κατασκευη του σπιτιου, βοηθεια για επιλογη προβολεα & οθονη προβολης

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Καλησπερα σε ολους!

Το σπιτι εδω και πολλα χρονια ηταν οικοδομη κ ηρθε η ωρα να τελειωσει ενα ονειρο ζωης γινεται πραγματικοτητα και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Το σαλονι μας ειναι 6χ5 μετρα.
Ο τοιχος που θα μπει η οθονη προβολης ειναι 6 μετρα.
Η αποσταση θεασης θα στα 4 μετρα περιπου, κεντρικα του τοιχου και θα ηθελα να ανοιξω στις 150' εφοσον ειναι εφικτο (οι 162-165' ειναι απαγορευτηκες στο χωρο αυτο?).
Ο προβολεας θα τοποθετηθει στο ταβανι στα 4,5 με 5 μετρα απο την οθονη προβολης.
Ο χωρος θα ειναι αρκετα ανοιχτοχρωμος, αρκετο ασπρο-μπεζ (επιλογη της συζηγου φυσικα :D).
Το μπατζετ για οθονη προβολης & προτζεκτορα ειναι 2000 ευρω αλλα αν αξιζε να ανεβαιναμε σε μπατζετ γιατι θα παιρναμε καλυτερη ποιοτητα με σχεση τιμης θα το εκανα.
Πηγη, προτιστως cosmoteTV για ευκολια..στο τσακιρ κεφι ενοικιαση ταινιας απο videoclub ή απο την ταινιοθηκη της cosmote ή αλλου media.

Εχω κανει καποιο ψαξιμο και απο'τι βλεπω γενικα στην Ελλαδα υπαρχουν πολλες ελληψεις στους προτζεκτορες ενω οι επιλογες στις οθονες προβολεις σε αυτες τις ιντσες μοιαζουν περιορισμενες, ομως, το ματι μου επεσε σε αυτα τα 2 προιοντα αρχικα, Epson EH-TW7000 & οθονη προβολης conceptum CON-EP 150-inch Electric.

Παρακαλω, περα των βασικων παραπανω ερωτησεων, τωρα που ειμαστε στην κατασκευη χρειαζζεται να προσεξω κατι εκει που θα στηθει το home cinema?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια!

*Ηδη υπαρχουν, 11καναλος marantz, δικαναλος roksan, συστημα ηχου 5.1 και σκοπευω να βαλω στην ψευδοροφη 4 ηχεια οροφης.


saloni.PNG
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα, ιδανικός χώρος (μιλάω για διαστάσεις)!
150 ίντσες σε ηλεκτρική οθόνη απλά τις ξεχνάς. Δεν υπάρχει ηλεκτρική οθόνη που να αντέξει τόσο μεγάλος μήκος σε βάθος χρόνου, θα κάνει το ύφασμα τέτοια κοιλιά που δεν θα μπορείς να δεις σε μερικούς μήνες. Είναι σαν να ζητήσεις από τον τεντά σου να σου φτιάξει μονοκόμματη τέντα 5 μέτρα, θα λυγίσει ο σωλήνας από το βάρος του πανιού.
Οπότε ή πας σε MAXIMUM 120 ιντσες με ηλεκτρική οθόνη ή πας σε σταθερή οθόνη που εκεί μπορείς να παίξεις τις ίντσες που θέλεις.
Επίσης η conceptum οθόνη που ανέφερες καλό είναι να μην την πάρεις πάνω από 100 ίντσες διότι ως κινέζικη φθηνοκατασκευή δεν αντέχει ούτε τις 120 που ανέφερα ως όριο. Ασε που αυτή που λες είναι 4/3 ενώ την ονομάζει 16/9 περιέργως.
Θα πρέπει να έχεις καταλήξει σε προβολέα και μέγεθος οθόνης πριν τελειώσεις τις εργασίες έτσι ώστε να υπολογίσεις το σημείο ακριβώς που θα μπει ώστε να περάσεις ένα καλώδιο HDMI και ρεύμα στο ταβάνι.
Στη θέση σου θα επένδυα σε οθόνη πρωτίστως με μια καλή ALR γκρι οθόνη ωστέ να μην έχεις ανακλάσεις στον ανοιχτόχρωμο χώρο και θα μείωνα το μπάτζετ του προβολέα. Δηλαδή στα 2 χιλιάρικα μπάτζετ είναι προτιμότερο το 1000 ευρώ προβολέας και 1000 οθόνη παρά το 1850 ευρώ προβολέας και 150 οθόνη.
Να θυμάσαι ότι η οθόνη είναι πλέον σημαντικότερη από τον προβολέα, μιας και όλοι οι προβολείς από 500 εως 2000 ευρώ είναι πολύ κοντά σε εικόνα, ΠΑΡΑ πολυ κοντά.
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Καλησπέρα, ιδανικός χώρος (μιλάω για διαστάσεις)!
150 ίντσες σε ηλεκτρική οθόνη απλά τις ξεχνάς. Δεν υπάρχει ηλεκτρική οθόνη που να αντέξει τόσο μεγάλος μήκος σε βάθος χρόνου, θα κάνει το ύφασμα τέτοια κοιλιά που δεν θα μπορείς να δεις σε μερικούς μήνες. Είναι σαν να ζητήσεις από τον τεντά σου να σου φτιάξει μονοκόμματη τέντα 5 μέτρα, θα λυγίσει ο σωλήνας από το βάρος του πανιού.
Οπότε ή πας σε MAXIMUM 120 ιντσες με ηλεκτρική οθόνη ή πας σε σταθερή οθόνη που εκεί μπορείς να παίξεις τις ίντσες που θέλεις.
Επίσης η conceptum οθόνη που ανέφερες καλό είναι να μην την πάρεις πάνω από 100 ίντσες διότι ως κινέζικη φθηνοκατασκευή δεν αντέχει ούτε τις 120 που ανέφερα ως όριο. Ασε που αυτή που λες είναι 4/3 ενώ την ονομάζει 16/9 περιέργως.
Θα πρέπει να έχεις καταλήξει σε προβολέα και μέγεθος οθόνης πριν τελειώσεις τις εργασίες έτσι ώστε να υπολογίσεις το σημείο ακριβώς που θα μπει ώστε να περάσεις ένα καλώδιο HDMI και ρεύμα στο ταβάνι.
Στη θέση σου θα επένδυα σε οθόνη πρωτίστως με μια καλή ALR γκρι οθόνη ωστέ να μην έχεις ανακλάσεις στον ανοιχτόχρωμο χώρο και θα μείωνα το μπάτζετ του προβολέα. Δηλαδή στα 2 χιλιάρικα μπάτζετ είναι προτιμότερο το 1000 ευρώ προβολέας και 1000 οθόνη παρά το 1850 ευρώ προβολέας και 150 οθόνη.
Να θυμάσαι ότι η οθόνη είναι πλέον σημαντικότερη από τον προβολέα, μιας και όλοι οι προβολείς από 500 εως 2000 ευρώ είναι πολύ κοντά σε εικόνα, ΠΑΡΑ πολυ κοντά.

Καλησπερα Νικο! Σε ευχαριστω πολυ για την συμετοχη σου! Εχω διαβασει τα περισσοτερα review σου στην σελιδα σου και εχω βοηθηθει παρα πολυ, συγχαρητηρια για την δουλεια σου!
Μπορω να πω οτι περιμενα πως και πως να απαντησεις στο νημα μου για να καταφερω να παω στην σωστοτερη επιλογη!! ^,^

Να πω οτι στην δουλεια μου, εχω για τους αγωνες ποδοσφαιρου 2 benQ που παιζουν σε 135' & 120', η διαφορα ειναι τεραστια, πραγματικα αυτες οι 15' ειναι χαος και περισσοτεροι πελατες εννοειτε προτιμουν να παρακολουθουν στην μεγαλη οθονη..

Βαση αυτου δεν θα ηθελα να πεσω με τιποτα κατω απο 135', η συζηγος δεν θελει μονιμη οθονη οποτε πρεπει να παμε αναγκαστικα σε ηλεκτρικη :p

Σας επιλογες βρισκω αυτες τις δυο στο οριο μου,
Projection screen Projecta COMPACT RF ELECTROL 16: 9, Matte White canvas + RF remote control
Electric projection screen, controlled by radio frequency remote control.
Special fiberglass canvas for Matte White projection (gain 1.0, viewing angle 120 degrees).
Available in 16: 9 format with width up to 300cm

Belly type: Matte White
Image ratio: 16: 9
Projection screen type: electric
863 ευρω

&

Projection screen Projecta ELPRO CONCEPT RF - 16: 9, High Contrast canvas + RF remote control
Electric projection screen from the High-End range from Projecta with a modern housing that integrates perfectly both in the residential environment and in a boardroom.
Panza High Contrast - gain 1.1

Belly type: High Contrast
Image ratio: 16: 9
Projection screen type: electric
1089 ευρω

Αξιζουν τα λεφτα τους ? Βαση των λεγομενων σου μου κανει καλυτερα η δευτερη με το 1.1 gain, σωστα?

Με τον Epson EH-TW7000 θα ταιριαζουν? Υπαρχει καποια αλλη επιλογη στον προβολεα στα χρηματα εκει γυρο?

Ευχαριστω και παλι!!
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Να προσθεσω οτι στην δουλεια χρησημοποιω αυτην εδω την οθονη προβολης BRATECK PEBA-135 ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ 135'' στα 130 ευρω, οι παραπανω οθονες δικαιολογουν την τοσο τεραστια οικονομικη διαφορα ή θα μπορουσα να βολευτω με μια τετοια?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Στις χειροκίνητες η μπάρα που τυλίγεται η οθόνη είναι πιο μασίφ συνήθως, ενώ στις ηλεκτρικές πιο λεπτή και με μεγαλύτερη διάμετρο ωστε να μπορεί να βολευτεί το μοτέρ. Οπότε για ηλεκτρική οθόνη μεγαλύτερη από 120 ίντσες εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια, αλλά κάτσε μια στιγμή να ρωτήσω κόστος σε screenline πριν καταλήξεις, που είναι αρκετά ποιοτικές οθόνες και σε μεγάλες ίντσες κατασκευάζει ειδικά μοντέλα που υποτίθεται έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές.
Προβολέα ο TW7000 που λες προσωπικά τον βρίσκω μια χαρά, ασε που είναι και ιδανικός όσο αφορά την "εύκολη" τοποθέτηση του. Προχώρα για εμένα, δεν υπάρχει άλλος προβολέας σε αυτά τα χρήματα να τον κοντράρει.
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Στις χειροκίνητες η μπάρα που τυλίγεται η οθόνη είναι πιο μασίφ συνήθως, ενώ στις ηλεκτρικές πιο λεπτή και με μεγαλύτερη διάμετρο ωστε να μπορεί να βολευτεί το μοτέρ. Οπότε για ηλεκτρική οθόνη μεγαλύτερη από 120 ίντσες εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια, αλλά κάτσε μια στιγμή να ρωτήσω κόστος σε screenline πριν καταλήξεις, που είναι αρκετά ποιοτικές οθόνες και σε μεγάλες ίντσες κατασκευάζει ειδικά μοντέλα που υποτίθεται έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές.
Προβολέα ο TW7000 που λες προσωπικά τον βρίσκω μια χαρά, ασε που είναι και ιδανικός όσο αφορά την "εύκολη" τοποθέτηση του. Προχώρα για εμένα, δεν υπάρχει άλλος προβολέας σε αυτά τα χρήματα να τον κοντράρει.

Νικόλα γίγαντα ευχαριστώ!
Περιμένω πως και πως την απάντηση για screenline!
Ρώτα είτε χειροκίνητη είτε ηλεκτρική ακόμα και για 150 ίντσες αν μπορούν να τις υποστηρίξουν!