Αλλαγη δισκου σε DS118

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα παιδες.
Εχω ενα DS118 με ενα WD 2tb και σε λιγες μερες θα του βαλω ενα με 4ΤΒ. H διαδικασια σχετικα ευκολη οκ:


For one-bay models:


Turn off the Synology Product.
Replace the internal hard drive with a larger one.
Turn on the Synology Product.
Reinstall the system.
Connect the replaced hard drive to the USB or eSATA port using external hard drive case.
Copy the data from the replaced hard drive to the new hard drive.
Επειδη ομως δεν εχω θηκη για εξωτερικο και μαλιστα για usb3 και δε μου χρειαζεται κιολας για να αγορασω σκεφτομουν μια παραλλαγη.
Αρχικα και το πλεον πιθανο ειναι να δοκιμασω να βαλω το δισκο στο pc εσωτερικα και με το Ext2fs να δω τα δεδομενα κι απο εκει να τα μεταφερω δικτυακα (1000αρι το δικτυο και λογικα θα παει σχετικα καλα)
Ειναι εφικτο? το εχει δοκιμασει κανεις?
Θα μου πειτε δοκιμασε το και πες μας αλλα ξερετε πως ειναι το σαρακι, οταν εχεις το δισκο θες να το βαλεις αμμεσα πανω και να κανεις τη δουλεια οποτε ειπα μηπως το εχει δοκιμασει κανενας κι αν δε δουλευει να μπω στη διαδικασια να παραγγειλω κανενα external case να κανω τη δουλεια μου οσο το δυνατον πιο γρηγορα γινεται.
Αν εχει βρει κανεις κανενα adaptor οπως αυτο αλλα για 3,5 pls do tell.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Ναι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Οποτε κανω ενα copy configuration οπως ειναι τωρα (λιγο πριν κανω την αλλαγη δλδ), βγαζω τον 2ΤΒ, τον βαζω εσωτερικα στο pc, τον διαβαζω με ext2fs και αφου βαλω τον 4ΤΒ πανω και κανω restore το configuration, ξεκιναω τη μεταφορα των δεδομενων.
Σωστα ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εκεί με τα configuration με έχασες λίγο. Φαντάζομαι ότι σου μεταφέρει το προηγούμενο στήσιμο με τις εφαρμογές που είχες.
Πάντως τον παλιό θα τον δεις όπως ακριβώς το είπες. Αν δεν δουλέψει με το πρόγραμμα που ανέφερες, φτιάξε Linux live usb stick, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Εκεί με τα configuration με έχασες λίγο. Φαντάζομαι ότι σου μεταφέρει το προηγούμενο στήσιμο με τις εφαρμογές που είχες.
Πάντως τον παλιό θα τον δεις όπως ακριβώς το είπες. Αν δεν δουλέψει με το πρόγραμμα που ανέφερες, φτιάξε Linux live usb stick, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί.

Ναι αυτο ακριβως εννοω. Το κανεις save και restore μετα για να κρατησει το configuration ως εχει.
Ευχαριστω φιλε μου