LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Καλησπέρα.
Έχοντας διάφορα θεματάκια με την Philips 70PUS8535, ο Κώτσος δέχθηκε ότι υπάρχει θεματάκι οπότε πάμε για αντικατάσταση.
Κοιτάζω τα μοντέλα του τίτλου στις 65 ίντσες
Θα βλέπω 50% Digea και 50% Netflix
Απαιτήσεις: μαύρο, ζωντανά χρώματα, ευρείες γωνίες θέασης.
Ξέρω ότι το καλύτερο είναι Oled
Με δεδομένο ότι δεν θα πάω σε Oled λόγω χρημάτων, με ποια από τις παρακάτω θα είμαι πιο κοντά σε αυτό που θέλω;
Πιθανώς δεν θα προλάβω BF δυστυχώς.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: LG NANO 916 vs SONY XH90 vs SONY XH95

Επειδή είχα διαβάσει πως από τη Philips είχες παράπονα από το τηλεοπτικό τότε η πρόταση μου είναι η Sony που παραδοσιακά στο τηλεοπτικό έχει τη καλύτερη εικόνα.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: LG NANO 916 vs SONY XH90 vs SONY XH95

Επειδή είχα διαβάσει πως από τη Philips είχες παράπονα από το τηλεοπτικό τότε η πρόταση μου είναι η Sony που παραδοσιακά στο τηλεοπτικό έχει τη καλύτερη εικόνα.

XH95 με ευρεία γωνία θέασης σε σχέση με το απλό VA της XH90;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: LG NANO 916 vs SONY XH90 vs SONY XH95

Τα φίλτρα που χρησιμοποιούνται για καλές γωνίες θέασης έχουν κακές επιπτώσεις στη ποιότητα της εικόνας όπως μειωμενη αντίθεση που φτάνει το μισό απο μια τηλεόραση που δεν έχει τα φίλτρα
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Πάντως σε ανάλογη περίπτωση με αντικατάσταση που έψαχνε σαν και σενα τι να πάρει μετά, δεν του δώσανε δικαίωμα επιλογής, ουτε ακριβότερη βάζοντας εξτρα λεφτά. Ειχε μια lg που δεν έβγαινε πλέον και του δώσανε μια nanocell lg, κάπως αντίστοιχη. Δεν ξέρω αν είναι κάνονας αυτος, απλά στο λεω οτι ίσως ψάχνεις άδικα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: LG NANO 916 vs SONY XH90 vs SONY XH95

XH95 με ευρεία γωνία θέασης σε σχέση με το απλό VA της XH90;

XH95 θα χάσεις λίγο σε αντίθεση και θα κερδίσεις λίγο σε γωνία θέασης.

Καλύτερα το περιγράφει ο Vincent Teoh στο παρακάτω review για την 55XH95,αν καταλαβαίνεις παρακολουθήσε το,από το χρονικό σημείο 3:33 μέχρι το 5:30.

https://www.youtube.com/watch?v=ZPVJ8tjPG18
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
LG Nano = IPS = bullcrap ( μόνο αν βλέπεις μεγάλη παρέα (μεγάλες γωνίες θέασης) μόνο μέρα ή με αρκετό φως αξίζει )
Αν βλέπεις και βράδυ ή κατά κόρον βράδυ, η Sony είναι απείρως καλύτερη TV.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

LG Nano = IPS = bullcrap ( μόνο αν βλέπεις μεγάλη παρέα (μεγάλες γωνίες θέασης) μόνο μέρα ή με αρκετό φως αξίζει )
Αν βλέπεις και βράδυ ή κατά κόρον βράδυ, η Sony είναι απείρως καλύτερη TV.

Είχα την εντύπωση ότι η LG NANO916 υστερεί τρομακτικά σε φωτεινότητα γενικά αλλά και σε σχέση με τις δύο Sony που αναφέρει ο φίλος. Πως και την προτείνεις για φωτεινό χώρο (ή απλά εννοείς οτι δεν την προτείνεις καθόλου για σκοτεινό χώρο);
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG NANO916 Vs Sony XH90 Vs XH95 στις 65"

Σε φωτεινό χώρο δεν είναι (εύκολα) αντιληπτές οι διαφορές στην εικόνα, ανάμεσα σε (LCD) τηλεοράσεις με IPS και VA panels...
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Σε φωτεινό χώρο καλύπτονται κάπως οι μεγάλες αδυναμίες στην απεικόνιση του μαύρου (αυτό πρέπει να εννοούσε και ο φίλος). Απλά η συγκεκριμένη είναι πίσω και σε συνθήκες ημέρας αφού υστερεί πολύ σε φωτεινότητα, καμία σχέση ειδικά με την XH95. Μόνο πλεονέκτημα της συγκεκριμένης nanocell είναι οι γωνίες θέασης (όπως και όλων των IPS panel έναντι των VA).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

Είχα την εντύπωση ότι η LG NANO916 υστερεί τρομακτικά σε φωτεινότητα γενικά αλλά και σε σχέση με τις δύο Sony που αναφέρει ο φίλος. Πως και την προτείνεις για φωτεινό χώρο (ή απλά εννοείς οτι δεν την προτείνεις καθόλου για σκοτεινό χώρο);

To 2o κυρίως!
Φυσικά και για μέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τηλεοράσεις.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

To 2o κυρίως!
Φυσικά και για μέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τηλεοράσεις.
Καλησπέρα. Για τη χρήση που τη θέλω ποια 65άρα θεωρείς καλύτερη από την Sony HX9505 στα λεφτά της; Αν και επχω μια αντιπάθεια προς την Samsung δέχομαι και αυτήν.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

Καλησπέρα. Για τη χρήση που τη θέλω ποια 65άρα θεωρείς καλύτερη από την Sony HX9505 στα λεφτά της; Αν και επχω μια αντιπάθεια προς την Samsung δέχομαι και αυτήν.

Η αντίστοιχη Samsung θα ήταν η Q90T αλλά δεν έχεις κανέναν λόγο να πας σε αυτή την επιλογή, αφού:

  1. Είναι σημαντικά ακριβότερη, αυτή την στιγμή.
  2. Το HDMI 2.1 που είναι το μεγάλο συν της Q90T σε σχέση με την ΧΗ95, εσένα σου είναι αδιάφορο.
  3. Δεν υποστηρίζει Dolby Vision.
  4. Έτσι κι αλλιώς δεν την συμπαθείς την κατασκευάστρια εταιρεία:D
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

Η αντίστοιχη Samsung θα ήταν η Q90T αλλά δεν έχεις κανέναν λόγο να πας σε αυτή την επιλογή, αφού:

  1. Είναι σημαντικά ακριβότερη, αυτή την στιγμή.
  2. Το HDMI 2.1 που είναι το μεγάλο συν της Q90T σε σχέση με την ΧΗ95, εσένα σου είναι αδιάφορο.
  3. Δεν υποστηρίζει Dolby Vision.
  4. Έτσι κι αλλιώς δεν την συμπαθείς την κατασκευάστρια εταιρεία:D

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι εκτός των oled και εάν εξαιρέσουμε την Philips που δεν δίνει 100 HZ και με τα δικά μου θέλω, υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω, από την 65ΧΗ9505, που μου διαφεύγει;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αφού αντιπαθείς την Samsung, τότε όχι.
Η LG έχει μόνο IPS & OLED στις νέες γενιές.
Οι παλιότερες Panasonic, Hisense, Philips, Hitachi με VA είναι χειρότερων επιδόσεων από την Sony ( και την Samsung ).
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG NANO916 vs Sony XH90 vs XH95 στις 65"

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι εκτός των oled και εάν εξαιρέσουμε την Philips που δεν δίνει 100 HZ και με τα δικά μου θέλω, υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω, από την 65ΧΗ9505, που μου διαφεύγει;
'ΟΧΙ' ξερό κατά την γνώμη μου.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Ο Κώτσος κύριος (λόγω της 5ετούς εγγύησης που είχα προνοήσει), μου παίρνει πίσω τη Philips, μου επιστρέφει πίσω τα χρήματα στο σύνολό τους και μου κάνει έκπτωση και 40% στη νέα 5 εγγύηση που από τη 2η πιθανή βλάβη προβλέπει αντικατάσταση. Η νέα τηλεόραση θα είναι η Sony 65XH9505. Ελπίζω πως δεν θα το μετανιώσω γνωρίζοντας ότι πήρα την καλύτερη LED (εκτός Oled και Q90/95) Ευχαριστώ όλους για τη συμβολή σας.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Καλορίζικη! Πόσο σου βγήκε η διαφορά στην τιμή σε σχέση με την προηγούμενη, αν επιτρέπεται;