Samsung QE Q60T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ekkli

New member
20 October 2011
20
Αγόρασα ακριβώς την QE55Q60T, την προηγούμενη εβδομάδα, την έχω στα χέρια μου από Παρασκευή.
Στα 599 πιστεύω ότι ήταν τίμια αγορά. Στα 630 από μικρό μαγαζί, με ότι συνεπάγεται αυτό, δεν ξέρω. Και δεν ξέρω γιατί δεν ξέρω τον ανταγωνισμό.

Προτού παραθέσω μεγάλη ανάρτηση με πρώτες εντυπώσεις, που έκανα σε άλλο φόρουμ, κάποιες επισημάνσεις .
Απόσταση γύρω στα 2,5 με 2,7 μ . Απλά εμείς σπανίως βλέπουμε κατά την διάρκεια της μέρας, αλλά λίγο που την έβαλα αυτές τις μέρες για να δω πως είναι, μια χαρά βλέπω. Και είναι πολύ φωτεινό το σπίτι.
Στην digea που βλέπω , η εικόνα είναι χειρότερη από την προηγούμενη τηλεόραση μου. Δύο επισημάνσεις εδώ, η παλιά μου ήταν 43άρα led hd (άρα, λόγω μεγέθους, είχε πιο εύκολο έργο στην απεικόνιση sd σήματος) και επίσης μένω Ηράκλειο Κρήτης που η digea και η ΕΡΤ εκπέμπουν sd σήμα. Όταν λέω πάντως ότι είναι χειρότερη εικόνα, δεν είναι και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις, απλά είναι μέτρια. Για αγώνες δεν ξέρω πως θα είναι αλλά από την άλλη μεριά, για τους 5-6 αγώνες τον χρόνο που μεταδίδονται από ελεύθερο κανάλι... Εγώ δεν θα το έβαζα καν στις προϋποθέσεις.
Σε όλα τα ιντερνετικά τα πηγαίνει υπέροχα, Netflix, YouTube κλπ, ανάλογα φυσικά το σήμα που παίρνει.
Ένα ζήτημα μπορεί να προκύψει με τις ταινίες της συλλογής σου αν δεν έχεις εξωτερικό media player. Η τηλεόραση δεν παίζει dts κωδικοποίηση που σημαίνει ότι έχεις εικόνα αλλά δεν έχεις ήχο. Εγώ έχω πρόχειρο ένα Pi και θα βλέπω από εκεί ότι δεν μπορεί η τηλεόραση.

Ακολουθούν εντυπώσεις:


Ας γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου για την 55άρα που άνοιξα Παρασκευή και χθες ασχολήθηκα λίγο.
Μέχρι στιγμής έχω δει Netflix, μια ταινία yts και φυσικά έχω κάνει ζάπινκ, πιο πολύ για την εμπειρία, δεν βλέπουμε σχεδόν καθόλου τηλεόραση.
Προηγούμενη ήταν μια μη smart, LG led 8ετίας, 43άρα που είχα αγοράσει τότε στα 360 και έπαιζε ακόμα μια χαρά. Την είχα συνδυάσει με chromecast hd.
Επίσης, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, εδώ δεν έχουμε HD digea και αυτό επηρεάζει σίγουρα την προβολή των ελεύθερων καναλιών.
Τέλος, βασικό για να ξέρουμε τα κριτήρια του καθενός, συνήθως βλέπω σε χαμηλό φωτισμό, δεν έχω εμπειρία με high end συστήματα, είμαι σινεφίλ και προ κορωνοϊού πήγαινα σινεμά μια φορά την εβδομάδα, είναι η πρώτη οθόνη μου 4k και γενικά θεωρώ ότι είμαι καλόβολος άνθρωπος. :)

Για τον ήχο που έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά, είναι δυνατά τα ηχεία απλά μάλλον κοιτάνε προς τα πίσω και βγαίνει πιο μπάσος ο ήχος σε σχέση με την προηγούμενη. Ή θέλει ρύθμιση το equalizer τώρα που το σκέφτομαι. Πάντως μια χαρά ακούω, δεν χάνω συχνότητες και η ένταση είναι αισθητά πιο δυνατή από την παλιά μου.

Η digea εμφανώς χειρότερη από την παλιά μου τηλεόραση. Δεν είναι χάλια, να πιξελιάζει το σύμπαν και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις, αλλά είναι χειρότερη η κατάσταση. Τονίζω ότι όλα τα κανάλια τα πιάνουμε σε 480p εδώ στην Βόρεια Αφρική.

Για το media player, η ταινία σε ποιότητα yts φαίνεται λίγη πια, ενώ στην παλιά μου τηλεόραση φαινόταν πιο καλή. Είχα πολλά γκριζαρισμένα μαύρα, όχι καλή λεπτομέρεια.
Με ξενέρωσε λίγο που πρέπει οι υπότιτλοι να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας όπως όλοι οι τελειωμένοι αποκωδικοποιητές, εδώ και τόσα χρόνια. Λες και θέλουν να κάνουν την ζωή μας δύσκολη. Πρέπει να είναι απλούστατη η λειτουργία του να επιλέγω όποιον υπότιτλο θέλω αλλά δεν την βάζουν ενώ υπάρχει σε οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής σε όλες τις πλατφόρμες, windows, linux, android. Έψαξα αν υπήρχε σε app κάποιος third party media player αλλά δεν βρήκα κάτι και φαντάζομαι λογικό, θα δείχνανε την κουταμάρα τους αν επιτρέπανε κάνα vlc να κυκλοφορεί στις τηλεοράσεις τους. Εκκρεμεί να βρω αυτό που έχει πάρει το μάτι μου κάπου, ότι μπορείς να περάσεις και άλλες, μη επίσημες εφαρμογές γραμμένες για linux νομίζω.

Το πόρισμα πάντως από εδώ είναι ότι πρέπει να εντοπίσω άλλες πηγές για να βρίσκω υψηλής ποιότητας ταινίες και λίγο που έψαξα από ελεύθερες πηγές υπάρχει θέμα με υπότιτλους που δεν βρίσκω. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό, ας μου στείλει ένα πμ.

Σε netflix τα πράγματα σαφώς καλύτερα, πολύ καλύτερη απόδοση και από την παλιά μου hd τηλεόραση αλλά και από yts, είδα περιεχόμενο και σε hrd και σε 4k και η ποιότητα ήταν πολύ καλύτερη από yts. Ωραία μαύρα, ωραία χρώματα. Ακόμα και το HD περιεχόμενο προβάλλεται αισθητά καλύτερο. Σίγουρα βοηθάει ότι είναι συνδεδεμένη ενσύρματα με το ρούτερ και κατεβάζει πιο γρήγορα από ότι αν ήταν ασύρματα.

Στο youTube έψαξα με όρους 4k video test και έβγαλε ένα βίντεο, νομίζω της LG, με ένα μαύρο άλογο σε μαύρο φόντο και ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Αυτό ήταν ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής στην τηλεόραση. Επίσης έβαλα και video για έλεγχο καμμένων pixel και μου έβγαλε κάποιες μονόχρωμες οθόνες που άρχιζαν και παίζανε σα να θέλανε να σου προκαλέσουν επιληψία. Δεν εντόπισα καμένο pixel αλλά στην γρήγορη εναλλαγή χρωμάτων εντόπισα περιμετρικά, για περίπου ένα δύο πόντους εσωτερικά του πλαισίου μια γκριζάδα, δεν ήταν το ίδιο λαμπερά τα χρώματα. Ξέρω ότι είναι edge led και νομίζω ότι αυτό φταίει. Σε ότι είδα μετά δεν πρόσεξα καμία αλλοίωση και ελπίζω ότι οφείλεται στην γρήγορη εναλλαγή λαμπερών χρωμάτων, από τέρμα πράσινο σε τέρμα κόκκινο πήγαινε η οθόνη και η γυναίκα μου ζαλίστηκε.

To μενού είναι πάρα πολύ γρήγορο. Για τα δικά μου δεδομένα. Σε σύγκριση πχ με μια philips που έχω δει σε φιλικό σπίτι, 43άρα με amblight που αγοράσανε πέρυσι με 450 περίπου, η δικιά μου πάει σφαίρα. Update δεν βρήκε να κάνει. Να δούμε πως θα πάει αυτό γιατί συνήθως, στις υπόλοιπες πλατφόρμες, κάθε update βαραίνει το σύστημα. Για το πλήθος των εφαρμογών δεν έχω άποψη, με τι να το συγκρίνω; Με android δεν γίνεται, είναι εκατομμύρια εκεί οι εφαρμογές. Με άλλες πλατφόρμες για τηλεοράσεις δεν έχω εμπειρία. Να πω ότι είναι αρκετές οι διαθέσιμες εφαρμογές αλλά δεν βρήκα καμία που δεν την ήξερα μου κίνησε το ενδιαφέρον, δεν ξέρω όμως τι μπορεί να ψάχνει ο καθένας. Για τα δικά μου ενδιαφέροντα μια χαρά είναι, εκτός από ertflix και tuneIn radio, που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, έχει spotify και cosmote που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους. Το μεγάλο μείον είναι η vodafone tv που αν υπήρχε θα την έβαζα και θα την χρησιμοποιούσα. Αυτό βέβαια δεν είναι θέμα samsung αλλά vodafone και αναμένουμε. Να σημειώσω ότι και σε αυτή την τηλεόραση όπως νομίζω σε όλες, υπάρχουν εφαρμογές που δεν μπορείς να σβήσεις και έχει πάρει λεφτά για αυτό η Samsung, όπως apple tv, amazon video, rakkuten tv κ.α.

Το τηλεκοντρόλ έχει πλάκα! Στην αρχή μου φάνηκε περίεργο. Αρνητικά περίεργο. Τόσο μεγάλη τηλεόραση και έχει τόσο μικρό χειριστήριο με τόσο λίγα πλήκτρα; Ε, τελικά τα σπάει. Πάω όπου θέλω εύκολα και μέσα σε μια ώρα το έμαθα στα τυφλά. Πολύ εργονομικό. Με φοβίζουν μόνο τα πλήκτρα του ήχου και επιλογής καναλιού που πάνε πάνω κάτω, πόσο θα κρατήσουν αλλά θα δούμε. Φωνητικές εντολές δεν σέταρα στην πωςτηνλένε, νομίζω Μπλίξυ. Ίσως το κάνω σήμερα, ίσως και ποτέ. Μόνο εκνευριστικό, ότι ενώ είναι λίγα τα πλήκτρα, έχουν αφιερώσει 3 σε εφαρμογές που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω προσωπικά ποτέ. Rakkuten tv, Amazon prime video (αυτό μπορεί να το βάλω δοκιμαστικά αν επιβεβαιώσω ότι έχει ελληνικούς υπότιτλους για το Bosch) και μια εφαρμογή της τηλεόρασης που λέγεται ambient mode ή κάπως έτσι που θέλει να με χαλαρώσει και να μου δείχνει φωτογραφίες, δεν κατάλαβα δικές μου ή γενικά χαλαρωτικές. Προσωπικά ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρουν αυτά για να έχουν αποκλειστικό κουμπί.

Ποιότητα κατασκευής μου φαίνεται καλή. Στιβαρή, λίγο που την σήκωσα για να την βάλω στο τραπεζάκι φαίνεται μια χαρά. Τα ποδαράκια προσφέρουν μια χαρά στήριξη, πολύ σταθερή.

Για την έλλειψη dts θα χρειαστώ χρόνο να δω που θα προκύψει, το έχω στο μυαλό μου πάντως και το σημειώνω και εδώ σαν μειονέκτημα.
Επίσης σε εκκρεμότητα η δημιουργία plex server στο πισί για να δω αν θα μπορώ να στρημάρω από τον κυρίως υπολογιστή στην τηλεόραση και να ξεμπερδεύω με στικάκια κλπ.

Την τηλεόραση την έχω συνδέσει και με ασύρματο πληκτρολόγιο Logitech βάζοντας το usb στην υποδοχή της τηλεόρασης και παίζει μια χαρά.

Στα ερωτήματα, εκτός από αυτά που έχω θέσει πιο πάνω, για πηγές ταινιών που αξιοποιούν την τηλεόραση μας και τα μη επίσημα apps, το βασικό είναι η σωστή ρύθμιση των χρωμάτων. Είδα τις προτεινόμενες από rtings αλλά σε πολλές κατηγορίες έλεγε, βάλτε το όπως σας αρέσει. Ε, δεν θέλω να είναι όπως μου αρέσει, θέλω αυτό που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που έφτιαξε ο δημιουργός. Αν έχετε κάποια πηγή, ενημερώστε σας παρακαλώ.

Συνολικά, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από τέτοια συστήματα, δηλώνω πολύ ικανοποιημένος από την τηλεόραση και δεν έχω μετανιώσει από την αγορά της.
Ήταν στο ταβάνι του διαθέσιμου μπάτζετ, αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποιο ποσό επιπλέον, να σημειώσω την Sony που έχει γίνει μεγάλο θέμα στις προσφορές και φυσικά αν μπορεί να δώσει πολλά παραπάνω, μοντέλα πολλά...


Σημερινό update 01/12: Μη εγκεκριμένες εφαρμογές δεν κατάφερα να βάλω. Οι οδηγίες λένε για ενεργοποίηση developer mode (το έκανα) και μετά απλά καρφώνεις στικάκι με το apk που θες να εγκαταστήσεις. Βάζω το στικάκι και δεν αντιδράει η τηλεόραση.
Το plex επίσης από την τηλεόραση δεν μπορώ να το κάνω να δει πισί. Θέλω να το δοκιμάσω και από κινητό, να δω αν είναι θέμα τηλεόρασης ή σέρβερ αλλά δεν έχω προλάβει.
Όπως δεν έχω προλάβει να ψάξω και για συνιστώμενες ρυθμίσεις για την εικόνα.















--------------------------------------------------
QE Q60T

43", 50", 55", 58", 65", 75" and 85",

VA panel,RGB vertical stripe,
no anti-reflective filter,no ultra viewing angle,
Edge (bottom) LED (dual) LCD,frame dimming
50/60Hz,
Wide Color Gamut:WCG (quantum dot enhancement film-QDEF aka QLED)
Dynamic metadata format:HDR10+,no Dolby Vision
Static metadata format:HDR10,HLG

connections:
HDMI 2.0b x3,up to 18Gbps,
eARC HDMI port 2
USB 2.0 x2
Recording (PVR):yes
Digital Optical Audio Out :1
Bluetooth A2DP:yes
Headphone out: no
Composite In :1
DVB-T2 HD HEVC/H.265,DVB-S2
no Divx and no xVid formats from the media player. no DTS soundtracks either.
Dolby Atmos via TrueHD via eARC : Yes
Tizen OS 5.5
AirPlay 2.0,Alexa,Google Assistant,Bixby
Samsung OneRemote TM-2050A

------------------------------
Αρχικές ενδεικτικές τιμές Samsung LCD tvs 2020 (29.03.2020) στην ελληνική αγορά:
QE85Q60T : 3.799
QE75Q60T : 2.399
QE65Q60T : 1.599
QE55Q60T : 1.199
QE50Q60T : 999
QE43Q60T : 799
------------------------------
Reviews - test:

65"...[hifi.de]...Samsung GQ65Q60T (Germany version) test...https://hifi.de/test/qled-q60t-samsung-65q60t-test-34791
samsung-q60t-front-1536x768.jpg


samsung-q60t-anschluesse-1536x1022.jpg


samsung-q60t-fernbedienung-e1597312882658-1100x491.jpg



65"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE65Q65T review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/qontrastmistrz-test-i-recenzja-telewizora-samsung-65q65t/

hardware version No. 2 (Version No. 02)
nalepka-znamionowa-samsung-65q65t.jpg


samsung-65q65t-subpiksele.jpg



65"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE65Q67T test...https://geex.x-kom.pl/recenzje/brat-blizniak-test-i-recenzja-telewizora-samsung-65q67t/

I note a key point: the shape and arrangement of the sub-pixels are completely different than in the 65Q65T model

matryca-samsunga-65q67ta.jpg


nalepka-znamionowa-samsung-65q76t.jpg



65"... [tweakers.net]...Hisense 65U8QF (VA,FALD LCD,120Hz με MCFI) vs LG 65UP78006LB (IPS,LCD,60Hz) vs Samsung QE65Q60T (VA,LCD,60Hz) vs Sony KE-65XH8096 (IPS,LCD,60Hz) ...https://tweakers.net/reviews/9068/v...een-maatje-groter-maar-nog-rond-900-euro.html


55"...[rtings.com]....Samsung QN55Q60TA (North America verion) review,calibration...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q60-q60t-qled

q60t-pixels-small.jpg



QN55Q60T calibration settings...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q60t-qled/settings

Οι ρυθμίσεις είναι μόνο για αναφορά. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα σας δώσουν την καλύτερη εικόνα που είναι σύμφωνη με τα πρότυπα της βιομηχανίας και κατάλληλη για το περιβάλλον προβολής σας (ειδικά ισορροπία λευκού, ρυθμίσεις συστήματος γάμμα και χρώματος που διαφέρουν από μονάδα σε μονάδα). Εάν θέλετε μια εγγυημένη βαθμονομημένη εικόνα, καλέστε έναν επαγγελματία βαθμονομητή τηλεόρασης.

SDR:
"Movie" picture mode, as it is the most accurate one out of the box, and allows for the most customization.

Expert Settings menu:
Brightness :to make the image brighter in SDR, you should adjust the Brightness setting depending on your specific viewing conditions. Changing this setting does not have any impact on the overall picture quality. Samsung has renamed the Backlight setting found on previous generations
Contrast :45
Sharpness :0
Color :25
Tint (G/R) :0
Color Tone:Warm2
Gamma:2.2

Contrast Enhancer:disable,As we aim for an image that is as close as possible to the content creator's intent, we disable most image processing options. You should adjust these to your personal preference though.

Picture Size Settings:
set the aspect ratio to 16:9 and set Fit to Screen to "On"



------------------------

55"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE55Q64TA test...https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-55q64ta-test-i-recenzja-podstawowego-telewizora-qled/

podswietlenie-samsunga-55q64ta.jpg


Οι ρυθμίσεις είναι μόνο για αναφορά. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα σας δώσουν την καλύτερη εικόνα που είναι σύμφωνη με τα πρότυπα της βιομηχανίας και κατάλληλη για το περιβάλλον προβολής σας (ειδικά ισορροπία λευκού, ρυθμίσεις συστήματος γάμμα και χρώματος που διαφέρουν από μονάδα σε μονάδα). Εάν θέλετε μια εγγυημένη βαθμονομημένη εικόνα, καλέστε έναν επαγγελματία βαθμονομητή τηλεόρασης.

movie mode,
unfortunately, the details in the dark parts of the scene were lost, so I recommend that you change the shadow details option from the factory "0" to "3" to restore details in the shadows.
Gamma correction (i.e. brightening) is also advisable.


in full screen mode I measured the following values:
maximum: 360 cd / m ^ 2 (50/50),
default 199 cd / m ^ 2 (32/50),
minimum: 14 cd / m ^ 2 (0/50).
The recommended brightness level for SDR home theater (approx. 120 cd / m ^ 2) is set to brightness at 21/50.

Summary
Technically, the 55Q64TA is a better TV than the 55TU8502. The surcharge for the basic QLED is not a small amount, but it will not be wasted money. In return, we get better blacks, higher contrast, sharper moving images and, most importantly, a brighter image in HDR mode. Although the Samsung 55Q64TA offers only a foretaste of real HDR, the difference between it and the flagship model from the Crystal UHD series is visible to the naked eye. Is it worth paying extra to 55Q64TA? Definitely yes!

----------------

55"...[lcdtvthailand.com]...Samsung QA55Q60T (Thainland version) review...https://www.lcdtvthailand.com/review/10100/Review_Samsung_55Q60T.html

55Q60T_CTT_Table.jpg


Samsung_55Q60T-22.jpg





50"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE50Q65T review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/qledzik-test-i-recenzja-telewizora-samsung-50q65t/

hardware version No. 2

samsung-50q65t-subpiksele-matryca.jpg


all measurements in the movie mode

HDR
There were no surprises here. In the HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was 343 cd / m ^ 2.

samsung-50q65t-plakietka-informacja.jpg
 
Last edited by a moderator:

ekkli

New member
20 October 2011
20
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T

Ένα πρόβλημα ακόμα που εντόπισα σχετικά με τον Media Player.
Έβαλα χθες να δω ταινία που είχε αγγλικούς υπότιτλους στο αρχείο βίντεο και είχα βάλει κι εγώ εξωτερικούς υπότιτλους, σε άλλο αρχείο, με ίδιο όνομα με το βίντεο, στον ίδιο φάκελο.
Όταν έβαλα να παίξει η ταινία, έβλεπε μόνο τους αγγλικούς εσωτερικούς της ταινίας και καθόλου τους εξωτερικούς.
Για την ακρίβεια, οι επιλογές μου στους υπότιτλους ήταν μόνο English (που έπαιζε τους αγγλικούς, το τσέκαρα) και off.

Παιδικές ασθένειες που σε tv box του εικοσάρικου έχουν ξεπεραστεί εδώ και 10 χρόνια.

Πάλι καλά που έχω κρατήσει το Pi συνδεδεμένο με την τηλεόραση και έχω μια εναλλακτική για media player.

Αν κάποιος βρει τρόπο να περαστεί third party media player στην τηλεόραση, θα του είμαι ευγνώμων.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Μια γρήγορη ερώτηση αν ξέρετε ,στη QE65Q60T μπορούμε να αγοράσουμε ένα usb compo πληκτρολόγιο/ποντίκι και να δουλέψει plug and play ?
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Μια γρήγορη ερώτηση αν ξέρετε ,στη QE65Q60T μπορούμε να αγοράσουμε ένα usb compo πληκτρολόγιο/ποντίκι και να δουλέψει plug and play ?
Να τα κάνεις τι? Tigen τρέχει η σαμσουνγκ, ποια εφαρμογή θα βρεις που να τα χρειάζεται? Κατα 95% δε θα δουλέψει ετσι και αλλιως. Για τέτοια πράγματα Android tv μόνο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Μπορεί να τα θέλει για τον ενσωματωμένο web browser π.χ. ή για κάποια άλλη εφαρμογή.
Έχει αρκετές εφαρμογές και σε Tizen που παίζουν με keyb+mouse.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Μπορεί να τα θέλει για τον ενσωματωμένο web browser π.χ. ή για κάποια άλλη εφαρμογή.
Έχει αρκετές εφαρμογές και σε Tizen που παίζουν με keyb+mouse.
Ναι ε? Έχω μείνει πίσω τότε, σορρυ..
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Ομολογουμένως λίγο ναι :D
Φαντάσου τα υποστηρίζει αυτά που λέω και η UExx6XXX / UExx8XXX σειρά που είναι του 2014 αν θυμάμαι καλά :D

Αλλά who cares.. άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε, κάθε μέρα μαθαίνουμε κάτι νέο.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Παιδί ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. Δεν ήταν για μένα ,εγώ έχω υπολογιστή dedicated ,αλλά για φίλο..
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
εχεις καταφερει να αλλαξεις ενταση στη φωνη με το χειριστηριο αυτο; :hmmmm2:

Ευτυχως εχω αλλο απο την παλια τηλεόραση (ενταξει δεν το εψαξα πολυ)
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
εχεις καταφερει να αλλαξεις ενταση στη φωνη με το χειριστηριο αυτο; :hmmmm2:

Ευτυχως εχω αλλο απο την παλια τηλεόραση (ενταξει δεν το εψαξα πολυ)

Σπρωχνεις το διακόπτη μπροστά η πίσω , δεν το πατάς
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλησπέρα, αγοράσαμε την QE50Q60TA και βάλαμε τις ρυθμίσεις του rtings αλλά σε netflix hdr σήμα φαίνεται κάπως washed over η εικόνα (και ειδικά η δεξιά πλευρά να είναι πιο φωτεινή), είναι φυσιολογικό?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όπως γράφουν εδώ για την Samsung 50Q60T

Despite a good contrast ratio, HDR content is not displayed very well because the peak brightness of 500 nits is not high enough to make highlights of HDR content stand out. For normal use the brightness should be sufficient.

In bright rooms, the peak brightness is not sufficient and the image quality is not as good anymore, which can also be due to the display’s moderate reflection behavior.

Επομένως αν θέλεις να βλέπεις HDR περιεχόμενο χωρίς προβλήματα η λύση είναι η αγορά εξωτερικού media streamer που υποστηρίζει netflix και αφού το συνδέσεις με HDMI να πας στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης στο input signal plus και να το ενεργοποιήσεις ή να το απενεργοποιήσεις ανάλογα πως φαίνεται η εικόνα https://www.helpdesk.nakamichi-usa.com/samsung-tv-2020-hdmi-cec

Επίσης υπάρχει και η επιλογή HDR+ mode μέσα από τα Settings > Picture > Expert Settings
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλημέρα, δεν ανοίγει το url που έβαλες (έχω κάνει login με το account μου).

Θα δοκιμάσω με το nvidia shield TV 2017 και θα επανέλθω.
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλημέρα, με λίγες δοκιμές που έκανα (nvidia shield tv 2017) δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά αλλά θα ξαναδοκιμάσω με περισσότερο υλικό.

Επίσης δεν βρίσκω αυτό που αναφέρεις:
"Επίσης υπάρχει και η επιλογή HDR+ mode μέσα από τα Settings > Picture > Expert Settings"
 

Sergiochr

New member
23 April 2015
11
Το έχω παρατηρήσει κ εγω με το hdr.και η μόνη λύση που βρήκα είναι να αλλάζω το picture mode σε dynamic.Γενικά πάντως δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την τηλεόραση...Άσε που ακούγεται ενα βουητό όταν η ένταση είναι κατω απο το 6...
 

ekkli

New member
20 October 2011
20
Re: Σχετικά με την Samsung QE55Q60T και QE55Q70T αξίζει...;

Ανακάλυψα πολύ περίεργο bug που μου έκανε φοβερή εντύπωση.
Προχθές το βράδυ, σύνδεσα raspberryPI με αυτό το καλώδιο για να δω ταινία.
Από εκείνη την ώρα, έχασα σχεδόν όλη την digea.
Δηλαδή, είχα ΕΡΤ κανονικά αλλά από digea είχα μόνο Αnt1 και Open. Σε όλα τα υπόλοιπα μου έβγαζε ότι δεν έχει σήμα η κεραία και να ελέγξω την κεραία.
Ξέρω ότι το σήμα της digea είναι ψηφιακό άρα ή θα τα πιάνεις όλα ή κανένα και μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα ότι είχα προσθέσει ένα καλώδιο αλλά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι η σύνδεση καλωδίου δημιουργεί θέμα software.
Τελικά, μετά από μία μέρα χωρίς digea αποφάσισα να το δοκιμάσω και ξαφνικά έφτιαξαν όλα.
Δεν χρειάστηκε καν να κλείσω την τηλεόραση, έβγαλα το καλώδιο και τα έπιανα όλα.
Το ξαναέβαλα και πάλι τα έχασα.
Γενικά, δεν έχω θέμα με την αναπαραγωγή του bug, το έχω εύκολα :)

Ειδοποίησα καλό φίλο που έχει την ίδια σε 50άρα για να δούμε αν μπορεί να το αναπαραγάγει και κείνος και περιμένω τα αποτελέσματα του.
Επίσης, δεν έχω προλάβει να κάνω την σύνδεση με άλλο καλώδιο για να δούμε μήπως φταίει αυτό, αλλά θα το κάνω μέσα στις μέρες.

Σε άσχετο θέμα, να προσθέσω ότι τον τελευταίο μήνα είχαμε προσθήκη της πολύ καλής εφαρμογής Cinobo για την τηλεόραση μας και τώρα περιμένουμε μπας και εδεήσει η Vodafone να βγάλει και αυτή εφαρμογή για μας.