Ώρα για αγορά νέας tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Λοιπόν σίγουρα η OLED είναι εντυπωσιακές αλλά με τραβάει λίγο πίσω το burn in φαινόμενο ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι μετά από 6-7 χρόνια δεν θα το εμφανίσει; από την άλλη είναι τρέλα σε όλα οι άτιμες. Αν δεν καταλήξω σε αυτήν ποια προτείνεται σε 55"; κοιτάζω και την Sony xh9096 αξίζει;

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Λοιπόν σίγουρα η OLED είναι εντυπωσιακές αλλά με τραβάει λίγο πίσω το burn in φαινόμενο ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι μετά από 6-7 χρόνια δεν θα το εμφανίσει; από την άλλη είναι τρέλα σε όλα οι άτιμες. Αν δεν καταλήξω σε αυτήν ποια προτείνεται σε 55"; κοιτάζω και την Sony xh9096 αξίζει;

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μη το σκέφτεσαι για πολύ ακόμα γιατί θα ανέβουν..

Αν πάρεις από public με δωρο 5ετη,καλύπτεται το burn in.. πάτα τη σκανδάλη

BX 1100
CX 1300

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Αν δεν καταληξεις στην oled (που κι εγω αυτη θα σου προτεινα) η sony μαζι με την q80t ειναι μια χαρα. Καλη επιλογη
 

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Re: Απάντηση: Ώρα για αγορά νέας tv

Αν δεν καταληξεις στην oled (που κι εγω αυτη θα σου προτεινα) η sony μαζι με την q80t ειναι μια χαρα. Καλη επιλογη
Φοβάμαι το burn in ρε συ. Από εκεί και πέρα θέλω να επιλέξω κάποια η οποία θα έχει τα καλύτερα δυνατά μαύρα και τα καλύτερα χρώματα επίσης να ειναι future proof επειδή αργότερα θα μπει επάνω της το PS5 για αυτό και ζητάω την άποψη σας

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
Μη το σκέφτεσαι για πολύ ακόμα γιατί θα ανέβουν..

Αν πάρεις από public με δωρο 5ετη,καλύπτεται το burn in.. πάτα τη σκανδάλη

BX 1100
CX 1300

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


σε περιπτωση που καποιος την πηρε απο eshop με 2 χρόνια εγγύηση (ενας απο το χωριο ) αναγκαστηκά μένει με εκείνη την εγγύηση ? (δεν καλύπτουν burn in στα eshop):afraid:
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
σε περιπτωση που καποιος την πηρε απο eshop με 2 χρόνια εγγύηση (ενας απο το χωριο ) αναγκαστηκά μένει με εκείνη την εγγύηση ? (δεν καλύπτουν burn in στα eshop):afraid:
Οχι επεκτεινει την εγγυηση μεσα απο την lg με το αναλογο αντιτιμο

https://www.service-lg.com/LG/Welcome
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Φοβάμαι το burn in ρε συ. Από εκεί και πέρα θέλω να επιλέξω κάποια η οποία θα έχει τα καλύτερα δυνατά μαύρα και τα καλύτερα χρώματα επίσης να ειναι future proof επειδή αργότερα θα μπει επάνω της το PS5 για αυτό και ζητάω την άποψη σας

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν εχεις τόσο άγχος πιστευω οτι η sony ειναι μια χαρα. Θυρα hdmi 2.1 εχει πλεον παρει οποτε βουρ. Το επίπεδο του μαυρου δεν θα ειναι σαν αυτο της oled αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή που να συνδυάζει τα παντα αυτη την στιγμη. Δεν ξέρω ποσο θα κρατησουν οι προσφορες ακομη οποτε ισως να πρεπει να βιαστεις λιγο
 

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Re: Απάντηση: Ώρα για αγορά νέας tv

Αν εχεις τόσο άγχος πιστευω οτι η sony ειναι μια χαρα. Θυρα hdmi 2.1 εχει πλεον παρει οποτε βουρ. Το επίπεδο του μαυρου δεν θα ειναι σαν αυτο της oled αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή που να συνδυάζει τα παντα αυτη την στιγμη. Δεν ξέρω ποσο θα κρατησουν οι προσφορες ακομη οποτε ισως να πρεπει να βιαστεις λιγο
Σαν χρώματα ή Sony τι λέει;

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Φιλε μου δεν την εχω την τιβι την ειδα μονο σε εκθεση κ δεν θα ειμαι ακριβής. Καλυτερα να σου απαντησουν παιδια που την αγορασαν. Είναι κάμποσοι 😉
 

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς τους κατόχους τα χρώματα της τηλεόρασης είναι πιο ζωντανά από της nanochell επίσης τα μαύρα είναι καλά η έχει έντονο light bleeding όταν είναι μαύρο στην οθόνη όπως συμβαίνει στην nanochell; έχω σκοπό να την βάλω σε PS5 οπότε θέλω και την άποψη σας για το future proof της τηλεόρασης. Αρχικά ήθελα να πάω σε OLED αλλά φοβάμαι το burn in και δεν είμαι ο τύπος που παίρνει τηλεόραση κάθε 3 χρόνια. Οπότε κοιτάω να έχω το όσο το δυνατό καλύτερο μαύρο και τα έντονα χρώματα. Έχω κατά νου και την q80t αλλά θέλω λίγο την άποψη σας για όλα τα παραπάνω. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Re: Samsung QE Q80T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς τους κατόχους της QE Q80T ,τα χρώματα της τηλεόρασης είναι πιο ζωντανά από της nanocell;
Επίσης τα μαύρα είναι καλά ή έχει έντονο light bleeding όταν είναι μαύρο στην οθόνη όπως συμβαίνει στην nanocell;
Έχω σκοπό να την βάλω σε PS5 οπότε θέλω και την άποψη σας για το future proof της τηλεόρασης.
Αρχικά ήθελα να πάω σε OLED ,αλλά φοβάμαι το burn in και δεν είμαι ο τύπος που παίρνει τηλεόραση κάθε 3 χρόνια.
Οπότε κοιτάω να έχω το όσο το δυνατό καλύτερο μαύρο και τα έντονα χρώματα.
Έχω κατά νου και την xh9096 αλλά θέλω λίγο την άποψη σας για όλα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...


Τα νήματα συγκεκριμένων μοντέλων με τον χαρακτηρισμό 'Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια', στην κατηγορία με τις "LCD/Plasma" έχουν δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών που έχουν σχέση με την λειτουργία της συσκευής.

Είναι κρίμα να αυξάνονται συνεχώς οι σελίδες αυτών των νημάτων με την συζήτηση για τιμές, γι' αυτό άλλωστε έχει δημιουργηθεί η κατηγορία 'Αγορά νέας τηλεόρασης' , ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να ανοίγει θέματα και να συζητάει για τιμές, καταστήματα κ.λ.π....καθώς επίσης και το sticky θέμα 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' , στην παραπάνω κατηγορία για προσφορές καταστημάτων που πέφτουν στην αντίληψή μας.

Και όπως λέει ο Γιώργος προηγουμένως, όταν κάποιος καταλήξει και αγοράσει κάποια τηλεόραση, μπορεί πλέον να συνεχίσει την συζήτηση ως κάτοχος και όχι ως υποψήφιος αγοραστής στο αντίστοιχο νήμα του μοντέλου που πήρε.

================================================== ============

Με αυτό τον τρόπο διαχωρισμού, διευκολύνετε ο κάθε υποψήφιος αγοραστής, ώστε..

Από τη κατηγορία 'TV Reviews - Εντυπώσεις κατόχων - Τεχνικά χαρακτηριστικά' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=138 )

α) Να βρίσκει τις πληροφορίες για τη λειτουργία κάποιων συγκεκριμένων μοντέλων...και τις γνώμες των κατόχων τους.

β) Να καταλήγει στο/στα μοντέλο/μοντέλα που τον ενδιαφέρουν...

Από την Άγορά..' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=130 )

α) Να ανοίγει κάποιο θέμα (αν δεν υπάρχει) ώστε να ζητάει βοήθεια όταν δυσκολεύεται να αποφασίσει, έτσι θα μπορεί να μάθει για τιμές, αξιολόγηση καταστημάτων, που να δει τα μοντέλα που τον ενδιαφέρουν κ.λ.π...

β) Να παρακολουθεί το sticky 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=12594 ) ώστε να 'πετύχει' κάτι που τον ενδιαφέρει, σε καλή τιμή...

================================================== ============

Μην ξεχνάμε και τους φίλους που έχουν ήδη στην κατοχή τους κάποιο μοντέλο και παρακολουθούν το νήμα της τηλεόρασης τους για να λύσουν κάποιες απορίες τους ή για να ενημερώσουν με κάποια νέα πληροφορία...

....ευχαριστώ για την κατανόηση.
 

ΑντώνηςTv

New member
14 April 2020
20
Ενημέρωτικα παντός επειδή σήμερα έκλεισα μια lg bx oled από public δεν καλύπτεται το Burn in. Σιγκεκριμενα μου είπε ότι είναι 5 χρόνια η εγγύηση της lg και ότι καλύπτει αυτή (δλδ 3 χρόνια παραπάνω στην εργοστάσιακη εγγύησή)
 

teopanta1

New member
22 April 2011
60
Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...


Τα νήματα συγκεκριμένων μοντέλων με τον χαρακτηρισμό 'Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια', στην κατηγορία με τις "LCD/Plasma" έχουν δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών που έχουν σχέση με την λειτουργία της συσκευής.

Είναι κρίμα να αυξάνονται συνεχώς οι σελίδες αυτών των νημάτων με την συζήτηση για τιμές, γι' αυτό άλλωστε έχει δημιουργηθεί η κατηγορία 'Αγορά νέας τηλεόρασης' , ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να ανοίγει θέματα και να συζητάει για τιμές, καταστήματα κ.λ.π....καθώς επίσης και το sticky θέμα 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' , στην παραπάνω κατηγορία για προσφορές καταστημάτων που πέφτουν στην αντίληψή μας.

Και όπως λέει ο Γιώργος προηγουμένως, όταν κάποιος καταλήξει και αγοράσει κάποια τηλεόραση, μπορεί πλέον να συνεχίσει την συζήτηση ως κάτοχος και όχι ως υποψήφιος αγοραστής στο αντίστοιχο νήμα του μοντέλου που πήρε.

================================================== ============

Με αυτό τον τρόπο διαχωρισμού, διευκολύνετε ο κάθε υποψήφιος αγοραστής, ώστε..

Από τη κατηγορία 'TV Reviews - Εντυπώσεις κατόχων - Τεχνικά χαρακτηριστικά' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=138 )

α) Να βρίσκει τις πληροφορίες για τη λειτουργία κάποιων συγκεκριμένων μοντέλων...και τις γνώμες των κατόχων τους.

β) Να καταλήγει στο/στα μοντέλο/μοντέλα που τον ενδιαφέρουν...

Από την Άγορά..' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=130 )

α) Να ανοίγει κάποιο θέμα (αν δεν υπάρχει) ώστε να ζητάει βοήθεια όταν δυσκολεύεται να αποφασίσει, έτσι θα μπορεί να μάθει για τιμές, αξιολόγηση καταστημάτων, που να δει τα μοντέλα που τον ενδιαφέρουν κ.λ.π...

β) Να παρακολουθεί το sticky 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=12594 ) ώστε να 'πετύχει' κάτι που τον ενδιαφέρει, σε καλή τιμή...

================================================== ============

Μην ξεχνάμε και τους φίλους που έχουν ήδη στην κατοχή τους κάποιο μοντέλο και παρακολουθούν το νήμα της τηλεόρασης τους για να λύσουν κάποιες απορίες τους ή για να ενημερώσουν με κάποια νέα πληροφορία...

....ευχαριστώ για την κατανόηση.
Ρώτησα τους κατόχους των συσκευών ποια είναι τα υπέρ και τα κατά κάθε μοντέλου επειδή έχουν της συσκευές στην κατοχή τους. Εδώ ποιος θα μου απαντήσει στα ερωτήματα μου αν δεν μεταφερθούν τα ποστ στο κάθε νήμα ξεχωριστά; εκτός αν μπορείτε να μου απαντήσετε εσείς στα ερωτήματα μου. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Samsung QE Q80T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς τους κατόχους της QE Q80T ,τα χρώματα της τηλεόρασης είναι πιο ζωντανά από της nanocell;
Επίσης τα μαύρα είναι καλά ή έχει έντονο light bleeding όταν είναι μαύρο στην οθόνη όπως συμβαίνει στην nanocell;
Έχω σκοπό να την βάλω σε PS5 οπότε θέλω και την άποψη σας για το future proof της τηλεόρασης.
Αρχικά ήθελα να πάω σε OLED ,αλλά φοβάμαι το burn in και δεν είμαι ο τύπος που παίρνει τηλεόραση κάθε 3 χρόνια.
Οπότε κοιτάω να έχω το όσο το δυνατό καλύτερο μαύρο και τα έντονα χρώματα.
Έχω κατά νου και την xh9096 αλλά θέλω λίγο την άποψη σας για όλα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι αναφερθείσες τηλεοράσεις μπορούν να παίξουν σύμφωνα με τα πρότυπα(αφορά τα χρώματα).Η QE Q80T βγάζει υψηλότερη φωτεινότητα από την nanocell 916.
Το ίδιο και η ΧΗ90 σε σχέση με την NANO916.
Τα μαύρα QE Q80T και XH90 είναι πολύ καλά για τα δεδομένα των LCD τηλεοράσεων.Τα μαύρα των IPS(ΝΑΝΟ9) είναι μέτρια και εμφανίζουν πιο έντονο light bleeding.
Για το PS5 ως χαρακτηρηστικό future proof είναι το HDMI 2.1,το έχουν και οι τρεις.
Σχετικά με OLED tv,αν παίζεις με το ρυθμιστικό της φωτεινότητας στο χαμηλό,παίζεις σε σκοτεινό χώρο,την προσέχεις,και δεν παίζεις ατελείωτες ώρες με στατικά λογότυπα τότε προχωράς σε OLED χωρίς light bleeding με άψογη ομοιομορφία και απύθμενο μαύρο ,ειδικά αν η θέαση γίνεται σε σκοτεινό χώρο.


Για πιο ασφαλές συμπέρασμα μπορείς να παρακολουθήσεις και τα παρακάτω τεστ από τον Vincent Teoh,για να καταλάβεις καλύτερα:

XH90
https://www.youtube.com/watch?v=GZWZ7kfWe1g

QE Q80T
https://www.youtube.com/watch?v=G9Cbd3UuNIU

NANO90
https://www.youtube.com/watch?v=lf09EfXgSxY


Συγκριτικό OLED vs LCD ,για το gaming με το PS5
https://www.youtube.com/watch?v=Cf1bSseyyDE