Αγορά 65" ή 75-77" με κεντρική βάση στήριξης.

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Το παλιό setup είναι μια 63" samsung c7000 plasma του 2010 και ένας onkyo 606 ενισχυτής με hdmi 1.3. Ενισχυτή παραγγειλα έναν denon 2700h ,που μακάρι να βγει καλός, γιατί έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη οικονομική επιλογή με hdmi 2.1 για το ps5 που θα πάρω.
Η απόσταση θέασης είναι 3m και βασικά είχα αποφασίσει μια lg 65cx .Τώρα σκέφτομαι αυτή ή μια καλή lcd στις 75 " με hdmi 2.1 μέχρι περίπου 2500 , με βασική προϋπόθεση κεντρική βάση στήριξης, λόγω μέγεθος επίπλου 😆.
Τι θα προτείνατε ;
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Το παλιό setup είναι μια 63" samsung c7000 plasma του 2010 και ένας onkyo 606 ενισχυτής με hdmi 1.3. Ενισχυτή παραγγειλα έναν denon 2700h ,που μακάρι να βγει καλός, γιατί έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη οικονομική επιλογή με hdmi 2.1 για το ps5 που θα πάρω.
Η απόσταση θέασης είναι 3m και βασικά είχα αποφασίσει μια lg 65cx .Τώρα σκέφτομαι αυτή ή μια καλή lcd στις 75 " με hdmi 2.1 μέχρι περίπου 2500 , με βασική προϋπόθεση κεντρική βάση στήριξης, λόγω μέγεθος επίπλου .
Τι θα προτείνατε ;

OLED 65. Προέχει η ποιότητα στην ταπεινή μου άποψη.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65" ή 75"-77" με κεντρική βάση στήριξης

Αν είναι λειτουργική η plasma, ίσως πετύχεις την 77" CX με τιμή περίπου 3000 ευρώ, κοντά στο καλοκαίρι. 75" LCD, που να μπορεί να αντικαταστήσει επάξια την plasma και με κεντρική βάση, πιθανώς θα δυσκολευτείς να βρεις.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Αυτό σκέφτομαι και εγώ .Η ριμάδα η 77" cx έχει 3500 ..προσπαθώ να την αποφύγω 😂.
Βέβαια και η samsung το 2010 έκανε 3000 και περίμενα και 6 μήνες να την φέρει η samsung .
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Το παλιό setup είναι μια 63" samsung c7000 plasma του 2010 και ένας onkyo 606 ενισχυτής με hdmi 1.3. Ενισχυτή παραγγειλα έναν denon 2700h ,που μακάρι να βγει καλός, γιατί έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη οικονομική επιλογή με hdmi 2.1 για το ps5 που θα πάρω.;

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου το HDMI σε αυτή τη γενιά δεν δουλεύει σωστα και στην ουσία είναι σαν να μην υπάρχει. οπότε μήπως να ξανασκεφτείς τον ενισχυτή?
https://www.avforums.com/news/denon-marantz-and-yamaha-av-receivers-hit-by-hdmi-2-1-bug.18125
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Το παλιό setup είναι μια 63" samsung c7000 plasma του 2010 και ένας onkyo 606 ενισχυτής με hdmi 1.3. Ενισχυτή παραγγειλα έναν denon 2700h ,που μακάρι να βγει καλός, γιατί έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη οικονομική επιλογή με hdmi 2.1 για το ps5 που θα πάρω.
Η απόσταση θέασης είναι 3m και βασικά είχα αποφασίσει μια lg 65cx .Τώρα σκέφτομαι αυτή ή μια καλή lcd στις 75 " με hdmi 2.1 μέχρι περίπου 2500 , με βασική προϋπόθεση κεντρική βάση στήριξης, λόγω μέγεθος επίπλου .
Τι θα προτείνατε ;


Έχω 63" πλάσμα Samsung 1080 του 2006 και εδώ και 3-4 μέρες πήρα και μια 75" lcd για το 4κ. Την πρώτη μέρα τις έβαλα δίπλα-δίπλα για κανένα τετράωρο να δείχνουν το ίδιο υλικό. Αν εξακολουθείς να βλέπεις αρκετό sd/hd πρόγραμμα ξέχνα τις lcd, δεν φθάνουν τη φυσική κινηματογραφική εικόνα της πλάσμα. Μόνο σε oled θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Αν σκέφτεσαι τα φράγκα, πήγαινε σε 65άρα. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, πάρε την 77άρα. Αν βλέπεις κυρίως 4κ υλικό, τότε αλλάζει το πράγμα και η lcd είναι μια βιώσιμη επιλογή. Just my two cents.

Υ.Γ. Εγώ τι να πω που το γομάρι την πλάσμα την είχα παραγγείλει από το technikdirekt και οι Γερμαναράδες είχαν την απαίτηση μέσα στα υπέρογκα μεταφορικά να μου χρεώσουν χρυσή μέχρι και την παλέτα που την έβαλαν πάνω. Και το κερασάκι στην τούρτα: παράδοση δέματος 90 κιλών επί του πεζοδρομίου. Ακόμα θυμάμαι τι τράβηξε η μέση μου.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Αγορά 65" ή 75-77" με κεντρική βάση στήριξης.

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου το HDMI σε αυτή τη γενιά δεν δουλεύει σωστα και στην ουσία είναι σαν να μην υπάρχει. οπότε μήπως να ξανασκεφτείς τον ενισχυτή?
https://www.avforums.com/news/denon-marantz-and-yamaha-av-receivers-hit-by-hdmi-2-1-bug.18125

Γενικά έχεις δίκιο ότι υπάρχει ασυμβατότητα με τους ενισχυτές που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή στο εμπόριο (και μάλλον ακόμα και με αυτούς αναμένεται να κυκλοφορήσουν άμεσα) και τις πηγές σήματος HMDI 2.1.

Αλλά ο φίλος είναι μάλλον τυχερός γιατί το PS5 που τον ενδιαφέρει και ο ενισχυτής που παρήγγειλε, χρησιμοποιούν και οι δύο chipset της Panasonic που υποστηρίζουν ασυμπίεστο HDMI 2.1 σήμα, όχι όμως το καινούριο XBOX, ενώ και η καινούρια σειρά GPU της NVIDIA, μέχρι αυτή την στιγμή τουλάχιστον, παρουσιάζει προβλήματα σταθερότητας παρ’ ότι περνάει το σήμα στον ενισχυτή: