Μπαρόκ μουσική.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Χαιρετώ τους φίλους του φόρουμ.

Έψαξα και δε βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα. Αν υπάρχει και μου διέφυγε, ας πράξουν οι διαχειριστές όπως επιθυμούν.


Θεώρησα καλό να ξεκινήσω αυτό το νήμα, ώστε να βρίσκουμε ξεχωριστά εδώ τη μουσική από την Μπαρόκ περίοδο.


Η κλασική μουσική, και ειδικότερα η μπαρόκ μουσική, μου άρεσε από παλιά. Απλά, τον τελευταίο καιρό, λόγω της ενασχόλησής μου ξανά με την ιστορία της τέχνης και την ζωγραφική, το ενδιαφέρον μου και για την μουσική αυτή αναζωπυρώθηκε.

Να πω εδώ ότι η αγαπημένη μου περίοδος στην ιστορία της ζωγραφικής, είναι αυτή του λεγόμενου χρυσού αιώνα της Ολλανδίας (17ος αιώνας). Βλέποντας λοιπόν ζωγραφικά έργα διάφορων καλλιτεχνών (Vermeer, Metsu, Steen κτλ), σε κάποια από αυτά ενάρετες δεσποινίδες της εποχής, έπαιζαν ένα μουσικό όργανο, το βιργινάλι (και τσέμπαλο). Έτσι, άρχισα να ακούω και να μου αρέσει πολύ η μουσική σε τσέμπαλο (harpsichord στα Αγγλικά). Το τσέμπαλο είναι κατά κάποιο τρόπο πρόδρομος του πιάνου, έχει ιδιαίτερα όμορφο ήχο, και είναι χαρακτηριστικό όργανο της μπαρόκ περιόδου.


Θα ξεκινήσω λοιπόν το θέμα, με μουσικές συνθέσεις σε τσέμπαλο από δύο Γερμανούς μουσικούς της εποχής. Θα μπορούσα να ανεβάσω πρώτα πιο γνωστά ακούσματα (Vivaldi, Bach, Handel), αλλά επειδή μου αρέσει πολύ το τσέμπαλο τελευταία, θεωρώ ότι αξίζει κάποια περισσότερη προβολή.



Αρχικά, άκουγα πολύ τις συνθέσεις Γάλλων μουσικών στο όργανο αυτό, όπως των Jean Philippe Rameau και Francois Couperin. Θα ανεβάσω όμως πρώτα, όπως είπα, μουσική σε τσέμπαλο από δυο Γερμανούς συνθέτες της περιόδου, που ακούω πολύ τον τελευταίο καιρό. Είναι από Christoph Graupner και Johann Caspar Ferdinand Fischer.

Φυσικά στο νήμα αυτό, θα μπουν πολλές όμορφες μουσικές συνθέσεις, γνωστές και μη, από την Μπαρόκ περίοδο. Πιστεύω θα είναι ένα θέμα με ωραίες αναρτήσεις.




Partita X in A Minor GWV 118 - Christoph Graupner



https://www.youtube.com/watch?v=nDidA8_gfbU



Johann Caspar Ferdinand Fischer. Le Parnasse Musical. Uranie. 1738



https://www.youtube.com/watch?v=jTyYoDvO1Bw
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πολυ ωραιο νημα. Ειμαι και γω φαν και της μουσικης αυτης, και της ολης καλλιτεχνικης ευαισθησιας της εποχης.

Αυτο που λεμε μπαροκ ειναι ουσιαστικα το κατωφλι του κλασσικισμου. Εκει που ολα μπαλαντζαρονται μεταξυ αναγεννησης και διαφωτισμου και ο κοσμος σαν κοινο αρχιζει να κοινωνει την τεχνη ξεφευγοντας απο τον στενο κυκλο των υψηλων μυημενων και μεκηνων.

Οποτε για μενα ειναι μια πρωτη επανασταση.

Η δευτερη επανασταση ειναι στο προχωημενο δευτερο μισο του 20ου αι. οταν μεγαλοι μαεστροι αρχιζουν και ψαχνουν παρτιτουρες (κανινικα στις εθνικες βιβλιοθηκες) και τροπους της εποχης. Οποτε αρχιζουν οι καποιες (πρωτες) δισκογραφικες περιπετειες πρωτα στις μεητζορ εταιριες, και μετα κατοπιν μιας εξαιρετικης επιτυχιας, και σε μικρες δημιουργουμενες και συχνα οικογενιακες με εξαιρετικα στανταρ που εχουν μεινει εως σημερα.

Απο τοτε (τελη 70ς με αρχες 80ς) που "ονομασα" δευτερη επανασταση του μπαροκ ο κοσμος ακροασης του κοινου της κλασσικης χωριζεται στην Γαλλια αλλα και στην ιταλια που γνωριζω πολυ καλα, στους Μπαροκευ και τους Ρομαντικ ( με μεγαλες και επιβλητικες συμφωνικες Γερμανικου και αμερικανικου τυπου).
Προσωπικα παντα διχαζομαι και δεν μπορω να καταληξω που ανοικω... :BDGBDGB53:
Ασε που μ'αρεσουν και τα Μεσσαιωνικα Αναγενησιακα.

Αλλα ενα θα σου πω. Τα ευρηματα δεν εχουν τελειωσει. Στην Γαλλια ανακαλυπτουν και παραγουν ακομα νεα εργα πυ ανακαλυπτου... που ; Οπως ειπα σε Εθνικες η Νομαρχιακες βιβλιοθηκες. Απλα στην εποχη 2.0 η παραγωγη τους ειναι πλεον ασυμφορη γιατι το εμοπριο μουσικης εχει συρικνυθει αφανταστα και χρονο με το χρονο.
Συχνα (πλεον) μεσω association παρουσιαζονται νεα πραγματα (μαλλον νεες ανακαλθψεις).

Στην Γερμανια ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα με πολυ πιο ισχυρους (και οικονομικους) θεσμους που βοηθανε πολυ καλυτερα την μεταδωση. Αν οχι σε εκτυπωση (δισκους) τουλαχιστον σε ζωντανες παρουσιασεις.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Πολυ ωραιο νημα. Ειμαι και γω φαν και της μουσικης αυτης, και της ολης καλλιτεχνικης ευαισθησιας της εποχης.

........


Ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε. Ευχαριστώ για τον χρόνο. Οπότε λέτε ότι υπάρχουν ακόμη πολλές συνθέσεις και μουσική της περιόδου που έρχονται και θα έρθουν στην επιφάνεια? Λογικό βέβαια ακούγεται, πάντα θα υπάρχουν πράγματα να "ξεθάβονται" σε πολλούς τομείς.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Θα συνεχίσω με ένα κονσέρτο από τον Γερμανό συνθέτη Johann Christian Schickhardt, σύγχρονο του γνωστού σε όλους Bach.

Όπως και με τις παραπάνω συνθέσεις σε τσέμπαλο, ανεβάζω στην αρχή κάποια όχι και τόσο γνωστά ακούσματα, που θεωρώ ότι είναι πολύ ωραία, και αξίζει πραγματικά να ακουστούν παραπάνω.

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, πραγματικά υπέροχο.


J. Ch. Schickhardt - Concerto for flute, 2 oboes, strings & continuo in G minor


https://www.youtube.com/watch?v=Woymnj-XECo
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
τσέκαρε στο άλλο νήμα ένα πολύ δυνατό CD:
Mad Lover

Ευχαριστώ, θα το τσεκάρω.


Απόψε θα ανεβάσω δυο αγαπημένες μου συνθέσεις σε εκκλησιαστικό όργανο, από Johann Pachelbel και Dieterich Buxtehude αντίστοιχα. Μου θυμίζει η μία την άλλη, γι'αυτό και τις ανεβάζω μαζί.


J. Pachelbel, Ciacona in F Minor


https://www.youtube.com/watch?v=TX5ThT_xsKQ


Buxtehude - Ciacona in E minor


https://www.youtube.com/watch?v=DxrE6xPwpVI
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Φίλε μας Γιάννη,περιττό να σου πώ ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν φλύκταινες στον ήχο του τσέμπαλου!

Εγώ δεν είμαι από αυτούς αλλά τους κατανοώ μιας και πρόκειται για περίεργο ιδίωμα οργάνου.

ή το λατρεύεις ή το μισείς.

Εγώ είμαι στην μέση.Μου αρέσει πολύ αλλά σαν ενδιάμεσο μέσο και όχι αποκλειστικά σόλο για μεγάλο χρονικά διάστημα.

Πάντως είναι ευχάριστη η αύρα μπαρόκ που μας προσφέρεις.

να σαι καλά!
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Το καταλαβαίνω και το έχω διαβάσει και σε σχόλια σε βίντεο κάποιες φορές, στο youtube.

Μπορώ να φανταστώ το γιατί. Είναι και ένα όργανο του οποίου οι συχνότητες, σε συνδυασμό και με την ποιότητα ηχογράφησης και άλλους παράγοντες, μπορεί μέχρι και να ενοχλούν κάποιους. Επίσης αυτό σε συνδυασμό με την πολύ ώρα που μπορεί να διαρκεί το έργο, ίσως επιδεινώνει το παραπάνω.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
.... Είναι και ένα όργανο του οποίου οι συχνότητες, σε συνδυασμό και με την ποιότητα ηχογράφησης και άλλους παράγοντες, μπορεί μέχρι και να ενοχλούν κάποιους.....

Αυτο με ξεπερναει. Πραγματικα, και ανεχονται αλλα και αλλα...
Πιστευω οτι οποιος λεει οτι ενοχλειται οταν ακουει χαρπσιχορδο πρεπει να κανει κατι αλλο απο το να ακουει μουσικη...

Ειναι σαν καποιος να λεει "μ'αρεσει να πηγαινω στην φυση αλλα δεν μ'αρεσει να ακουω το ταδε πουλι". Να μην πηγαινει.

Τελιως νευρωτικο.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Επειδή γιά μένα το κλαβσέν είναι αναπόσπαστο και ξεχωριστό κομμάτι της μουσικής μπαρόκ πιστεύω ότι η περίεργη αντίδραση κάποιων στο άκουσμα του οργάνου οφείλεται στο ότι πολλοί έχουν πρωτακούσει αρκετά κομμάτια της μουσικής αυτής (και ιδίως του Μπαχ) παιγμένα σε πιάνο το κατ' εξοχήν όργανο της ρομαντικής περιόδου. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι αρκετοί σύγχρονοι πιανίστες αποδίδουν τα κομμάτια αυτά αρκετά πιστά, χωρίς βέβαια το τίμπρο του πιάνου να μπορεί να δώσει αυτό το τόσο γλυκό "γρατζούνισμα" του τσέμπαλου...

Φρανσουά Κουπρέν ο Μεγάλος : L' Épineuse (κομμάτι σε φα δίεση ελάσσονα, από την 26η Ordre)


με την υπέροχη Blandine Verlet
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Αυτο με ξεπερναει. Πραγματικα, και ανεχονται αλλα και αλλα...
Πιστευω οτι οποιος λεει οτι ενοχλειται οταν ακουει χαρπσιχορδο πρεπει να κανει κατι αλλο απο το να ακουει μουσικη...

Ειναι σαν καποιος να λεει "μ'αρεσει να πηγαινω στην φυση αλλα δεν μ'αρεσει να ακουω το ταδε πουλι". Να μην πηγαινει.

Τελιως νευρωτικο.



Χαχα ναι και´γω όταν διάβαζα κάποια σχόλια παραξενεύτηκα, καθώς θεωρώ τον ήχο του πολύ ωραίο και ξεχωριστό.

Όταν πρωτοάρχισα να ακούω, έβαζα σερί ώρες ολόκληρες Rameau και Couprin, και ποτέ δε με κούρασε.

Και το απόσπασμα που έβαλε ο φίλος spageo πιο πάνω, υπέροχο βέβαια.

Το μόνο μου παράπονο, είναι ότι δύσκολα θα βρω να ακούσω ζωντανά, κάποια εκτέλεση μουσικής σε τσέμπαλο... εδώ στην Κρήτη που είμαι...
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
......................................................
Το μόνο μου παράπονο, είναι ότι δύσκολα θα βρω να ακούσω ζωντανά, κάποια εκτέλεση μουσικής σε τσέμπαλο... εδώ στην Κρήτη που είμαι...

Κάποτε, Γιάννη, στα ωδεία γίνονταν στις απονομές πτυχίων ρεσιτάλ των νέων πτυχιούχων, ενώπιον κοινού. Δεν ξέρω αν στην πόλη σου ( ; ) στο παράρτημα του Ωδείου υπάρχει τάξη γιά το τσέμπαλο, όπου θα μπορούσες φαντάζομαι να παραστείς ως ακροατής.
Γιά τη λύρα και το μπουλγαρί, σίγουρα υπάρχει....-bye-
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Τσέμπαλο, από τα ωραιότερα μουσικά όργανα μαζί με τη βιόλα ντα γκάμπα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Κάποτε, Γιάννη, στα ωδεία γίνονταν στις απονομές πτυχίων ρεσιτάλ των νέων πτυχιούχων, ενώπιον κοινού. Δεν ξέρω αν στην πόλη σου ( ; ) στο παράρτημα του Ωδείου υπάρχει τάξη γιά το τσέμπαλο, όπου θα μπορούσες φαντάζομαι να παραστείς ως ακροατής.
Γιά τη λύρα και το μπουλγαρί, σίγουρα υπάρχει....-bye-

Στο Εθνικο (ιδρυσεως Καλομοιρη στην Αθηνα) δεν υπηρχε.
Ολα σε πιανο και...με χρωματισμο.
Βεβαια αλλες εποχες θα μου πεις...:grandpa:

Αρπα υπηρχε βεβαια.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Κάποτε, Γιάννη, στα ωδεία γίνονταν στις απονομές πτυχίων ρεσιτάλ των νέων πτυχιούχων, ενώπιον κοινού. Δεν ξέρω αν στην πόλη σου ( ; ) στο παράρτημα του Ωδείου υπάρχει τάξη γιά το τσέμπαλο, όπου θα μπορούσες φαντάζομαι να παραστείς ως ακροατής.
Γιά τη λύρα και το μπουλγαρί, σίγουρα υπάρχει....-bye-


Μια καλή ιδέα λοιπόν, να ρωτήσω σε κάποιο ωδείο, μετά την καραντίνα :)

Θα ακούσω με ενδιαφέρον και άλλες αναρτήσεις σου σε αυτό το νήμα, από την μπαρόκ περίοδο :)
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Ας βάλω κάτι πιο γνωστό σήμερα, Water Music από Handel.

Είχα αγοράσει αυτό το cd πριν 11 χρόνια, και έχω συνηθίσει αυτή την εκδοχή...Έχω ακούσει βέβαια και άλλες εκτελέσεις που μου άρεσαν.



G. F. HANDEL - Water Music - Trevor Pinnock, The English Concert

https://www.youtube.com/watch?v=58f6NVMSSXA
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τις προάλλες βλέπαμε με τη σύζυγο την ταινία Όλα τα Πρωϊνά του Κόσμου (Tous le matins du monde). Την είχα δει στο σινεμά, πρωτοετής φοιτητής, όταν προβαλλόταν στη χώρα μας, κάπου 1992-93.

Πολύ ωραία εποχής για να μας βάλει στο κλίμα του γαλλικού μπαρόκ του 17ου αιώνα. Δίπλα στη μουσική του Ζορντί Σαβάλ, ακούγονται υπέροχα κομμάτια του Marin Marais (από την οπτική του οποίου, ως ανασκόπηση της ζωής του, βλέπουμε τα πράγματα) και του Sainte-Colombe.

tous_les_matins_du_monde-affichefilm.jpg
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Αξέχαστη ταινία, που ουσιαστικά έδωσε έναυσμα για το ενδιαφέρον του κοινού στην βιόλα ντα γκάμπα και στο πλουσιότερο ηχόχρωμά της από του βιολοντσέλου.
Μετά την ταινία αυτή ακολούθησε και μιά στροφή εκτελεστών έργων της εποχής στο συνεχές βάσιμο (basso continuo), όπου το κλασσικό δίδυμο βιολοντσέλο και τσέμπαλο υποκαταστάθηκε, πολύ επιτυχημένα από θεόρβη και βιόλα ή μικρό όργανο δωματίου και λαούτο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Φίλε μας Γιάννη,περιττό να σου πώ ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν φλύκταινες στον ήχο του τσέμπαλου!

Δεν θυμάμαι ποιος από τους δύο το είχε γράψει σε κάποιο παλιό νήμα. Ο Ντοκ ή ο Λύμπε. Ότι ο ήχος παραπέμπει σε σκελετούς συνουσιαζόμενους σε τσίγγινη σκεπή. Μάλλον ο Λύμπε, και σε αγγλικά, νομίζω.