Ηχεια επιπεδου Roister silk 120

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Καλησπερα , εδω και μια 20ετια παιζω με τα roister silk 120 και εναν Denon pma 860.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα , αλλα χωρις να εχω δοκιμασει αλλα ηχεια παρομοιου επιπεδου.

Πλεον λοιπον στην εποχη μας , ψαχνω ακομα ενα ζευγαρι για αλλο δωματιο να συνδεθει στον ιδιο ενισχυτη με παρομοια ακουστικη , φυσικα αν ειναι καλυτερη ειναι καλοδεχουμενο.
Υπαρχει καποια προταση ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δεν το βρισκω και τοση καλη ιδεα με εναν ενισχυτη να οδηγεις 2 ζευγαρια ηχειων !!! για μενα για το δευτερο χωρο αγορασε ενα φθηνο πεντακαναλο η ολοκληρωμενο και βαλε ηχεια μικρα και ευαισθητα για να παιζουν !! και αυτο στο λεω διοτι η αποδοση του denon θα πεσει και μην ξεχαμε οτι και 8 ωμο δευτερο ζευγος ηχειων να συνδεσεις σε αυτον η τιμη ποτε δεν μενει σταθερη !! τα 8 ωμ μπορει να πεσουν μεχρι και τα 4 ωμ !! οποτε καταλαβαινεις οτι το τροφοδοτικο του ενισχυτη θα τα βρει σκουρα !!! αυτο που λεγανε καποιοι παρε 4 ηχεια 8 ωμα για να πεσουν στα 4 ωμ για να τα οδηγησει ο ενισχυτης δεν ειναι πανακια διοτι τα ωμ δεν ειναι σταθερα σε ολες τις συχνοτητες του φασματος !!!:2thumb22sup:
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,814
Θεσσαλονίκη
Μοναδικα το Roister Silk 120. Υποθετω οτι παρα τα χρονια τους,
για να βρεις ισαξια θα πρεπει να βαλεις αρκετα βαθεια το χερι στη τσεπη.
Το θεμα ειναι οτι και με τα τεσσερα ηχεια μαζι δεν θα εχεις τοσο καλο ακουστικο αποτελεσμα.
 

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Δεν εγινα κατανοητος , δε θα παιζουν ταυτοχρονα.
Αναλογα τον χωρο που ειμαι θα παιζουν το αναλογο ζευγαρι.Αλλα θελω ενα ηχειο παρομοιας ποιοτητας.Τα ροιστερ τοτε κανανε περιπου 350 ευρω.Τωρα ενα αναλογο ηχειο ποσο να κοστιζει?
Τα dali spektor 6 λενε ολοι καλα λογια , αλλα ειναι πιο ακριβα σχετικα.Ειναι ομως ποιοτικοτερα?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,001
Αγιοι Αναργυροι
πάνε πολλά χρόνια που άκουσα silk 120 όπως και τα 100..
τα spector 6 τα άκουσα σε σπίτι φίλου/μέλους και μου άρεσαν πολύ.
έχει όμως κάτι ενισχυτικά.. βαρβάτα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Ηχεια επιπεδου Roister silk 120

Δεν εγινα κατανοητος , δε θα παιζουν ταυτοχρονα.
Αναλογα τον χωρο που ειμαι θα παιζουν το αναλογο ζευγαρι.Αλλα θελω ενα ηχειο παρομοιας ποιοτητας.Τα ροιστερ τοτε κανανε περιπου 350 ευρω.Τωρα ενα αναλογο ηχειο ποσο να κοστιζει?
Τα dali spektor 6 λενε ολοι καλα λογια , αλλα ειναι πιο ακριβα σχετικα.Ειναι ομως ποιοτικοτερα?

OK φιλε μου νομιζα για να ακους ταυτοχρονα !!! για πολλα χρονια ειχα τα roister silk 100 δυστηχως στις μερες μας δεν θα βρεις κατι αντοιχτοιχο δηλ οκταιτσο ηχειο βασης 8 ωμο και ευαισθητο τωρα στην καλυτερη περιπτωση να βρεις ηχειο βασης με μικρη καμπινα το πολυ 5,5 με6,5 ιντσες και τα περισσοτερα ειναι 6-4 ωμα και αναισθητα !!! ωστοσο υπαρχουν καποιες εταιρειες που βγαζουν τουλαχιστον ευαισθητα και ευκολοδηγητα οπως triangle borea 3, focal chorus 707, monitor audio σειρα bronze 60 /80 τελος klipsch (ειδικη αγορα ) ταιριαζουν απιστευτα με λαμπατους !!! αλλα θα πρεπει πρωτα να ακουσεις !!!!:2thumb22sup: