Ηχεία ή ηχομπαρα Bluetooth με airplay 2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Καλησπέρα ...
Μετά την βιβλιοθήκη που κάναμε σπίτι μας θέλω να αγοράσω ένα ηχείο ..μονό,μεγάλο και δυνατό ,ίσως και μπάρα να μπει κάτω από την τηλεόραση .θέλω να είναι bt και να υποστηρίζει airplay 2.υπάρχει κάτι τέτοιο που να βγάζει και καλό ήχο ;δεν θέλω να παω σε HomePod αν και είμαι φαν του οικοσυστήματος της apple γιατί έχει περιορισμούς (δεν συνδέεται με τηλεόραση πχ )
Καμία πρόταση ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν εννοείς να συνδέεται με την TV με HDMI ARC, δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο εκτός από ηχομπάρα. Και σε ηχείο πάλι δύσκολο να βρεις έστω οπτική είσοδο για την TV.

Denon Home 350

Για τα Denon Home με Heos περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ: https://avclub.gr/forum/showthread.php/170323-Denon-Home-Speakers-The-Heos-story?highlight=

Sonos Five (Δεν έχει Bluetooth εδώ)

Bluesound Pulse 2i

Yamaha MusicCast 50 (έχει οπτική)


Όλα μπορούν να συνδεθούν επίσης ασύρματα στα αντίστοιχα subwoofer τους αν κι εφ' όσον το θέλεις.
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Κοιτα για ηχομπαρα δεν καίγομαι .θέλω bt για να μπορώ Να το συνδέσω και με bt στη τηλεόραση .για να καταλάβετε φτιάξαμε μια τεράστια βιβλιοθήκη 3 μέτρα ύψος 5 μέτρα πλάτος και η τηλεόραση είναι ακριβώς στη μέση χωνευτη .έχω χώρο και κάτω από την τηλεόραση που αν μπει εκεί κάτι μπορεί και ενσυρματα στην τηλεόραση αλλά για παροχή ρεύματος σε δυο ράφια δεξιά και αριστερά από την τηλεόραση και μπορώ να βάλω και εκεί ηχεία απλά εκεί αποκλείουμε την ενσύρματη σύνδεση και με την τηλεόραση και μεταξύ τους .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η σύνδεση μέσω BT με την τηλεόραση δεν προτείνεται. Θα έχεις latency, δηλαδή καθυστέρηση του ήχου σε σχέση με την εικόνα.

Με το budget αυτό που θέτεις, μάλλον σε ηχομπαρα θα πρέπει να πας. Και να εκμεταλλευτείς την ενσύρματη σύνδεση με HDMI.
Για να παίξει σωστά και επαρκώς η ηχομπαρα φυσικά θα πρότεινα κάποια με ασύρματο sub.
Το δύσκολο εδώ είναι ότι αν θέλεις airplay, σημαίνει ότι θα πρέπει να δεις ηχομπαρα που έχει και wifi εκτός από bluetooth που έχουν όλες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εάν δεν σε πειράζει να μην έχει Airplay αλλά αντ' αυτού Chromecast, τότε σε ηχομπάρα δες την Polk Signa S3. Είναι ακριβώς στο budget που έχεις θέσει.

Το Sonos One δεν παίζει όσο δυνατά θα ήθελες για να πλαισιώσει μια τηλεόραση (αν γίνεται κι όλας με τα Sonos γιατί δεν έχουν εισόδους, ούτε Bluetooth συνήθως). Ακόμα και δεύτερο να πάρεις να το κάνεις ζευγάρι. Γι' αυτό σου πρότεινα κατ' ευθείαν το Sonos Five, χωρίς να ξέρω το όριο του budget σου βέβαια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν θα μπορέσουν να γεμίσουν ένα σαλόνι. Θες μεγαλύτερα (ασύρματα) ηχεία. Ή μια ηχομπάρα με sub στα 300-350 ευρώ.