Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Απολογούμαι για την απουσία μου αλλά σε κάποιες περιόδους άλλοι μένουν στο σπίτι και άλλοι τρέχουν διπλά (βλέπε φαρμακοβιομηχανία).
Στο θέμα μας. Εδώ και 6 μήνες περίπου αγόρασα το παρακάτω μπορντάκι για το δεύτερο σύστημα.
https://www.aliexpress.com/item/32786105578.html
και με δύο καλούς τοξοειδής παίζει εξαιρετικά και απροβλημάτιστα για τα λεφτά του.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο λαμπάτο στάδιο εξόδου για να το μελώσω λίγο μιας και το σύστημα είναι πλήρως τρανζιστοράτο.
Ευχαριστώ
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Το DAC θα έχει προφανώς δικό του στάδιο εξόδου. Θέλεις μάλλον να παρεμβάλεις ένα στάδιο να δίνει κάποιο "τόνο" ή "χροιά" λαμπας ?
Στάδιο εξόδου πού καλό (παρόμοιο έχω δοκιμάσει και γω) εδώ ...
https://avclub.gr/forum/showthread.php/102855-Ένα-Dac-από-ελληνικά-χέρια/page16
Επίσης κάποιος έκανε κλώνο του λαμπάτου buffer της musical fidelity, θέλει να ψάξεις για την κατασκευή.
Επίσης ψάξε στο diyaudio Pass το H2 Generator, είναι ένα πολύ εύκολο στην κατασκευή στάδιο, που προσθέτει δεύτερη αρμονική στην αλυσίδα αναπαραγωγής, ώστε να ακούγεται πιό ξεκούραστα και ευχάριστα.

Θα βοηθούσε ίσως να πείς παίζει το dac και πώς ακριβώς και το υπόλοιπο σύστημα, πώς ακούγεται κλπ .
Η τιμή του ποιά είναι ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Απολογούμαι για την απουσία μου αλλά σε κάποιες περιόδους άλλοι μένουν στο σπίτι και άλλοι τρέχουν διπλά (βλέπε φαρμακοβιομηχανία).
Στο θέμα μας. Εδώ και 6 μήνες περίπου αγόρασα το παρακάτω μπορντάκι για το δεύτερο σύστημα.
https://www.aliexpress.com/item/32786105578.html
και με δύο καλούς τοξοειδής παίζει εξαιρετικά και απροβλημάτιστα για τα λεφτά του.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο λαμπάτο στάδιο εξόδου για να το μελώσω λίγο μιας και το σύστημα είναι πλήρως τρανζιστοράτο.
Ευχαριστώ

η απουσία σου μετράει κοντά 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος;;;;

sorry για το off topic :smile:
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Το DAC θα έχει προφανώς δικό του στάδιο εξόδου. Θέλεις μάλλον να παρεμβάλεις ένα στάδιο να δίνει κάποιο "τόνο" ή "χροιά" λαμπας ?
Στάδιο εξόδου πού καλό (παρόμοιο έχω δοκιμάσει και γω) εδώ ...
https://avclub.gr/forum/showthread.php/102855-Ένα-Dac-από-ελληνικά-χέρια/page16
Θα βοηθούσε ίσως να πείς παίζει το dac και πώς ακριβώς και το υπόλοιπο σύστημα, πώς ακούγεται κλπ .

Το στάδιο εξόδου που έχω χρησιμοποιήσει σε αυτή τη κατασκευή δεν κάνει για τη περίπτωση εδώ.
Έχει αρκετό κέρδος και θα ανεβάσει υπερβολικά την έξοδο αυτής της κατασκευής. Εδώ χρειάζεται κάποιο καθαρό buffer , αλλά αμφιβάλω αν θα αναβαθμιστεί ο ήχος, μάλλον θα χειροτερέψει. Θα το άφηνα ως έχει.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Re: Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

3 Χρονια ε ?? τα αγαθά κόποις κτώνται
Δεν πειράζει σημασία εχει η επιστροφή στην αγαπημένη ενασχόληση.
Το 2ο συστημα μου αποτελείται απο 2 definitive technology BP 10 που οδηγούνται απο τον τελικό της Adcom τον 555 με ενα προ της next για το stereo και ενα av της onkyo για το htpc.
Ψάχνω για τον κλωνο του λαμπάτου buffer της musical fidelity στο net χωρίς επιτυχία.
Το σύστημα παίζει πολυ πριμαριστά και λογο του adcom.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Το έχω εγώ ,όχι απλώς τον κλώνο αλλά πλακέτα πίστη αντιγραφή όπως και το γνήσιο το οποιο πωλείται αντί θες
Ήταν και στις αγγελίες του φόρουμ
Να σου πω ότι έχω πλακέτα αν θες να κάνεις την κατασκευή
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Re: Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

3 Χρονια ε ?? τα αγαθά κόποις κτώνται
Δεν πειράζει σημασία εχει η επιστροφή στην αγαπημένη ενασχόληση.
Το 2ο συστημα μου αποτελείται απο 2 definitive technology BP 10 που οδηγούνται απο τον τελικό της Adcom τον 555 με ενα προ της next για το stereo και ενα av της onkyo για το htpc.
Ψάχνω για τον κλωνο του λαμπάτου buffer της musical fidelity στο net χωρίς επιτυχία.
Το σύστημα παίζει πολυ πριμαριστά και λογο του adcom.

Adcom, ακουσα κάποτε στο σύστημα μου, και μου φάνηκε κάπως "σκληρός".
Το πρώτο το "καλό" το σύστημα, επιτρέπεται να ρωτήσω ποιό είναι ?
άν βρω κάτι για το λαμπάτο buffer της musical fidelity θα ενημερώσω ...
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Τακη σε ευχαριστω θερμα για την προσφορα θα μαλωσουμε με π.μ για το δωρεαν.
Δημητρη αναλυτικα για το συστημα μου μπορεις να διαβασεις στο τευχος 497 του ηχου.
Επιγραμματικά ολοκληρωμενος Emille Chaam, ηχεία zingali home monitor 115 με super tweeter ιδιοκατασκευη, αναλογικά πλατό pierre Lurne Romeo - Romance με phono stage ιδιοκατασκευη με βαση το tricord delphini, ψηφιακά dac ιδιοκατασκευη με βαση το sabre 9018 με λαμπάτο στάδιο σε ξεχωριστό σασι, ρευματα απο τη δεη στο σαλονι ιδιοκατασκευη καλωδιωση, γειωση , πινακες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

Adcom, ακουσα κάποτε στο σύστημα μου, και μου φάνηκε κάπως "σκληρός".
Το πρώτο το "καλό" το σύστημα, επιτρέπεται να ρωτήσω ποιό είναι ?
άν βρω κάτι για το λαμπάτο buffer της musical fidelity θα ενημερώσω ...

πέρασε για καμιά βδομάδα από μένα πριν χρόνια ο 5802 ενός φίλου. δεν μου φάνηκε κάθόλου σκληρός, κάθε άλλο.
η τεράστια ισχύς με φρέναρε και δεν τον κράτησα και μάλλον το μετάνιωσα.
σε απόλυτη ησυχία μέσα στην νύχτα δεν άκουγες τίποτα από το τροφοδοτικό του! το παραμικρό!
μικρότερο από τον 555 (νομίζω τον 545) έχει άλλος φίλος και όντως βγάζει σκληράδα, αλλά οδηγάει θηριώδη JM Lab με δύο 8" γούφερ στην κάθε μεριά, χώρια το μιντ..
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Re: Λαμπάτο στάδιο εξόδου για το dac

πέρασε για καμιά βδομάδα από μένα πριν χρόνια ο 5802 ενός φίλου. δεν μου φάνηκε κάθόλου σκληρός, κάθε άλλο.
η τεράστια ισχύς με φρέναρε και δεν τον κράτησα και μάλλον το μετάνιωσα.
σε απόλυτη ησυχία μέσα στην νύχτα δεν άκουγες τίποτα από το τροφοδοτικό του! το παραμικρό!
μικρότερο από τον 555 (νομίζω τον 545) έχει άλλος φίλος και όντως βγάζει σκληράδα, αλλά οδηγάει θηριώδη JM Lab με δύο 8" γούφερ στην κάθε μεριά, χώρια το μιντ..

O 555 ειναι ελαχιστα λιγότερο σκληρός απο τον 545 αλλα και παλι στην πολυωρη ακροαση internet radio πχ κουράζει.