dali spektor 2 με ενισχυτή, ή κάποια αυτοενισχυόμενα;

jojomos

New member
1 October 2020
29
Καλησπέρα.
Μου το βάλατε το μικρόβιο κι άντε να το διώξω.
Τρομακτική η άγνοιά μου στο θέμα των ηχείων, τα τελευταία χρόνια απολαμβάνω ν ακούω μουσική απο σχετικά ποιοτικά σετ ακουστικών, οπότε, όσον αφορά ηχεία και ενισχυτές έχω μαύρα μεσάνυχτα. Έχω κάτι edifier του εκατοστάρικου πάνω στο dac της ifi (zen) και την κάνουν τη δουλειά τους, ωστόσο έλεγα, μιας κι έχω ένα μικρό budget (600 700) να επειχειρήσω μια αναβάθμιση και στα ηχεία μου, να στείλω αυτά τα τίμια κινέζικα στο χωριό και να πάρω ένα hifi ζευγάρι ηχείων, αποκλειστικά για χρήση σε νορμάλ προς μικρό υπνοδωμάτιο, book self να κάτσουν στο γραφείο μου, ν ακούω όσο κάθομαι στο γραφείο, απο κοντινή απόσταση και να ευχαριστιέμαι ήχο κι ανάλυση.
Το συστηματάκι θα συνδεθεί στο dac μου κι απο εκεί στον υπολογιστή αποκλειστικά, δεν έχω και δεν έχω και σκοπό να προσθέσω άλλες πηγές στο μέλλον, για ν αναπαράγει μουσική σε μορφή flac, ή απο spotify όλων των ειδών, (ηλεκτρονική, ροκ, μέταλ, λίγη κλασική), νά ναι ρε παιδί μου ψηλο all around, όσο γίνεται προφανώς σ αυτό το φτωχικό budget.
Παλιότερα έτυχε σε σπίτι φίλου μου ν ακούσω τα dali spector 2 και μου είχαν κάνει πολύ θετική εντύπωση, οπότε τα έχω σταμπάρει. Έλεγα, χωρίς να έχω καμιά ιδέα πραγματικά, να τα συνδυάσω μ έναν Yamaha A-S501 κι απο εκεί και πέρα ο θεός κι η ψυχή του.
Κι έρχομαι στα ερωτήματα:
1ον: Αξίζει η αγορά των συγκεκριμένων ηχείων για all around χρήση ακρόασης μουσικής αποκλειστικά; Μήπως υπάρχουν καλύτερες επιλογές σ αυτό το budget σε παθητικά;
2ον: Ο ενισχυτής που λέω θα μπορούσε να τα οδηγήσει; Υπάρχουν καλύτερες επιλογές, καλύτεροι ενισχυτές που θα ταίριαζαν σωστότερα; Δεν ξέρω και τί να κοιτάω στα χαρακτηριστικά τους, πραγματικά δεν έχω ιδέα.
3ον: Μήπως ένα σετάκι καλών αυτοενισχυόμενων θα μπορούσε να μου δώσει εξίσου ή και καλύτερο ηχιτικό αποτέλεσμα; Εϊναι καλύτερα τα ενεργά ηχεία απ τα παθητικά μ ενισχυτή για τέτοιου είδους ανάγκες; Αν θεωρείτε καλύτερη επιλογή τα ενεργά θα μ ενδιέφεραν προτάσεις κι επιλογές κι απ αυτό το στρατόπεδο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Να πας να ακούσεις πρώτα τα Dali Spektor 2 με ενισχυτικά της denon κσι marantz πρώτα ο θεός αφού βγούμε από την καραντίνα .
Μετά συζητάμε όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα που θέτεις ...Που μπορεί στο τέλος να μην έχεις καμία απορία ,θα σου πρότεινα δε να τα ακούσεις με τα αντίστοιχα player των εταιριών που σου είπα .
Υ.Σ Απλά μην αγοράσεις πριν ακούσεις .
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: dali spektor 2 με ενισχυτή, ή κάποια αυτοενισχυόμενα;

Να πας να ακούσεις πρώτα τα Dali Spektor 2 με ενισχυτικά της denon κσι marantz πρώτα ο θεός αφού βγούμε από την καραντίνα .
Μετά συζητάμε όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα που θέτεις ...Που μπορεί στο τέλος να μην έχεις καμία απορία ,θα σου πρότεινα δε να τα ακούσεις με τα αντίστοιχα player των εταιριών που σου είπα .
Υ.Σ Απλά μην αγοράσεις πριν ακούσεις .


Στη μοναδική περίπτωση που τ άκουσα και που σε συνδυασμό με τις καλές κριτικές, τα έβαλα πρώτα στη λίστα μου, έπαιζαν νομίζω πάνω σ έναν της yamaha. Υπάρχει τόσο ξεκάθαρα διαφοροποίηση πράγματι στον ήχο αλλάζοντας ενισχυτή προφανώς που εγώ δεν είχα ιδέα οτι ισχύει, οπότε πράγματι θα χρειαστεί να τ ακούσω εκ νέου.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι πολύ φρέσκα και ενδιαφέροντα.
Και αυτα είναι καλά. Έχω το μικρό της προηγούμενης γενιάς και παίζει πολύ ωραία. Δεν έχει τον άπλετο αρμονικό πλούτο και η καμπίνα του δεν είναι η πιο στιβαρή του κόσμου αλλά στήνει πολύ καλή σκηνή και έχει ιδιαίτερα ισορροπημένο ήχο.
Και τα δύο παραπάνω βγαίνουν και με 8άιντσο ενώ στο budget σου παίρνει να στριμώξεις εναλλακτικά και το αντίστοιχο sub woofer.
Στο budget σου κοιτάς και focal alpha, ϊσως και shape και πολλά.
Μιά ακόμα ιδιαίτερα αξιόλογη εναλλακτική που μπορεί να τεντώσει όμως το budget σου και προυποθέτει να βρεις τα ηχεια μεταχειρισμένα είναι να χτυπήσεις γύρω στο 500άρικο ένα μτχ ζευγαράκι kef ls 50 (κυκλοφορούν ανά καιρούς) και να το συνδυάσεις με ένα ωραίο τελικό. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι θα ρυθμίζεις την ένταση από το ifi και θα πρέπει να δεις και το σενάριο να βάλεις αντάπτορα από 4.4 σε dual xlr για να συνδέσεις balanced. Και με τις rca γίνεται η δουλειά αλλά είναι κρίμα...
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Τα KEF τα είδα κι εγώ, πράγματι μοιάζουν εξαιρετικά αν τα βρω κάπου μεταχειρισμένα. Ευχαριστώ πολύ, εξαιρετικές, τίμιες κι οικονομικές επιλογές. Η γνώμη σου είναι οτι δεν αξίζει τον κόπο να πάω σε κάποιο σετ παθητικά/ενισχυτή, οτι θα με κάλυπταν εξίσου τα μόνιτορς;
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Re: Απάντηση: Re: dali spektor 2 με ενισχυτή, ή κάποια αυτοενισχυόμενα;

Στη μοναδική περίπτωση που τ άκουσα και που σε συνδυασμό με τις καλές κριτικές, τα έβαλα πρώτα στη λίστα μου, έπαιζαν νομίζω πάνω σ έναν της yamaha. Υπάρχει τόσο ξεκάθαρα διαφοροποίηση πράγματι στον ήχο αλλάζοντας ενισχυτή προφανώς που εγώ δεν είχα ιδέα οτι ισχύει, οπότε πράγματι θα χρειαστεί να τ ακούσω εκ νέου.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.
Στο χόμπι μας δυστυχώς η ευτυχώς υπάρχουν πολλά απρόοπτα .
Αν αρέσκεσαι να ακούς τα ενισχυτικά και τις πηγές και όχι τα ηχεία ναι θα πρέπει να τα ακούσεις με τους συνδυασμούς που σου πρότεινα ,φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως σου είπε ο συντονιστής πιο πάνω ...αλλά εσύ θα συμβιώσεις με όποια επιλογή και να κάνεις .
Αυτό απλά σαν συμβουλή ...οπότε ακρόαση και μόνο .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: dali spektor 2 με ενισχυτή, ή κάποια αυτοενισχυόμενα;

Τα KEF τα είδα κι εγώ, πράγματι μοιάζουν εξαιρετικά αν τα βρω κάπου μεταχειρισμένα. Ευχαριστώ πολύ, εξαιρετικές, τίμιες κι οικονομικές επιλογές. Η γνώμη σου είναι οτι δεν αξίζει τον κόπο να πάω σε κάποιο σετ παθητικά/ενισχυτή, οτι θα με κάλυπταν εξίσου τα μόνιτορς;
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.

είναι πιο vfm επιλογές τα ενεργά ηχεία και με δεδομένο ότι τα θέλεις για δωμάτιο μου φαίνεται πιο φυσική επιλογή. Ακόμα ένα παθητικό που θα κοιτούσα σοβαρά είναι αυτό. Σε γκρί καφέ το βρίσκω και πολύ όμορφο
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: Απάντηση: dali spektor 2 με ενισχυτή, ή κάποια αυτοενισχυόμενα;

είναι πιο vfm επιλογές τα ενεργά ηχεία και με δεδομένο ότι τα θέλεις για δωμάτιο μου φαίνεται πιο φυσική επιλογή. Ακόμα ένα παθητικό που θα κοιτούσα σοβαρά είναι αυτό. Σε γκρί καφέ το βρίσκω και πολύ όμορφο


Μ αυτή την εταιρεία μάλλον δεν θα τα πούμε ποτέ απο κοντά. Στα μεν ακουστικά που έχει εξαιρετικά κομμάτια, είναι υπέρ του δέοντος ακριβή, τα δε ηχεία που προτείνεις και διαβάζω τα καλύτερα, δεν τα χωράει με τιποτα το γραφείο μου. Αν είναι να τα κοτσάρω στο δάπεδο να τα πάρω, αλαλ κάτι μου λέει οτι δεν θα είναι σωστός αυτός ο τρόπος τοποθέτησης.
Δεν ξέρω αν είναι δόκιμη αυτή η σύγκριση που θα επιχειρήσω, ωστόσο για να δώσω μια εικόνα του τί μου αρέσει στον ήχο... Ό,τι θα μπορούσε να είναι κοντά στο ηχιτικό προφίλ ακουστικών όπως τα sennheiser hd 650 ξέρω γω θ ακουγόταν υπέροχο στ αυτιά μου. Ωραίος ήχος, ισοροπημένος, , αν είναι να είναι κάπου ελάχιστα τονισμένος ας είναι χαμηλά, αλλα ποιό πολύ στη worm προσέγγιση παρά στη brite.
Ξανα λέω δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο, το να συγκρίνεις ήχο απο ακουστικά με εν δυνάμη ηχεία, απλά προσπαθώ να δώσω μια εικόνα του τί θα μου άρεσε.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εάν η ακρόαση γίνεται κυρίως σε μικρή απόσταση ( έως 1,5 μέτρο) τα αυτοενισχυομενα θα έχουν σοβαρό πλεονέκτημα λόγω σχεδίασης...σε διαφορετική περίπτωση θα έχει νόημα η σύγκριση με παθητικά.
Σε αυτό budget προκύπτουν ευκαιρίες σε καλομεταχειρισμενα σετ ηχείων ενισχυτή αλλά και σίγουρα σε αυτοενισχυομενα αντίστοιχα.
Δύο παθητικά που μου ήρθαν στο μυαλό είναι το toy της sonus faber (αλλά βγαίνει σπάνια σε αγγελία) και το xero της leema (και αυτό πλέον δυσεύρετο).
Υπάρχουν και πολλά άλλα πχ usher s520 αλλά πρέπει σε κάθε περίπτωση να γίνουν ακροάσεις
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Αυτό που ψάχνεις θα το βρεις στα ηχεία της Audioengine.
Π.χ https://audioengineusa.com/shop/wirelessspeakers/a5-wireless/
Προς Θεού μην αγοράσεις που προορίζονται για επαγγελματική χρήση.
Δεν θα σου αρέσουν.
Για τοποθέτηση στο γραφείο θα χρειαστεί ειδική βάση απομόνωσης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Εάν η ακρόαση γίνεται κυρίως σε μικρή απόσταση ( έως 1,5 μέτρο) τα αυτοενισχυομενα θα έχουν σοβαρό πλεονέκτημα λόγω σχεδίασης...σε διαφορετική περίπτωση θα έχει νόημα η σύγκριση με παθητικά.
Σε αυτό budget προκύπτουν ευκαιρίες σε καλομεταχειρισμενα σετ ηχείων ενισχυτή αλλά και σίγουρα σε αυτοενισχυομενα αντίστοιχα.
Δύο παθητικά που μου ήρθαν στο μυαλό είναι το toy της sonus faber (αλλά βγαίνει σπάνια σε αγγελία) και το xero της leema (και αυτό πλέον δυσεύρετο).
Υπάρχουν και πολλά άλλα πχ usher s520 αλλά πρέπει σε κάθε περίπτωση να γίνουν ακροάσεις
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου

Το xero της leema είναι σχεδιασμένο για να γεμίζει τον χώρο σαν μεγάλο ηχείο.
Δεν είναι για τοποθέτηση σε γραφείο και ακρόαση από κοντά.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Επειδή έγραφα παράλληλα χωρίς να έχω δει το τελευταίο ποστ τότε ίσως αρκετά από τα αυτοενισχυομενα να σου ακουστούν λίγο πιο μόνιτορ...αυτό το χαρακτήρα που θες θα το βρεις στα ιταλικά sonus faber, chario πχ lynx ή τα premium που ήταν πιο ευκολοδήγητα και σε κάποια παλιά τύπου castle ή mission.
Από ενισχυτές οι marantz έχουν αυτό το γλυκό ήχο.
Όλα αυτά βέβαια καθαρά προσωπικές εμπειρίες
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
@sonorus συμφωνώ για το xero και την ορθή επισήμανση
Είναι και θέμα μεγέθους από ότι αντιλαμβάνομαι
Ωστόσο εάν η τοποθέτηση είναι εφικτή και σε βάση δαπέδου ίσως είναι και καλύτερα σας αποτέλεσμα.
Όλα αυτά βέβαια εξαρτωνται απο τη θέση ακρόασης
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
742
Αθήνα
DYNAUDIO BM5 MKIII στα 798 (σε 12 δόσεις αν θες). Βalanced σύνδεση με το Zen dac. Σχεδιασμένα για nearfield ακρόαση αλλά με 7αρι woofer έχουν την ικανότητα για αρκετή ένταση και να καλύψουν ένα μικρό χώρο. Με ρυθμίσεις στο πίσω μέρος που είναι χρήσιμες για το στήσιμο τους.

Προσωπικά για τα είδη μουσικής που ανέφερες δε θα κοίταζα ηχεία με woofer μικρότερο των 6.5". Έχω μικρά ηχεία, μου αρέσουν αλλά είναι περιοριστικά, τα έχω για δεύτερα...για αλλαγή από τα κύρια ηχεία μου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
DYNAUDIO BM5 MKIII στα 798 (σε 12 δόσεις αν θες). Βalanced σύνδεση με το Zen dac. Σχεδιασμένα για nearfield ακρόαση αλλά με 7αρι woofer έχουν την ικανότητα για αρκετή ένταση και να καλύψουν ένα μικρό χώρο. Με ρυθμίσεις στο πίσω μέρος που είναι χρήσιμες για το στήσιμο τους.

Προσωπικά για τα είδη μουσικής που ανέφερες δε θα κοίταζα ηχεία με woofer μικρότερο των 6.5". Έχω μικρά ηχεία, μου αρέσουν αλλά είναι περιοριστικά, τα έχω για δεύτερα...για αλλαγή από τα κύρια ηχεία μου.
Καλή επιλογή, αλλά προσοχή: Η τιμή είναι ανά τεμάχιο.