TCL P715 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Valsam

New member
12 November 2020
14
Ηρθε τελικα σήμερα το απόγευμα,και σε σχέση με την προηγούμενη τηλεόραση και γενικά μιας και δεν υπάρχει άλλη δίπλα για απευθείας σύγκριση μια χάρα μου φαίνεται!
Απλα ελαχιστα γκριζιζει το μαυρο οταν βλεπεις απο πλαγια και μου εφαγε την ψυχη για να βρω γιατι δεν επαιζε αυτο το hey Google,τελικα επειδη το ειχα στα Ελληνικα δεν επαιζε,ψιλοχαλσμα που ειναι στα Αγγλικα γιατι ειναι πολυ ωραια και ευκολια η φωνητικη εντολη,ανοιγεις,κλεινεις την τηλεοραση,αλλαζεις καναλια,ανεβοκατεβαζεις ενταση,μπαινεις ιντερνετ και γενικα κανεις τα παντα ολα χωρις να πιασεις κοντρολ,απλα λες hey Google και λες τι θες,τωρα κανουμε ξανα μανα εξασκηση τα Αγγλικα μας και απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχεις και προφορα!
Επισης δεν εχει στηριγμα τοιχου μεσα η συσκευασια οπως δηλ. ειχαν μεσα ολες που ειδα στα review τα ΙνδοΦιλιπινοΠακιστανικα ,εδω φαινεται η αντιπροσωπεια ειναι λιγο τσιγκουνα!
















--------------------------

Specifications 55P718 (.pdf)

SoC
Model: BeyondTV
Brand: TCL
Board:RTD2851
SoC : Realtek RTD2851
Device:BeyondTV
Hardware:rtd285o
Platform:rtd285o


Installed RAM:2048 MB
Available Memory: 574 MB


Internal Storage Total Space : 10,16 GB
Internal Storage Free Space : 8257 MB


4 x ARM Cortex -A55 @ 1100 MHz
Instruction set :64 bit ARM v8-A(32 bit mode)
CPU Cores :4
CPU Clock Range:700-1100 MHz
Core 1 Clock:1100 MHz
Core 2 Clock:1100 MHz
Core 3 Clock:1100 MHz
Core 4 Clock:1100 MHz


GPU Renderer:ARM Mali-470 MP
OpenGL ES Version: 2.0


Android TV 9 (Pie)
API Level:28

---------------------
Reviews -test:

50"...[hdtvpolska.com]...TCL 50P715 review...https://hdtvpolska.com/tcl-p715-and...elewizji-i-grania-w-cenie-1899-zl/?showfull=1

μετάφραση google pl to en


μήκος βάσης 97,8 cm


50P715:VA panel
50/60Hz
Wide Color Gamut:no
HDR10,HLG support

Android tv 9.0
HDMI 2.0b x3
USB x2
 
Last edited by a moderator:

Theoxoli

New member
21 September 2020
4
TCL 55p715 εντυπώσεις και σχόλια!!!

Καλησπέρα. Έχει κανείς παραλάβει την συγκεκριμένη τηλεόραση για να μας πει τις εντυπώσεις του? Αν έχει καθαρό ήχο και για τις γωνίες θέασης?
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα στους φίλους.Πριν από λίγο βάλαμε την 55P715 στον ξάδερφό μου.Για αρχή δείχνει πολύ ποιοτική κατασκευή αν και είναι αρκετά ελαφριά.Κουμπωσαμε τα πόδια της πανευκολα με δύο βίδες έκαστο.Η ρύθμιση εύκολη ,τα μενού του android πάνε σφαιρα ειδικά σε σχέση με τη δική μου a8f oled sony, το τηλεκοντρόλ της είναι μια χαρά και ποιοτικο αν και λίγο ιδιαίτερο σε σχήμα μιας και είναι πολυ στενόμακρο.
Οσον αφορά στην εικόνα τώρα,βαλαμε να παίξουμε βιντεάκια από το YouTube μιας και δεν έχει ακόμα κεραία.Καταρχας στο θέμα αντανακλάσεων η τηλεόραση δεν τα πάει πολύ καλα.Με ανοιχτά φώτα και σκούρα εικόνα, στην τηλεόραση φαίνονται πολύ εύκολα τα είδωλα των θεατων.Στο full white , η ομοιομορφία και η φωτεινότητα ήταν παραπάνω από καλή.Πολυ καλό λευκό γενικότερα.Στο vertical banding test που δοκιμάσαμε η εντύπωση μας ηταν εξαιρετική.Ελαχιστες αχνές γραμμές που δεν πρέπει να φαίνονται σε καμμία περίπτωση σε κανονική θέαση. Σε blooming test τα πήγε επίσης μια χαρά και θεωρώ πως ούτε εκεί θα υπάρχει πρόβλημα στη θέαση....και πάμε στα άσχημα.Full black screen.Κλεισαμε φώτα, ρολά και βάλαμε το black screen να παίξει.Γκρι.Πολυ γκρι.Απογοητευτικο γκρι.Γκρι σε σημείο να πιστεύω πως η τηλεόραση είναι ips και όχι va.Οτι ρύθμιση και να κάναμε το γκρι δεν έγινε μαύρο ούτε κατά διάνοια.Δεν ξέρω αν είναι νορμάλ αυτό καθοτι με την oled έχω καλομαθει εδώ και δύο σχεδον χρόνια.Στην qled που είχα πριν τα μαύρα δεν ήταν τέλεια αλλά ήταν πάρα πολύ καλά.Στην tcl όμως το αποτέλεσμα σε αυτό το τεστ και με κλειστα φώτα ήταν απογοητευτικο.Δεν ξέρω αν σε νορμάλ θέαση φαινεται,αλλά σίγουρα σε ταινία με κλειστά φώτα θα υπάρχει θέμα.Παρακαλω τους ειδικούς να εκφράσουν την άποψη τους.Εβγαλα φωτογραφίες αλλά δυστυχώς δεν δείχνουν το θέμα στη σωστή του εκταση,στις φωτο φαίνεται δέκα φορές χειρότερο. Αυτα τα ολίγα για αρχή ,οποιος θέλει μπορεί να κάνει τις ερωτήσεις του και να δώσουμε ζωή στο νημα για όποιον ενδιαφέρεται.



Κατάφερα με φίλτρα να κάνω τη φωτό να μοιάζει όσο πιο πολύ γίνεται σε αυτό που είδαμε με τα μάτια μας.Μη δώσετε σημασία στην ανομοιομορφια, αυτό το κεντρικό που φαίνεται δεν είναι ορατό με γυμνό μάτι η μπορεί να είναι και θέμα της κάμερας του κινητού.View attachment 175871



Ξέχασα να αναφερθώ στον ήχο.Εκτος από τη δική μου που θεωρώ σημείο αναφοράς λόγω acoustic surface ,δεν θυμάμαι να έχω ακούσει καλύτερο ήχο σε τηλεόραση.Σιγουρα στις οικονομικές προτασεις θα ξεχωρίζει σε αυτό το θεμα.Καλο μπάσο,καλή έκταση και αρκετή ακρίβεια.Μου έλειψε λίγο παραπάνω ένταση αλλά για νορμάλ χρήση είναι υπεραρκετη.Ευχαριστη έκπληξη θα έλεγα.Επισης στο θέμα γωνίες θέασης μου φάνηκε μια χαρά.Σε οριζοντια θέση δεν φαινεται κάποιο θέμα σε λογική γωνία.Σε κάθετη τώρα αν κάποιος σηκωθεί για παράδειγμα από τον καναπέ θα διαπιστώσει αρκετή αλλοίωση στα χρωματα.
 
Last edited by a moderator:

Valsam

New member
12 November 2020
14
Παιδια την εχω και γω οπως ειπαμε και την καταευχαριστιομαστε,δεν μπορω ομως να εκφερω αποψη σε συγκριση με αλλες τηλεορασεις μιας και την προηγουμενη που ειχα την ειχα 10 χρονια και δεν ηταν καν full hd !
Σε σχεση παντως με του αδελφου μου που μενει διπλα μια samsung UE55NU7172U ολοι λενε οτι η TCL και καλυτερα δειχνει(και κυριος πιο φυσικα) και ηχο πολυ καλυτερο εχει και παπαδες κανει το android σε σχεση με αυτο που εχει η samsung!
Για το μαυρο που λεει ο φιλος οτι ειναι γκρι εμενα το μαυρο μου φαινεται μαυρη μαυριλα πλακωσε σε σχεση με την lg 10ετιας που ειχα!
 

liakjim

New member
6 April 2009
94
Re: Απάντηση: TCL P715 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδια την εχω και γω οπως ειπαμε και την καταευχαριστιομαστε,δεν μπορω ομως να εκφερω αποψη σε συγκριση με αλλες τηλεορασεις μιας και την προηγουμενη που ειχα την ειχα 10 χρονια και δεν ηταν καν full hd !
Σε σχεση παντως με του αδελφου μου που μενει διπλα μια samsung UE55NU7172U ολοι λενε οτι η TCL και καλυτερα δειχνει(και κυριος πιο φυσικα) και ηχο πολυ καλυτερο εχει και παπαδες κανει το android σε σχεση με αυτο που εχει η samsung!
Για το μαυρο που λεει ο φιλος οτι ειναι γκρι εμενα το μαυρο μου φαινεται μαυρη μαυριλα πλακωσε σε σχεση με την lg 10ετιας που ειχα!

Θα μπορούσες να μας διευκρινήσεις αν παίζει κανονικά τα κανάλια του ertflix; Είμαι έτοιμος για αγορά αλλά είναι βασικό κριτήριο.
 

liakjim

New member
6 April 2009
94
Καλησπέρα στους φίλους.Πριν από λίγο βάλαμε την 55P715 στον ξάδερφό μου.Για αρχή δείχνει πολύ ποιοτική κατασκευή αν και είναι αρκετά ελαφριά.Κουμπωσαμε τα πόδια της πανευκολα με δύο βίδες έκαστο.Η ρύθμιση εύκολη ,τα μενού του android πάνε σφαιρα ειδικά σε σχέση με τη δική μου a8f oled sony, το τηλεκοντρόλ της είναι μια χαρά και ποιοτικο αν και λίγο ιδιαίτερο σε σχήμα μιας και είναι πολυ στενόμακρο.
Οσον αφορά στην εικόνα τώρα,βαλαμε να παίξουμε βιντεάκια από το YouTube μιας και δεν έχει ακόμα κεραία.Καταρχας στο θέμα αντανακλάσεων η τηλεόραση δεν τα πάει πολύ καλα.Με ανοιχτά φώτα και σκούρα εικόνα, στην τηλεόραση φαίνονται πολύ εύκολα τα είδωλα των θεατων.Στο full white , η ομοιομορφία και η φωτεινότητα ήταν παραπάνω από καλή.Πολυ καλό λευκό γενικότερα.Στο vertical banding test που δοκιμάσαμε η εντύπωση μας ηταν εξαιρετική.Ελαχιστες αχνές γραμμές που δεν πρέπει να φαίνονται σε καμμία περίπτωση σε κανονική θέαση. Σε blooming test τα πήγε επίσης μια χαρά και θεωρώ πως ούτε εκεί θα υπάρχει πρόβλημα στη θέαση....και πάμε στα άσχημα.Full black screen.Κλεισαμε φώτα, ρολά και βάλαμε το black screen να παίξει.Γκρι.Πολυ γκρι.Απογοητευτικο γκρι.Γκρι σε σημείο να πιστεύω πως η τηλεόραση είναι ips και όχι va.Οτι ρύθμιση και να κάναμε το γκρι δεν έγινε μαύρο ούτε κατά διάνοια.Δεν ξέρω αν είναι νορμάλ αυτό καθοτι με την oled έχω καλομαθει εδώ και δύο σχεδον χρόνια.Στην qled που είχα πριν τα μαύρα δεν ήταν τέλεια αλλά ήταν πάρα πολύ καλά.Στην tcl όμως το αποτέλεσμα σε αυτό το τεστ και με κλειστα φώτα ήταν απογοητευτικο.Δεν ξέρω αν σε νορμάλ θέαση φαινεται,αλλά σίγουρα σε ταινία με κλειστά φώτα θα υπάρχει θέμα.Παρακαλω τους ειδικούς να εκφράσουν την άποψη τους.Εβγαλα φωτογραφίες αλλά δυστυχώς δεν δείχνουν το θέμα στη σωστή του εκταση,στις φωτο φαίνεται δέκα φορές χειρότερο. Αυτα τα ολίγα για αρχή ,οποιος θέλει μπορεί να κάνει τις ερωτήσεις του και να δώσουμε ζωή στο νημα για όποιον ενδιαφέρεται.



Κατάφερα με φίλτρα να κάνω τη φωτό να μοιάζει όσο πιο πολύ γίνεται σε αυτό που είδαμε με τα μάτια μας.Μη δώσετε σημασία στην ανομοιομορφια, αυτό το κεντρικό που φαίνεται δεν είναι ορατό με γυμνό μάτι η μπορεί να είναι και θέμα της κάμερας του κινητού.View attachment 175871



Ξέχασα να αναφερθώ στον ήχο.Εκτος από τη δική μου που θεωρώ σημείο αναφοράς λόγω acoustic surface ,δεν θυμάμαι να έχω ακούσει καλύτερο ήχο σε τηλεόραση.Σιγουρα στις οικονομικές προτασεις θα ξεχωρίζει σε αυτό το θεμα.Καλο μπάσο,καλή έκταση και αρκετή ακρίβεια.Μου έλειψε λίγο παραπάνω ένταση αλλά για νορμάλ χρήση είναι υπεραρκετη.Ευχαριστη έκπληξη θα έλεγα.Επισης στο θέμα γωνίες θέασης μου φάνηκε μια χαρά.Σε οριζοντια θέση δεν φαινεται κάποιο θέμα σε λογική γωνία.Σε κάθετη τώρα αν κάποιος σηκωθεί για παράδειγμα από τον καναπέ θα διαπιστώσει αρκετή αλλοίωση στα χρωματα.

Δεν φαίνεται η εικόνα που έχεις σηκώσει. Επίσης μήπως ξέρεις αν παίζει κανονικά ertflix;
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Την εικόνα θα προσπαθήσω να τη ξανα ανεβασω αύριο.Οσον αφορά στο ertflix δεν βλέπω λόγο να μην το παιζει.Στην a8f sony μου που είναι android το έχω κατεβάσει από το playstore και παίζει κανονικα.edit θα πω στον ξάδερφό μου να το δοκιμάσει και αυτός και θα σου πω.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Λοιπόν η εφαρμογή ertflix στην 715 ενώ εγκαθίσταται κανονικά δεν παίζει τα βίντεο ,κολλάει και σε ξαναπεταει στο μενού.Δεν ξέρω βέβαια αν οι reviewers εννοούν αυτό η περιμένουν να τους πετάξει ειδοποίηση και να πατήσουν ένα κουμπάκι για να ξεκινήσει η υβριδικη οπως σε άλλα λειτουργικά.Θεωρω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για σφάλμα του app που ενδέχεται να λυθεί με κάποιο update.
 

tsoukanis

New member
6 August 2021
4
Τελικά αγόρασα την 65"TCL P715 αλλά ασπρίζει καμπόσο στις γωνιές
Μπορείς κάποιος να μου γράψει ρυθμίσεις που έκανε στην δικιά του ώστε να φαίνεται όσο γίνεται καλύτερα γιατί εγώ δεν ξέρω και δεν έχω πειράξει τίποτα
 
  • Like
Reactions: paokamaterou

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εάν την έχεις σε "vivid" ή κάπως έτσι τέλος πάντων mode (δεν είμαι σπίτι που έχω την 43") αλλαξέ το σε κάτι λιγότερο φωτεινό. Επίσης μείωσε τον οπίσθιο φωτισμό.
 

tsoukanis

New member
6 August 2021
4
Εάν την έχεις σε "vivid" ή κάπως έτσι τέλος πάντων mode (δεν είμαι σπίτι που έχω την 43") αλλαξέ το σε κάτι λιγότερο φωτεινό. Επίσης μείωσε τον οπίσθιο φωτισμό.
Ευχαριστώ θα το κοιτάξω