Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

argiro30

New member
1 December 2020
19
Καλησπέρα, καλό μήνα 😁
Καλώ σας βρήκα!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια όποιου κατέχει το θέμα.. λοιπόν έχω ένα ηχοσύστημα Technics (παλιό αλλά καλό 😁) μετά από μια ανακαίνιση που έκανα κ ζήτησα στον ηλεκτρολόγο να μου κάνει εγκατάσταση για home cinema έχω στο σαλόνι μου κάποιες πρίζες με υποδοχές για ηχεία.
Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν μπορώ εκεί να συνδέσω τα ηχεία για το technics για να μοιρασω τον ήχο στο σαλόνι κ αν αυτό γίνεται πώς μπορώ να το κάνω. Το ηχοσύστημα έχει δύο κύρια μεγάλα ηχεία κ τρία μικρά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

Εάν θέλετε μπορώ να σας βάλω φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως... 😔

καταρχήν πρέπει να σου έχει βάλει κάποιο κέντρο οπού θα φεύγουν οι καλωδιώσεις από το κύριο σώμα του ηχοσυστηματος ( δηλαδή τον ενισχυτή ) προς τα μεγάφωνα .

Αν για παράδειγμα σου έχει κάνει εγκατάσταση για 6 ηχεία πρέπει να βρεις 3 μπριζες την μια δίπλα στην άλλη οπού θα συνδέθει ο ενισχυτής , δηλαδή θα δεις αυτό x3

https://a.scdn.gr/images/sku_main_i...hanismos_diplos_icheion_sdn5400160_asimi.jpeg

Κάθε ζευγάρι κόκκινο μαύρο είναι από ένα ηχείο ξεχωριστά , αν τελικά δεν βρεις κάποιο κέντρο ( δηλαδή πολλές μπριζες μαζεμένες σε ένα σημείο η καλώδια χύμα μεζεμενα σε ένα σημείο ) , δεν θα έχει γίνει εγκατάσταση για HOME CINEMA .
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Αρχικά σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Κατά δεύτερον να ενημερώσω πως είμαι ολίγον άσχετη...οπότε ελπίζω στην υπομονή σας! 😁
Στο παραπάνω μήνυμα έχετε επισυνάψει μια φωτογραφία πρίζας, αυτές ακριβώς έχω κ στο σαλόνι μου διασκορπισμένες σε όλους του τοίχους.
Συνήθως είναι αυτή η πρίζα , μια τηλεφώνου/internet κ μια τηλεόρασης η μία δίπλα στην άλλη.
Το ηχοσύστημα δεν το έχει εγκαταστήσει ο ηλεκτρολόγος, εγώ το είχα από πριν κ σκέφτηκα αν γίνεται να μοιρασω τα ηχεία μέσω των πριζων.

Να εξηγήσω τι βλέπω εγώ, πίσω από το body του ηχοσυστηματος είναι συνδεδεμένα καλώδια (κοκκινο-μαυρο) τα οποία μετά από μήκος 1,5 μέτρου είναι κολλημένα με ταινία ηλεκτρολόγου (μάλλον όταν ο μπαμπάς πριν χρόνια τα πρωτοεγκατεστησε το έκανε) μετά συνεχίζουν κ φτάνουν έως τα ηχεία όπου κ συνδέονται.

Ελπίζω να μην τα είπα πολύ ακαταλαβιστικα....
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Επίσης νομίζω πως σε ένα σημείο στο σαλόνι μου έχει δύο τέτοιες πριζες( σαν αυτή που επισυνάψατε) την μία δίπλα στην άλλη. Το πρωί θα το κοιτάξω για σίγουρα. Αν όντως είναι έτσι. Τι πρέπει να κάνω;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Κίνηση πρώτη πηγαίνεις το body στο σημείο με τις 2 μπριζες, 2 βγαζεις την ηλεκτρολογικη ταινία από το ένα μεγάλο ηχείο και το κάνεις αποσυνδεση. 3 Από το body βάζεις το κόκκινο καλώδιο στον κόκκινο συνδετηρα και αντίστοιχα το μαύρο. 4 Βάζεις μπροστά το body επιλέγεις μουσική. 5. Αρπαζεις το ελεύθερο μεγάφωνο και πηγαίνεις στις απομακρυσμενες μπριζες και κάνεις σύνδεση. ( εκεί που παίζει σημαδευεις με χαρτοταινια ας το πούμε left. 6 κάνεις αντίστοιχα το ίδιο και στο άλλο μεγάλο μεγάφωνο στην δεύτερη μπριζα όπου παίζει σημαδευεις ως right.
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Αύριο θα το προσπαθήσω, εύχομαι κάτι να καταφέρω, πάντως με όποιο αποτέλεσμα σας ευχαριστώ πολύ!
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Κ κάτι άλλο δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου παίζουν οι τρεις speakers τα ηχεία τα μικρά τα βάζω στην υποδοχή τους αλλά δυστυχώς τίποτα. Καμια ιδέα;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Ίσως έχει κάποιο κουμπί virtual surround η 3d sound μπορεί να αναπαράγει και DVD, anyway στο πίσω μέρος του body έχει ταμπελακι με τον κωδικό του μηχανήματος στείλε και θα σου πω ότι μπορώ.
Καλό βράδυ
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Απάντηση: Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

Εάν θέλετε μπορώ να σας βάλω φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως... 
Καλημέρα. Πατάς Go Advance, δίπλα από το Post Quick Reply. Στη σελίδα που θα ανοίξει, στην πρώτη σειρά τρίτο tab απ' το τέλος πατάς τον συνδετήρα. Στο νέο πλαίσιο που θα ανοίξει πατάς Add Files και ανοίγεις την φωτογραφία που έχεις κατεβάσει στον υπολογιστή κάνοντας επιλογή αρχείου.
Μετά πατάς insert in line και κανονικά πρέπει να ανέβει. Ο φίλος ο vlad έγραψε κάτι που δεν το ήξερα, ότι μπορεί να μην υπάρχει η φωτογραφία. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μπεις από άλλο browser.
Καλή συνέχεια.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
........................... anyway στο πίσω μέρος του body έχει ταμπελακι με τον κωδικό του μηχανήματος στείλε και θα σου πω ότι μπορώ.
Καλό βράδυ
Αυτό που γράφει ο φίλος. Θα ξεδιαλύνει πολλά πράγματα.:a0210:
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Απάντηση: Re: Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

Καλησπέρα! Λοιπόν τα στοιχεία του ηχοσυστηματος είναι : technics sh-eh780 stereo sound professor
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Update:
Λοιπόν όσον αφορά τα τρία ηχεία το θέμα αποκαταστάθηκε, με προιδεασατε κ έψαξα για κουμπί surround κ ο ήχος ως δια "μαγείας" ήρθε!
Απλά όταν είναι στον fm tuner δεν υποστηρίζει κ τα 5 ηχεία μόνο τα 2 κύρια.

Το δεύτερο θέμα όσον αφορά την σύνδεση του ηχείου... Με υπομονή κ επιμονή κ με τις πολύ χρήσιμες οδηγίες σας όσο απίστευτο κ αν μου φαίνεται τα κατάφερα.... αλλά.... Ο διαμοιρασμός του ήχου έγινε από εκεί που είναι οι δυο πρίζες μαζί (αυτό δηλαδή είναι ας πούμε το κέντρο;)
Η θέση του μηχανήματος δεν είναι όμως εκεί..😔😔
Εκεί όπου έχω το έπιπλο (δυστυχώς εντοιχισμένο) έχω πριζακι αλλά όσο κ αν προσπάθησα δεν ανταποκρίνεται για να μου στείλει ήχο στο απέναντι ηχείο...

Κ η ερώτηση κ απορία μου είναι η εξής : ο διαμοιρασμός μπορεί να γίνει μόνο από εκεί που είναι οι δυο πρίζες μαζί;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

Update:
Λοιπόν όσον αφορά τα τρία ηχεία το θέμα αποκαταστάθηκε, με προιδεασατε κ έψαξα για κουμπί surround κ ο ήχος ως δια "μαγείας" ήρθε!
Απλά όταν είναι στον fm tuner δεν υποστηρίζει κ τα 5 ηχεία μόνο τα 2 κύρια.

Το δεύτερο θέμα όσον αφορά την σύνδεση του ηχείου... Με υπομονή κ επιμονή κ με τις πολύ χρήσιμες οδηγίες σας όσο απίστευτο κ αν μου φαίνεται τα κατάφερα.... αλλά.... Ο διαμοιρασμός του ήχου έγινε από εκεί που είναι οι δυο πρίζες μαζί (αυτό δηλαδή είναι ας πούμε το κέντρο;)
Η θέση του μηχανήματος δεν είναι όμως εκεί..😔😔
Εκεί όπου έχω το έπιπλο (δυστυχώς εντοιχισμένο) έχω πριζακι αλλά όσο κ αν προσπάθησα δεν ανταποκρίνεται για να μου στείλει ήχο στο απέναντι ηχείο...

Κ η ερώτηση κ απορία μου είναι η εξής : ο διαμοιρασμός μπορεί να γίνει μόνο από εκεί που είναι οι δυο πρίζες μαζί;


Εγώ ήμουν σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις γιατί ήσουν πολύ αναλυτική σε αυτά που βλέπεις .

Γίνεται μόνο αν έχει περάσει πλαστικούς σωλήνες ο ηλεκτρολόγος στις οδεύσεις των καλωδίων ( δηλαδή το καλώδιο να είναι μέσα σε σπιράλ και να μπορεί να τραβηχτεί , εκεί που οδεύει ένα ζευγάρι καλώδια να περαστούν 2)

Πλέον πρέπει να έρθει ένας ειδικός να δει και να του εξηγήσεις τι θέλεις ακριβώς για να στο φτιάξει ( αν γίνεται )

Σημείωση !!!! το κάθε ένα από τα μεγάλα ηχεια θέλει 2 ζευγάρια καλώδια για να παίξει σωστά ( Μαύρο / Κόκκινο + Μπλε / γκρι ) ( Χαμηλές συχνότητες + Υψηλές συχνότητες )

Σου στέλνω LINK με το manual

https://www.οδηγοσ-χρησησ.gr/technics/sc-eh780/εγχειρίδιο?p=6

Πολύ προχω για την εποχή του αλλά πολύ μπλέξιμο για την εγκατάσταση του στον χώρο σου .

Για εμένα η πρώτη σου κίνηση είναι να ρωτήσεις αν μπορούν να περαστούν καλώδια , να εξηγήσεις ακριβώς τι θέλεις ( αυτός που θα έρθει να έχει σχέση με το αντικείμενο του ήχου )
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες κ τις συμβουλές!
Ναι έχει περάσει σπιράλ, αν θυμάμαι καλά (99%)
Το φαντάστηκα ότι δεν θα μπορώ να το κάνω μόνη μου.
Προς το παρόν έχω το ένα ηχείο σε λειτουργία 🙃
Όντως σαν ηχοσύστημα είναι καλό κ προηγμένο πολύ... Μάλλον συνδέεται κ με τηλεόραση. Γενικά είναι πολύ λειτουργικό αν σκεφτεί κανείς ότι είναι 20ετίας!!!
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Σημείωση !!!! το κάθε ένα από τα μεγάλα ηχεια θέλει 2 ζευγάρια καλώδια για να παίξει σωστά ( Μαύρο / Κόκκινο + Μπλε / γκρι ) ( Χαμηλές συχνότητες + Υψηλές συχνότητες ) [/QUOTE said:
Το βρήκα μόνη μου, διότι όταν βρήκα τον συνδιασμό της σύνδεσης ναι μεν επαιζε το ηχείο αλλά μόνο τα μπάσα χωρίς φωνή κ τότε συνέδεσα γκρι κ μπλέ κ ήρθε σωστά ο ήχος.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Σύνδεση ηχοσυστήματος Technics σε εγκατάσταση (home cinema)

Το βρήκα μόνη μου, διότι όταν βρήκα τον συνδιασμό της σύνδεσης ναι μεν επαιζε το ηχείο αλλά μόνο τα μπάσα χωρίς φωνή κ τότε συνέδεσα γκρι κ μπλέ κ ήρθε σωστά ο ήχος.

Είδες έγινες expert μέσα σε μια μέρα :a0210:
 

argiro30

New member
1 December 2020
19
Γράφω μετά από καιρό για να ενημερώσω πως το θέμα λύθηκε! μετά από επίσκεψη του ηλεκτρολόγου μου ο οποίος είχε κάνει κ την ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι) του είπα τι ακριβώς ήθελα. Κ το έλυσε πολύ γρήγορα κ εύκολα. Θα το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ.. εκεί που ήταν το "κέντρο" έκανε κάτι σαν "γέφυρα" απ' ότι κατάλαβα με κόκκινο κ μαύρο καλώδιο από την μια πρίζα στην άλλη ((μιλάω για αυτές που ήταν δίπλα δίπλα). Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τις συμβουλές!