360 sound

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους,

Έχω στην κατοχή μου ένα ηχοσυστημα οικονομικό (Yamaha Rn303d & Elac Β6.2).

Έχω ακούσει ηχοσυστημα 40 χιλιάδων ευρώ με ηχεία 360 και είχα πάθει πλάκα με την ποιότητα και την αίσθηση του ήχου που σε περιβάλλει Ήθελα να κάνω την εξής ερωτηση;

Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς πιο οικονομικών ηχείων με 360 ηχο και εάν ναι σε τι τιμές κυμαίνονται;

Ευχαριστώ πολυ,

Γιάννης
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μπορείς να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες, ποιό ήταν το σύστημα που είχες ακούσει;
Τι εννοείς, όταν λες 360 sound;
Υποθέτω πως δεν ήταν κάποιο πολυκάναλο Home Cinema. Ή μήπως ήταν;
 

john1987

New member
29 August 2019
41
Αθήνα
Ήτανε stereo hi end ηχοσυστημα με ηχεια mbl (με τεχνολογία 360, νομίζω το μοντέλο mbl 126). Το ηχοσυστημα το άκουσα σε γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Προφανώς δε ρωταω για τόσο hi end σύστημα αλλα εάν αυτή η τεχνολογία υποστηρίζεται από πιο οικονομικά ηχεια.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χμμ! :hmmmm: :hmmmm2:
Μιλάμε για το οινονομικό (!) μοντέλο της MBL.
Παντοκατευθυντική πατενταρισμένη σχεδίαση. Ανεξάρτητα από τα επιμέρους, για να έχεις κάτι ανάλογο, έστω χωρίς παντοκατευθυντική σχεδίαση, χρειάζεσαι ένα σύστημα με πολύ καλή απόκριση συχνότητας, γρήγορο και με ευρεία διασπορά. Ακόμα κι αν το κόστος δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά, σίγουρα δεν μπορεί να είναι κάτι φθηνό...
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Πάντως βρε παιδιά εγώ που το δοκίμασα με tidal κ ακουστικά Sony xm3 (ψαρωτικη κατάσταση, φωτογράφησε τα αυτιά μου για να το κάνει calibrate) δεν μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε. Κάθε άλλο