BluRay 4K εν έτει 2021?

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Καλησπέρα!

Μετά και το review του PS5 από το avforums...

https://www.avforums.com/news/ps5-vs-xbox-series-x-which-next-gen-console-is-best.18180?fbclid=IwAR0LKOHAw04ePURB3yGeT9W5BsIlC-27Bpam-Sk0i89y_UJpZwWXAb9lvoA

Μάλλον βλέπω μονόδρομο την αγορά ξεχωριστή πηγή!

Σαν επιλογή λέω το Sony X800M2 που βγαίνει στα 250 .

Από τη μία βλέπω ότι ακόμα και απλά bluray δισκάκια βγαίνουν με το σταγονόμετρο, από την άλλη έχω αρκετά μεγάλη συλλογή από ταινίες, όπως επίσης και CD/SACD.

Ποια η γνώμη σας? Αξίζει σαν "επένδυση"?
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
Απάντηση: BluRay 4K εν έτη 2021?

Καθαρά υποκειμενικό.

Εγώ που δεν έχω ούτε ένα σουβέρ και ούτε πρόκειται, προφανώς μου είναι τελείως αδιάφορη η συσκευή αυτή.

Εσύ όμως που λες ότι έχεις μεγάλη συλλογή προφανώς σου είναι χρήσιμο. Αλλιώς θα είναι άχρηστα τα δισκάκια σου.
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Άμα γράφεις ενώ δουλεύεις... αυτά παθαίνεις! χαχα!!!

Ξέχασα να αναφέρω ότι το PS5 θα το πάρω όπως και να έχει, παίζω παιχνίδια φουλ.

Η ερώτηση οπότε είναι αν αξίζει να πάρω ΚΑΙ player για τις extra δυνατότητες Dolby Vision, Atmos και γενικά τις καλύτερες επιδόσεις...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

It's now or never για το 800M2.

Άμα έχεις δισκάκια και μάλιστα όπως περιέγραψες και SACD, μονόδρομος είναι. Αξίζει και με το παραπάνω τη διαφορά που έχει με το X700. Και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Καμία σχέση με το 700 που έχει φτηνή αίσθηση.

Λειτουργικά η διαφορά είναι ότι στο 800 έχει και Bluetooth αποστολής και λήψης (με ταυτόχρονη αναπαραγωγή) και ότι παίζει και δίσκους DVD-Audio.

Όλα τσεκαρισμένα. Το έχουμε ως δισκοπαικτικό στο μεγάλο σύστημα.

Το μόνο εκνευριστικό είναι ότι δεν έχει οθόνη. Αλλά και πάλι σχεδόν κανένα σε αυτή την κατηγορία δεν έχει.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Άμα γράφεις ενώ δουλεύεις... αυτά παθαίνεις! χαχα!!!

Ξέχασα να αναφέρω ότι το PS5 θα το πάρω όπως και να έχει, παίζω παιχνίδια φουλ.

Η ερώτηση οπότε είναι αν αξίζει να πάρω ΚΑΙ player για τις extra δυνατότητες Dolby Vision, Atmos και γενικά τις καλύτερες επιδόσεις...

Έχεις σύστημα ήχου Dolby Atmos ? TV καλή που να υποστηρίζει Dolby Vision και να πιάνει έστω 700nits να παίζει σχετικά αποδεκτά το HDR/Dolby Vision ?
Αν η απάντηση είναι όχι, τότε δεν χρειάζεσαι χωριστό BD-player
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Τα 4Κ BluRay είναι μια καλή αναβάθμιση αν και εφόσον θα αγοράσεις η έχεις 4Κ δισκάκια για 4Κ ποιότητα. Είναι επίσης μια καλή αναβάθμιση αφού με τις 2 HDMI Video - Audio είναι συμβατά προς τα πίσω με παλαιότερους AV του δεν υποστηρίζουν 4Κ αλλά έχουν δυνατότητες HD ήχου.
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Έχεις σύστημα ήχου Dolby Atmos ? TV καλή που να υποστηρίζει Dolby Vision και να πιάνει έστω 700nits να παίζει σχετικά αποδεκτά το HDR/Dolby Vision ?
Αν η απάντηση είναι όχι, τότε δεν χρειάζεσαι χωριστό BD-player

Τα έχω όλα! χαχα!!!

Πρόσφατα μετακόμισα σε δικό μου καινούργιο σπίτι και έφτιαξα τον χώρο από την αρχή.
 

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Καλορίζικο!

Πρώτες εντυπώσεις;

Και μια ερώτηση: Παίζει κανονικά mkv με υπότιτλους από εξωτερικούς σκληρούς μέσω usb;
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Ευχαριστώ!

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι πλέον κάθομαι λίγο πιο κοντά στην τηλεόραση, αλλά γενικά βλέπω αισθητή διαφορά στη λεπτομέρεια της εικόνας!

Πήρα και μερικά δισκάκια 4Κ... οπότε το ΣΚ θα γίνουν οι κατάλληλες δοκιμές! :D

Όσο για τα mkv, κτλ... βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις! χαχα!!! Τα τελευταία 16 χρόνια εργαζόμουν σε βίντεο κλάμπ... κι έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μα καθόλου όμως με το άθλημα. :p

Τώρα μπήκα (αναγκαστικά) στο τριπάκι και θα αρχίσω τα πρώτα μου βήματα! Οποία βοήθεια καλοδεχούμενη...! :)
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Να προσθέσω ότι μέχρι πρότινος σαν player είχα το PS4 Pro!

Επίσης δεν είχα ακούσει ως τώρα τα surround να "κελαηδάνε" τόσο πολύ, βέβαια γι αυτό τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχει μάλλον ο Maranzt!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Δεν θέλω να σας την χαλάσω ( την placebo effect ) αλλά, αν κάνετε σωστά μεταφορά τα ψηφιακά δεδομένα ήχου των ταινιών ( Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD MA, DTS-HD HRA, DTS: X ), δηλαδή κάνετε bitstreaming ( και όχι PCM Output από τον player ), η συσκευή αναπαραγωγής ( είτε είναι παιχνιδομηχανή, είτε blu-ray player, είτε media box ) ΔΕΝ κάνει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ στον ήχο.
Απλά στέλνει ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ, ΑΥΤΟΥΣΙΑ τα δεδομένα του ήχου στον ενισχυτή.
Αν στον ενισχυτή π.χ. είχατε λάθος τα levels των ηχείων ή δεν ακούγατε με τον σωστό decoder, μπορεί να έχετε διαφορά.
Ειδάλλως... good placebo :)
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Δεν θέλω να σας την χαλάσω ( την placebo effect ) αλλά, αν κάνετε σωστά μεταφορά τα ψηφιακά δεδομένα ήχου των ταινιών ( Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD MA, DTS-HD HRA, DTS: X ), δηλαδή κάνετε bitstreaming ( και όχι PCM Output από τον player ), η συσκευή αναπαραγωγής ( είτε είναι παιχνιδομηχανή, είτε blu-ray player, είτε media box ) ΔΕΝ κάνει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ στον ήχο.
Απλά στέλνει ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ, ΑΥΤΟΥΣΙΑ τα δεδομένα του ήχου στον ενισχυτή.
Αν στον ενισχυτή π.χ. είχατε λάθος τα levels των ηχείων ή δεν ακούγατε με τον σωστό decoder, μπορεί να έχετε διαφορά.
Ειδάλλως... good placebo :)


Κανένα μηχάνημα δεν παίζει το ίδιο με κανένα άλλο ειδικά στον ήχο για τον οποίο αναφέρεσαι.
 
Last edited by a moderator:

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Καλορίζικο!

Πρώτες εντυπώσεις;

Και μια ερώτηση: Παίζει κανονικά mkv με υπότιτλους από εξωτερικούς σκληρούς μέσω usb;

Εν έτη 2021 δεν ρωτάμε αν παίζει mkv με υπότιτλους, ρωτάμε αν παίζει 4Κ mkv και HDR στα 60fps δίχως να κολλά ;)
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Όσο για τα mkv, κτλ... βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις! χαχα!!! Τα τελευταία 16 χρόνια εργαζόμουν σε βίντεο κλάμπ... κι έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μα καθόλου όμως με το άθλημα. :p

Τώρα μπήκα (αναγκαστικά) στο τριπάκι και θα αρχίσω τα πρώτα μου βήματα! Οποία βοήθεια καλοδεχούμενη...! :)


Πολύ πιθανό ο player της τηλεόρασης σου να παίζει mkv 4k και άλλα format, άλλα κάπως δύσκολα θα παίξει πολυκάναλα υψηλής ανάλυσης ήχο. Το Sony mkv πολυκάναλα από την usb σχεδόν αδύνατο το βλέπω. Μόνο με άλλη εξωτερική συσκευή πχ, android tv είναι δυνατό το 4κ - hdr πολυκάναλος ήχος και με μόνο περιορισμό τουλάχιστον σε εμένα, τα 4Κ σωστά δίχως κολλήματα με ανώτερο όριο τα 30fps. Και εγώ ακόμα το ψάχνω.

Όμως η τέλεια εικόνα 4Κ δεν είναι στις ταινίες άλλα στο YouTube αν έχεις γραμμή που να υποστηρίζει 4Κ60 fps!

Και για σωστό hdr σε ταινίες μόνο σε Filmmaker Mode!

https://www.whathifi.com/features/f...ell-be-the-best-thing-happening-to-tv-in-2020
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Το πρόβλημα με όλα τα παραπάνω είναι ότι δεν έχω ιδεα από που να κατεβάσω τέτοιο περιεχόμενο! χαχα!!!

Filmmaker mode (ή τουλάχιστον με αυτή την ονομασια) δεν έχει η XF90, αλλά όπως και να έχει όλες τις ρυθμίσεις επεξεργασίας εικόνας τις έχω απενεργοποιημένες! Βασικά έχω τις ρυθμίσεις που προτείνει το rtings.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το παραπανω?


Απλά η εικόνα του σινεμά με το 4Κ και hdr έχει περάσει σε άλλο επίπεδο ποιότητας που είναι το κινηματογραφικό δηλαδή παρακολουθείται σωστά μόνο στο σκοτάδι και έχει την αίσθηση τις κινηματογραφικής αίθουσας. Δηλαδή πλέον οι κινηματογραφικές ταινίες θα προβάλλονται σωστά μόνο με hdr και Filmmaker Mode. Έτσι θέλουν οι παραγωγοί.

Από την άλλη στο YouTube βρίσκεις σήμερα εξαιρετικής ποιότητας βίντεο 4Κ που είναι σημείο αναφοράς θα έλεγα ποιότητας στα 4Κ. Για να δώσει όμως πραγματικό 4Κ το YouTube χρειάζεται ψηλές ταχύτητες ιντερνέτ.

https://www.youtube.com/results?search_query=4k+60fps+travel+video

Αυτά τα βίντεο είναι εξαιρετικά όπως τα βλέπω από την εφαρμογή youtube της τηλεόρασης με Fiber-optic ταχύτητες.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Το πρόβλημα με όλα τα παραπάνω είναι ότι δεν έχω ιδεα από που να κατεβάσω τέτοιο περιεχόμενο! χαχα!!!

Filmmaker mode (ή τουλάχιστον με αυτή την ονομασια) δεν έχει η XF90, αλλά όπως και να έχει όλες τις ρυθμίσεις επεξεργασίας εικόνας τις έχω απενεργοποιημένες! Βασικά έχω τις ρυθμίσεις που προτείνει το rtings.

Δεν είναι μόνο θέμα απενεργοποίησης επεξεργασιών εικόνας αλλά και προχωρημένες ρυθμίσεις εικόνας. Μοιάζει περισσότερο με το cinema mode αλλά δεν είναι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Re: BluRay 4K εν έτη 2021?

Το sony σε mkv κάνει μετατροπή το dolby atmos σε pcm πολυκάναλο τον ήχο, ενώ ας πούμε σε m2ts το ίδιο αρχείο τον περνάει αυτούσια.

Σίγουρα θέμα licensing εδώ.