LG 65C7 έχω burn in

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gpsim

New member
25 November 2017
40
Κατοχος της c7 65 ιντσων οπως εγραψα σε αλλο ποστ εχω burn in εμφανες σε κοκκινη και ροζ οθονη οχι τοσο σε κανονικη θεαση εδω και 3 εβδομαδες....η τηλεοραση ειναι στο σερβις και αναμενω λογω 5ετους...ακολουθησα τις περισσοτερες απο τις οδηγιες πχ ρυθμισεις οπισθιου φωτισμου κτλ....τωρα δεν μπορω να πω οτι εκλεινα την τβ καθε 4 ωρες συστηματικα αλλα δεν επαιξε ποτε πχ πανω απο 8-10 ωρες συνεχομενα...μολις εχω απαντηση απο το σερβις θα ενημερωσω γιατι οι μελλοντικοι αγοραστες θα πρεπει να γνωριζουν και το after market κομματι....αγορα απο τα public



Ξεχασα να αναφερω αν και το εχω γραψει σε αλλο ποστ οτι το προβλημα εμφανιστηκε στα 2 χρονια και 10 μηνες
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Αν εμενα μου την αλλαξουν και μου δωσουν 5ετη εγγυηση τοτε θα παω σε ολεντ και αστους να χανουν λεφτα απο τις αντικαταστασεις τηλεορασεων μιας και θα εχω το κεφαλακι μου ησυχο...2,8 χρονια τη χαρηκα και με τα 5 εγγυηση παω στην 8ετιε οποτε ολα κομπλε πλης της ταλαιπωριας λιγω ημερων στο σερβις...αν ομως δεν την αλλαξουν τοτε ειναι οντως θεμα...ενα ειναι το συμπερασμα μεχρι στιγμης οτι η 5ετης εγγυηση ειναι το πιο μαστ σε τετοιες τεχνολογιες και πρεπει ολοι να την κανουν αν δεν την εχουν αγορασει εξ αρχης
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Αν εμενα μου την αλλαξουν και μου δωσουν 5ετη εγγυηση τοτε θα παω σε ολεντ και αστους να χανουν λεφτα απο τις αντικαταστασεις τηλεορασεων μιας και θα εχω το κεφαλακι μου ησυχο...2,8 χρονια τη χαρηκα και με τα 5 εγγυηση παω στην 8ετιε οποτε ολα κομπλε πλης της ταλαιπωριας λιγω ημερων στο σερβις...αν ομως δεν την αλλαξουν τοτε ειναι οντως θεμα...ενα ειναι το συμπερασμα μεχρι στιγμης οτι η 5ετης εγγυηση ειναι το πιο μαστ σε τετοιες τεχνολογιες και πρεπει ολοι να την κανουν αν δεν την εχουν αγορασει εξ αρχης
Έχω ξαναγράψει παλαιότερα σε άλλα νήματα ότι προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την LG στην Ελλάδα και ειδικότερα από το service του Μανωλόπουλου.

Από τη στιγμή που σε καθεστώς εγγύησης, αναγνωρίζουν το οποίο πρόβλημα χωρίς πολλά πολλά και αντικαθιστούν panel, tv ή δίνουν πιστωτικά , γιατί να πάμε σε άλλους κατασκευαστές που δεν έχουν δείξει αντίστοιχα δείγματα γραφής..

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μόνο στο υπολοιπόμενο διάστημα εγγύησης 3 ετών του καταστήματος, επειδή είναι από ασφαλιστικές εταιρίες και όχι από την ίδια την lg..

Οπότε για εμένα επιλογή είναι Oled από LG με πενταετή εγγύηση που συνήθως τη δίνουν δώρο στο κατάστημα μαζί με την αγορά αν τους το παζαρέψεις..

Διαφορετικά,

Έχει ξανανοίξει στο site της LG η επιλογή αγοράς πρόσθετης εγγύησης 3 ετών με κόστος 200-300 ανάλογα του κόστους αγοράς και μπορεί να ενεργοποιηθεί λίγο πριν το πέρας της αρχικής διετούς..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Σημερα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το σερβις μου ειπανε οτι ειναι σε φαση παραγγελιας ανταλλακτικου...το αναφερω γιατι και αλλο παιδι εστειλε την συσκευη του στο σερβις...αυτο μαλλον σημαινει οτι δεν θα γινει αντικατασταση με νεοτερο μοντελο και εδω ειναι το προβλημα...πως ελεγχεις το νεο πανελ,πως επεκτεινεις την εγγυηση στην 5 ετια,πως γινεται να υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα στους αγοραστες...δεν εχω κανενα προβλημα να κρατησω την τβ μου απλα με οσα εχω διαβασει για την ευαισθησια των πανελ του 2017 και με την επιβαρυνση της τοποθετησης του απο ενα σερβις που ιδεα δεν εχω τι θα κανουν στην τβ λογικο ειναι να εχω τις αμφιβολιες μου...εχει κανει καποιος αντικατασταση πανελ απο μανωλοπουλο για να μου πει τη γνωμη του;



Οταν λεω δυο μετρα και δυο σταθμα εννοω σε αλλους να γινεται αντικατασταση με νεοτερα μοντελα και μαλιστα με 5ετη και σε εμας αντικατασταση πανελ χωρις καμια αναφορα για επεκταση εγγυησης στο πανελ
 
Last edited by a moderator:

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Από τη στιγμή που θα γίνει αντικατάσταση του πάνελ, θα έχεις εκ νέου 2 χρόνια εγγύηση σε αυτό, με το δελτίο αποστολής που θα σου δώσουν κατά την παραλαβή της..

Υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν σε μία εβδομάδα και να σου πουν ότι θα αργήσει το ανταλλακτικό, οπότε πας σε αντικατάσταση με νεότερο μοντέλο ίδιας κατηγορίας(B9, BX) ή πιστωτικό στο κατάστημα που την αγόρασες..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

...τελος σημερα θα παω στα παμπλικ να ζητησω πιστοτικο με προοπτικη νεας αγορας(ακριβοτερης προφανως απο την c7που ειχα) και θα ενημερωσω σχετικα με την πολιτικη τους
 
Last edited by a moderator:

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Να απαντησω στο φιλο lobo10 σχεδικα με την εγγυηση οτι σαφως και θα εχω 2 χρονια και στο νεο πανελ αλλα ειναι μικροτερη απο την 5ετη που τρεχει ακομη(2 χρονια και 4 μηνες ακομη)οποτε πρακτικα αχρηστη...αν δεν καταφερω πιστωτικο ομως θα πιεσω για ανανεωση 5 ετους
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Να απαντησω στο φιλο lobo10 σχεδικα με την εγγυηση οτι σαφως και θα εχω 2 χρονια και στο νεο πανελ αλλα ειναι μικροτερη απο την 5ετη που τρεχει ακομη(2 χρονια και 4 μηνες ακομη)οποτε πρακτικα αχρηστη...αν δεν καταφερω πιστωτικο ομως θα πιεσω για ανανεωση 5 ετους
Η εγγύηση σου από το κατάστημα από τη στιγμή που δεν έγινε αντικατάσταση όλης της TV εξακολουθεί να ισχύει κανονικά..

Απλά θα έχεις πρόσθετη από την ίδια την LG στο νέο Panel..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Να απαντησω στο φιλο lobo10 σχεδικα με την εγγυηση οτι σαφως και θα εχω 2 χρονια και στο νεο πανελ αλλα ειναι μικροτερη απο την 5ετη που τρεχει ακομη(2 χρονια και 4 μηνες ακομη)οποτε πρακτικα αχρηστη...αν δεν καταφερω πιστωτικο ομως θα πιεσω για ανανεωση 5 ετους
Η περίπτωση σου δίνει αέρα αισιοδοξίας και σε εμάς που έχουμε 5ετη από κατάστημα ότι η LG θα αποδεχθεί το πρόβλημα ακόμα και μετά το πέρας της διετούς εργοστασιακής..

Από ποιο κατάστημα την αγόρασες είπαμε;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Οχι σε αυτο δεν εχω παραπονο...απο την παραλαβη κι ολας μου ειπανε αντικατασταση πανελ η νεα τηλεοραση μονο απο μια φωτο που τους εδειξα....η αγορα απο παμπλικ και σε λιγη ωρα θα παω για διαπραγματευση θα ενημερωσω σχετικα
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Οχι σε αυτο δεν εχω παραπονο...απο την παραλαβη κι ολας μου ειπανε αντικατασταση πανελ η νεα τηλεοραση μονο απο μια φωτο που τους εδειξα....η αγορα απο παμπλικ και σε λιγη ωρα θα παω για διαπραγματευση θα ενημερωσω σχετικα

Με το public είχες επικοινωνία σπό την αρχή του προβλήματος έως τώρα;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Στους όρους της 5ετούς του Πλαισίου αναφέρει ότι δεν καλύπτει μόνιμο αποτύπωμα σε plasma ή lcd..

Σε oled όμως;
da30914510e35f0d3a570d63a3769d07.jpg


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Λοιπον μολις γυρισα απο παμπλικ...δυστυχως για εμενα θα γινει αντικατασταση πανελ εχει δοθει εντολη μου ειπανε γιατι συμφερει το παμπλικ η αλλαγη απ οτι η αντικατασταση...ακομη και σε ερωτηση για πιστωτικο στην τιμη του πανελ μου ειπανε δεν γινεται οπως δεν γινεται να παρω ξανα 5 ετη στο πανελ..:με απλα λογια αλλαγη πανελ και εγγυηση 2 χρονια και 4 μηνες ακομη...ετσι μου ερχεται να την αφησω να παιζει 24 ωρες το 24 ωρο και να ξαναεμφανισει θεμα οποτε να δω αν τους συμφερει τοτε...τωρα στο θεμα εγγυηση σαφως και σας καλυπτει τοσο η πενταετη του παμπλικ οσο και της lg ακομη και αν δεν το αναφερει μεσα οπως μου ειπε ο πωλητης...επισης ανεφερε οτι ολες μα ολες ανεξαρτητα απο εταιρια εμφανιζουν burn in στο 6μηνο αναγνωριζοντας βεβαια οτι οι ρυθμισεις ειναι ψηλα και παιζου πολλες ωρες την ημερα(βεβαια και το 6μηνο φανταζει λιγο ακομη και με 18ωρες το 24 ωρο λειτουργιας)...αυτα απο εμενα και οτι θελετε στη διαθεση σας
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Οταν λεω ολες εννοω οσες εχουν εκθεσιακα

Τα εκθεσιακά δε παίζουν demo video δίχως σταθερά λογότυπα;

Οπότε ο λόγος που δεν στην αλλάζουν με καινούργια είναι ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα στο διάστημα της επέκτασης εγγύησης του public..

65αρα είναι;

Στους όρους της 5ετούς διάβασες κάτι αντίστοιχο με αυτό που αναφέρει το Πλαίσιο στη φωτογραφία που ανέβασα πιο πάνω;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Poll :Burn In σε Oled

Λοιπον μολις γυρισα απο παμπλικ...δυστυχως για εμενα θα γινει αντικατασταση πανελ εχει δοθει εντολη μου ειπανε γιατι συμφερει το παμπλικ η αλλαγη απ οτι η αντικατασταση...ακομη και σε ερωτηση για πιστωτικο στην τιμη του πανελ μου ειπανε δεν γινεται οπως δεν γινεται να παρω ξανα 5 ετη στο πανελ..:με απλα λογια αλλαγη πανελ και εγγυηση 2 χρονια και 4 μηνες ακομη...ετσι μου ερχεται να την αφησω να παιζει 24 ωρες το 24 ωρο και να ξαναεμφανισει θεμα οποτε να δω αν τους συμφερει τοτε...τωρα στο θεμα εγγυηση σαφως και σας καλυπτει τοσο η πενταετη του παμπλικ οσο και της lg ακομη και αν δεν το αναφερει μεσα οπως μου ειπε ο πωλητης...επισης ανεφερε οτι ολες μα ολες ανεξαρτητα απο εταιρια εμφανιζουν burn in στο 6μηνο αναγνωριζοντας βεβαια οτι οι ρυθμισεις ειναι ψηλα και παιζου πολλες ωρες την ημερα(βεβαια και το 6μηνο φανταζει λιγο ακομη και με 18ωρες το 24 ωρο λειτουργιας)...αυτα απο εμενα και οτι θελετε στη διαθεση σας

Στο εξάμηνο όχι είναι υπερβολικό αυτό που σου είπε , στα 2-3 χρόνια με τηλεοπτικό σήμα και γενικά στατικές εικόνες είναι σίγουρο.
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Μισο δεν μου την αλλαζουν γιατι συμφερει το παμπλικ η αλλαγη πανελ απ οτι η αντικατασταση της τβ...στην 5ετη αναφερει επισκευη,αντικατασταση η πιστωση οτι συμφερει το υποκαταστημα...για να καταλαβετε πως εγινε πηγα στα παμπλικ στο μολ εκανα αιτημα στο σερβις του υποκαταστηματος και με πηρανε απο τα κεντρικα του σερβις οτι εχει δοθει σημα για αντικατασταση πανελ...αυτο μου ειπανε αυτο σας αναφερω...οπως και για την εγγυηση απο τα κεντρικα του σερβις μου μεταφερανε οτι δεν γινεται περαιτερω επεκταση εγγυησης...αδικο βεβαια απο τη στιγμη που σε αλλους κανουν αντικατασταση και κατ επεκταση και νεα 5ετη...τι μπορω να κανω ομως απο τη στιγμη που εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι...για το μπερν ιν απλα ο πωλητης που εχει χρονια εμπειριας γιατι ειναι στο ποστο του την τελευταια 6ετια μου μετεφερε οτι εκεινος παντα προειδοποιει για το μπερν ιν θεωρει δεδομενο οτι αργα η γρηγορα θα γινει και οτι ολες μεχρι στιγμης που ελεγχουν στο 6μηνο εκθεσιακες εχουν μπερν ιν και ας μην παιζουν τηλεοπτικο η στατικες εικονες...βεβαια με φουλ ρυθμισεις ετσι να το ξεκαθαρισουμε...η συζυτηση ηταν καθαρα θεωρητικη μιας και ηξερε οτι δεν πηγαινα για να αγορασω...τωρα ποσο δικιο η αδικο εχει θα φανει στην πορεια
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Poll :Burn In σε Oled

Μισο δεν μου την αλλαζουν γιατι συμφερει το παμπλικ η αλλαγη πανελ απ οτι η αντικατασταση της τβ...στην 5ετη αναφερει επισκευη,αντικατασταση η πιστωση οτι συμφερει το υποκαταστημα...για να καταλαβετε πως εγινε πηγα στα παμπλικ στο μολ εκανα αιτημα στο σερβις του υποκαταστηματος και με πηρανε απο τα κεντρικα του σερβις οτι εχει δοθει σημα για αντικατασταση πανελ...αυτο μου ειπανε αυτο σας αναφερω...οπως και για την εγγυηση απο τα κεντρικα του σερβις μου μεταφερανε οτι δεν γινεται περαιτερω επεκταση εγγυησης...αδικο βεβαια απο τη στιγμη που σε αλλους κανουν αντικατασταση και κατ επεκταση και νεα 5ετη...τι μπορω να κανω ομως απο τη στιγμη που εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι...για το μπερν ιν απλα ο πωλητης που εχει χρονια εμπειριας γιατι ειναι στο ποστο του την τελευταια 6ετια μου μετεφερε οτι εκεινος παντα προειδοποιει για το μπερν ιν θεωρει δεδομενο οτι αργα η γρηγορα θα γινει και οτι ολες μεχρι στιγμης που ελεγχουν στο 6μηνο εκθεσιακες εχουν μπερν ιν και ας μην παιζουν τηλεοπτικο η στατικες εικονες...βεβαια με φουλ ρυθμισεις ετσι να το ξεκαθαρισουμε...η συζυτηση ηταν καθαρα θεωρητικη μιας και ηξερε οτι δεν πηγαινα για να αγορασω...τωρα ποσο δικιο η αδικο εχει θα φανει στην πορεια
Οι αντικαταστάσεις που έχουν γίνει σε μέλη του φόρουμ γίνονται στο διάστημα της διετούς εργοστασιακής, οπότε μη θεωρείς ότι έγινε διάκριση μεταξύ καταναλωτών..

Επιπρόσθετα θεωρώ από τη μικρή μου εμπειρία ότι έχεις ακόμα πιθανότητες αντικατάστασης αν καθυστερήσει αρκετά το νέο πάνελ από το εξωτερικό..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Μακαρι θα δειξει...65αρα ειναι η τβ επειδη με ρωτησες...οτι εχω νεοτερο θα σας το μεταφερω
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Re: Poll :Burn In σε Oled

Τελικη ενημερωση για τη δικη μου τβ...σημερα μου παραδοθηκε με καινουργιο πανελ...ελεγχος σε γενικες γραμμες οκ για καμμενα πιξελ κτλ...μια κικρη ανομοιομορφια στο 5/100 γκρι αλλα οκ τιποτα εμφανες σε λαιβ...μου εκανε εντυπωση οπως βεβαια και στο παλιο πανελ οτι 5 λεπτα στο γιουτιουμπ αφηνει προσωρινο αποτυπωμα...οσο για το σερβις του μανωλοπουμλου σε γενικες γραμμες και εκει ευχαριστημενος ειμαι....3 εβδομαδες για διαγνωση παραγγελια και τοποθετηση πανελ.τελος μου ειπανε οτι εχω συν 2 χρονια εγγυηση απο lg και το ερωτημα του κουτοπονηρου ελληναρα ειναι :τη δουλευω οπως μου αρεσει με χρηση και ps5 (στο παρελθον δεν ειχα συνδεσει τιποτα απολυτως)και ας γινει burn in που θα γινει σε διαστημα 2 ετων οποτε παω εκ νεου για σερβις εντος εγγυησης η χαμηλωνω ρυθμισεις δεν συνδεω τιποτα και μου κραταει λιγο περισσοτερο αλλα με κινδυνο το προβλημα να παρουσιαστει εκτος εγγυησης ;