Music App και εξωτερικό DAC σε iMac με Big Sur

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Χαιρετώ το φόρουμ. Έχω το ακόλουθο θέμα και αναρωτιέμαι αν κάποιος το έχει λύσει ή μπορεί να βοηθήσει.

Το setup μου αποτελείται από ένα iMac 2020 με Big Sur στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα Pro-Ject DAC Box S2+ (το οποίο το σύστημα αναγνωρίζει κανονικά σαν sound output device στα system preferences).

Θα ήθελα το Music App να χρησιμοποιεί το DAC σαν output device, ενώ το υπόλοιπο συστημα να χρησιμοποιεί τα εσωτερικα ηχεία. Δηλαδή να ακούω τη μουσική από το DAC ενω όταν πχ βλέπω ένα βίντεο στο Safari να χρησιμοποιούνται τα εσωτερικά ηχεία. Το πρόβλημα είναι ότι αν στα system preferences διαλέξω σαν output device το DAC τότε εκεί δρομολογούνται και όλοι οι υπόλοιποι ήχοι του συστήματος.

Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε?

Αν το έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Music App και εξωτερικό DAC σε iMac με Big Sur

settings-->sound-->sound effects-->play sound effects through: internal speakers from the drop down menu

Το δοκίμασα αυτό αλλά δε είναι αυτό που ζητάω. Αυτό δρομολογεί μόνο τους ήχους του συστήματος. Θέλω στα ηχεία να φτάνουν όλοι οι ήχοι ΕΚΤΟΣ από το Music App που θα πηγαίνει στο DAC. Δηλαδή στο σενάριο που ακούς μουσική από το Music App και βλέπεις βίντεο στο YouTube η μουσική να παίζει από το DAC και το YouTube (με ότι άλλους ήχους υπάρχουν) να ακούγεται από τα εσωτερικά ηχεία.