Περί subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Melodias

New member
20 April 2020
46
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι, επανέρχομαι στο θέμα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο subwoofer και αν είναι καλή και αποδεκτή η τιμή του . Οι απαιτήσεις μου είναι λίγες ηχητικά, απλά να ενισχύει το μπάσο.
Είναι σημαντικό να είναι τουλάχιστον 12" ?
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για sub θα την εκτιμούσα (περίπου στα 300 ευρώ συν-πλην))
Σας ευχαριστώ

https://www.adagio.gr/el/?option=co...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Re: Περί subwoofer

Ενας αρχαίος ενισχυτής αλλά πλην τίμιος και πλήρως συντηρημενος Fisher 2x30
Ηχεία 3 δρομων Magnat 1002
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου απο το συστημα που εχεις καταλαβαινω οτι αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι δεν ειναι σαμπ αλλα να αλλαξεις τον ενισχυτη σου διοτι με τα συγκεκτριμενα ηχεια που εχεις ειναι τελειως ακαταληλος απο θεμα οδηγησης !!! το πιο πιθανο ειναι επειδη δεν οδηγει σωστα τα ηχεια να παραμορφωνει η φωνη να πηγαινει στην μεση με το ζορι (παραμορφωση-ακουγεται δυνατα) και το κυριοτερο επειδη τα ηχεια υποοδηγουνται να μην εχεις και χαμηλο-μπασο για αυτο να υποθεσω οτι κοιτας για σαμπ!! τα συγκεκριμενα ηχεια που εχεις μπορει να κοστιζουν φθηνα αλλα για να οδηγησουν σωστα τα ηχεια σου πρεπει να παρεις απο 100 βατ και πανω ενισχυτη!!!:2thumb22sup:
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εχω ενα θεμα, δεν ξερω αν πρεπει ν ανοιξω αλλο νημα....

Εχω ενα sub ενεργο, και το συνδεσα μολις με εναν παλιο vintage Marantz 2016, που φυσικα δεν εχει κανενα sub out ουτε pre out.

το συνδεσα στα σπεακερ Α και μετα στα Β (εχει Α/Β ο ενισχυτης).

Το sub εχει high level input κι εκει τον συνδεσα.

Παιζει οκ, αλλα οταν κλεινω τον ενισχυτη, το sub παραμενει ενεγργο και δεν κλεινει ποτε (εχει stand by mode).

Ακουγεται ενας ηχος/βομβος και ειναι ενοχλητικο.
Μεχρι τωρα, τον ειχα συνδεδεμενο σε αλλον ενισχυτη με κανονικο sub out και φυσικα οταν εκλεινα τον ενισχυτη , το sub εμπαινε σε sleep μετα απο λιγο.


Καμια ιδεα τι να κανω ?
Ειναι σε δυσκολο σημειο για να το ανοιγοκλεινω συνεχεια το sub....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατάλαβα. Λάθος σύνδεση. Ξέχασε τα Α και Β.
Η σωστή συνδεσμολογία είναι:

Ενισχυτής=>

Subwoofer Line Level (Input In)=>

Subwoofer Line Level (Output)=>

Ηχεία

Και κατόπιν να ρυθμίσεις σωστά συχνότητα Crossover, Volume και ρυθμιστικό φάσης.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Sub


21bd23fd23cd55ad4b9dc687ad552622.jpg
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Έβαλα φωτό πριν .... το eltax είναι το sub, και η άλλη φωτό από τον ενισχυτή

Το sub έχει high level input μόνο και φυσικά σε rca έχει in Kai out.

Το θέμα μου όπως είπα είναι, ότι ενώ κλείνω τον ενισχυτή το sub παραμένει ανοιχτό και βγάζει βόμβο.

Ακόμα και αν αποσύνδεση από τον ενισχυτή τα Καλωδια !

Μάλλον έχει θέμα το sub...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Έβαλα φωτό πριν .... το eltax είναι το sub, και η άλλη φωτό από τον ενισχυτή

Το sub έχει high level input μόνο και φυσικά σε rca έχει in Kai out.

Το θέμα μου όπως είπα είναι, ότι ενώ κλείνω τον ενισχυτή το sub παραμένει ανοιχτό και βγάζει βόμβο.

Ακόμα και αν αποσύνδεση από τον ενισχυτή τα Καλωδια !

Μάλλον έχει θέμα το sub...

μάλλον έχει θέμα το sub.
αλλά βγάλε και το υπόλοιπο πίσω μέρος του ενισχυτή φωτογραφία..
αυτή που έβαλες δείχνει μόνο τα μανταλάκια που συνδέουν τα ηχεία.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δεν έχει pre out δυστυχώς....



δοκίμασα ένα tape out Kai άλλο ένα που έχει, αλλά αυτά δουλεύουν σε σταθερή ένταση πάντα.

Αυτά δεν έχουν το ίδιο θέμα, αλλά δεν είναι χρήσιμα.
 

ozzotto

New member
14 January 2019
28
Δεν αντελήφθην :)
Επίσης έχω απορία τι καλώδιο απαιτείται για τη σύνδεση του subwoofer μιας και ο ενισχυτής έχει μονό subwoofer output.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Δεν αντελήφθην :)
Επίσης έχω απορία τι καλώδιο απαιτείται για τη σύνδεση του subwoofer μιας και ο ενισχυτής έχει μονό subwoofer output.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Με λίγα παραπάνω το HTS-12 της Polk, έχει επιδόσεις που συγκρίνονται και ξεπερνούν σε κάποια σημεία το πολύ ακριβότερο Klipsch SPL-120.

Αν δούμε το διάγραμμα του ακριβότερου SPL-120 (750€) παρατηρούμε ότι έχει λίγο περισσότερο output +5dB κάπου στα 30Hz αλλά πολύ μικρότερο output στα 50Ηz, περίπου 5-7dB αναλόγως θέσης του φίλτρου.

Klipsch SPL-120

62893-subwoofer-klipsch-spl-120-audiocompl-laboratorium.jpg


Polk HTS12

62947-subwoofer-polk-audio-hts12-audiocompl-laboratorium.jpg



Μεταξύ των δύο, το Polk ενσωματώνεται πιο εύκολα με περισσότερα ηχεία, ακριβώς γιατί μπορεί να τονώσει σε συχνότητες των 50Hz πολύ καλύτερα, εκεί που θα το χρειαστείς δηλαδή για να λάβεις το μπάσο εκείνο που δίνει την αίσθηση του «χτυπήματος στο στήθος».​
Πράσινες γραμμές φίλτρο στα 80Hz και μπλε γραμμές φίλτρο στα 120Hz. Αυτό είναι σημαντικό να το θυμάσαι καθώς δεν βλέπω κάποιο φίλτρο στην έξοδο sub του Cambridge Audio.​
Σκέψου τώρα το φτηνότερο του SPL-120, R-120SW με σχεδόν καθόλου εξελιγμένο μάλιστα bass reflex σε σχέση με το Polk και πόσο χειρότερο θα είναι από το SPL-120 και πόσο δύσκολο στην τοποθέτηση θα είναι και πόσο πιο επιρρεπές στο γνωστό chuffing sound από τo bass reflex που έχει στην πλάτη, σε σχέση με το powerport του Polk.​
Με μια μικρή διαφορά στην τιμή παίρνεις κάτι καλύτερο. Για να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο, θα κοιτούσα προσωπικά στην κατηγορία των 750 ευρώ, αλλά σε SVS, το PB-1000 Pro που απλώς δεν έχει σχέση με τα subwoofer που κοιτάμε εδώ καθώς η απόδοσή του είναι καλύτερη σε όλα κατ' αρχήν και επιτρέπει μεγάλη παραμετροποίηση και άρα αρκετά καλύτερη ενσωμάτωση με το συνοδευτικό app.​
 
  • Like
Reactions: ozzotto