Αγορά νέας TV και τελείως μπερδεμένος - αναποφάσιστος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SpyDi7

New member
27 November 2020
5
Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Δημήτρης το όνομά μου και νέος εδώ στην παρέα σας.
Σας βρήκα τυχαία ψάχνωντας τι να επιλέξω για νέα τηλεόραση μιας και άσχετος με όλους αυτούς τους τεχνικούς όρους.
Φρόντισε ο μικρός λοιπόν και αναγκάζομαι να αλλάξω την παμπάλαια Philips 32'' αγορασμένη το μακρινό 2005 (HD Ready φανταστείτε) αλλά απροβλημάτιστη. Πραγματικά σκύλος που λέμε με άπειρες ώρες λειτουργίας.
Τρομερά πολλές πλέον οι επιλογές οπότε να πω προκαταβολικά ότι τη θέλουμε για λίγο απ´όλα.
Και κανάλια και Netflix και περιμένω και PS5 και ταινίες (από laptop μέχρι στιγμής) και αθλητικά (Cosmote TV). Ιδανικά ΝΟΜΙΖΩ θα πήγαινα για την SONY KD49XH9505 στα 899Ε αλλά παρέα με το PS5 ξεφεύγω αρκετά (παραγγέλθηκε πριν το "ατύχημα" με τον μικρό).
Οπότε πλέον κοιτάω για 500-550Ε ώστε αν χρειαστεί να φτάσω ελαφρώς πάνω από τα 600Ε..... και κοιτάζω προς αυτές. Philips 50PUS8505 στα 549Ε (αν βγει και σαν την παλιά....) ή Panasonic TXHX830E στα 629Ε.
Να πω ότι υπάρχει παράθυρο στα δεξιά της TV (μπαλκονόπορτα) αλλά παρόλα αυτά το σαλόνι είναι αρκετά σκοτεινό σε σημείο όλη μέρα να υπάρχει φως ανοιχτό.
Για samsung/lg δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω και τι να πιστέψω οπότε δεν τις πολυκοιτάω.
Τεράστια η δεξαμενή επιλογών οπότε ζητάω την βοήθειά σας μήπως και καταλείξω και εγώ κάπου.
Η απόσταση καναπέ TV είναι κάπου στα 2,5 μέτρα.
Να πω επίσης ότι θα προτιμούσα android TV λόγω εξικείωσης πιο πολύ (μιας και βλέπω ότι η Panasonic έχει My Home Screen 5.0).
Ποιά από τις 2 θα επιλέγατε και αν υπάρχουν κάποιες άλλες προτάσεις εννοείται καλοδεχούμενες.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλώς ήρθατε στο avclub.gr SpyDi7 ,

-------------------------

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...

-------------------------

πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:

Απόσταση κύριας θέασης :καναπέ TV είναι κάπου στα 2,5 μέτρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):υπάρχει παράθυρο στα δεξιά της TV (μπαλκονόπορτα) ,αλλά παρόλα αυτά το σαλόνι είναι αρκετά σκοτεινό σε σημείο όλη μέρα να υπάρχει φως ανοιχτό.

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :κανάλια , Netflix και περιμένω PS5 ,ταινίες (από laptop μέχρι στιγμής) και αθλητικά (Cosmote TV).

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

Απαιτήσεις άλλες:θα προτιμούσα android TV

προϋπολογισμός :για 500-550 ώστε αν χρειαστεί να φτάσω ελαφρώς πάνω από τα 600

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:philips 32'' του 2005
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Για 2.5 μέτρα απόσταση και ειδικά για 4K υλικό, θα πρέπει να δεις από 55" και πάνω. Μέχρι 600 ευρώ, ίσως πετύχεις κάποιες με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

SpyDi7

New member
27 November 2020
5
Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Καλησπέρα xavito. Καλώς σας βρήκα. Για τα extra που ρώτησες:
Θέση θέασης: Καναπές απέναντι, οπότε από 0-40 μοίρες θα έλεγα.
Πηγές: Cosmote TV πάντα και έπειτα στην υπάρχουσα τηλε'όραση Laptop για ταινίες και Netflix. Οπότε θα έλεγα ότι πάμε για τα πάντα.
Ποιότητα: Πάμε για μια 4Κ εικόνα και από κατασκευή ε ας μην είναι πολύ low και αφού έχω οικονομικό περιορισμό γνωρίζω ότι δε ζητάω κάτι top.
Ας πούμε από αυτές τις 2 ποιά θα προτιμούσες? Που υπερτερεί η μία και που η άλλη. Αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις εννοείτε ότι το συζητάμε.
Απλα να πω δεν είμαι άνθρωπος που αλλάζει τα πράγματα συμφωνα με τη ροή της τεχνολογίας (π.χ. η παλιά τηλεόραση που είναι του 2005).
Ελπίζω να βοήθησα ακόμα περισότερο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
4Κ εικόνα θα έχεις μόνο με 4Κ υλικό. Επίσης, για να διακρίνεις την αυξημένη αυτή ανάλυση στην εικόνα, θα πρέπει να κάθεσαι σε ανάλογη απόσταση. Οποιοδήποτε περιεχόμενο με χαμηλότερη ανάλυση θα γίνεται upscaled (θα... τεντώνεται, δηλαδή) στη native ανάλυση της τηλεόρασης. Παρεμπιπτόντως, τα κανάλια που μεταδίδουν σε 1080i έχουν συμπαθητική εικόνα σε 4Κ τηλεοράσεις.

Με 100 Hz -αν (θα) χρησιμοποιείται συχνά για παρακολούθηση αθλητικών η τηλεόραση- ίσως πετύχεις κάπου την περσινή 55" Samsung RU8002. Η 55" Samsung Q70T μάλλον δεν πρόκειται να βρεθεί στα 600 ευρώ σύντομα. Αλλιώς, μπορείς να δεις και για 60" και άνω, με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Εφόσον ο χώρος (τοποθέτησης) δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινός και δεν απαιτούνται σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, καλύτερα να δεις μοντέλα με VA panels. Οι 60" LG είναι value for money λύσεις τα τελευταία χρόνια (VA panels, 50 Hz).
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Πριν καταληξεις στο μοντελο θα σου προτεινα κι εγω να ακουσεις την συμβουλή του μιχαλη κ να ανέβεις σε 55''. Αν κρατας τα πράγματα σου για πολλα χρονια κ αφου θα αναβαθμιστεις κ σε παιχνίδομηχανη κανε μια καλη έρευνα στο skroutz για τιμες κ specs στις 55,''.
Ριξε κ μια, ματια στην samsung q60t κατω απο 600 κ την q70t λιγο πανω απο 700
 

SpyDi7

New member
27 November 2020
5
Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Γιάννη, Μιχάλη ευχαριστώ. Πάμε πάλι λοιπόν skroutz.... χαχαχα.
Θα το ψάξω και επανέρχομαι.
Κάτι για τις 2 πάντως που αναφέρω (philips και panasonic) έχει κάποιος να μου πει κάτι?
 

SpyDi7

New member
27 November 2020
5
Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Να ρωτήσω όμως. Σε έναν μη έμπειρο και εξειδικευμένο με την εικόνα σαν και εμένα θα είναι τόσο τραγική η διαφορά 50/60Hz με τα 120Hz ? Θέλω να πω ότι για 1-2 ντέρμπι ας πούμε το μήνα μέσω Cosmote Tv αξίζει να πάμε σε 120 Hz ή να τα διαθέσω τα χρήματα σε 60Hz + κάτι άλλο....????
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η διαφορά είναι ορατή, σε ανάλογη απόσταση. Από την άλλη, αν θα αγοράσεις μια τηλεόραση με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης και εν τέλει δε χρησιμοποιείς καθόλου το frame interpolation, μάλλον δεν αξίζει η επιπρόσθετη επένδυση.