philips:

Philips 2020: Complete 2020 Philips TV Overview / Line Up / Range / Overview...https://toengel.net/philipsblog/2020/01/22/philips-2020-uebersicht-line-up-range-aller-2020er-philips-tvs/

2020-10-14_Toengels-Philips-Blog_Philips-TV-Overview-Range-Line-up_2020-1.png


source:[toengel.net/philipsblog]