Αγορά LG 65CX ή Samsung 75Q95T/Q80T ή Sony 75XH95/ΧΗ90;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Ειμαι στην αναζητηση τηλεορασης και ειμαι σε δίλημμα ημουν στανταρ για την lg cx την 65ρα απο την αλλη την πηρε ενας φιλος και μου ειπε οτι ειναι προβληματισμενος με το burn in Και οσο να ναι να δωσεις τοσα χρηματα για να φοβασαι ειναι λιγο καπως ...και μου προτεινε να κοιταξω qled.στα βιντεο ειδα ανωτερότητα της lg σε αρκετα κομματια οπως στην κινηση υπηρχε μια θολούρα στην qled και σε σκοτεινα σημεια που στην qled υπηρχαν παραμορφώσεις ...απο την αλλη δεν ξερω σιγουρα πως ειναι απο κοντα ουτε απο ενα τεστ εβγαλα συμπερασμα σιγουρο..επισης ειδα την qled σε 75 ιντσες σε πιο προσιτή τιμη απο τι μια oled και ψήθηκα και γιαυτο ...πειτε μου την γνωμη σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: αγορα cx65 η Q95T 75ρα?

Ειμαι στην αναζητηση τηλεορασης και ειμαι σε δίλημμα ημουν στανταρ για την lg cx την 65ρα απο την αλλη την πηρε ενας φιλος και μου ειπε οτι ειναι προβληματισμενος με το burn in Και οσο να ναι να δωσεις τοσα χρηματα για να φοβασαι ειναι λιγο καπως ...και μου προτεινε να κοιταξω qled.στα βιντεο ειδα ανωτερότητα της lg σε αρκετα κομματια οπως στην κινηση υπηρχε μια θολούρα στην qled και σε σκοτεινα σημεια που στην qled υπηρχαν παραμορφώσεις ...απο την αλλη δεν ξερω σιγουρα πως ειναι απο κοντα ουτε απο ενα τεστ εβγαλα συμπερασμα σιγουρο..επισης ειδα την qled σε 75 ιντσες σε πιο προσιτή τιμη απο τι μια oled και ψήθηκα και γιαυτο ...πειτε μου την γνωμη σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Καλύτερη εικόνα έχει φυσικά η CX από την άλλη οι ίντσες παίζουν κι αυτές το ρόλο τους. Το ιδανικό θα ήταν να τις έβλεπες και τις 2 από κοντά και να αποφασίσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Re: αγορα cx65 η Q95T 75ρα?

καλα αυτο θα ηταν το ιδανικο αλλα στις μερες μας δυσκολο....τωρα ειδα και την cx77 στα 3495 απλα με σκαλωνει οτι δε θελω να ειμαι με τον φοβο μην παθει burn in κλπ
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: Re: αγορα cx65 η Q95T 75ρα?

καλα αυτο θα ηταν το ιδανικο αλλα στις μερες μας δυσκολο....τωρα ειδα και την cx77 στα 3495 απλα με σκαλωνει οτι δε θελω να ειμαι με τον φοβο μην παθει burn in κλπ

Αφού αγοράζεις τόσο ακριβή τηλεόραση κάνε και την 5ετη εγγύηση να είσαι καλυμμένος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: Re: αγορα cx65 η Q95T 75ρα?

καλα αυτο θα ηταν το ιδανικο αλλα στις μερες μας δυσκολο....τωρα ειδα και την cx77 στα 3495 απλα με σκαλωνει οτι δε θελω να ειμαι με τον φοβο μην παθει burn in κλπ

Επίσης τόσα χρόνια με Plasma και OLED δεν είχα ποτέ θέμα με Burn in. Με κανονική χρήση δεν θα έχεις θέμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: αγορα cx65 η Q95T 75ρα?

σωστα με την εγγυηση εχεις καπως το κεφαλι σου ησυχο η αληθεια ειναι..λογικα κλεινω προς την lg..
2.90 αποσταση χρηση κυριως ταινιες και gaming . στην αποσταση που παραθετω οι 65 ειναι αρκετες μηπως?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

Αν είχες 100" στα 2.9μ θα ήταν καλά... οι 65 μόνο αρκετές δεν είναι για εκεί.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

α οντως? και ελεγα νταξει 77 ιντσες θα ειναι παρα πολλες ...γνωριζει κανεις ποτε θα ερθουν τα καινουρια μοντελα ολεντ απο lg?αν και πιστευω οι τιμες θα ειναι απλησιαστες ειδικα σε μεγαλες ιντσες
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

α οντως? και ελεγα νταξει 77 ιντσες θα ειναι παρα πολλες ...γνωριζει κανεις ποτε θα ερθουν τα καινουρια μοντελα ολεντ απο lg?αν και πιστευω οι τιμες θα ειναι απλησιαστες ειδικα σε μεγαλες ιντσες

Στα μέσα της επόμενης χρονιάς κλασσικά. Και ναι θα είναι απλησίαστες οι αρχικές τιμές


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

ωραια οποτε κοιταω για cx75 και ο θεος βοηθος
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

ωραια οποτε κοιταω για cx75 και ο θεος βοηθος

Αν σε παίρνει οικονομικά θα ειναι πολύ καλή αγορά. Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι καθώς πλεον υπάρχει αρκετή τεχνολογία για να αποτρέψει το burn in. Επίσης τα μεγαλύτερα panel έχουν λιγότερες πιθανότητες για burn in. Προχώρα κάνε την αγορά σου, πάρε και τα επιπλέον 3 χρόνια εγγύησης και θα απολαμβάνεις κάθε στιγμή.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

λοιπον μολις μ εστειλε ο φιλος μου ο οποιος πηρε την ολεντ κ δεν ενθουσιαστηκε και μ εστειλε ενα κατεβατο απο ενα παιδι που ειχε τρελα θεματα του εκαψε πλακετα στα καλα καθουμενα και οτι στο γκειμ δεν ενθουσιαστηκε τοσο....να κατι τετοια με σκαλωνουν και θελω να κοιταξω κατι αλλο για να ειμαι ανετος...υπαρχει καποια εναλλακτική καποιο μοντελο με πολυ καλη εικονα κλπ?
 

galanakop

Established Member
31 October 2017
150
Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

Για λυστε μου μια απορια ρε παιδια.Τελικα οι qled που υπερεχουν εναντι τον oled???
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

δεν εχει πει κανεις νομιζω οτι υπερεχουν φιλε.....απλα διαβαζω για θεματακια των ολεντ

τωρα καποιος γνωστης μου προτεινε την XH90 και ειπε για ιδιο επιπεδο με cx τι λετε? και μιλαμε για πολυ λιγοτερα χρηματα
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

Για λυστε μου μια απορια ρε παιδια.Τελικα οι qled που υπερεχουν εναντι τον oled???

Μεταξύ των δύο μοντέλων που ανέφερες, η QLED υπερέχει μόνο σε φωτεινότητα και ότι δεν χρειάζεται babysitting. Αν ανέφερες περισσότερες λεπτομέρειες για την χρήση που σκοπεύεις να κάνεις θα βοηθούσε.

δεν εχει πει κανεις νομιζω οτι υπερεχουν φιλε.....απλα διαβαζω για θεματακια των ολεντ

τωρα καποιος γνωστης μου προτεινε την XH90 και ειπε για ιδιο επιπεδο με cx τι λετε? και μιλαμε για πολυ λιγοτερα χρηματα

Σε καμία περίπτωση δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Επίσης αν ανέφερες την χρήση που σε ενδιαφέρεις να κάνεις, θα βοηθούσε. Ανάλογα την χρήση μπορεί οι διαφορές τους να είναι από χαοτικές έως πολύ λιγότερο σημαντικές.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

Ιδιες διαστάσεις ναι.... Ιδιο επιπεδο σε τι; αν σε προβληματίζει το burn in κοιτα την σονυ που λες και τη samsung q80 k q90. Κατι θα χασεις(ποιοτητα εικονας πχ που εχουν οι oled) κατι θα κερδίσεις (καλυτερη φωτεινοτητα κ οχι κινδυνο burn in οι led) κ τον σκυλο χορτάτο κ την πίτα ολόκληρη δεν γινεται
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

Για λυστε μου μια απορια ρε παιδια.Τελικα οι qled που υπερεχουν εναντι τον oled???

Brightness. Σε όλα τα υπόλοιπα οι OLED είναι (πολύ) μπροστά.
Είναι και θέμα φυσικής πρωτίστως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Απάντηση: Re: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

δεν εχει πει κανεις νομιζω οτι υπερεχουν φιλε.....απλα διαβαζω για θεματακια των ολεντ

τωρα καποιος γνωστης μου προτεινε την XH90 και ειπε για ιδιο επιπεδο με cx τι λετε? και μιλαμε για πολυ λιγοτερα χρηματα

Υπάρχουν οι «γνωστές» και υπάρχουν και δεδομένα:

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-cx-vs-sony-x900h/10619/12284

Ελπίζω να έχεις δει τον Vincent:

https://youtu.be/I4PPSYD5Xms


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Απάντηση: Αγορά 65CX ή 75Q95T ;

χρηση ταινιες και γκειμ παιδια δε ξερω αλλα βλεπω βιντεο και δεν λεει το παλικαρι οτι να ναι οντως βλεπω την XH9096 σε συγκριση με την cx να μην εχουν διαφορες και στο βιντεο υπαρχει κ μια qled που ειναι κατωτερη των αλλων δυο τι να πω με μπερδεψαν και αλλο τωρα....γιατι ακουω ολεντ ολεντ κ βλεπω μια τιβι μισα λεφτα ιδια εικονα ιδια ομαλότητα κλπ τοσο ασχετος να ειμαι πια?