Λήψη αμερικάνικων αθλητικών κανάλιών (ή αγώνων) .

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ο βασικός λόγος που ασχολήθηκα με τα δορυφορικά ήταν το NCAA Basketball.
Δορυφορικά είχα βρει κανάλια που έδειχναν αγώνες ,πέρσι είχα μερικούς μήνες συνδρομή στο πακέτο Disney+ , Hulu και ESPN+και στη συνέχεια στο Sling TV.

Είχα βρει πριν ένα δυο μια αμερικάνικη σελίδα που έδειχνε ελεύθερα αγώνες της περιφέρειας ACC και με πολύ καλή ποιότητα εικόνας.
Ενώ στην παρακάτω σελίδα έχει ποια δορυφορικά κανάλια δείχνουν ευρωπαϊκούς ή αμερικάνικους αγώνες Basketball:
https://sporteventz.com/en/other-sport/basketball.html

Το ερώτημά μου είναι αν ξέρει κάποιος άλλους τρόπους να δούμε(δορυφορικά ή iptv) NCAA Basketball ;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Είχα από παλιά κάνει εγγραφή στο cbssports ( μόνο email έδωσα, ούτε κάρτες ,ούτε τίποτα) και με vpn βλέπω αυτή την ώρα ζωντανά το Notre Dame - Kentucky ,με πολύ καλή ποιότητα εικόνας.
Έχουν όμως λίγους αγώνες τη σεζόν .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το sling tv το είχα πάρει πέρσι το Γενάρη ,για 2 μήνες.
Στον πρώτο είχε καλή έκπτωση ,από 30 έδωσα 10 με 15 ευρώ (αν θυμάμαι καλά).
Τον δεύτερο πλήρωσα 33 ευρώ (30+3 για φόρους ).
Έχει δυο πακέτα από 33 ευρώ το καθένα,στο δεύτερο από αθλητικά κανάλια είχε τα Fox Sport 1 και 2.
Εγώ είχα πάρει το πρώτο που είχε τα Espn 1,2,3 που έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό των αγώνων.
Το πλήρες πακέτο με όλα τα κανάλια βγαίνει 45 (+ φόροι).

Αυτό το Cox δεν μου άνοιξε στο link που έδωσες, για να δω ποια κανάλια έχει .
Νομίζω το sling tv είναι το πιο φτηνό .
Βέβαια τα χρήματα δεν και λίγα , Φεβρουάριο και Μάρτη είναι η πιο σημαντικοί αγώνες, σκέφτομαι τότε να πάρω όποιο πακέτο προτιμήσω .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Τελικά βλέπω να καταλήγω στο espnplayer.
Είναι 12 ευρώ το μήνα ή 80 ευρώ το χρόνο.
Ξεκίνησα τη δοκιμαστική περίοδο των 7 ημερών με προοπτική για 80 ευρώ το χρόνο.
Έχει 4 κανάλια που δείχνουν το 70 με 80% των πιο σημαντικών αγώνων .
Η ποιότητα εικόνας μου φάνηκε τέλεια για streaming πακέτο(έχει ρύθμιση).
Θέλω να το δω και σε αγώνα ζωντανά .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Λήψη αμερικάνικων αθλητικών κανάλιών (ή αγώνων) .

Τελικά βλέπω να καταλήγω στο espnplayer.
Είναι 12 ευρώ το μήνα ή 80 ευρώ το χρόνο.
Ξεκίνησα τη δοκιμαστική περίοδο των 7 ημερών με προοπτική για 80 ευρώ το χρόνο.
Έχει 4 κανάλια που δείχνουν το 70 με 80% των πιο σημαντικών αγώνων .
Η ποιότητα εικόνας μου φάνηκε τέλεια για streaming πακέτο(έχει ρύθμιση).
Θέλω να το δω και σε αγώνα ζωντανά .

δουλευει επισημα και για εκτος αμερικη; δηλαδη χωρις vpn και χωρις "κολπα" με αμερικανικες πιστωτικες καρτες/διευθυνσεις κτλπ;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Στην πράξη που είδα το espnplayer.
Έχει 4 κανάλια του ESPN τα: ACC Network , SEC Network (που είναι κανάλια δυο από τις πιο σημαντικές περιφέρειες του NCAA) ,έχει ακόμη τα Longhorn Network και ESPNU.
Μεταδίδει όμως και όλους τους αγώνες που δείχνουν τα ESPN 1,2,3 .
Δεν εμφανίζεται το logo αυτών των καναλιών (ESPN 1,2,3 ) άλλα το ESPN College Basketball.
Δεν έχει δηλαδή μόνο τους αγώνες του ESPN+(από τα κανάλια του ομίλου ESPN ) , το οποίο το είχα πέρσι μερικούς μήνες και το είδα στην πράξη , έχει πολλούς αγώνες , αλλά άσημων κολεγίων .
Δείχνουν το 70 με 80% των πιο σημαντικών αγώνων ,όπως το είχα υπολογίσει και πριν .
Το υπόλοιπο ποσοστό το έχουν κανάλια άλλων περιφερειών .

Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για αυτό που ζητούσα .
 

polmyt

Senior Member
3 November 2012
412
Για κολλεγιακο μπασκετ το ESPN Player ειναι οτι καλυτερο.Προσωπικα το χρησιμοποιω εδω και 3-4 χρονια για ενα μηνα(5 βδομαδες μαζι με την trial βδομαδα) στην March Madness
Ειδικα το March Madness το δειχνει ολοκληρο απο το γυρο των First Four μεχρι και το F4
Αν σε ενδιαφερουν και πιο ασημα κολλεγια απο οχι πρωτοκλασατες περιφερειες μπορεις να μπεις και στα site της καθε περιφερειας και να δεις αν εχει καποιο αγωνα στην web tv τους.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Βλέπω πάντως το ESPN Player ότι έχει κάποιους αγώνες και από το ESPN+.
Είπα να πάρω το ετήσιο πακέτο στα 80 ευρώ , η δράση του NCAA δεν είναι πάνω από 5-6 μήνες.
Οπότε βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο ,αν το πάρω ανά μήνα.
Πέρσι πήρα το Sling TV για την March Madness και ματαιώθηκε λόγω covid, αυτό είναι που με βάζει σε σκέψεις.
 

polmyt

Senior Member
3 November 2012
412
Εχω την εντυπωση οτι ειναι θεμα δικαιωματων.Οταν ειχα δοκιμασει το ESPN+ με VPN ,δεν μπορω να πω οτι ειχα μεινει τρομερα ευχαριστημενος με την ποικιλια.Το ευρωπαικο ειναι πολλους περισσοτερους αγωνες
Κατι αναλογο συμβαινει και με το NFL Player ,οπου το ευρωπαϊκο ειναι τελειως διαφορετικο απο το αμερικανικο.Στο αμερικανικο μαλιστα, αναλογα την περιοχη που εισαι, υπαρχουν παιχνιδια τα οποια δεν μπορεις να τα δεις ακομα και αν εχεις το πληρες πακετο
Με την March Madness την πατησα και εγω περυσι.Ειχα παρει για ενα μηνα το ESPN Player και η χρεωση εγινε ακριβως τη μερα που ανακοινωθηκε η ακυρωση του τουρνουα.Τοτε ομως ηταν μια ειδικη συνθηκη.Δεν πιστευω οτι φετος θα εχουμε κατι αναλογο.Το ετησιο συμφερει ακομα περισσοτερο αν βλεπεις και football.Αυτη την εποχη ξεκινανε και τα bowls ,τα οποια νομιζω οτι τα δειχνει σχεδον ολα το ESPN Player
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το ESPN+ έχει αρκετούς αγώνες ,αλλά δευτεροκλασάτες ομάδες.
Τους καλούς αγώνες τους δείχνουν τα υπόλοιπα κανάλια του ομίλου ESPN(από αυτούς που έχουν τα δικαιώματα).
Το ξανά έψαξα πάλι αυτές τις μέρες ,τα άλλα πακέτα είναι πολύ πιο ακριβά .
Το ESPN Player έχει μόνο αθλητικά κανάλια ,τα άλλα πακέτα έχουν και άλλα αμερικάνικα κανάλια .
Με το ESPN Player έχεις γύρω στο 70 % των πιο σημαντικών αγώνων με τιμή 12 ευρώ , το πακέτα του sling tv δείχνει περίπου το ίδιο ποσοστό και βγαίνει 30 ευρώ έχει βέβαια και άλλα αμερικάνικα κανάλια τα οποία δεν με ενδιαφέρουν.
Τα άλλα πλήρη πακέτα ξεκινάνε από 45 ευρώ.

Το ετήσιο πακέτο του ESPN Player συμφέρει με 80 ευρώ το χρόνο , δεν βλέπω αμερικάνικο ποδόσφαιρο , το σκεπτικό μου ότι και στο υπόλοιπο διάστημα που δεν έχει μπάσκετ κάτι θα βρω ενδιαφέρων να δω στο ESPN Player.

Κάτι τελευταίο, ξέχασα το VPN με θέση USA και πήγα στο ESPN Player και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει η περιοχή μου.
Από ότι καταλαβαίνω το ESPN Player είναι για εκτός Αμερικής .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έληξε η δοκιμαστική εβδομάδα στο ESPN Player ,έκανα διακοπή και είπα μετά να κοιτάξω πιο πακέτο θα πάρω .
Δεν με αφήνει ,έχουν συνδέσει τη συνδρομή με τη δοκιμαστική εβδομάδα και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν δικαιούμαι άλλη δωρεάν εβδομάδα για έναν χρόνο.
Δεν έχω βρει τρόπο να το παρακάμψω .
 

polmyt

Senior Member
3 November 2012
412
Ισως μονο με νεα εγγραφη με αλλο email να μπορεσεις να ξαναπαρεις δοκιμαστικη εβδομαδα
 

polmyt

Senior Member
3 November 2012
412
Ισως να κρατει την IP απο την οποια εχεις κανει ενεργοποιηση.Ισως αν δοκιμασεις απο κινητο με τα δεδομενα σου να σε αφησει
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Λέμε παιδεύτηκα πολύ ,δεν με άφηνε να συνεχίσω .
Έκανα άλλη εγγραφή με άλλο email, τίποτα .
Έβαλα άλλη κάρτα ,πάλι τίποτα (αποθηκεύονταν η κάρτα και με άλλο email φαίνονταν ο ίδιος λογαριασμός) .
Τελικά αντί του Firefox ,είπα να δοκίμασα με το Opera και μπόρεσα και έκανα δουλειά (με το δεύτερο email και κάρτα).
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Λοιπόν επειδή είχα το θέμα με το ESPN Player, το ξανά έψαξα με τα άλλα πακέτα .
Μόνο το Sling TV συμφέρει από τα άλλα πακέτα το οποίο ξεκινάει από τα 30 ευρώ το μήνα ,έναντι 12 του ESPN Player.
Νομίζω σαν σύνολο αγώνων ,το ESPN Player μπορεί να έχει και περισσότερους αγώνες.
Ακόμη υπάρχει η ετήσια συνδρομή στα 80 ευρώ ,που τα άλλα πακέτα δεν έχουν .

Τέλος νομίζω στο Opera το ESPN Player , έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας .