Μια γνωμη για αγορα ηχειων οροφης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

arghieee

New member
6 December 2020
5
Καλησπερα και καλως σας βρηκα, συγνωμη αν δεν εχω γραψει στο σωστο μερος το θεμα μου.

Θελω να αλλαξω τα 4 ηχεια οροφης στο μαγαζι μου(ζαχαροπλαστειο) για χαλαρη μουσικουλα αλλα θελω
να εχει καθαροτητα και μπασο γιατι αυτα που μου εβαλαν ειναι ψευτικα, τσιτσιρζουν και μπασο 0.

ο Χωρος ειναι γυρω στα 50 τμ και το υψος των 2 μπροστα ειναι στα 4-5 μετρα και των μεσα στα 2,5- 3
μετρα με διαμετρο 20 ποντους το καθε ηχειο

Δεν εχω τιποτα τρελες απαοτησεις λες και ειμαι club αλλα μου αρεσει να εχει καθαρο και μπασατο ηχο
το μαγαζι! εχω βρει αυτα για παραδειγμα https://www.skroutz.gr/s/335645/Yamaha-NS-IC600.html#reviews

Τα ηχεια θα τα συνδεσω σε εναν ενισχυτη που εχω sony STR_DG500 ο οποιος θα συνδεθει στο PC με οπτικη.
τωρα ειναι δεν ειναι καλος δεν ξερω, παντως σιγουρα ειναι καλυτερος απο τον ηδη υπαρχων!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μπάσο από οροφής (ειδικά αν αυτά δεν έχουν κούτα από πίσω μέσα στην γυψοσανίδα) μην περιμένεις.
Πρέπει να δώσεις σοβαρό ποσό, να έχεις αρκετά παχιά γυψοσανίδα και χώρο για να βάλεις κούτα στο ηχείο από πίσω... και πάλι ουδεμία σχέση με floorstanding ηχεία φυσικά.

Καλύτερα να πάρεις 4 ηχεία οροφής νορμάλ ποιότητας (π.χ. JBL, Dali, Klipsch, Polk Audio) και να τα συνοδεύσεις με ένα subwooferάκι αφού θες μπάσο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Αν δεν ξέρουμε ποια ηχεία σου έχουν βάλει, πως να ξέρουμε για να σου προτείνουμε κάτι καλύτερο;

Υποθέτω θα σου έβαλαν τίποτε ηχεία για ανακοινώσεις που δεν κάνουν για μουσική, καθώς αυτό είναι το σύνηθες λάθος που γίνεται.
Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και ένα οικονομικό κανονικό ηχείο οροφής θα έχει διαφορά, η οποία θα βαίνει αυξανόμενη όσο καλύτερο και ακριβότερο ηχείο είναι αυτό.

Οι δύο δικές μου προτάσεις για καλό ήχο από οικονομικό ηχείο οροφής. Το σκαλοπάτι από όπου ξεκινάμε να συζητάμε για αξιοπρεπή ήχο.

https://www.sonance.com/in-wall-in-ceiling/cs

https://www.polkaudio.com/en/architectural/rc60i


Με μια γρήγορη ματιά στο manual του ενισχυτή σου δεν είδα δεύτερη ζώνη, για να έχεις κατ' επιλογή διαχείριση ξεχωριστά στα δύο ζευγάρια ηχείων. Ούτε κάποιο soundfield τύπου all channel stereo/party mode.
Μάλλον μιλάμε για σύνδεση A+B στις αντίστοιχες μπόρνες ηχείων για να δουλέψει αυτό.
 

arghieee

New member
6 December 2020
5
Απάντηση: Re: Μια γνωμη για αγορα ηχειων οροφης

Μπάσο από οροφής (ειδικά αν αυτά δεν έχουν κούτα από πίσω μέσα στην γυψοσανίδα) μην περιμένεις.
Πρέπει να δώσεις σοβαρό ποσό, να έχεις αρκετά παχιά γυψοσανίδα και χώρο για να βάλεις κούτα στο ηχείο από πίσω... και πάλι ουδεμία σχέση με floorstanding ηχεία φυσικά.

Καλύτερα να πάρεις 4 ηχεία οροφής νορμάλ ποιότητας (π.χ. JBL, Dali, Klipsch, Polk Audio) και να τα συνοδεύσεις με ένα subwooferάκι αφού θες μπάσο.

Σ ευχαριστω
 

arghieee

New member
6 December 2020
5
Απάντηση: Re: Μια γνωμη για αγορα ηχειων οροφης

Αν δεν ξέρουμε ποια ηχεία σου έχουν βάλει, πως να ξέρουμε για να σου προτείνουμε κάτι καλύτερο;

Υποθέτω θα σου έβαλαν τίποτε ηχεία για ανακοινώσεις που δεν κάνουν για μουσική, καθώς αυτό είναι το σύνηθες λάθος που γίνεται.
Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και ένα οικονομικό κανονικό ηχείο οροφής θα έχει διαφορά, η οποία θα βαίνει αυξανόμενη όσο καλύτερο και ακριβότερο ηχείο είναι αυτό.

Οι δύο δικές μου προτάσεις για καλό ήχο από οικονομικό ηχείο οροφής. Το σκαλοπάτι από όπου ξεκινάμε να συζητάμε για αξιοπρεπή ήχο.

https://www.sonance.com/in-wall-in-ceiling/cs

https://www.polkaudio.com/en/architectural/rc60i


Με μια γρήγορη ματιά στο manual του ενισχυτή σου δεν είδα δεύτερη ζώνη, για να έχεις κατ' επιλογή διαχείριση ξεχωριστά στα δύο ζευγάρια ηχείων. Ούτε κάποιο soundfield τύπου all channel stereo/party mode.
Μάλλον μιλάμε για σύνδεση A+B στις αντίστοιχες μπόρνες ηχείων για να δουλέψει αυτό.

Αυτο με τον ενισχυτη δεν το ξερω

Τα ηχεια το μονο που γραφουν ειναι πισω ενα R.C τιποτα αλλο, οχι οτι δεν παιζουν αλλα νομιζα με ενα JBL η yamaha π.χ θα εβγαινε αρκετα καθαροτερος και μπασατος ηχος.

Απο οτι καταλαβα το καλυτερο ειναι να παω να τα ακουσω καπου
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
ΟΚ. Στον ενισχυτή απλά βλέπω ότι ο τρόπος για να λειτουργήσουν τα 4 ηχεία ταυτόχρονα είναι με τη χρήση της εξόδου Α+Β ταυτόχρονα. Απ' όσο κοίταξα στο manual δηλαδή δεν μπόρεσα να βρω άλλο τρόπο.
Επειδή εδώ πρόκειται για παράλληλη σύνδεση βέβαια η αντίσταση θα πέφτει, με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να ζεσταίνεται. Τα ηχεία οροφής όμως γενικώς δεν είναι τίποτε δύσκολο ως φορτίο, θα δεις ότι συνήθως αναφέρουν 8Ω με ελάχιστη τα 6Ω (Sonance ας πούμε).

Σε ηχεία, χωρίς να ξέρω ποια έχεις, σου πρότεινα δύο κλασικά ηχεία οροφής.
 

arghieee

New member
6 December 2020
5
Απάντηση: Re: Μια γνωμη για αγορα ηχειων οροφης

ΟΚ. Στον ενισχυτή απλά βλέπω ότι ο τρόπος για να λειτουργήσουν τα 4 ηχεία ταυτόχρονα είναι με τη χρήση της εξόδου Α+Β ταυτόχρονα. Απ' όσο κοίταξα στο manual δηλαδή δεν μπόρεσα να βρω άλλο τρόπο.
Επειδή εδώ πρόκειται για παράλληλη σύνδεση βέβαια η αντίσταση θα πέφτει, με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να ζεσταίνεται. Τα ηχεία οροφής όμως γενικώς δεν είναι τίποτε δύσκολο ως φορτίο, θα δεις ότι συνήθως αναφέρουν 8Ω με ελάχιστη τα 6Ω (Sonance ας πούμε).

Σε ηχεία, χωρίς να ξέρω ποια έχεις, σου πρότεινα δύο κλασικά ηχεία οροφής.

Δεν εχω ιδεα ποια ηχεια ειναι δεν εχουν μαρκα επανω καν να φανταστεις. Τον ενισχυτη τον εχω συνδεσει να τον δοκιμασω, ενταξει δουλευει.

Τα polk καλυτερα γιατι τα αλλα ξεφευγουν στην τιμη αρκετα! Τα συγκεκριμενα polk ειναι ανωτερα απο τα yamaha που εστειλα στο πρωτο ποστ??