Mετα από Samsung UE50J6200 τι???

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Καλησπέρα στην παρέα!
Μετά από 4 χρόνια με την
https://www.public.gr/product/tileo...ng-ue50j6200-smart-led-full-hd/prod7820218pp/

αποφασίσαμε με τη σύζυγο να αναβαθμιστούμε καταρχήν σε παραπάνω ίντσες και κατά δεύτερον σε ίσα ή αν γίνεται καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτή που έχουμε τώρα, σίγουρα Smart TV-4K-100hz (βασικότατο)-58" και πάνω.

Η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 2,80μ-3,00μ σε αρκετά φωτεινό δωμάτιο,η χρήση είναι Cosmote tv-Netflix- Plex media server-Youtube και φυσικά το πολυαναμενόμενο (όταν καταφέρω και βρω διαθέσιμο) Ps5 μιας και πούλησα το Ps4.

Το μπάτζετ μας δυστυχώς δεν μπορεί να κινηθεί πάνω από τα 700 και η αλήθεια είναι ότι θέλαμε σε αυτά τα λεφτά βνα βρίσκαμε 60"-65" αλλά ψάχνοντας 2 μέρες τώρα δεν κατάφερα να βρω κάτι παρά μόνο στις 55 ίντσες.

Θα ήθελα την βοήθεια σας και προτάσεις

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Mετα από Samsung 50J6200 τι;

Δύσκολη περίπτωση, λόγω budget. Βάλε υπό παρακολούθηση την 65" Samsung Q70T. Ίσως μέχρι την άνοιξη την πετύχεις κοντά στα 700 ευρώ, με άμεση ή έμμεση έκπτωση, αν και δεν είναι τόσο πιθανό. Γενικά, μάλλον θα πρέπει να περιμένετε...
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Αν πάμε στις 55 ίντσες δεν θα είναι ικανοποιητικά μεγαλύτερη η tv σε σχέση με την 50" ???

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Mετα από Samsung UE50J6200 τι;

Για 4Κ υλικό, με περίπου τρία μέτρα απόσταση θέασης, όχι.
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
2,5 μέτρα είναι η απόσταση από τον καναπέ μόλις πήρα μετροταινία και το τσέκαρα,αν αλλάζει κάτι αυτό.....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Mετα από Samsung 50J6200 τι;

Καλύτερα άνω των 55" για 4Κ υλικό, ακόμα και με 2.5 μέτρα απόσταση θέασης.
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Εάν επιλέξω κάποια 65" χωρίς να είναι 100hz η διαφορά θα είναι εμφανής;αν ναι που θα αντιμετωπίσουμε θέμα;σε παιχνίδια και αθλητικές μεταδόσεις;;;

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Mετα από Samsung UE50J6200 τι;

Εφόσον διαθέτεις τηλεόραση με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, παίξε με τις επιλογές για το frame interpolation. Δες την κίνηση όταν αυτό είναι απενεργοποιημένο -που ουσιαστικά έχεις μια τηλεόραση με 50 Hz- και στις διάφορες στάθμες που μπορεί να ρυθμιστεί. Κυρίως για αθλητικά είναι χρήσιμος ο αυξημένος ρυθμός ανανέωσης που, μαζί με την εισαγωγή καρέ, μειώνουν τη "θολούρα" και γίνεται πιο ομαλή η (γρήγορη) κίνηση (στο κάθε πλάνο).
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Λοιπόν κατόπιν οικογενειακού συμβουλίου πάρθηκαν σημαντικές αποφάσεις...

Θα ανέβουμε σε μπάτζετ και είπαμε πάμε σε μια εκ των 2 παρακάτω τηλεοράσεων

https://www.skroutz.gr/s/23515764/LG-65NANO866NA-Smart-4K-UHD-65.html

https://www.skroutz.gr/s/22639454/Samsung-QE65Q70T-Smart-4K-UHD-65.html

Ποια να επιλέξω;;;

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nikolas-

New member
28 December 2015
11
Προσωπική άποψη πως δεν πρέπει να υπάρχει δίλημμα μεταξύ των 2. Την Q70T, λόγω va panel, πολύ καλύτερη αντίθεση και μαύρο.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
σήμερα πήρα την 65q70t. την προτίμησα σε σχέση με την lg που είναι ips με ότι συνεπάγεται. είναι μάλλον η πιο value for money 65αρα στο χιλιάρικο. Μέχρι αύριο οι μεγάλοι την έχουν στα 999 + την επέκταση εγγυησης που θα σου πρότεινα να τιμήσεις για να είσαι σχετικά ήσυχος αν τύχει κάτι
Στις 55 ψιλομπλέκει και μπαίνει και η XH9096/9077 της sony.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Mετα από Samsung UE50J6200 τι???

Τελικά βρήκα στο media markt διαθέσιμη και παρήγγειλα την Samsung https://www.mediamarkt.gr/product/t...AeUhQlXIA3Jryzh2ibvFt3kQXmaUvN7BoCR6wQAvD_BwE

ελπίζω να πιάσει τόπο το 1000ρικο.......υπόψιν σε όσα eshop έψαξα δεν ήταν διαθέσιμη παρά μόνο στο you που είχε 1100ε και στο Media Markt 990

Με το καλό!
Την είχε ίδια τιμή και το public.
Επέκταση?
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Ευχαριστώ,από την βιασύνη μου και το άγχος δεν πρόλαβα να δω....το θέμα είναι ότι τηλεφωνικά δεν τους βρίσκεις τώρα μες το σκ,θα μιλήσω από Δευτέρα και βλέπουμε....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρέλαβα την τηλεόραση μετά από 10 μέρες αναμονής (και πάλι καλά να λέμε),οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές, χαλάλι τα λεφτά για να πάω σε 65 ίντσες αλλά και στην συγκεκριμένη tv, φοβερή εικόνα, χρώματα εξαιρετική απόκριση το μενού, απίστευτο το Smart control και ακόμα πιο καλές οι δυνατότητες της τηλεόρασης που πραγματικά είναι value for money τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ...η εικόνα στα κανάλια της Cosmote tv και ειδικά τα HD παρά πολύ καλή αλλά στα υπόλοιπα θέλει να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις για να καταλήξεις,ίσως το μόνο μείον που έχω βρει, δηλαδή αναλόγως τι παρακολουθώ (Cosmote tv, Netflix,Plex media server) πρέπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις ώστε να είναι καλή η εικόνα κάθε εδώ έρχομαι στην απορία μου,υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορεί να μου πει κάποιος να κάνω ώστε να μην αναγκάζομαι να παίζει κάθε φορά;;;θα ήμουν ευγνώμων.....
Κατά τα άλλα σε 4K περιεχόμενο που έβαλα να παίξει σου πέφτει το σαγόνι,αλλη ποιότητα πραγματικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αρκετό τουλάχιστον όχι ακόμα.....
Ευελπιστώ πως όταν έρθει και το Ps5 που έχω παραγγείλει θα είναι πλήρης η εμπειρία.....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978