ΕΠΙΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

MakMoris

New member
13 April 2017
42
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπερα σε ολους!
Ειμαι σε πολυκατοικια με 17 διαμερισματα που παιρνουν απο μια κεντρικη κεραια επιγειο σημα.
Αρχικα ειναι 2 κεραιες που πανε σε εναν ενισχυτη με 4 εισοδους και 1 εξοδο και μετα σε εναν ακομα ενισχυτη και μετα το σημα μοιραζεται στα σπιτια απο 3 ΜΟΝΟ καλωδια(εδω παρεξενευομαι).Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι οτι εχω ενα πιατο της nova και θελω απλα να το συντονισω στον hotbird και να το συνδεσω στον ενισχυτη να δω αμα θα εχω δορυφορικη απο το καλωδιο που ερχεται απο τον ενισχυτη (πιθανον ναι).Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι μπορει να γινει καποια παρενεργεια?? Για παραδειγμα να συνδεσω την δορυφορικη και να μην παιζουν τα επιγεια
Παρτε και φωτογραφια την εγκατασταση να μου πειτε την γνωμη σας
 

Attachments

  • 20201206_193653.jpg
    20201206_193653.jpg
    130.9 KB · Views: 136
  • 20201206_193905.jpg
    20201206_193905.jpg
    113.2 KB · Views: 129

sat3x1

Established Member
2 October 2009
120
Από ότι κατάλαβα θέλεις με το υπάρχον καλώδιο που εισέρχεται στο σπίτι σου να προσθέσεις και την δορυφορική λήψη.
Πιστεύω ότι δύσκολα θα βγάλεις άκρη γιατί τα τρία καλώδια της καθόδου πιθανόν ξανά διακλαδίζονται για να καλύψουν όλα τα διαμερίσματα.
Ακόμη και αν ένα από τα τρία καλώδια κατέληγε απευθείας στο σπίτι σου το πιθανότερο είναι ότι είναι απλό καλώδιο tv και όχι sat και πρέπει να αντικατασταθεί με δορυφορικό.
Επιπλέον σκαλίζοντας υπάρχει ο κίνδυνος να χάσουν το σήμα της επίγειας λήψης άλλοι ένοικοι. Μην μπλέκεις τους υπάρχοντες ενισχυτές της φωτογραφίας με το σήμα από την δορυφορική κεραία.
Εγώ στην θέση σου δεν θα πείραζα την επίγεια κεντρική εγκατάσταση, αλλά θα εγκαθιστούσα την δορυφορική κεραία και θα έριχνα καινούριο καλώδιο δορυφορικής λήψης μέχρι το διαμέρισμα μου.
 

stingg43

Established Member
17 May 2009
145
17 πρίζες σε τρεις καθόδους....προφανώς οι πρίζες διακλαδίζονται στις 3 καθόδους.Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις εκτός μιας περίπτωσης.Η πρίζα σου να είναι πρώτη σε σειρά, σε μία απο τις 3 καθόδους.
 

MakMoris

New member
13 April 2017
42
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
17 πρίζες σε τρεις καθόδους....προφανώς οι πρίζες διακλαδίζονται στις 3 καθόδους.Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις εκτός μιας περίπτωσης.Η πρίζα σου να είναι πρώτη σε σειρά, σε μία απο τις 3 καθόδους.

ειλικρινα αυτο δε μπορω να το καταλαβω να ειναι 17 σπιτια και να φευγουν μονο 3 καλωδια απο τον ενισχυτη και ουτε πιο κατω δε μπορω να φανταστω την διακλαδωση που εχουν κανει!
 

MakMoris

New member
13 April 2017
42
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Από ότι κατάλαβα θέλεις με το υπάρχον καλώδιο που εισέρχεται στο σπίτι σου να προσθέσεις και την δορυφορική λήψη.
Πιστεύω ότι δύσκολα θα βγάλεις άκρη γιατί τα τρία καλώδια της καθόδου πιθανόν ξανά διακλαδίζονται για να καλύψουν όλα τα διαμερίσματα.
Ακόμη και αν ένα από τα τρία καλώδια κατέληγε απευθείας στο σπίτι σου το πιθανότερο είναι ότι είναι απλό καλώδιο tv και όχι sat και πρέπει να αντικατασταθεί με δορυφορικό.
Επιπλέον σκαλίζοντας υπάρχει ο κίνδυνος να χάσουν το σήμα της επίγειας λήψης άλλοι ένοικοι. Μην μπλέκεις τους υπάρχοντες ενισχυτές της φωτογραφίας με το σήμα από την δορυφορική κεραία.
Εγώ στην θέση σου δεν θα πείραζα την επίγεια κεντρική εγκατάσταση, αλλά θα εγκαθιστούσα την δορυφορική κεραία και θα έριχνα καινούριο καλώδιο δορυφορικής λήψης μέχρι το διαμέρισμα μου.


σωστα με το υπαρχον καλωδιο θελω να στειλω και δορυφορικο σημα κατω στο σπιτι. γιαυτο ρωτησα πρωτα αν γινεται αυτο γιατι εχω τον φοβο οτι μπορει να χαθει το σημα απο ολα τα σπιτια.
πιατο εχω ηδη που κατεβαινει καλωδιο στο σπιτι απο την ταρατσα απλα ηθελα να το κανω για πειραμα!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Οι παλαιες εγκαταστασεις αλλα δυστυχως και πολκες νεες εχουν αυτο το προβλημα.
Καθετοποιηση των καλωδιων, οποτε μην ασχληθεις καν.