Προβλημα με NAS, δεν εμφανιζεται στον Windows Explorer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Εχω ενα Zyxel NAS542 και ξαφνικα δεν εμφανιζεται με τιποτα στον Windows Explorer, σε κανεναν απο τους υπολογιστες του δικτυου.

Μπορω να συνδεθω μονο απο το web GUI του, μεσω browser και να ανεβασω/κατεβασω αρχεια απο εκει, αλλα δεν ειναι βολικο.

To NAS εμφανιζεται στον "χαρτη δικτυου", αλλα το προγραμματακι της Zyxel που ελεγχει την συνδεση και προσβασιμοτητα του NAS δεν το βρισκει.

Μεχρι προσφατα το NAS εμφανιζοταν κανονικα στο Network του Windows Explorer και ειχα πληρη προσβαση σε αρχεια και φακελους (read/write, delete/rename κλπ) απο ολους τους υπολογιστες του δικτυου. Το προβλημα πιθανως ξεκινησε μετα απο το τελευταιο update που εγινε στο fimware του NAS μεσα απο το web GUI του. Προς το παρον δεν υπαρχει καποιο νεοτερο firmware.

Οι υπολογιστες τρεχουν Windows 7 Pro και δεν υπαρχει firewall, το NAS εχει σταθερη IP δηλωμενη στο modem/router.

Καμια ιδεα;
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Δες τι πρωτόκολλο smb/cifs υποστηριζει το nas.

Η microsoft εχει κόψει το v1.0 εδω και καιρό, γιατί δεν είναι ασφαλές

Μπορει να είναι αυτό.

Αν ναι, τότε πρέπει να το ενεργοποιήσεις παλι στα widows.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ναι εχεις δικιο. Ψαχνοντας στο internet πριν ποσταρω, διαβασα και εγω οτι η Microsoft εχει κοψει το SMB v1 αλλα νομιζω οτι αφορα μονο στα Windows 10 ενω εγω χρησιμοποιω (ακομα) Windows 7.

Σε καθε περιπτωση, συμφωνα με την Zyxel, το NAS542 υποστηριζει SMB v2.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Και στα 7 νομιζω.

Ενεργοποιησε το στα Windows σου για δοκιμή.
Μπορει να είναι μόνο 3 τωρα.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Χμμ... Και παλι εχεις δικιο.

Απο οτι βλεπω μεσα απο το PowerShell, ειναι ενεργοποιημενο μονο το SMB v2.

Untitled.jpg


Αφου ομως το NAS υποστηριζει SMB v2 δεν θα επρεπε να το βλεπω στο δικτυο;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εχω ενα Zyxel NAS542 και ξαφνικα δεν εμφανιζεται με τιποτα στον Windows Explorer, σε κανεναν απο τους υπολογιστες του δικτυου.

Μπορω να συνδεθω μονο απο το web GUI του, μεσω browser και να ανεβασω/κατεβασω αρχεια απο εκει, αλλα δεν ειναι βολικο.

To NAS εμφανιζεται στον "χαρτη δικτυου", αλλα το προγραμματακι της Zyxel που ελεγχει την συνδεση και προσβασιμοτητα του NAS δεν το βρισκει.

Μεχρι προσφατα το NAS εμφανιζοταν κανονικα στο Network του Windows Explorer και ειχα πληρη προσβαση σε αρχεια και φακελους (read/write, delete/rename κλπ) απο ολους τους υπολογιστες του δικτυου. Το προβλημα πιθανως ξεκινησε μετα απο το τελευταιο update που εγινε στο fimware του NAS μεσα απο το web GUI του. Προς το παρον δεν υπαρχει καποιο νεοτερο firmware.

Οι υπολογιστες τρεχουν Windows 7 Pro και δεν υπαρχει firewall, το NAS εχει σταθερη IP δηλωμενη στο modem/router.

Καμια ιδεα;

Βάλτο να πάρει αυτοματα IP και λογικά θα το δεις στο δίκτυο
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εχει ip. Αλλιώς δεν θα το εβλεπε και το webui κτλ.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα windows τρώνε κόλλημα μου έχει τύχει και εμένα με static ip