Απορίες για νέο set up

polytaridisjohn

New member
6 December 2020
3
Καλημέρα σε όλους στην ομάδα!
Στα 42 μου πια απέκτησα πάλι την χαμένη δυνατότητα να έχω έναν μικρό χώρο για ακροάσεις και ταινίες
και θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες.
Θα σας πώ λοιπόν τα δεδομένα και μου λέτε.
Οι μουσικές που μου αρέσουν είναι κυρίως τζάζ, κλασσική, blues και λίγο ροκ.
Ο χώρος είναι αρκετά μικρός, απόσταση ακρόασης 2 μέτρα.Έτσι όπως είναι το έπιπλο τα ηχεία
μπορούν να τοποθετηθούν σε απόσταση 110cm μεταξύ τους.Για παραπάνω πρέπει να αγοράσω βάσεις, που δεν θα ήθελα.
Απόσταση απο τον τοίχο μπορούν να έχουν καμιά δεκαπενταριά πόντους.
Ξεκίνησα με την αγορά της LG BX OLED 55 και κατόπιν κοιτάζοντας στο forum σας αποφάσισα
να παραγγείλω τα dali spektor 2, επίσης πήγα τον παλιό μου Denon pma 880r στο eastelectronics για σέρβις
γιατί είχε να παίξει αρκετά χρονάκια.Ξέρω έπρεπε να πάω ν ακούσω τα ηχεία αλλά δεν μπορούσα να περιμένω.
Τα ερωτήματα που με προβληματίζουν είναι τα εξής:
1) H lg απ ότι διάβασα είναι αρκετά ποιοτική και έχει αναλογική έξοδο ήχου για τον denon.
Θα είναι εντάξει να χρησιμοποιώ σαν κύρια πηγή την τηλεόραση για spotify κλπ;
2) Η απόσταση των ηχείων είναι επαρκής θεωρείτε;
3) Ο παλιός μου denon θα τα πάει καλά με τα dali;
Χρησιμοποιήθηκε και για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως για συναισθηματικούς.
Θα είχε μεγάλη διαφορά ένας σύγχρονος ενισχυτής αντίστοιχης κατηγορίας;
(με ενδιαφέρει μόνο ο stereo ήχος)
Ευχαριστώ πολύ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
1. Εφόσον λειτουργεί καλά και ικανοποιητικά, βεβαίως να κρατήσεις τον Denon. Θα έχεις τη δυνατότητα να προσθέσεις και άλλες πηγές αργότερα. Π.χ. Blu-Ray/DVD/CD Player, Streamer, DAC, κλπ.

2. Ένα ζευγάρι βάσεις ηχείων είναι απαραίτητες. Απομάκρυνε τα από τους πίσω και πλάγιους τοίχους. Και οπωσδήποτε από τις γωνίες.

3. Την αναλογική έξοδο για ήχο από την τηλεόραση μπορείς αρχικά να τη χρησιμοποιήσεις. Η ψηφιακή της έξοδος όμως (οπτική) σε συνδυασμό με κάποιο DAC θα είναι καλύτερη. Και όπως λέμε και πιο πάνω, θα μπορείς να προσθέσεις και άλλες πηγές.

4. Προς το παρόν κράτα τον Denon. Έτσι κι αλλιώς υπήρχε. Δώσε λίγο χρόνο στο σύστημα και στον εαυτό σου, έως ότου εξοικειωθείς και είσαι σε θέση να αντιληφθείς τι σε ικανοποιεί και τι όχι. Όταν θα νιώσεις ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, τότε συζητάμε και πάλι. :smile:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
καλώς ήρθες στην παρέα.
μετέφερα το νήμα στα γενικά περί 2κάναλου γιατί το ερώτημα δεν αφορά μόνο τα ηχεία.

τον ενισχυτή τον έχεις παραλάβει από το σέρβις;
προσωπική μου άποψη είναι ότι ο ενισχυτής δεν θα έχει πρόβλημα οδήγησης με το ηχείο αλλά θεωρώ την μεταξύ τους απόσταση μικρή.
θεωρώ επίσης ότι σημερινός αντίστοιχος ενισχυτής δεν θα είχε (αξιόλογη) διαφορά αν ο Σ.Π. έκανε καλή δουλειά στο σέρβις..

πες μας αν σου λείπει κάτι από τον ήχο που ακούς (εκτός από βαθύ χαμηλό που το ηχείο δεν μπορεί να βγάλει ότι ενισχυτή να του βάλεις)
 

polytaridisjohn

New member
6 December 2020
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα!
Όπως βλέπω το αυτί εκπαιδεύεται και προς τα πάνω και προς τα κάτω, παλιότερα είχαν ανέβει αρκετά οι απαιτήσεις μου όσο άκουγα καλό ήχο.
Τώρα που ακούω μουσική απ ότι βρώ θα ξεκινήσω να ανεβαίνω τη σκάλα της απόλαυσης απο την αρχή!
Τελευταίο καιρό σπίτι ακούω μουσική απο ένα marshal acton γιατι στο σαλόνι δεν έχω χώρο για hi fi.
Ενταξει δεν είναι και χάλια, ακούγεται!
Vlad με προβλημάτισες με το σέρβις..Όχι δεν είναι έτοιμος ακόμα.