Μετά το Pi4 τι αναβάθμηση σε streemer μπορεί να γίνει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Αυτό που λέει ο τίτλος φίλοι μου.Μετά το λάπτοπ ως πηγή,ήρθε το Pi4 που έπαιξε σαφώς
καλύτερα,προφανώς λόγω της απλότητας του(παίζει κατά κύριο λόγο flac από σκληρό και tidal).
Άρχισα να αναρωτιέμαι για το επόμενο βήμα,αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε streemer(σκέτο χωρίς ενσωματωμένο dac)
από το Pi4.Προφανώς και θα υπάρχει ,αλλά μιλάω για γήινες τιμές(ας πούμε πχ έως 500-600 ευρώ).
ποιό θα μπορούσε να είναι το επόμενο βήμα σε ψηφιακό transport?
Να προσθέσω ,αν έχει σημασία,το υπόλοιπο setup μετά το Pi4:
Pi4->3R ideon audio->jlsounds usb->buffalo IIIse pro
Γνώμες-προτροπές-ιδέες όλα δεκτά.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Κάτι από
Sotm , Innuos , Blue Sound... αν και νομίζω τα δύο πρώτα είναι πιο ακριβά ... θέλει ψάξιμο πάντως!

Πολύ πιθανό, ανάλογα με την διανομή, με το rpi να παίρνεις πιο updated software από τις εμπορικές επιλογές!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Αυτό που λέει ο τίτλος φίλοι μου.Μετά το λάπτοπ ως πηγή,ήρθε το Pi4 που έπαιξε σαφώς
καλύτερα,προφανώς λόγω της απλότητας του(παίζει κατά κύριο λόγο flac από σκληρό και tidal).
Άρχισα να αναρωτιέμαι για το επόμενο βήμα,αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε streemer(σκέτο χωρίς ενσωματωμένο dac)
από το Pi4.Προφανώς και θα υπάρχει ,αλλά μιλάω για γήινες τιμές(ας πούμε πχ έως 500-600 ευρώ).
ποιό θα μπορούσε να είναι το επόμενο βήμα σε ψηφιακό transport?
Να προσθέσω ,αν έχει σημασία,το υπόλοιπο setup μετά το Pi4:
Pi4->3R ideon audio->jlsounds usb->buffalo IIIse pro
Γνώμες-προτροπές-ιδέες όλα δεκτά.

αυτο,τι το θες;
jlsounds usb
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Μετά το Pi4 τι αναβάθμηση σε streemer μπορεί να γίνει?

δέχεται την εξοδο usb του PI4 και δίνει i2s σήμα στο επόμενο στάδιο του buffalo IIIse pro
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Αυτά που αναφέρεις προσφέρουν καλύτερη ποιότητα απαραγωγής?
Να πω εδώ ότι το pi4 τροφοφοτείται από βαρβάτο γραμμικό τροφοδοτικό,άρα
εκτιμώ ότι δεν υπάρχουν περαιτέρω περιθώρεια βελτίωσης του.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Γιατί δε δοκιμάζεις κάποιο reclocker πάνω στο rpi και να πάρεις i2s κατευθείαν στο dac σου? Μου ήρθε αυτό στο μυαλό αλλά σίγουρα υπάρχουν κι άλλα https://www.aliexpress.com/i/32947890013.html.

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις στο rpi. Από τη στιγμή που δε θα αλλάξεις dac δε νομίζω πως θα δεις βελτίωση ηχητική με κάποιο άλλο streamer/transport σε σχέση με το rpi και ένα https://allo.com/sparky/digione.html.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
https://www.audiophonics.fr/en/dac-...ifo-pcm-32bit-768khz-dsd1024-dop-p-13823.html
τα hats του ian canada επίσης έχουν καλή φήμη... θέλει ένα σχετικό διάβασμα για τροφοδοσία κλπ κλπ

βέβαια όλα αυτά μάλλον θα είναι απλά κάτι το διαφορετικό σε σχέση με αυτό που ήδη έχεις... όχι απαραίτητα καλύτερο
δεν το ξέρω καθόλου το μηχάνημα που έχεις για μετατροπή σε i2s ... αυτό είναι;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μετά το Pi4 τι αναβάθμηση σε streemer μπορεί να γίνει?

δέχεται την εξοδο usb του PI4 και δίνει i2s σήμα στο επόμενο στάδιο του buffalo IIIse pro

Εαν το μπαφαλο εχει εισοδο usb,τοτε κανεις χωρις λογο μια εξτρα μετατροπη με ο,τι συνεπαγεται αυτο.
Εφοσον εχεις το 3R στην αλυσιδα η μετατροπη σε I2s ειναι αχρειαστη.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
https://www.audiophonics.fr/en/dac-...ifo-pcm-32bit-768khz-dsd1024-dop-p-13823.html
τα hats του ian canada επίσης έχουν καλή φήμη... θέλει ένα σχετικό διάβασμα για τροφοδοσία κλπ κλπ

βέβαια όλα αυτά μάλλον θα είναι απλά κάτι το διαφορετικό σε σχέση με αυτό που ήδη έχεις... όχι απαραίτητα καλύτερο
δεν το ξέρω καθόλου το μηχάνημα που έχεις για μετατροπή σε i2s ... αυτό είναι;

Ναι αυτό είναι,του Βούλγαρου το μαραφετι για μετατροπή από usb σε i2s
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Εαν το μπαφαλο εχει εισοδο usb,τοτε κανεις χωρις λογο μια εξτρα μετατροπη με ο,τι συνεπαγεται αυτο.
Εφοσον εχεις το 3R στην αλυσιδα η μετατροπη σε I2s ειναι αχρειαστη.

Το Μπάφαλο δεν εχει είσοδο usb.
Το jlsounds του Βούλγαρου είναι απαραίτητο για την μετατροπή από usb σε i2s
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Μετά το Pi4 τι αναβάθμηση σε streemer μπορεί να γίνει?


έχω το απλό digione και είναι καλό! βέβαια περιορίζεται κανείς σε pcm μέχρι 192KHz ... DSD κλπ δεν..


το fifopi του ian canada δέχεται σήμα i2s από το pi και το δίνει πάλι σε i2s δεν μεσολαβεί μετατροπή σε usb όπως αυτό που έχεις τώρα, οπότε πιθανόν να είναι μια ουσιαστική αναβάθμιση
όταν είχα dac που δεχόταν i2s έκανα κάποιες σκέψεις να το δοκιμάσω αλλά δεν το έκανα τελικά!
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Ελπιζω να μην ποσταρω σε μη σχετικο νημα.
Σκεφτομαι κι εγω μια αναβαθμιση του rpi4. To xρησιμοποιω μεσω volumio και usb με το DAC της AUNE s16.
Να παρεμβάλω μεταξύ τους το ipurifier3;
Θα προσφέρει κάτι; Είναι συμβατό;
Ευχαριστω
 

kostas6a3

New member
16 February 2019
94
Αθήνα
Επανέρχομαι στην ερώτηση του φίλου polypro.
Κάτοχος ενός Odroid C2 με Volumio, Ideon 3R, Soekris dac1421 είναι αναβάθμιση ένα sOtm sms-200 NEO ή ένα Sonore microRendu V1.5 .
Μιλάω γι' αυτά που είναι σε προσιτές τιμές και όχι Melco, Aurender κλπ.
Καλό θα ήταν ένα συγκριτικό τεστ αλλά πως;