Για την Sony KD65XH90 ενδιαφέρομαι,βοήθεια

konza

New member
7 February 2010
95
ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει , για την 65αρα ενδιαφερομαι (+3χρονια εγγύησης Sony )

Είναι αντίστοιχα καλό ντιλ με την 55αρα ;
Θεωρείται vfm ??

Απόσταση περίπου 3,5m, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σαν χρήστης , γενική χρήση , απλά επειδή μια στο τόσο παίρνουμε τηλεόραση , σκέφτηκα να κάνω την υπέρβαση .
Δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερες ίντσες λόγο επίπλου .

Θα έχω θέμα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Για τη Sony KD65XH90 ενδιαφέρομαι, βοήθεια

Αν βρεις τα δύο σχετικά μοντέλα διαθέσιμα, όντως είναι καλές περιπτώσεις στα 1200 ευρώ, για τις 65". Στα 1400 βρίσκεις την XH9505 που έχει καλύτερες γωνίες θέασης, για τηλεόραση με VA panel.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Re: Απάντηση: Για τη Sony KD65XH90 ενδιαφέρομαι, βοήθεια

Αν βρεις τα δύο σχετικά μοντέλα διαθέσιμα, όντως είναι καλές περιπτώσεις στα 1200 ευρώ, για τις 65". Στα 1400 βρίσκεις την XH9505 που έχει καλύτερες γωνίες θέασης, για τηλεόραση με VA panel.

Η θέαση θα γίνεται από σχεδόν απέναντι , και η τοποθέτηση της τηλεόρασης θα γίνει σε βάση τηλεόρασης με βραχίονα , όποτε θα βάζω κλίση ελαφρώς προς την μεριά θέασης . Δε θα είναι οκ ; Εμένα με ενδιαφέρει να πάρω ένα ποιοτικό προϊόν σε καλή τιμή , καθώς στο σπίτι τώρα μπήκα και δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλη πιο πριν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Την παράγγειλα προχθές για το γιό μου χωρίς να την έχω δει σε έκθεση, λόγω lockdown και επαρχίας. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή και ότι αξίζει τα 1.200 ευρώ (έδωσα επιπλέον 60 για επέκταση εγγύησης που ήταν σε προσφορά 50% κάτω από 120 που κοστίζει). Είναι το 2ο χαμηλότερο μοντέλο της κορυφαίας σειράς 90. Δυστυχώς η τιμή της δεν έπεσε όπως της 55άρας, σκέφθηκα να περίμενα έως τις γιορτές μήπως και έπεφτε κάπου στα 1000 αλλά σε συνομιλία τηλεφωνικά από εκεί που την παράγγειλα μου είπαν ότι δεν πιστεύουν ότι θα μειωθεί η τιμή της στις γιορτές, ίσως κατά το καλοκαίρι του χρόνου, αλλά ως τότε μπορεί και να έχει εξαντληθεί. Σε λίγες μέρες θα παραλάβουν και θα μου τη στείλουν.
Αν θες δες αυτά:

https://www.youtube.com/watch?v=uwHFJsegCOs

https://www.youtube.com/watch?v=95VXawLNby4

https://www.youtube.com/watch?v=dnjPPuePCT4
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Για τη Sony KD65XH90 ενδιαφέρομαι, βοήθεια

Η θέαση θα γίνεται από σχεδόν απέναντι , και η τοποθέτηση της τηλεόρασης θα γίνει σε βάση τηλεόρασης με βραχίονα , όποτε θα βάζω κλίση ελαφρώς προς την μεριά θέασης . Δε θα είναι οκ ;

Για περιορισμένες γωνίες θέασης, μάλλον δε θα έχεις πρόβλημα με κάποια εκ των XH9077 και XH9096.

Δυστυχώς η τιμή της δεν έπεσε όπως της 55άρας, σκέφθηκα να περίμενα έως τις γιορτές μήπως και έπεφτε κάπου στα 1000 αλλά σε συνομιλία τηλεφωνικά από εκεί που την παράγγειλα μου είπαν ότι δεν πιστεύουν ότι θα μειωθεί η τιμή της στις γιορτές, ίσως κατά το καλοκαίρι του χρόνου, αλλά ως τότε μπορεί και να έχει εξαντληθεί.

Ανάλογα με τη διαγώνιο και την επιφάνεια κάθε τηλεόρασης, είναι σωστές οι τιμές για τις 55", 65", 75" (τουλάχιστον) XH90xx. Πιθανώς, εντός 2021 θα πάνε πιο κάτω.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Εγώ που θέλω μια 65αρα για all around χρήση , και δεν έχω κάποια σοβαρή απαίτηση , παρά μόνο να είναι καλό (οικονομικά)deal ,vfm ...να πάω στην Sony ??
Επι τι ευκαιρία που μπορώ να δω έναν οδηγό για να ξεχωρίζω τις λεπτομέρειες εικόνας και ήχου και να έχω επιτέλους μια άποψη !;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Επι τι ευκαιρία που μπορώ να δω έναν οδηγό για να ξεχωρίζω τις λεπτομέρειες εικόνας και ήχου και να έχω επιτέλους μια άποψη !;
Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλο θα ηταν να υπάρχει sticky ενας βασικός οδηγός Lcd ips vs Lcd VA vs Lcd VA fald vs OLED ωστε να πετας το link και να διαβάζει καθένας τις βασικές διαφορές και τα συν και πλην καθε τεχνολογίας ωτσε να καταλάβαινει τα βασικά καθένας, τι ταιριάζει καλύτερα στη χρήση του.
Και απο κατω ισως ποιο εξηδικευμενα πχ για αγώνες 100hz vs 200, edge lighting vs direct lightning κλπ..
Αμα θέλετε το ξεκινάω αλλά υπάρχουν πολύ ειδικότεροι απο μενα εδω μεσα. (Εξαιρώ επίτηδες το Lcd ips fald που για μένα δεν έχει νοημα να αγοράσει κανείς).
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Καλο θα ηταν να υπάρχει sticky ενας βασικός οδηγός Lcd ips vs Lcd VA vs Lcd VA fald vs OLED ωστε να πετας το link και να διαβάζει καθένας τις βασικές διαφορές και τα συν και πλην καθε τεχνολογίας ωτσε να καταλάβαινει τα βασικά καθένας, τι ταιριάζει καλύτερα στη χρήση του.
Και απο κατω ισως ποιο εξηδικευμενα πχ για αγώνες 100hz vs 200, edge lighting vs direct lightning κλπ..
Αμα θέλετε το ξεκινάω αλλά υπάρχουν πολύ ειδικότεροι απο μενα εδω μεσα. (Εξαιρώ επίτηδες το Lcd ips fald που για μένα δεν έχει νοημα να αγοράσει κανείς).

Όλα υπάρχουν στο forum ανέκαθεν.Ψάξιμο θέλει ,διάβασμα και χρόνο.

Γενική συζήτηση & τεχνολογία

° ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ: Τεχνολογίες LCD και Plasma - Νέες Τεχνολογίες - Γενικά Θέματα °

Ορολογία Τηλεοράσεων °υπό (συνεχή) κατασκευή°

ΤΕΧΝΙΚΑ & ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Μωρε υπάρχουν, αλλά τα κρυψατε καλά, δεν τα βρίσκει κανείς.. :) (απόπειρα χιούμορ)
Πάντως εγω μιλάω για κάτι ποιο απλοποίημενο πάνω στις βασικές τεχνολογιες που υπάρχουν σήμερα σε μια σελίδα.
Σημαντικα τα link σου πάντως. Δεν τα βρήκα οταν έψαχνα. Φταίω εγω που δεν εψαξα καλα αλλα το 95% δεν ψάχνει πολυ.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096


ευχαριστω !

υπάρχει δοκιμασμένος βραχίονας οχι στατικός , δοκιμασμένος?
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,365
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Εγώ που θέλω μια 65αρα για all around χρήση , και δεν έχω κάποια σοβαρή απαίτηση , παρά μόνο να είναι καλό (οικονομικά)deal ,vfm ...να πάω στην Sony ??
Επι τι ευκαιρία που μπορώ να δω έναν οδηγό για να ξεχωρίζω τις λεπτομέρειες εικόνας και ήχου και να έχω επιτέλους μια άποψη !;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια χαρά θα είσαι και στις 65" (αν μπορεις και 75") θα έχεις για ότι βλέπεις κινηματογραφική αίσθηση με καλύτερη όμως ποιότητα εικόνας. Όσο για τον ήχο αν δεν θες να πας σε λύση ηχόμπαρας, πάρε ένα sub για tv (για να συμπληρώσεις το μπάσο που δεν έχει η tv) και είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Re: Απάντηση: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Μια χαρά θα είσαι και στις 65" (αν μπορεις και 75") θα έχεις για ότι βλέπεις κινηματογραφική αίσθηση με καλύτερη όμως ποιότητα εικόνας. Όσο για τον ήχο αν δεν θες να πας σε λύση ηχόμπαρας, πάρε ένα sub για tv (για να συμπληρώσεις το μπάσο που δεν έχει η tv) και είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

Δε μπορώ λόγω επίπλου , δυστυχώς .
Κανένα βραχίονα έχουμε υπόψην , που να προεκτείνεται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

Δε μπορώ λόγω επίπλου , δυστυχώς .
Κανένα βραχίονα έχουμε υπόψην , που να προεκτείνεται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ΧΗ90 εχει 2 θέσεις για τα πόδια, πιθανότατα χωράει σε έπιπλο. Εγω εβαλα την 65αρα σε έπιπλο που ΔΕΝ χώραγε η 42αρα.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Η ΧΗ90 εχει 2 θέσεις για τα πόδια, πιθανότατα χωράει σε έπιπλο. Εγω εβαλα την 65αρα σε έπιπλο που ΔΕΝ χώραγε η 42αρα.

Το ύψος έχει θέμα
Στο μήκος έχω μέχρι 145-150
Έχω περιθώριο για

142 μήκος
87 ύψος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Το ύψος έχει θέμα
Στο μήκος έχω μέχρι 145-150
Έχω περιθώριο για

142 μήκος
87 ύψος


Sent from my iPhone using Tapatalk
84 θες για ύψος, αλλά αν βάλεις τα πόδια βγαίνει 91 από το ύψος του επίπλου μεχρι το πάνω της τηλεόρασης. Με λιγα λογια αν βάλεις τα πόδια δεν χωράει.. Στα γρήγορα που έκανε μια μέτρηση μιας και είχα μέτρο. Αν το αποφασίσεις ψάξε τις ακριβείς διαστάσεις. Θεωρητικά χωράει αν δεν βάλεις τα πόδια αλλα την κρεμάσεις σε βαση. Αλλά θα ταλαιπωρηθείς με οριακές κατάστασεις. Αλλά γίνεται.
Εγω εχω κανει και τα 2. Εχω και τα πόδια, είναι και κρεμασμένη για το φοβο μη την σπρώξω.
Τα πόδια τα εχει τοσο κοντά που καθεται σε 50 πόντους έπιπλο, δεν εχεις θέμα εκει. Η 65αρα είναι άλλη χαρη σε σχέση με την 55αρα ως μέγεθος.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Ωπ ξέχασα το μήκος.. Θες τουλάχιστον 146 αν έχεις έπιπλο, νόμιζα οτι σε ενδιαφέρει να χωράει να κάτσει, αλλά εσυ εχεις τέτοιο μέγεθος "τρύπας" απο οτι κατάλαβα τώρα , αρα την ξεχνάς την 65αρα
 

konza

New member
7 February 2010
95
Ωπ ξέχασα το μήκος.. Θες τουλάχιστον 146 αν έχεις έπιπλο, νόμιζα οτι σε ενδιαφέρει να χωράει να κάτσει, αλλά εσυ εχεις τέτοιο μέγεθος "τρύπας" απο οτι κατάλαβα τώρα , αρα την ξεχνάς την 65αρα

Σε μήκος με παίρνει γιατί από αριστερά έχω ελεύθερο χώρο , σε ύψος με παίρνει επίσης αλλά χωρίς τη βάση . Έψαχνα βάση βραχίονα για να μπορώ να την κουνάω αριστερά δεξιά πάνω κάτω .

**

Διαστάσεις τηλεόρασης χωρίς βάση (Π x Υ x Β)
Περίπου 145,0 x 83,3 x 7,0 cm


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Σε μήκος με παίρνει γιατί από αριστερά έχω ελεύθερο χώρο , σε ύψος με παίρνει επίσης αλλά χωρίς τη βάση . Έψαχνα βάση βραχίονα για να μπορώ να την κουνάω αριστερά δεξιά πάνω κάτω .

**

Διαστάσεις τηλεόρασης χωρίς βάση (Π x Υ x Β)
Περίπου 145,0 x 83,3 x 7,0 cm


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε αμα σε παίρνει στο μήκος, θα σου βγει λίγο η πίστη λογικά, αλλά θα γίνει η δουλειά.. :)
Και το τελικό αποτέλεσμα θα φαίνεται και ωραίο πιθανότατα αφου θα καλύψεις το χώρο. Βάσεις υπάρχουν πολλες. Και εμενα τέτοια είναι. Παίρνεις οποιαδήποτε που είναι για το αντίστοιχο vesa της τηλεόρασης. Εγω ειχα παρει αυτή 30
https://www.e-shop.gr/hama-118103-fullmotion-tv-wall-bracket-32-65-with-2-arms-black-p-PER.757547
Διπλώνει αν καταλαβαίνεις πως δουλεύει και κολαει στον τοιχο, οχι εντελώς βέβαια.

Και κατι ασχετο. Μου έστειλε προσφόρες black Friday το mediamark την 65αρα 999 , αλλά παταω το link και βγαζει 1199.. Τι παιζει? Διαφημιστικό τρικ?
Δε με νοιάζει για εμένα, εγω την εχω.
 

konza

New member
7 February 2010
95
Ε αμα σε παίρνει στο μήκος, θα σου βγει λίγο η πίστη λογικά, αλλά θα γίνει η δουλειά.. :)
Και το τελικό αποτέλεσμα θα φαίνεται και ωραίο πιθανότατα αφου θα καλύψεις το χώρο. Βάσεις υπάρχουν πολλες. Και εμενα τέτοια είναι. Παίρνεις οποιαδήποτε που είναι για το αντίστοιχο vesa της τηλεόρασης. Εγω ειχα παρει αυτή 30
https://www.e-shop.gr/hama-118103-fullmotion-tv-wall-bracket-32-65-with-2-arms-black-p-PER.757547
Διπλώνει αν καταλαβαίνεις πως δουλεύει και κολαει στον τοιχο, οχι εντελώς βέβαια.

Και κατι ασχετο. Μου έστειλε προσφόρες black Friday το mediamark την 65αρα 999 , αλλά παταω το link και βγαζει 1199.. Τι παιζει? Διαφημιστικό τρικ?
Δε με νοιάζει για εμένα, εγω την εχω.

Αυτό περιμένω κι εγώ , μήπως όντως έχει 999 .. Για να δω τι θα χτυπήσω ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Αυτό περιμένω κι εγώ , μήπως όντως έχει 999 .. Για να δω τι θα χτυπήσω ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάντως στην προηγούμενη προσφορά με επιστροφή την ειχε 1050 και τελευταία μερα της προσφοράς την πήγε 970 αν θυμάμαι καλα. Αρα οποίος περίμενε κέρδισε. Τότε, τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει. Προσφορά ζήτηση και υπάρχων απόθεμα είναι αυτα..
Βρήκες λιγο μικρότερα νούμερά απο εμενα, λογικά. Εγω εβαλα επίτηδες ελαφρώς παραπανω για να σε παίρνει στην πραξη.