LG B8 OLED πρόβλημα με vertical banding

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος μίας oled B8 εδώ και 14 μήνες και πραγματικά πανευτυχής και απόλυτα ευχαριστημένος.

Αλλά εδώ και περίπου 2 μήνες έχω παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο στην οθόνη όταν παρακολουθώ είτε κάποια σειρά ή κάποια ταινία και στο gaming,2 κάθετες γραμμές δεξιά στην οθόνη σαν είδωλο διαφορετικού κάπως χρώματος, είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι δεν έχει να κάνει με burn in γιατί όσα pattern έτρεξα στο YouTube δεν φαίνεται τίποτα παράξενο και καμία αλλοίωση στα χρώματα. Ψάχνοντας βρήκα πληροφορίες ότι αυτό ονομάζεται vertical banding και ότι είναι κάποιο πρόβλημα στο πάνελ, μίλησα με την lg Hellas και μου είπαν ότι θα στείλουν αύριο κιόλας κάποιον να παραλάβει την τηλεόραση και να πάει για έλεγχο στον καταστήματα του κυρίου Μανωλοπούλου.Με έχει φάει πραγματικά το άγχος γιατί είναι σαν καινούργια η τηλεόραση και την προσέχουμε πολύ στο σπίτι και στο θέμα του oled light και την κλείνουμε και κάθε 4 ώρες για 10 λεπτά.

Και το άλλο θέμα που παρουσιάζει τελευταία είναι ότι όταν ανοίγω το χβοχ και κάποιο παιχνίδι πάει να γυρίσει σε HDR σταματάει τελείως να δείχνει εικόνα και γυρίζει πίσω στο κάδρο που είναι σαν screen saver και πρέπει να την κλείσω και να την ανοίξω πάλι για να δείξει εικόνα.

Άλλαξα και καλώδιο μήπως έφταιγε αυτό αλλά πάλι τα ίδια.🥺🥺🥺😭😭😭

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο παιδιά.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Lg oled B8

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος μίας oled B8 εδώ και 14 μήνες και πραγματικά πανευτυχής και απόλυτα ευχαριστημένος.

Αλλά εδώ και περίπου 2 μήνες έχω παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο στην οθόνη όταν παρακολουθώ είτε κάποια σειρά ή κάποια ταινία και στο gaming,2 κάθετες γραμμές δεξιά στην οθόνη σαν είδωλο διαφορετικού κάπως χρώματος, είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι δεν έχει να κάνει με burn in γιατί όσα pattern έτρεξα στο YouTube δεν φαίνεται τίποτα παράξενο και καμία αλλοίωση στα χρώματα. Ψάχνοντας βρήκα πληροφορίες ότι αυτό ονομάζεται vertical banding και ότι είναι κάποιο πρόβλημα στο πάνελ, μίλησα με την lg Hellas και μου είπαν ότι θα στείλουν αύριο κιόλας κάποιον να παραλάβει την τηλεόραση και να πάει για έλεγχο στον καταστήματα του κυρίου Μανωλοπούλου.Με έχει φάει πραγματικά το άγχος γιατί είναι σαν καινούργια η τηλεόραση και την προσέχουμε πολύ στο σπίτι και στο θέμα του oled light και την κλείνουμε και κάθε 4 ώρες για 10 λεπτά.

Και το άλλο θέμα που παρουσιάζει τελευταία είναι ότι όταν ανοίγω το χβοχ και κάποιο παιχνίδι πάει να γυρίσει σε HDR σταματάει τελείως να δείχνει εικόνα και γυρίζει πίσω στο κάδρο που είναι σαν screen saver και πρέπει να την κλείσω και να την ανοίξω πάλι για να δείξει εικόνα.

Άλλαξα και καλώδιο μήπως έφταιγε αυτό αλλά πάλι τα ίδια.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο παιδιά.
Τι έγινε τελικά φίλε μου; Σου άλλαξαν panel ή πήρες καινούργια;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Καλημέρα στην παρέα!!!
Να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία!
Κάτοχος lg b8 oled,εδώ και 16 μήνες χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα ειδικά με burn in!
Με ατελείωτο gaming και Netflix,αλλά χωρίς να το ξέρω το πρόβλημα η τηλεόραση είχε από την πρώτη ημέρα
3 φαρδιές κάθετες γραμμές σαν σκιές.
Τελικά ψάχνοντας μαθαίνω ότι ονομάζεται vertical banding και αμέσως επικοινωνώ με το service,έγινε η γνωστή διαδικασία όπως έχετε γράψει και εσείς από πάνω ραντεβού και παραλαβή από το σπίτι την τηλεόραση!
Τελικά με ενημέρωσαν 10 μέρες μετά ότι θα γίνει αντικατάσταση με νέο πάνελ,η όλη διαδικασία από την ημέρα που παρέλαβαν την τηλεόραση μέχρι να έρθει το νέο πάνελ και να παραλάβω την τηλεόραση πέρασαν 25 μέρες.
Μου επιστρέφουν την τηλεόραση και όλα καλά λειτουργούσε άψογα και μου έδωσαν πάλι και 2 χρόνια εγγύηση!
και εδώ έρχεται το δεύτερο πρόβλημα στις 20 ημέρες απάνω παρατήρησα στην τηλεόραση μία λευκή κουκίδα στο κέντρο της οθόνης, μίλησα πάλι με το service ήρθαν παρέλαβαν την τηλεόραση για έλεγχο και στην μία εβδομάδα πάνω με ενημέρωσαν ότι η τηλεόραση θα γίνει αντικατάσταση και ότι είχε καμμένο pixel.
να ενημερώσω ότι η τηλεόραση είναι αγορασμένη από τον Κωτσόβολο είναι εντός της εργοστασιακής εγγύησης και έχει γίνει και η πενταετή επέκταση εγγύησης.
από την LG με ενημέρωσαν ότι πρέπει να περάσουν δέκα εργάσιμες ημέρες για να προχωρήσει η αντικατάσταση της τηλεόρασης,η αγωνία μου τώρα είναι ότι δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο να μου πει τι θα γίνει με τη νέα τηλεόραση και τι μοντέλο θα παραλάβω!
έχετε κάποια ιδέα τι πρόταση σου κάνουν και αν μπορεί να γίνει κάποια αντιπρόταση από τη δική μου πλευρά?
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Καλημέρα στην παρέα!!!
Να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία!
Κάτοχος lg b8 oled,εδώ και 16 μήνες χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα ειδικά με burn in!
Με ατελείωτο gaming και Netflix,αλλά χωρίς να το ξέρω το πρόβλημα η τηλεόραση είχε από την πρώτη ημέρα
3 φαρδιές κάθετες γραμμές σαν σκιές.
Τελικά ψάχνοντας μαθαίνω ότι ονομάζεται vertical banding και αμέσως επικοινωνώ με το service,έγινε η γνωστή διαδικασία όπως έχετε γράψει και εσείς από πάνω ραντεβού και παραλαβή από το σπίτι την τηλεόραση!
Τελικά με ενημέρωσαν 10 μέρες μετά ότι θα γίνει αντικατάσταση με νέο πάνελ,η όλη διαδικασία από την ημέρα που παρέλαβαν την τηλεόραση μέχρι να έρθει το νέο πάνελ και να παραλάβω την τηλεόραση πέρασαν 25 μέρες.
Μου επιστρέφουν την τηλεόραση και όλα καλά λειτουργούσε άψογα και μου έδωσαν πάλι και 2 χρόνια εγγύηση!
και εδώ έρχεται το δεύτερο πρόβλημα στις 20 ημέρες απάνω παρατήρησα στην τηλεόραση μία λευκή κουκίδα στο κέντρο της οθόνης, μίλησα πάλι με το service ήρθαν παρέλαβαν την τηλεόραση για έλεγχο και στην μία εβδομάδα πάνω με ενημέρωσαν ότι η τηλεόραση θα γίνει αντικατάσταση και ότι είχε καμμένο pixel.
να ενημερώσω ότι η τηλεόραση είναι αγορασμένη από τον Κωτσόβολο είναι εντός της εργοστασιακής εγγύησης και έχει γίνει και η πενταετή επέκταση εγγύησης.
από την LG με ενημέρωσαν ότι πρέπει να περάσουν δέκα εργάσιμες ημέρες για να προχωρήσει η αντικατάσταση της τηλεόρασης,η αγωνία μου τώρα είναι ότι δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο να μου πει τι θα γίνει με τη νέα τηλεόραση και τι μοντέλο θα παραλάβω!
έχετε κάποια ιδέα τι πρόταση σου κάνουν και αν μπορεί να γίνει κάποια αντιπρόταση από τη δική μου πλευρά?
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Θα πάρεις πιστωτικό στο κατάστημα που την αγόρασες.. πάρε στον Κωτσόβολο και κλέισε τιμή black Friday σε αναμονή παράδοσης λόγω πιστωτικού..

Ανάλογα το ποσό αγοράς επιλέγεις και ποιο νέο μοντέλο θέλεις..

Αν είσαι πάνω από 1700 κλείνεις 65CX στα 2000 που έχει τώρα


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Λοιπόν επικοινώνησα με την LG και μου είπανε ότι δεν θα κοπεί κάποιο πιστωτικό αλλά θα γίνει αντικατάσταση της τηλεόρασης απευθείας από εκείνους!
Μου είπε πρέπει να περιμένω να με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Λοιπόν επικοινώνησα με την LG και μου είπανε ότι δεν θα κοπεί κάποιο πιστωτικό αλλά θα γίνει αντικατάσταση της τηλεόρασης απευθείας από εκείνους!
Μου είπε πρέπει να περιμένω να με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα!
Αν έχουν κομμάτια θα πάρεις BX ή B9 στις ίδιες ίντσες.. γκρίνιαξε λόγω πτώσης τιμών για CX αν το αρχικό ποσό αγοράς ήταν μεγάλο..
Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Poll :Burn In σε Oled

Για την Β9 θα τον πανε ως απευθειας μοντελο που αντικατεστησε την Β8 λογικα ή στην καλυτερη ΒX

Mακαρι να σου βγει CX αλλα δυσκολο.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Poll :Burn In σε Oled

Για την Β9 θα τον πανε ως απευθειας μοντελο που αντικατεστησε την Β8 λογικα ή στην καλυτερη ΒX

Mακαρι να σου βγει CX αλλα δυσκολο.
Το ίδιο του είπα

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Άντε να δούμε,με έχει φάει η αγωνία ρε παιδιά.
Γνώμες για Β9/ΒΧ
Όπως και να έχει νομίζω μόνο κερδισμένος θα βγω.
Τώρα για CX το βλέπω πολύ δύσκολο δυστυχώς.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι από την στιγμή που έχει βγεί ΒΧ λέτε να εξακολουθεί να παράγεται η Β9?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Άντε να δούμε,με έχει φάει η αγωνία ρε παιδιά.
Γνώμες για Β9/ΒΧ
Όπως και να έχει νομίζω μόνο κερδισμένος θα βγω.
Τώρα για CX το βλέπω πολύ δύσκολο δυστυχώς.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι από την στιγμή που έχει βγεί ΒΧ λέτε να εξακολουθεί να παράγεται η Β9?
Το θέμα είναι αν έχουν κομμάτια στις αποθήκες

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Poll :Burn In σε Oled

Αν εχουν τεμαχια Β9 εκει θα σε πανε λογικα και θα θεωρηθεις και θα εισαι αναβαθμισμενος.

Με την BX ακομα καλυτερα.

Πες μας οταν σου πουν τι εγινε .
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Εντάξει παιδιά θα σας ενημερώσω!!
Θα προσπαθήσω να πιέσω για BX
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Καλημέρα παιδιά!
Μόλις με ενημέρωσαν ότι θα παραλάβω τελικά την ΒΧ
Ίσως και αύριο!
Πραγματικά εξαιρετική αντιμετώπιση και service!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Poll :Burn In σε Oled

Το έχουμε ξαναπεί..μπορέι να αργούν λιγάκι, αλλά εξυπηρετούν σωστά..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Re: Poll :Burn In σε Oled

Άντε να δούμε λοιπόν!
Τώρα μένει να βρω σωστές ρυθμίσεις
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Καλημέρα παιδιά!
Μόλις με ενημέρωσαν ότι θα παραλάβω τελικά την ΒΧ
Ίσως και αύριο!
Πραγματικά εξαιρετική αντιμετώπιση και service!



Στην μεση προς καλη λυση σε πηγαν.

Μια χαρα αν αναλογιστει κανεις οτι θα μπορουσαν αν ειχαν κομματια να σε πανε και σε Β9.

Καλοθεατη.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Τα καλά να λέγονται.Μπραβο στην lg που άλλαξε οθόνη για vertical banding και αντικατέστησε όλη την τηλεόραση για καμμένο πίξελ!Εύγε!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Τα καλά να λέγονται.Μπραβο στην lg που άλλαξε οθόνη για vertical banding και αντικατέστησε όλη την τηλεόραση για καμμένο πίξελ!Εύγε!
Αν είχε sony ή samsung θα έκλαιγε τα λεφτά του..

Η LG ειδικά στις OLED παρέχει απίστευτο support σε καθεστώς εγγύησης..

Ειδικά το service του Μανωλόπουλου..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BravenGr

New member
21 September 2020
9
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Πραγματικά δεν έχω λόγια!
Μπράβο και στις 2 εταιρίες!!!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Poll :Burn In σε Oled

Καταληξαμε να δινουμε μπραβο στις εταιρειες που κανουν αυτο που πρεπει.

Το αυτονοητο κανουν για αυτο και θα εχουν πολυ περισσοτερους πελατες.

Απο εμας τους καταναλωτες εξαρταται αυτο.