Ουσιώδης αναβάθμιση στην κεφαλή ενός ΤECHNICS MK2.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του αναλογικού ήχου, τους λάτρεις του βινυλίου και όχι μόνο και επίσης να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους δεδομένων των συνθηκών που ζούμε.
Θα χρειαστώ την ουσιαστική και πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με μια ποιοτική αναβάθμιση που θέλω να κάνω αλλάζοντας την βελόνα στο πικάπ μου.
Είμαι κάτοχος ενός Technics MK2, ενός Rotel RA-980BX (2X100) και αυτά τα δύο σε συνδυασμό καταλήγουν σε δύο κολώνες Kef C7. Αυτή τη στιγμή το πικάπ φοράει την κλασική κεφαλή της Technics και πριν περίπου 6 χρόνια είχα αλλάξει και βάλει σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας την βελόνα Ortofon 2Μ Red, την οποία και σέταραν εκεί. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα όλα αυτά τα χρόνια με τον ήχο που ακούω. Βέβαια για να είμαστε και ειλικρινείς δεν έδωσα και 1000 ευρώ για να αλλάξω κεφαλή και βελόνα, οπότε δεδομένων των συνθηκών οι απαιτήσεις μου είναι προσγειωμένες. Ήρθε όμως σιγά σιγά η ώρα να προβώ σε μια πιο ουσιαστική αναβάθμιση της βελόνας, μήπως κι έτσι μπορέσω να ακούσω κάτι πιο "ζεστό" στα δικά μου αυτιά, λαμβάνοντας κατά το δυνατόν όσο μπορώ καλύτερο ήχο από το συγκεκριμένο ενισχυτή και τα συγκεκριμένα ηχεία. Να προσθέσω πως μέχρι πριν 2 χρόνια που απέκτησα τον Rotel έπαιζα βινύλια με τον Nad PP2 που είχα συνδεδεμένο με τον Pioneer VSX-922 (σε ένα 5.1 home cinema) μιας και ο συγκεκριμένος ραδιοενισχυτής δεν είχε ενσωματωμένο προενισχυτή.
To budget δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα δαπανηρό, όμως ελπίζω να είναι ουσιαστικής ηχητικής απόλαυσης και μιλάμε για ένα ποσό το πολύ έως 250 ευρώ.
Οι ερωτήσεις είναι δύο :
1) Πάμε για αγορά καινούριας βελόνας ή μεταχειρισμένης? Στην 2η περίπτωση δεκτή κάθε αξιοπρεπής και λογική πρόταση για άριστης ποιότητας βελόνα...
Και
2) Σε ποια βελόνα αναφερόμαστε?
Προσωπικά έχω υπόψιν μου την Ortofon 2M Blue ή πιστεύετε πως δεν θα δω μεγάλη διαφορά από αυτήν που έχω τώρα?
Επίσης σκέφτομαι και την Nagaoka Mp-110.
Να σημειώσω πως ορισμένα από τα βινύλια μου δεν είναι σε άριστη κατάσταση οπότε όπως καταλαβαίνετε η καταπόνηση της βελόνας είναι υπαρκτή και έντονη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθειά σας, καθότι χρήσιμη και καλοδεχούμενη...





 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Re: Ουσιώδης αναβάθμιση στην κεφαλή ενός TECHNICS MK2.

Καλως τον εγω στα έχω πει και στο διπλανό φορουμ.
Αμα θες πηγαινε στις παρουσιάσεις συστήματος που εχω γράψει ποιο αναλυτικά για την audio technica 95ex και την jico.
 
Last edited by a moderator:

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Re: Ουσιώδης αναβάθμιση στην κεφαλή ενός TECHNICS MK2.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του αναλογικού ήχου, τους λάτρεις του βινυλιου και όχι μονο και να ευχηθώ σε όλους καλη δύναμη δεδομένων των συνθηκών που ζούμε όλοι μας αυτήν την περίοδο.
Θα χρειαστώ την πολυτιμη βοήθεια σας σχετικά με μια ποιοτική ανβαθμιση που θέλω να κάνω αλλάζοντας την βελόνα στο πικάπ μου.
Είμαι κάτοχος ενός Technics Mk2, ενός Rotel RA-980bx (2X100) και αυτά τα δυο σε συνδιασμο καταλήγουν σε δυο κολωνες Kef C7. Αυτή τη στιγμή το πικάπ φοράει την κλασική κεφαλή της Technics και πριν περιου 6 χρονια είχα αλλάξει και είχα βάλει την Ortofon Red 2M σε γνωστό μαγαζί της Αθηνας, την οποία και σέταραν εκεί. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιαστηκα όλα αυτά τα χρονια με τον ήχο που ακούω. Βεβαια για να είμαστε ειλικρινείς, δεν έδωσα και 1000 ευρω για κεφαλή και βελόνα οπότε δεδομένων των συνθηκών οι απαιτήσεις μου είναι προσγειωμένες. ήρθε ομως η ώρα να προβώ σε μια πιο ουσιαστική παρέμβαση και αναβάθμιση της βελόνας (σε πρωτη φάση) μήπως έτσι και μπορέσω να ακούσω κατι πιο ζεστό στα δικά μου αυτια, λαμβάνοντας κατά το δυνατόν όσο μπορώ καλύτερο ήχο από το συγκεκριμένο ενισχυτή και τα συγκεκριμενα ηχεία. Να προσθέσω πως μέχρι πριν 2χρονια που απέκτησα τον Rotel έπαιζα με τον Nad PP2 που είχα συνδεδεμενο με τον Pioneer VSX-922 (σε ένα 5.1 home cinema που υπάρχει ακόμα σε λειτουργια) μιας και ο συγκεκριμένος ραδιοενισχυτής δεν είχε ενσωματωμένο προενισχυτή.
Το budget δεν μπορεί να είναι ιδιαιτερα δαπανηρό όμως ελπίζω να είναι ουσιαστικής ηχητικής απόλαυσης σε πρωτη φάση και μιλάμε για ένα ποσο περίπου στα 250 ευρω.
Οι ερωτήσεις είναι οι κάτωθι δυο :
1) Πάμε για αγορα καινούριας βελόνας ή μεταχειρισμένης? Στη 2η περίπτωση δεκτη κάθε αξιοπρεπης και λογική πρόταση για αριστη ποιοητας βελόνα.
2) Σε ποια βελόνα αναφερόμαστε?
Προσωπικά έχω υποψιν μου την Ortofon 2M Blue ή θεωρείτε πως δεν θα δω αξιόλογη διαφορα από αυτή που έχω τώρα?
Επίσης σκέφτομαι και την Nagaoka MP-110 ή κατόπιν προτροπής κάποια της Audio Technica.
Να σημειώσω πως ορισμένα από τα βινύλια μου δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση οποτε όπως καταλαβαίνετε η καταπόνηση της βελόνας είναι διαρκής και έντονη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθειά σας καθότι χρήσιμη και καλοδεχούμενη....
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καταρχάς το νήμα ήρθε εδώ στις hifi πηγές που είναι η θέση του και έγινε μια επεξεργασία στον τίτλο* και στην γραμματοσειρά που ήταν με κεφαλαία.

*απ'ότι κατάλαβα κεφαλή ζητάς φίλε Elias 464646 και όχι μόνο την βελόνα για να αλλάξεις στην υπάρχουσα ortofon 2m red. Σωστά;;
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλημέρα vlad66.
Καταρχήν με συγχωρείς για τα κεφαλαία γράμματα στον τίτλο του θέματος και σε ευχαριστώ για την μεταφορα του θέματος στη σωστη θεματολογία.
Ναι σωστά κατάλαβες πως πάω για κεφαλή και βελόνα. Όπως ανέφερα και στον mparaxir γενικά οι αλλαγές που κάνω, προσπαθώ να είναι ουσιαστικές, μετρημένες και ποιοτικές (και όχι κάθε μηνα να αλλάζω βελόνες) δεδομένων των ποσων που δαπανώ για αυτές τις αλλαγές, που δεν είναι αστρονομικά, αλλά σίγουρα για μένα υπολογίσιμα, οπότε βήμα βήμα κάθε αλλαγη για τον προσδοκομενο καλύτερο ήχο του βινυλίου.
Τώρα πάνω στο θέμα μας, σκέφτομαι για την Audio Technica AT-VM95SH όπως μου πρότεινε και ο mparaxir όμως δεν έχω ακούσει καθόλου μια τέτοια βελόνα πάνω σε Technics mk2. Εσύ έχεις να προτείνεις κάποια άλλη από την εμπερια σου? Επίσης θα ήθελα να ξανατονισω την ύπαρξη αρκετών μεταχειρισμένων δίσκων που κάνουν την δουλεια της βελόνας δυσκολότερη και βεβαια ελπίζω με τον Rotel και τα Kef C7 να μπορέσει να αποδώσει σε ένα σχετικά καλο ηχητικό σύνολο.
Οι γνώσεις σου vlad66 πάνω στο πικαπ και τον ήχο του (διαβάζοντας μπόλικες τοποθετήσεις σου εδώ μεσα) είναι αδιαμφισβήτητες, οπότε δεδομένων των συνθηκών για μια καλη πρωτη αλλαγη στο δικό μου mk2 πιστεύεις πως με τη συγκεκριμένη κεφαλή και βελόνα θα μείνω ευχαριστημένος? Επίσης τονίζω πως είναι δεδομένο πως θα χρειαστώ ένα σωστό σεταρισμα της νέας κεφαλής/βελόνας πάνω στο βραχίονα και θα ήθελα τις συμβουλές σας για να απυθυνθω σε κάποιον ειδικό επί του θέματος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια όλων σας...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
άρα Ηλία καταλαβαίνω ότι το "σετάρισμα" της κεφαλής θα το κάνει κάποιος άλλος για λογαριασμό σου;

ναι στα technics αυτής της γενιάς θα έλεγα ότι έχω γνώσεις, παρά το ότι δεν είμαι επαγγελματίας.
τόσες που μέχρι και τον Γάλλο Technics Haus αμφισβητώ σε κάποια σημεία στα βίντεό του και του έχω κάνει κάποιες υποδείξεις σε κουβέντα μας με emails για ένα εξάρτημα που με προμηθεύει όταν κάνω αναβάθμιση σε πικάπ φίλων.

για τους πιο πάνω λόγους δεν θα σου προτείνω (ακόμα) καμιά κεφαλή, και θα σε ρωτήσω κάποια πράγματα για να βεβαιωθώ ότι όντως έχεις πάρει το μέγιστο από την ortofon που έχεις..
έχεις κάνει την οποιαδήποτε βελτίωση στο πικάπ; πχ.. αλλαγή στα headshell wires, στο ματ του πλατώ, κάνεις χρήση κάποιου κλαμπ;; οτιδήποτε άλλο;
ελέγχεις με κάποιο τρόπο την ευθυγράμμιση του πικάπ πάνω στο ρακ που κάθεται;
είσαι σε θέση να ελέγξεις το αζιμούθιο και το vta κεφαλής και βραχίονα;
η κλίμακα του vta δουλεύει;
μπορείς να βάλεις φωτογραφία από το counter weight έτσι όπως ζυγίζει τώρα για να δω την απόσταση από το pivot;;
επίσης μια φωτογραφία από την κεφαλή πάνω στο headshell για να δω αν λάβαν υπόψη την υπερκρέμαση (overhang) όταν την σέταραν. (πρέπει να φαίνονται οι βίδες στην πάνω μεριά).

αυτά σαν 1η δόση ερωτήσεων για να έχει νόημα μια αλλαγή κεφαλής.. αλλιώς μπορεί να "νιώσεις" ότι πέταξες τα λεφτά σου.
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68


 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Ναι σωστα το σετάρισμα της κεφαλής θα το κανει καποιος άλλος, προκειμένου να γινει σωστα.
Σχετικα με τις ερωτησεις που θέτεις, δεν εχω κάνει καμια απολυτως παρέμβαση στο πικαπ παρα μονο την σωστη ρύθμιση και τοποθέτηση απο γνωστο κατάστημα της Αθήνας της Ortofon 2M Red πανω στο βραχίονα της Technics. Το πικαπ ειναι ευθυγραμμισμένο και ζυγιασμένο πανω στους δυο ενισχυτές που καθεται. Γνωριζω εκ των προτέρων πως θα έπρεπε να τοποθετήσω το πικαπ πανω στο έπιπλο μονο του δηλαδη δεξιά απο τους δυο ενισχυτεσ, αλλά λογω έλλειψης χώρου αυτη τη στιγμη αυτο δεν ειναι εφικτό.
Οπότε Βλαδίμηρε είμαι ολος αυτιά...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ηλία, βγάλε το πικάπ πάνω από τον ενισχυτή! τα πόδια στην δεξιά μεριά δεν χωράνε και πιέζονται τα ελατήρια με το λάστιχο.
εκτός του ότι εκεί πάνω είναι σχεδόν αδύνατο να είναι ευθύγραμμο και εντελώς αδύνατον να είναι σταθερό!
κάνε χώρο δίπλα στον AV , νομίζω χωράει..

περιμένω και τις φωτό που ζήτησα....

edit.. έγραψα πριν διαβάσω το τελευταίο σου πόστ, παρόλα αυτά επιμένω!
βάλε το πικάπ δίπλα από τους ενισχυτές.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τώρα "σκάσανε μύτη" και οι άλλες φωτό και βλέπω ότι όλα τα πόδια δεν πατάνε σταθερα.
η απόσταση counter weight από το πίβοτ είναι καλή, αλλά η υπερκρέμαση σίγουρα όχι...
αυτό σημαίνει ότι δεν έκαναν χρήση του gadget της technics για να την σετάρουν, ούτε με κάποιο τρόπο υπολόγισαν 52mm από την άκρη του κολάρου του κέλυφους μέχρι την ακίδα.
κοίτα φωτό που θα βάλω από μια 2m bronze που έχει την ίδια γεωμετρία.
από το σημείο που είναι οι βίδες στο hs θα καταλάβεις πόσο μπροστά είναι η κεφαλή σου.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μόνο μπράβο μπορώ να σου πω για την οπτική κατάσταση του πικάπ!
άψογο!!
:SFGSFGSF:

αργότερα θα συνεχίσουμε την κουβέντα γιατί έχω μια ασχολία με το δικό μου, για την οποία θα γράψω σε άλλο νήμα και ενδιαφέρει όλους τους κατόχους ΜΚ...
(τουλάχιστον, θα έπρεπε να ενδιαφέρει)
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Έχεις δίκιο για τη θεση του πικάπ, ωστόσο επειδή είναι πρόσφατη η μεταφορά στο συγκεκριμένο σημείο καθώς πρώτα βρίσκονταν όλα σε ξεχωριστό ξυλινο ράφι αλλου επιπλου. Θα δω τι μπορώ να κάνω αν και διπλα από τους ενισχυτές δεν χωράει να ανοίγει το καπάκι καθώς είναι η τηλεόραση.
Η κατάσταση του πικάπ (όπως και των δυο ενισχυτών) είναι αριστη καθώς μου αρέσει να προσέχω τα πράγματα που αγοράζω με κόπο και αγώνα. Όσον αφορα στη θεση της βελόνας, πράγματι έχει μεγάλη διαφορα από το δικό σου set up. Αναρρωτιεμαι όμως πως είναι δυνατόν να έχουν κάνει τόσο κακό στήσιμο ανθρωποι που υποτίθεται πως κατέχουν τα πράγματα στο χώρο της μουσικής και του ήχου....
Τέλος παντων. Κάνε τις δουλειες σου και όταν έχεις νεότερα ή θες κι άλλες πληροφορίες, πες μου για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τις αλλαγές...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
χωράνε οι ενισχυτές κάτω από την τιβί και το πικάπ μόνο του εκεί που είναι οι ενισχυτές τώρα;
ας είναι κοντά στο ηχείο (και τώρα κοντά είναι)

μην σου κάνει εντύπωση η αστοχία που έκαναν. ίσως να ρύθμισαν με προτράκτορα ίσως όχι.. -δεν μπορώ να ξέρω παρά μόνο αν κάνω εδώ το ίδιο.
κάποτε που είχα τσεκάρει με αυτόν τον τρόπο το gadget του εργοστασίου, είχε βγει σωστό και δεν ξανασχολήθηκα.
αυτό βέβαια με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι απλά τερμάτισαν την κεφαλή στην άκρη του hs για να μην "κάτσει" στραβά.