Σχετικά με την Samsung QE55Q60T και QE55Q70T αξίζει...;

ababa641

New member
13 July 2010
62
Καλησπέρα, παρακολουθώ την τελευταία εβδομάδα όλο αυτό που έγινε με τις τηλεοράσεις λόγω black friday και λόγω συγκυριών δεν έμεινα αμέτοχος.

Διάβαζα διάφορα threads σχετικά με το ποσό που ήθελα να διαθέσω και ήμουν έτοιμος να πάρω την Samsung QE55Q70T από τον Γερμανό αλλά το βράδυ που πήγα για την παραγγελία είχε εξαντληθεί.
Στεναχωρήθηκα και με έπιασε ένα μικρός πανικός μήπως τελικά δεν προλάβω κάποια προσφορά από το γερμανό με το -15% και παρήγγειλα την Samsung QE55Q60T.

Όλες αυτές τις μέρες ψάχνω να βρω άρθρα και ποστ για την συγκεκριμένη τηλεόραση αλλά δεν μπορώ να πω οτι διαβάζω και τα καλύτερα. Επειδή έχω την δυνατότητα να ακυρώσω την παραγγελία αφού ακόμη είναι σε στάδιο επεξεργασίας λόγω φόρτου, θα ήθελα την βοήθειά σας επίσημα κι από εδώ για το αν αξίζει αυτή η τηλεόραση. Πλέον οι προσφορές σε πολλά μοντέλα δεν είναι διαθέσιμες αφού ξεπούλησαν αλλά μπορώ να περιμένω γιατί σε ένα μήνα θα έχουμε εκπτώσεις.

Λίγα λόγια για τις απαιτήσεις

Απόσταση κύριας θέασης :2,5 – 3 μέτρα
Θέση θέασης: σχεδόν απέναντι
Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας, χαμηλός, σκοτεινός, καθόλου): το πρωί είναι σχετικά φωτεινά, το βράδυ χαμηλός φωτισμός.
Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες, σειρές, αθλητικά, gaming, digea,) :κανάλια , Netflix και αν δω κάποιον αγώνα από τα ελεύθερα κανάλια π.χ. εθνική.
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): Θα επιχειρούσα streaming, youtube και κάτι ταινίες που έχω σε σκληρό(720hd). Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου.

Απαιτήσεις σε ποιότητα: 4κ

Απαιτήσεις άλλες: να έχει αξιοπρεπή ήχο
Προϋπολογισμός :650

Προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεοράσεις: Αυτή τη στιγμή έχω μια Panasonic TX-40DX603E

Ξέρω οτι όλοι λέτε για σόνυ αλλά δεν ήθελα να δώσω 800 αφού μέσα στο 2021 λογικά θα μετακομίσω οπότε μπορεί να αλλάξουν κάποια δεδομένα.
Βέβαια μπορεί να το μετανιώσω και να έδινα τα 800 και να τελείωνα αλλά ίσως έχω δεύτερη ευκαιρία στις εκπτώσεις αν πέσουν πάλι τόσο χαμηλά οι τιμές.
Ο λόγος που πιέστηκα για αγορά νέας τηλεόρασης ήταν επειδή σε πολύ δικό μου πρόσωπο χάλασε η τηλεόραση πριν μια εβδομάδα και σκέφτηκα να του δώσω την δική μου για να πάρω εγώ καινούργια.

Αξίζουν αυτά τα 300 παραπάνω απο την 60Τ για την σόνυ 9066 ??? τόσο μου έβγαινε η διαφορά με την έκπτωση...

Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να βοηθήσει... ευχαριστώ!!!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Καλησπέρα, παρακολουθώ την τελευταία εβδομάδα όλο αυτό που έγινε με τις τηλεοράσεις λόγω black friday και λόγω συγκυριών δεν έμεινα αμέτοχος.

Διάβαζα διάφορα threads σχετικά με το ποσό που ήθελα να διαθέσω και ήμουν έτοιμος να πάρω την Samsung QE55Q70T από τον Γερμανό αλλά το βράδυ που πήγα για την παραγγελία είχε εξαντληθεί.
Στεναχωρήθηκα και με έπιασε ένα μικρός πανικός μήπως τελικά δεν προλάβω κάποια προσφορά από το γερμανό με το -15% και παρήγγειλα την Samsung QE55Q60T.

Όλες αυτές τις μέρες ψάχνω να βρω άρθρα και ποστ για την συγκεκριμένη τηλεόραση αλλά δεν μπορώ να πω οτι διαβάζω και τα καλύτερα. Επειδή έχω την δυνατότητα να ακυρώσω την παραγγελία αφού ακόμη είναι σε στάδιο επεξεργασίας λόγω φόρτου, θα ήθελα την βοήθειά σας επίσημα κι από εδώ για το αν αξίζει αυτή η τηλεόραση. Πλέον οι προσφορές σε πολλά μοντέλα δεν είναι διαθέσιμες αφού ξεπούλησαν αλλά μπορώ να περιμένω γιατί σε ένα μήνα θα έχουμε εκπτώσεις.

Λίγα λόγια για τις απαιτήσεις

Απόσταση κύριας θέασης :2,5 – 3 μέτρα
Θέση θέασης: σχεδόν απέναντι
Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας, χαμηλός, σκοτεινός, καθόλου): το πρωί είναι σχετικά φωτεινά, το βράδυ χαμηλός φωτισμός.
Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες, σειρές, αθλητικά, gaming, digea,) :κανάλια , Netflix και αν δω κάποιον αγώνα από τα ελεύθερα κανάλια π.χ. εθνική.
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): Θα επιχειρούσα streaming, youtube και κάτι ταινίες που έχω σε σκληρό(720hd). Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου.

Απαιτήσεις σε ποιότητα: 4κ

Απαιτήσεις άλλες: να έχει αξιοπρεπή ήχο
Προϋπολογισμός :650

Προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεοράσεις: Αυτή τη στιγμή έχω μια Panasonic TX-40DX603E

Ξέρω οτι όλοι λέτε για σόνυ αλλά δεν ήθελα να δώσω 800 αφού μέσα στο 2021 λογικά θα μετακομίσω οπότε μπορεί να αλλάξουν κάποια δεδομένα.
Βέβαια μπορεί να το μετανιώσω και να έδινα τα 800 και να τελείωνα αλλά ίσως έχω δεύτερη ευκαιρία στις εκπτώσεις αν πέσουν πάλι τόσο χαμηλά οι τιμές.
Ο λόγος που πιέστηκα για αγορά νέας τηλεόρασης ήταν επειδή σε πολύ δικό μου πρόσωπο χάλασε η τηλεόραση πριν μια εβδομάδα και σκέφτηκα να του δώσω την δική μου για να πάρω εγώ καινούργια.

Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να βοηθήσει... ευχαριστώ!!!
Η απόσταση θέασης που έχεις είναι μεγάλη για 55..Καλύτερη επιλογή για εσένα με αυτά που γράφεις είναι η 65q70t

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Η απόσταση θέασης που έχεις είναι μεγάλη για 55..Καλύτερη επιλογή για εσένα με αυτά που γράφεις είναι η 65q70t

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή δεν είμαι μόνος μου σπίτι, η γυναίκα μου έκανε συμβιβασμό και το 55" ήταν το ανώτερο οπότε δεν αλλάζει η διάσταση... έχει κλειδώσει εκεί.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Επειδή δεν είμαι μόνος μου σπίτι, η γυναίκα μου έκανε συμβιβασμό και το 55" ήταν το ανώτερο οπότε δεν αλλάζει η διάσταση... έχει κλειδώσει εκεί.
Η q60t έχει 60hz πάνελ και δεν έχει hdmi 2.1

Οπότε για gaming και ποδόσφαιρο δεν είσαι καλά..

Τηλεοπτικό-ταινίες είσαι μια χαρά..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Για περίπου 500 ευρώ είναι συμπαθητική επιλογή η Q60T. Μάλλον δε χάνεις κάτι, με μια 55" με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης, σύμφωνα με το αρχικό post. Ενδεχομένως, θα μπορούσε να σε καλύψει και κάποια φθηνότερη Samsung, RU7xxx ή TU7xxx, καθώς και άλλα μοντέλα.
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Μιχάλη το ταβάνι είναι στα 650 , αν υπάρχει κάτι καλύτερο από την Q60 που μπορείς να προτείνεις ...
Διαβάζω στο τηλεοπτικό οτι δεν είναι καλή. Επειδή είμαι επαρχία ακόμη δεν έχουμε hd απο digea αλλά νομίζω οτι μέχρι το Σεπτεμβριο θα έχει όλη η Ελλάδα οπότε θεωρώ οτι θα είμαστε καλύτερα απο τώρα.

Πιστεύεις οτι αξίζει η διαφορά τιμής 300 ανάμεσα στην Q60 και την 9096 της σόνυ?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Καλύτερη επιλογή θα είναι κάποια 60" LG (έστω, με 50 Hz panel), έως 650 ευρώ. Επίσης, είναι μεγάλη η διαφορά 300 ευρώ, για τις Sony XH90xx. Τέλος, το 576i τηλεοπτικό σήμα, μάλλον δε φαίνεται καλά σε οποιαδήποτε (οικονομική, κυρίως) LCD, ειδικά με 4K native ανάλυση.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Έχει μία hisence και μία panasonic ο Γερμανός με 370 .. Επειδή βλέπω να ξαναλλάζεις tv αργότερα, μπορείς να τσιμπήσεις μία από αυτές..

300 θα σου έρθουν και δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την q60

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Έχει μία hisence και μία panasonic ο Γερμανός με 370 .. Επειδή βλέπω να ξαναλλάζεις tv αργότερα, μπορείς να τσιμπήσεις μία από αυτές..

300 θα σου έρθουν και δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την q60

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα ήθελα να αλλάξω τηλεόραση τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια ... οπότε θα ήθελα να όσο περισσότερο ποιοτική η τηλεόραση σε αυτά τα χρήματα.

Επίσης αυτό που είπες οτι δεν θα δω καμία ουσιαστική διαφορά σε μια τηλεόραση που αξίζει 200 παραπάνω, με προβλημάτισε. Τόσο χάλια η Q60 ?

Το καλό είναι οτι ο γερμανός δέχεται δωρεάν επιστροφη εντός 14 ημερών ... γιατι έχει και κάποιο όγκο η τηλεόραση.

Εννοείται οτι δεν θα ανοιχτεί αν δεν αποφασίσω να ακυρώσω την παραγγελία άμεσα.

Επίσης δεν κοιτάω μόνο απο γερμανό τηλεόραση... όπου υπάρχει κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα (650 ).
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Παντως ασχετα αν θα ακυρωσεις η οχι την παραγγελία νομιζω οτι δεν ειναι παντα βοηθητικες οι αποψεις στο ιντερνετ.... Τι εννοω χτυπας oled κ burn in κ διαβαζεις τονους προβλήματα χτυπας πχ sony x90 και θα βρεις κ κει δυσαρεστημενους, οπως θα βρεις κ ευχαριστημενους. Το διαδικτυο εκτος του οτι βοηθαει ενιοτε μπερδευει. Το ολο προβλημα νομιζω ξεκινησε λογω του οτι βιαστηκες αλλα αυτο μπορει να σωθει γιατι μπορεις να την παρεις πισω αυτη την απόφαση ακυρωνοντας την παραγγελία. Ομως λες υπαρχει κ το συγγενικο προσωπο κ ειναι κ αυτος ενας παραγοντας που ισως σε πιεσει. Οποτε παλι ισως επιλεξεις υπο πιεση ενω απο τα γραφομενα σου το καλύτερο θα ηταν να περιμενεις να ληξει το lockdown κ να πας με την ησυχια σου να δεις τις τηλεοράσεις κ να επιλεξεις μετα. Ισως μεχρι τοτε πεσουν κι αλλο οι τιμες. Εγω θα σου προτεινα να ακυρωσεις την παραγγελια να μην παρεις μια φθηνοτερη τιβι σε περίπτωση που οντως ισχυει αυτο που λεει ο Σταματης (οτι θα ξαναλλαξεις συντομα) γιατι απλα θα εχεις δωσει ενα 350 για το τπτ να δωσεις λιγο χρονο στον εαυτο σου να καθορισεις πληρως μπατζετ κ ιντσες κ μετα να επιλεξεις
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Γιάννη κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Ούτε που το είχα σκεφτεί για αλλαγή της υπάρχουσας τηλεόρασης και μέσα σε 3 μέρες έπρεπε να μάθω τι παίζει στην αγορά, να μάθω τεχνολογίες, πάνελ κτλ. και ζαλίστηκα.
Απλά όπως είπες την έχω τάξει την δική μου τηλεόραση και πρέπει να βρω μια λύση.
Έχω πιεστεί τόσο πολύ που αν υπήρχε διαθέσιμη η σόνυ θα την έπαιρνα κι ας φωνάζει η γυναίκα μου για τα 300 παραπάνω, γιατί είμαστε μια οικογένεια και έχει μέρος του λόγου.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Οποτε τα δεδομενα ειναι οτι εχεις ταγμενη την τηλεόραση (αρα πρεπει να παρεις αλλη) οτι δεν λεει σε καμια περιπτωση να πλακωθεις με το έτερον ήμισυ για μια τιβι.... Και το μπατζετ ποιο είναι τελικως;;
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Ακριβώς όπως τα λες είναι... το μπάτζετ είναι στα 650 εκτός κι αν βρεθεί η σόνυ στα 800 και κάνω τουμπεκί.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Ακριβώς όπως τα λες είναι... το μπάτζετ είναι στα 650 εκτός κι αν βρεθεί η σόνυ στα 800 και κάνω τουμπεκί.
Γιατί δεν παίρνεις την q70t από το public με δώρο 5ετή; 769



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Γιατί δεν παίρνεις την q70t από το public με δώρο 5ετή; 769



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί θα μπορούσα να την είχα πάρει στα 650 απο γερμανό και την άφησα την παραγγελία για το βράδυ και εξαντλήθηκε.

Επίσης με όλα αυτά που έχω διαβάσει η Q70 δεν μπορεί να πιάσει την σόνυ 9069... και όπως είπα η υπερβαση θα γίνει μόνο για την σόνυ.

Τα public στην 55αρα δεν δίνουν δώρο την επέκταση εγγύησης.

Είμαι σε αναμονή και παράλληλα διαβάζω και ψάχνω.

Περιμένω και γνώμες ίσως κάποιων κατόχων της Q60...
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Γιατί θα μπορούσα να την είχα πάρει στα 650 απο γερμανό και την άφησα την παραγγελία για το βράδυ και εξαντλήθηκε.

Επίσης με όλα αυτά που έχω διαβάσει η Q70 δεν μπορεί να πιάσει την σόνυ 9069... και όπως είπα η υπερβαση θα γίνει μόνο για την σόνυ.

Τα public στην 55αρα δεν δίνουν δώρο την επέκταση εγγύησης.

Είμαι σε αναμονή και παράλληλα διαβάζω και ψάχνω.

Περιμένω και γνώμες ίσως κάποιων κατόχων της Q60...
Αυτό με την τιμή που έχασες λόγω καθυστέρησης το αντιλαμβάνομαι πλήρως..

Τα υπόλοιπα δεδομένα οφείλεις να τα σκεφθείς ο ίδιος..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε ζωντανα τις τηλεοράσεις για να συγκρίνουμε και να πάρουμε αυτή που μας αρέσει.
Γι' αυτό το λόγο διαβάζουμε και ακούμε γνώμες κατόχων ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Να 'ναι καλά εδώ το φόρουμ κι εσείς που συμβάλλετε ώστε να μάθουμε κι εμείς πέντε πραγματάκια.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε ζωντανα τις τηλεοράσεις για να συγκρίνουμε και να πάρουμε αυτή που μας αρέσει.
Γι' αυτό το λόγο διαβάζουμε και ακούμε γνώμες κατόχων ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Να 'ναι καλά εδώ το φόρουμ κι εσείς που συμβάλλετε ώστε να μάθουμε κι εμείς πέντε πραγματάκια.
Όλοι μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο..

Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος ύπαρξής των forum..

Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ τα παιδιά εδώ μέσα για αγορά ενός soundbar..

Ευτυχώς που τους άκουσα..
Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Να σου πω κ γω μια ιδεα για την sony. Στο sony centre καναν το εξης... Καμια βδομαδα 10ημερο πριν την επισημη εναρξη του BF ειχαν αποφασισει πόσο θα κατεβουν οι τιβι κ τις διναν σε αυτη την τιμη. Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ να τους πεις αν γινεται να την αγοράσεις με εκείνη την τιμη;
 

ekkli

New member
20 October 2011
20
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Αγόρασα ακριβώς την τηλεόραση που σκέφτεσαι να αγοράσεις ή όχι, την QE55Q60T, την προηγούμενη εβδομάδα, την έχω στα χέρια μου από Παρασκευή.
Στα 599 πιστεύω ότι ήταν τίμια αγορά. Στα 630 από μικρό μαγαζί, με ότι συνεπάγεται αυτό, δεν ξέρω. Και δεν ξέρω γιατί δεν ξέρω τον ανταγωνισμό.

Προτού παραθέσω μεγάλη ανάρτηση με πρώτες εντυπώσεις, που έκανα σε άλλο φόρουμ, κάποιες επισημάνσεις ειδικά για τις απαιτήσεις σου.
Στην απόσταση και στην θέση είμαστε στα ίδια. Γύρω στα 2,5 με 2,7 μ είμαστε και μεις. Απλά εμείς σπανίως βλέπουμε κατά την διάρκεια της μέρας, αλλά λίγο που την έβαλα αυτές τις μέρες για να δω πως είναι, μια χαρά βλέπω. Και είναι πολύ φωτεινό το σπίτι.
Στην digea που βλέπω ότι είναι το πρώτο που γράφεις, η εικόνα είναι χειρότερη από την προηγούμενη τηλεόραση μου. Δύο επισημάνσεις εδώ, η παλιά μου ήταν 43άρα led hd (άρα, λόγω μεγέθους, είχε πιο εύκολο έργο στην απεικόνιση sd σήματος) και επίσης μένω Ηράκλειο Κρήτης που η digea και η ΕΡΤ εκπέμπουν sd σήμα. Όταν λέω πάντως ότι είναι χειρότερη εικόνα, δεν είναι και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις, απλά είναι μέτρια. Για αγώνες δεν ξέρω πως θα είναι αλλά από την άλλη μεριά, για τους 5-6 αγώνες τον χρόνο που μεταδίδονται από ελεύθερο κανάλι... Εγώ δεν θα το έβαζα καν στις προϋποθέσεις.
Σε όλα τα ιντερνετικά τα πηγαίνει υπέροχα, Netflix, YouTube κλπ, ανάλογα φυσικά το σήμα που παίρνει.
Ένα ζήτημα μπορεί να προκύψει με τις ταινίες της συλλογής σου αν δεν έχεις εξωτερικό media player. Η τηλεόραση δεν παίζει dts κωδικοποίηση που σημαίνει ότι έχεις εικόνα αλλά δεν έχεις ήχο. Εγώ έχω πρόχειρο ένα Pi και θα βλέπω από εκεί ότι δεν μπορεί η τηλεόραση.

Ακολουθεί αντιγραφή ανάρτησης μου από άλλο φόρουμ.


Ας γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου για την 55άρα που άνοιξα Παρασκευή και χθες ασχολήθηκα λίγο.
Μέχρι στιγμής έχω δει Netflix, μια ταινία yts και φυσικά έχω κάνει ζάπινκ, πιο πολύ για την εμπειρία, δεν βλέπουμε σχεδόν καθόλου τηλεόραση.
Προηγούμενη ήταν μια μη smart, LG led 8ετίας, 43άρα που είχα αγοράσει τότε στα 360 και έπαιζε ακόμα μια χαρά. Την είχα συνδυάσει με chromecast hd.
Επίσης, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, εδώ δεν έχουμε HD digea και αυτό επηρεάζει σίγουρα την προβολή των ελεύθερων καναλιών.
Τέλος, βασικό για να ξέρουμε τα κριτήρια του καθενός, συνήθως βλέπω σε χαμηλό φωτισμό, δεν έχω εμπειρία με high end συστήματα, είμαι σινεφίλ και προ κορωνοϊού πήγαινα σινεμά μια φορά την εβδομάδα, είναι η πρώτη οθόνη μου 4k και γενικά θεωρώ ότι είμαι καλόβολος άνθρωπος. :)

Για τον ήχο που έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά, είναι δυνατά τα ηχεία απλά μάλλον κοιτάνε προς τα πίσω και βγαίνει πιο μπάσος ο ήχος σε σχέση με την προηγούμενη. Ή θέλει ρύθμιση το equalizer τώρα που το σκέφτομαι. Πάντως μια χαρά ακούω, δεν χάνω συχνότητες και η ένταση είναι αισθητά πιο δυνατή από την παλιά μου.

Η digea εμφανώς χειρότερη από την παλιά μου τηλεόραση. Δεν είναι χάλια, να πιξελιάζει το σύμπαν και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις, αλλά είναι χειρότερη η κατάσταση. Τονίζω ότι όλα τα κανάλια τα πιάνουμε σε 480p εδώ στην Βόρεια Αφρική.

Για το media player, η ταινία σε ποιότητα yts φαίνεται λίγη πια, ενώ στην παλιά μου τηλεόραση φαινόταν πιο καλή. Είχα πολλά γκριζαρισμένα μαύρα, όχι καλή λεπτομέρεια.
Με ξενέρωσε λίγο που πρέπει οι υπότιτλοι να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας όπως όλοι οι τελειωμένοι αποκωδικοποιητές, εδώ και τόσα χρόνια. Λες και θέλουν να κάνουν την ζωή μας δύσκολη. Πρέπει να είναι απλούστατη η λειτουργία του να επιλέγω όποιον υπότιτλο θέλω αλλά δεν την βάζουν ενώ υπάρχει σε οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής σε όλες τις πλατφόρμες, windows, linux, android. Έψαξα αν υπήρχε σε app κάποιος third party media player αλλά δεν βρήκα κάτι και φαντάζομαι λογικό, θα δείχνανε την κουταμάρα τους αν επιτρέπανε κάνα vlc να κυκλοφορεί στις τηλεοράσεις τους. Εκκρεμεί να βρω αυτό που έχει πάρει το μάτι μου κάπου, ότι μπορείς να περάσεις και άλλες, μη επίσημες εφαρμογές γραμμένες για linux νομίζω.

Το πόρισμα πάντως από εδώ είναι ότι πρέπει να εντοπίσω άλλες πηγές για να βρίσκω υψηλής ποιότητας ταινίες και λίγο που έψαξα από ελεύθερες πηγές υπάρχει θέμα με υπότιτλους που δεν βρίσκω. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό, ας μου στείλει ένα πμ.

Σε netflix τα πράγματα σαφώς καλύτερα, πολύ καλύτερη απόδοση και από την παλιά μου hd τηλεόραση αλλά και από yts, είδα περιεχόμενο και σε hrd και σε 4k και η ποιότητα ήταν πολύ καλύτερη από yts. Ωραία μαύρα, ωραία χρώματα. Ακόμα και το HD περιεχόμενο προβάλλεται αισθητά καλύτερο. Σίγουρα βοηθάει ότι είναι συνδεδεμένη ενσύρματα με το ρούτερ και κατεβάζει πιο γρήγορα από ότι αν ήταν ασύρματα.

Στο youTube έψαξα με όρους 4k video test και έβγαλε ένα βίντεο, νομίζω της LG, με ένα μαύρο άλογο σε μαύρο φόντο και ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Αυτό ήταν ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής στην τηλεόραση. Επίσης έβαλα και video για έλεγχο καμμένων pixel και μου έβγαλε κάποιες μονόχρωμες οθόνες που άρχιζαν και παίζανε σα να θέλανε να σου προκαλέσουν επιληψία. Δεν εντόπισα καμένο pixel αλλά στην γρήγορη εναλλαγή χρωμάτων εντόπισα περιμετρικά, για περίπου ένα δύο πόντους εσωτερικά του πλαισίου μια γκριζάδα, δεν ήταν το ίδιο λαμπερά τα χρώματα. Ξέρω ότι είναι edge led και νομίζω ότι αυτό φταίει. Σε ότι είδα μετά δεν πρόσεξα καμία αλλοίωση και ελπίζω ότι οφείλεται στην γρήγορη εναλλαγή λαμπερών χρωμάτων, από τέρμα πράσινο σε τέρμα κόκκινο πήγαινε η οθόνη και η γυναίκα μου ζαλίστηκε.

To μενού είναι πάρα πολύ γρήγορο. Για τα δικά μου δεδομένα. Σε σύγκριση πχ με μια philips που έχω δει σε φιλικό σπίτι, 43άρα με amblight που αγοράσανε πέρυσι με 450 περίπου, η δικιά μου πάει σφαίρα. Update δεν βρήκε να κάνει. Να δούμε πως θα πάει αυτό γιατί συνήθως, στις υπόλοιπες πλατφόρμες, κάθε update βαραίνει το σύστημα. Για το πλήθος των εφαρμογών δεν έχω άποψη, με τι να το συγκρίνω; Με android δεν γίνεται, είναι εκατομμύρια εκεί οι εφαρμογές. Με άλλες πλατφόρμες για τηλεοράσεις δεν έχω εμπειρία. Να πω ότι είναι αρκετές οι διαθέσιμες εφαρμογές αλλά δεν βρήκα καμία που δεν την ήξερα μου κίνησε το ενδιαφέρον, δεν ξέρω όμως τι μπορεί να ψάχνει ο καθένας. Για τα δικά μου ενδιαφέροντα μια χαρά είναι, εκτός από ertflix και tuneIn radio, που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, έχει spotify και cosmote που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους. Το μεγάλο μείον είναι η vodafone tv που αν υπήρχε θα την έβαζα και θα την χρησιμοποιούσα. Αυτό βέβαια δεν είναι θέμα samsung αλλά vodafone και αναμένουμε. Να σημειώσω ότι και σε αυτή την τηλεόραση όπως νομίζω σε όλες, υπάρχουν εφαρμογές που δεν μπορείς να σβήσεις και έχει πάρει λεφτά για αυτό η Samsung, όπως apple tv, amazon video, rakkuten tv κ.α.

Το τηλεκοντρόλ έχει πλάκα! Στην αρχή μου φάνηκε περίεργο. Αρνητικά περίεργο. Τόσο μεγάλη τηλεόραση και έχει τόσο μικρό χειριστήριο με τόσο λίγα πλήκτρα; Ε, τελικά τα σπάει. Πάω όπου θέλω εύκολα και μέσα σε μια ώρα το έμαθα στα τυφλά. Πολύ εργονομικό. Με φοβίζουν μόνο τα πλήκτρα του ήχου και επιλογής καναλιού που πάνε πάνω κάτω, πόσο θα κρατήσουν αλλά θα δούμε. Φωνητικές εντολές δεν σέταρα στην πωςτηνλένε, νομίζω Μπλίξυ. Ίσως το κάνω σήμερα, ίσως και ποτέ. Μόνο εκνευριστικό, ότι ενώ είναι λίγα τα πλήκτρα, έχουν αφιερώσει 3 σε εφαρμογές που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω προσωπικά ποτέ. Rakkuten tv, Amazon prime video (αυτό μπορεί να το βάλω δοκιμαστικά αν επιβεβαιώσω ότι έχει ελληνικούς υπότιτλους για το Bosch) και μια εφαρμογή της τηλεόρασης που λέγεται ambient mode ή κάπως έτσι που θέλει να με χαλαρώσει και να μου δείχνει φωτογραφίες, δεν κατάλαβα δικές μου ή γενικά χαλαρωτικές. Προσωπικά ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρουν αυτά για να έχουν αποκλειστικό κουμπί.

Ποιότητα κατασκευής μου φαίνεται καλή. Στιβαρή, λίγο που την σήκωσα για να την βάλω στο τραπεζάκι φαίνεται μια χαρά. Τα ποδαράκια προσφέρουν μια χαρά στήριξη, πολύ σταθερή.

Για την έλλειψη dts θα χρειαστώ χρόνο να δω που θα προκύψει, το έχω στο μυαλό μου πάντως και το σημειώνω και εδώ σαν μειονέκτημα.
Επίσης σε εκκρεμότητα η δημιουργία plex server στο πισί για να δω αν θα μπορώ να στρημάρω από τον κυρίως υπολογιστή στην τηλεόραση και να ξεμπερδεύω με στικάκια κλπ.

Την τηλεόραση την έχω συνδέσει και με ασύρματο πληκτρολόγιο Logitech βάζοντας το usb στην υποδοχή της τηλεόρασης και παίζει μια χαρά.

Στα ερωτήματα, εκτός από αυτά που έχω θέσει πιο πάνω, για πηγές ταινιών που αξιοποιούν την τηλεόραση μας και τα μη επίσημα apps, το βασικό είναι η σωστή ρύθμιση των χρωμάτων. Είδα τις προτεινόμενες από rtings αλλά σε πολλές κατηγορίες έλεγε, βάλτε το όπως σας αρέσει. Ε, δεν θέλω να είναι όπως μου αρέσει, θέλω αυτό που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που έφτιαξε ο δημιουργός. Αν έχετε κάποια πηγή, ενημερώστε σας παρακαλώ.

Συνολικά, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από τέτοια συστήματα, δηλώνω πολύ ικανοποιημένος από την τηλεόραση και δεν έχω μετανιώσει από την αγορά της.
Ήταν στο ταβάνι του διαθέσιμου μπάτζετ, αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποιο ποσό επιπλέον, να σημειώσω την Sony που έχει γίνει μεγάλο θέμα στις προσφορές και φυσικά αν μπορεί να δώσει πολλά παραπάνω, μοντέλα πολλά...


Σημερινό update 01/12: Μη εγκεκριμένες εφαρμογές δεν κατάφερα να βάλω. Οι οδηγίες λένε για ενεργοποίηση developer mode (το έκανα) και μετά απλά καρφώνεις στικάκι με το apk που θες να εγκαταστήσεις. Βάζω το στικάκι και δεν αντιδράει η τηλεόραση.
Το plex επίσης από την τηλεόραση δεν μπορώ να το κάνω να δει πισί. Θέλω να το δοκιμάσω και από κινητό, να δω αν είναι θέμα τηλεόρασης ή σέρβερ αλλά δεν έχω προλάβει.
Όπως δεν έχω προλάβει να ψάξω και για συνιστώμενες ρυθμίσεις για την εικόνα.