Ηχεια για avr151s

williamlawson

New member
21 March 2016
5
Καλησπερα εχω τον ενισχυτη avr151s hk με τα 5.1 HKTS 5BK/230 καιθα ηθελα να αλλαξω τα 2 ηχεια για ακροαση και μουσικης . Εχω σκεφτει τα klipsch r51m και τα dalli spektor 2, θα ταιριαζουν?υπαρχει καποια αλλη προταση? Ευχαριστω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Από τα δύο, πιο ασφαλής επιλογή φαντάζουν τα dali. Απλά θα πρότεινα να δεις και τα Oberon 1. Νομίζω είναι πιο σοβαρά ηχεία. Βέβαια είναι και πιο ακριβά... Επίσης, εξ αντικειμένου θεωρώ ότι αν προβείς σε αγορά κάποιου ζεύγους, μετά από λίγο καιρό θα αγοράσεις το αντίστοιχο κεντρικό. Keep that in mind.
 

williamlawson

New member
21 March 2016
5
Καλησπερα , ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες, τελικα ηχα ηδη παρει τα klipsch, γενικα ειμαι ικανοποιημενος, εχουν μεγαλη δυναμη κ ειναι καθαρα, το μονο οτι σε πιο ψηλες νοτες μ φανηκαν πιο μεταλλικα, δεν ξερω πως ακριβως λεγεται, δεν μ χαλασε αλλα ειναι διαφορετικα απ οτι ειχα συνηθισει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Αν τα ηχεία τα έχεις περιστρέψει να σε κοιτάζουν, δοκίμασε να παίξεις με το toe in που έδωσες. Κάνε τα να κοιτάζουν παράλληλα με τους τοίχους και παίξε με τις ενδιάμεσες θέσεις. Αναλόγως γωνίας σε όλα σχεδον τα ηχεία αλλάζει η απόκριση συχνότητας. όταν σε κοιτάζουν συνήθως ακούγονται πιο "πριμάτα"
 

williamlawson

New member
21 March 2016
5
Σ ευχαριστω για τις συμβουλες θα το δοκιμασω και θα δω!γενικα επειδη ανεφερες κ τ κεντρικο ηχειο, μελλοντικα ηθελα να παρω για μπροστα τα rp600m που εχω ακουσει πολυ καλα λογια(θελω ν τ ακουσω βεβαια) και αυτα να πανε γ πισω , δεν ξερω αν συνδυαζονται καλα ή αν τα λεω σωστα