Αγορά bluetooth ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλημέρα. Ψάχνω ακουστικά bluetooth με σκοπό να τα συνδέσω στο tv box και να βλέπω ταινίες ή να ακούω μουσική.
Το budget είναι γύρω στα 30-40 ευρώ όπου όπως έχω δει υπάρχει πληθώρα επιλογών.
Έχει νόημα να επικεντρώσω σε BT 5.0 έναντι 4.2/4.1; (είδα σε προσφορά κάποια Sony με 5.0 στα 30 ευρώ!).

Κάποια που έχω ξεχωρίσει:
Energy Sistem BT Urban 2
JBL Tune 500BT
Edifier W800BT
ή το vintage Hoco W20
και κάποια άλλα.

Έχετε κάποια πρόταση;
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Κ μενα μ ενδιαφέρει και σ αυτό το price range απο τις κριτικές τουλάχιστον εχουν πιο καλο rating κατα σειρά: jbl500, Edifierw800, Sony WH-CH510, Sony MDR-ZX330BT,Urbanears Plattan 2 Bluetooth Black,Philips SHB3075 Black,Pioneer SE-MJ561BT Brown.

Πάντως εξίσου βασικό με την ποιότητα του ήχου είναι η ποιότητα της εφαρμογής στα αυτιά ώστε να μην δεινοπαθεις κ ανάβουν τ αυτια σου στο 10λεπτο.




Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Έχω τα Sony wh-ch510. Τα χρησιμοποιώ εδώ και 9 μήνες, κάθε μέρα πρωί βράδυ που πάω βόλτα το σκύλο. Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι η μπαταρία κρατάει για πάντα!! Τα φορτίζω 2-3 φορές το μήνα και αν..

Ο ήχος είναι καλός, δυνατός και μπασάτος. Νομίζω κλασικός για το είδος του ακουστικού. Έχω ακούσει και το jbl500 που είναι στο ίδιο πάνω κάτω επίπεδο καθώς και το jbl e45bt που στα αυτιά μου ήταν μια κατηγορία πάνω.

Είναι αρκετά μεγάλα και το καλοκαίρι δεν είναι ότι καλύτερο.. Τις πολύ ζεστές μέρες βούταγα κάτι creative sb jam της κόρης μου:silly:
Σαν fit πάντως είμαι ικανοποιημένος
Είναι πάντως ένα ακουστικό που δεν βολεύει για τηλ. κλήσεις. Το ενσωματωμένο μικρόφωνο όχι απλά λαμβάνει, αλλά ενισχύει σε τεράστιο βαθμό όλους τους εξωτερικούς θορύβους δημιουργώντας την εντύπωση ότι ολα μεταφέρονται στη συνομιλία κάτι που δεν είναι όμως αλήθεια! Σίγουρα πάντως δεν βολεύει.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Έχω τα Sony wh-ch510. Τα χρησιμοποιώ εδώ και 9 μήνες, κάθε μέρα πρωί βράδυ που πάω βόλτα το σκύλο. Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι η μπαταρία κρατάει για πάντα!! Τα φορτίζω 2-3 φορές το μήνα και αν..

Ο ήχος είναι καλός, δυνατός και μπασάτος. Νομίζω κλασικός για το είδος του ακουστικού. Έχω ακούσει και το jbl500 που είναι στο ίδιο πάνω κάτω επίπεδο καθώς και το jbl e45bt που στα αυτιά μου ήταν μια κατηγορία πάνω.

Είναι αρκετά μεγάλα και το καλοκαίρι δεν είναι ότι καλύτερο.. Τις πολύ ζεστές μέρες βούταγα κάτι creative sb jam της κόρης μου:silly:
Σαν fit πάντως είμαι ικανοποιημένος
Είναι πάντως ένα ακουστικό που δεν βολεύει για τηλ. κλήσεις. Το ενσωματωμένο μικρόφωνο όχι απλά λαμβάνει, αλλά ενισχύει σε τεράστιο βαθμό όλους τους εξωτερικούς θορύβους δημιουργώντας την εντύπωση ότι ολα μεταφέρονται στη συνομιλία κάτι που δεν είναι όμως αλήθεια! Σίγουρα πάντως δεν βολεύει.
Απ ολα τα παραπάνω ποιο ήταν πιο άνετο κ ξεκούραστο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Καταλήγω σε ένα εκ των JBL και Sony, είναι τα μόνα που έχουν bluetooth 5.0 (αν και η πηγή που θέλω να τα συνδέσω είναι 4+, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα). Τα JBL έχουν διάμετρο ηχείου 32mm και βάρος 148gr και τα Sony ηχείο 30mm και βάρος 132gr.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Αγορά bluetooth ακουστικών

Απ ολα τα παραπάνω ποιο ήταν πιο άνετο κ ξεκούραστο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς τα creative λόγω μεγέθους και βάρους. Αν δεν είχαν το τσίπικο ακρυλικό μαξιλαράκι σαν ακουστικά του παλιού walkman θα ήταν ότι πιο άνετο. Απο την άλλη ομως, κάθε 3 μέρες θέλουν φόρτιση..

Δεν ειναι δικά μου τα JBL και δεν έχω ζήσει μαζί τους. Απο τα 3 θυμάμαι να προτιμώ τα E45BT αλλά μάλλον γιατί είχαν καλύτερο ήχο..

Εγω διάλεξα τα Sony γιατί τα βρήκα σε προσφορά και ήθελα να αντικαταστήσω για τις σκυλοβόλτες, τα wired ακουστικά που χρησιμοποιούσα. Δεν πήγαινα να αντικαταστήσω την ποιότητα τους όμως. Ηθελα κάτι φθηνό και πρακτικό.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Να διορθώσω ένα λάθος, τα JBL τόσο τα 500ΒΤ όοσ και τα 560ΒΤ δεν έχουν προφίλ 5.0 αλλά 4.1!
Επίσης ψάχνοντας βρήκα ακόμα 2-3 ενδιαφέροντα μοντέλα: το Philips TAH4205 (επίσης προφίλ 5.0) και τα Panasonic RP-HF400BE & RP-HF410BE.