New home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

emperor4her

New member
12 December 2015
65
καλησπερα!
Μιας και ηρθε επιτελους η τηλεοραση (Sony KD-65XH9096) παμε σιγα σιγα για ηχοσυστημα.
Λοιπον, θελουμε αναπαραγωγη Dts, Dolby Atmos κλπ.
Σε av ειμαι αναμεσα στους:
Για ηχεια μπροστα στην τηλεοραση σκεφτομαι πολυ σοβαρα τα Dali Oberon 5
Στα υπολοιπα εχω χαθει καπως.. τι πρεπει να επιλεξω για περιφεριακα? για πισω και κεντρικο? sub?
φυσικα και απο τις πανω επιλογες, αν υπαρχει κατι καλυτερο χωρις ιδιαιτερη αυξηση χρηματων να το δουμε.
H tv υποστηρίζει και hdmi 2.1, οποτε αν εβρισκα και ενησχυτη 2.1 δεν θα με χαλαγε... Ενισχυτής με 2,1 ξεφευγει σε τιμη νομιζω.. οχι? αν φυσικα εβρισκα σε μια μια νορμαλ τιμη καποιον θα το σκεφτομουν σοβαρα, γιατι οταν φτανεις να δωσεις ενα σεβαστο ποσο και να χτισεις σιγα σιγα πας για το καλυτερο εξ αρχης. για το passthrough, υποθετω οτι το pc περναει κανονικα τον ηχο μεσω HDMI στα αρχεια 4κ. βασικα, το pc κατα κυριο λογω εχει αναλαβει το ρολο του server και η τηλεοραση μιας και ειναι android τραβαει το αρχειο μεσω LAN και το παιζω ειτε με vlc που ειναι εγκατεστημενο στη tv ειτε μεσω kodi. οπως και να εχει τραβαει ενα αρχει της ταξης των 70-90 gb και το παει σφαιρα. (καλωδιωσα το καλοκαιρι ολο το σπιτι με 1000αρι Lan) ο˜ƒ


o χωρος μου ειναι αυτος, . ηχεια στο ταβανι δεν το βλεπω εφικτο να βαλω, οποτε θα προτιμουσα 2 μπροστα και 2 πισω και ενα κεντρικο.
IMG_20201210_185232.jpg
 

Attachments

  • IMG_20201210_185245.jpg
    IMG_20201210_185245.jpg
    112.3 KB · Views: 325

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
O 2600H έχει καταργηθεί και αντικατασταθεί από τον 2700H. Έχει και HDMI 2.1 o 2700H. 1 in 2 out.

Ηχεία στο ταβάνι για να έχεις Dolby Atmos σωστό, θα βάλεις. Αλλιώς έτσι όπως το περιγράφεις με 5.1 δηλαδή θα μπορέσεις να έχεις μόνο Dolby Atmos Virtualizer.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4K120A και το 8Κ60Α δια μέσω του ενισχυτή, μπορείς να δεις και τον 1600H που είναι μέχρι 4Κ60 απλά να ξέρεις ότι πρόκειται για μοντέλο με μικρότερη ισχύ.

Εναλλακτικά του Denon AVR-X2700Η, μπορείς να δεις και τον Yamaha RX-V6A που έχει και αυτός HDMI 2.1 (3 in 1 out αλλά όταν θα γίνει διαθέσιμο με f/w update και σε ό,τι αφορά τις δυνατότητες και το bandwidth θα είναι με συμπίεση σε αρκετές περιπτώσεις: AB ή και Β, αντί για Α) αλλά εκεί θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχει σύστημα ισοστάθμισης παρά μόνο το βασικό YPAO που σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά στο tweeking του ήχου (για να μην πω σχεδόν τίποτε).

Στο subwoofer θα πρέπει να δώσεις βάση για τον καλό και κινηματογραφικό ήχο. Φτηνά sub και καλά δεν υπάρχουν επομένως κοιτάς κατ' αρχήν subwoofer από εταιρία που ειδικεύεται στα subwoofer. Προτείνω να δεις τα εισαγωγικά μοντέλα της SVS που εκτός από την απόδοση θα έχεις και τη σιγουριά των 5 ετών εγγύησης, ενώ ίσως προλάβεις και κάποια μοντέλα της επόμενης κατηγορίας σε προσφορά.

Σε ηχεία θα πρότεινα εκτός από τα Oberon 5 να δεις και τα Polk Signature S50e, που είναι το αντίστοιχο μοντέλο αλλά με πολύ "μεγαλύτερο" ήχο (και ελαφρώς μεγαλύτερο μέγεθος).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για atmos μπορείς να βάλεις και enabled, είναι αυτά που μπαίνουν πάνω απ τα δαπέδου, σίγουρα θα παίξουν καλύτερα απ το virtualiser.
Για ηχεία έπεσες στην πιο δύσκολη περίοδο, απ τη στιγμή που δεν μπορείς να τ ακούσεις, αγοράζεις κυριολεκτικά τυφλά και στην τύχη. Βέβαια αυτά που προτείνεις εσύ κι αυτά που σου προτείνει ο Pleo παίζουν πολύ συχνά οπότε είναι μια safe επιλογή.
Subwoofer όπως συνηθίζω να λέω και κάτοχος δύο εξ αυτών είναι το svs pb 1000, κάτι παρακάτω από 600 ευρώ, αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα το επόμενο μοντέλο είναι το pb2000 pro στα 1100 νομίζω αλλά θα προτιμούσα να παιρνα δύο pb1000 που με λίγο πειραματισμό στην τοποθέτησή τους θα έχεις καλύτερη απόκριση και όγκο στο χώρο σου.

Μία άλλη άσχετη ερώτηση όμως, τα ψάρια σου τα ρώτησες; Το γυαλί απ το ενυδρείο με τους συντονισμούς απ τις χαμηλές θ αντέξει; Σε ρωτάει ένας παλιός και φανατικός ενυδρειάς που τα είδε ζωντανά αυτά τα προβλήματα κι οφείλω να σε ενημερώσω.
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Καταρην να ευχαριστησω και τους 2 για τις απαντησεις!
Ας αρχισουμε με το budget.. υπολογιζα + - 1500αρι συνολο!!
επισης, μενω σε πολυκατοικια με ανυπαρκτη κυριολεκτικα ηχομονωση..
ηχεια στο ταβανι δεν θα ηθελα να βαλω, γιατι παρολλο που ειναι δικο μου το σπιτι, σχεδιαζω να μετακομισω στην επομενη 5ετια σε μεγαλυτερο. οποτε δεν θα θελα να μπλεξω με γυψοσανιδες κλπ.. οποτε ναι με ενδιαφερει να εχει καποια δυναμη, αλλα δεν ειναι το παν. περισσοτερο θελω το surround και την αισθηση του ηχου οτι ερχεται απο παντου παρα τη δυναμη! θα μου πεις, ε τοτε τι μου λες δεν θες στο ταβανι? :bang: ας το αποφυγω για τωρα και να υπαρχει η δυνατοτητα και βλεπουμε!!

οποτε με βαση το budget αυτο, μηπως θα πρεπει να "σπασω την παραγγελια"? εννοω, τωρα καποια αργοτερα κατι αλλο μεχρι να "χτιστει" ολοκληρωμενα?

οσον αφορα το ενυδρειο.. με σκαλωσες... θα εχω θεμα λες?? δεν μπαινει πουθενα αλλου το ενυδρειο.. ειναι 500 λιτρα.. υπαρχει περιπτωση να ανοιξει το τζαμι?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καταρην να ευχαριστησω και τους 2 για τις απαντησεις!
Ας αρχισουμε με το budget.. υπολογιζα + - 1500αρι συνολο!!
επισης, μενω σε πολυκατοικια με ανυπαρκτη κυριολεκτικα ηχομονωση..
ηχεια στο ταβανι δεν θα ηθελα να βαλω, γιατι παρολλο που ειναι δικο μου το σπιτι, σχεδιαζω να μετακομισω στην επομενη 5ετια σε μεγαλυτερο. οποτε δεν θα θελα να μπλεξω με γυψοσανιδες κλπ.. οποτε ναι με ενδιαφερει να εχει καποια δυναμη, αλλα δεν ειναι το παν. περισσοτερο θελω το surround και την αισθηση του ηχου οτι ερχεται απο παντου παρα τη δυναμη! θα μου πεις, ε τοτε τι μου λες δεν θες στο ταβανι? :bang: ας το αποφυγω για τωρα και να υπαρχει η δυνατοτητα και βλεπουμε!!

οποτε με βαση το budget αυτο, μηπως θα πρεπει να "σπασω την παραγγελια"? εννοω, τωρα καποια αργοτερα κατι αλλο μεχρι να "χτιστει" ολοκληρωμενα?

οσον αφορα το ενυδρειο.. με σκαλωσες... θα εχω θεμα λες?? δεν μπαινει πουθενα αλλου το ενυδρειο.. ειναι 500 λιτρα.. υπαρχει περιπτωση να ανοιξει το τζαμι?

Κοίτα πρώτα απ όλα μας ενδιαφέρουν τα ζωντανά, οι συνεχείς δονήσεις κυρίως βραδυνές ώρες που θα τους έχεις κλείσει τα φώτα κι αυτά ενώ θέλουν να κοιμηθούν εσύ θα τα έχεις μόνιμα σε συντονισμό. Φαντάσου εσύ όταν κοιμάσαι κι ο διπλανός σου έχει βάλει το στερεοφωνικό τέρμα, σ αρέσει; Και τα ψάρια όπως ξέρεις σοκάρονται. Για το τζάμι φαντάσου σε αργή κίνηση τις χαμηλές να το συντονίζουν, αν μπορούσαμε να το δούμε με μικροσκόπιο θα βλέπαμε το τζάμι να πάλλεται. Δεν λέω ότι σίγουρα θ ανοίξει, αλλά θα μικρύνει το προσδόκιμο ζωής του. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι οι σιλικόνες στα ενυδρεία έχουν το πολύ δέκα χρόνια ζωή, τόσο περίπου μου άνοιξαν τρία ενυδρεία, δε μπορεί να ναι τυχαίο κι άλλα τόσα στα φόρουμ που ήμουν μέλος. Οπως και να χει θα κάνεις τη ζωή των ψαριών δύσκολη, αφρικάνες απ ό,τι βλέπω. Οπως και να χει το υπογούφερ δεν θα το βαζα μπροστά, πίσω αριστερά μακριά όσο γίνεται απ το ενυδρείο, δε στο λέω να αγχωθείς απλά έχε το υπόψιν σου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεν είναι ανάγκη να μπλέξεις με γυψοσανίδες, υπάρχουν και ηχεία με καμπίνα με την κατάλληλη κλίση που βιδώνουν απ' ευθείας στο ταβάνι με flush mount βάση. Βέβαια θα χρειαστεί να περάσεις κανάλι για το καλώδιο.

Από κει και πέρα, οι άλλες επιλογές είναι ηχεία καθ' ύψος στον δεξί και αριστερό τοίχο. Στο δικό σου χώρο βλέπω ότι δεν υπάρχει τοίχος από τη μια πλευρά.
Επόμενη λύση είναι ηχεία ύψους στον μπροστινό τοίχο ή ηχεία που μπαίνουν επάνω στα εμπρός ηχεία και λειτουργούν με ανάκλαση στην οροφή και από κει στη θέση ακρόασης (θέλει καλό υπολογισμό).

Σε σχέση όμως με το budget σου και τις συνθήκες που περιγράφεις, είναι καλύτερα να δεις 5.1 σύστημα γι' αρχή και το 6ο και 7ο κανάλι εκεί θα είναι να σε περιμένει αφού ο ενισχυτής θα είναι επτακάναλος για όταν αποφασίσεις να βάλεις τα δύο έξτρα ηχεία για το Atmos. Και κουτσοβολεύεσαι με το Dolby Atmos Virtualizer.

Τώρα σε ό,τι αφορά το stress των ψαριών στο ενυδρείο, ΟΚ δεν θα βλέπεις και όλη μέρα ταινίες με τον γκοτζίλα να περπατάει πίσω από τον καναπέ.... .
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Μαλιστα, οποτε, τι να κοιταξω σε αυτο το budget περιπου?
ασχετο, αυτο σαν ολοκληρωμενο συστημα τι λεει?
Αν υποθεσουμε οτι παω στα εξης
  1. 450E Denon AVR-X1600H
  2. 240Ε Dali Oberon Vokal
  3. 550Ε Dali Oberon 5
  4. 600Ε SVS PB-1000
και στο πακετο δεν εχουν μπει τα πισω ηχεια, καλωδια... ξεφευγουμε πολυ σε τιμη!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τότε κατεβαίνεις σε σειρά ηχείων και κοιτάς αντίστοιχα τα Spektor από Dali και τα T Series από Polk.

Ή το πας σταδιακά σε επόμενη αγορά τα υπόλοιπα ηχεία.
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Ερωτηση: τα πισω ηχεια ειναι τα "βιβλιοθηκης"?
ερωτηση νουμερο 2: Για atmos μπορείς να βάλεις και enabled, είναι αυτά που μπαίνουν πάνω απ τα δαπέδου <-- ποια ειναι αυτα? ενα παραδειγμα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Λέγονται και upfiring. Συνήθως μπορούν να κρεμαστούν και σε τοίχο εκτός από το να μπουν επάνω σε ηχεία.
Όταν μπαίνουν επάνω σε ηχεία, τότε φτάνει ο ήχος στη θέση ακρόασης από αυτά μέσω ανάκλασης από το ταβάνι.

Ένα παράδειγμα.

2020_08_27_mission_lx_3d_mk2.jpg

12178501-12178501.jpg

dz0xMjAwJmg9ODUw_src_62004-nowa-seria-kolumn-glosnikowych-mission-lx-mk2-audiocompl-fot3.jpg

Τα πίσω ηχεία λέγονται surround και συνήθως είναι μικρότερα από τα εμπρός. Οι περισσότεροι προτιμούν να βάλουν ηχεία bookshelf, από εκεί βγαίνει το "βιβλιοθήκης" ή "ραφιού". Επίσης λέγονται και ηχεία βάσης γιατί μπαίνουν επάνω σε βάση όταν δεν υπάρχει ράφι... ή "βιβλιοθήκη".
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα μιας και τέλος του μήνα επιτέλους έρχεται ο ενισχυτής (denon 2700H). Κοντά 2 μήνες πήγε η αναμονή, αλλά τουλάχιστον τον πηρα σε "καλή" τιμή, μιας και βλέπω έχει ανέβει κατά 200ευρω!!
Ερωτήσεις τώρα μιας και θα αρχίσουν οι παραγγελίες για ηχεία σύντομα..
1. Αντί για 2 ψηλά δαπέδου μπροστά, μπορώ να βάλω 2 "βιβλιοθήκης"? Το λέω λόγω χώρου.
2. Τα 2 surround back μπορούν να μπουν και πίσω εκτός από πλάι-πισω? Πχ στα σημεία που έχω κυκλώσει?
3. Ακριβώς από πάνω σκεφτόμουν να βάλω και surround τοίχου αργότερα.
Υ.Γ. ο κάναπες ο μεσαίος βρίσκεται στο κέντρο του δωματίου σε σχέση με την τηλεόραση και την απόσταση θέασης και είναι 220cm από την tv και 225 από τον πίσω τοίχο.
Υ.Γ.2. κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά θα αλλαχτεί και θα μπει τριθέσιος μάλλον στη θέση του 2θεσιου.

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
0e6a119ed4deb64e63cc3b5606ea36a8.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Surround back και surround τοίχου από πάνω;

Surround μάλλον εννοείς. Θα είναι συμβιβασμός αν μπουν σε αυτές τις θέσεις τα surround. Είναι σχεδόν θέση για surround back εκεί.

Δεν θα έχεις πληροφορία από το πλάι και πίσω αλλά μόνο από πίσω αν βάλεις τα surround εκεί. Παρ' όλο που υπάρχει απόσταση.
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω δεξια-αριστερα από τον καναπέ.. δεν έχω τέτοιο χώρο.. τι άλλο μπορώ να κάνω?

Σύμφωνα με αυτή τη φώτο, σκεφτόμουν να βάλω τα left surround και right surround πάνω από τα back surround..
Δεν θα δουλεύει έτσι? Από τον τοίχο θα είναι με γωνία να βαρανε σε μένα.
Αλλιώς νομίζω κάπου είχε πάρει το μάτι μου και πάνω από τα μπροστά ηχεία στον τοίχο με το ίδιο σκεπτικό?
76a07126adb965ea1450dd9203ac4be9.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ποια εννοείς surround επάνω σε back surround?

Μήπως εννοείς τα dolby enabled? Dolby enabled επάνω σε surround back μπαίνουν σε σύστημα με 7 ηχεία και όταν είναι 4 τα ηχεια Atmos.

Οι θέσεις εκεί πάντως είναι συμβιβασμός γιατί θα έχεις ήχο που θα έρχεται μόνο από πίσω.
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Ποια εννοείς surround επάνω σε back surround?

Μήπως εννοείς τα dolby enabled? Dolby enabled επάνω σε surround back μπαίνουν σε σύστημα με 7 ηχεία και όταν είναι 4 τα ηχεια Atmos.

Οι θέσεις εκεί πάντως είναι συμβιβασμός γιατί θα έχεις ήχο που θα έρχεται μόνο από πίσω.
Κατσε σόρρυ γιατί κάπου το έχασα και μάλλον έχω μπερδευτεί.
τα ηχεία που λέω ειναι τα upfiring η enabled όπως πολύ σωστά λες. Αυτά που συνδέονται στον ενισχυτή?
67a969ea93e0703ff634408cd006aaef.jpg


Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Διαβαζω το manual εδω και δεν μπορω να το βρω με το assignable
Γιατι εχει rca εκει και οχι τα κλασικα βιδωτα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τι εννοείς; Ποια RCA, καμία σχέση, για ηχεία δεν λέμε; Το γράφει στη φωτογραφία που έβαλες.

Είναι στις μπόρνες των surround back. Εκεί συνδέεις και επιλέγεις τον τύπο του ηχείου/εγκατάσταση.
 

emperor4her

New member
12 December 2015
65
Ναι σωστα. αλλα αντι αλλων, δεν το ειδα ποτε εκει κατω!
σορρυ, οποτε εκει συνδεω τα enabled. επισης,
1. εκει θα μπορουσα να βαλω και enabled τα οποια θα ειναι και μπροστα οπως στη φωτο?
2. θα μπορουσα να βαλω μπροστα καποια ηχεια τυπου βιβλιοθηκης? δεν εχω χωρο για 1 μετρο ηχεια σε υψος.
3. με τα πλαινα καμια ιδεα/λυση? δεν ξερω πως θα μπορουσα να τα βαλω με βαση το χωρο.. δε γινεται αντικειμενικα να μπουν 2 ηχεια μες τη μεση... εκτος η μονη αλλη λυση, ειναι να τα εχω πχ πισω οπως ειπα, με καλωδιο 2 μετρα εξτρα και να τα μετακινω καθε φορα που θα δω ταινια!! καθολου βολικο, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αλλη λυση.
 

Attachments

  • IMG_20210216_214101.jpg
    IMG_20210216_214101.jpg
    98.2 KB · Views: 98

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Καλύτερα να βάλεις ένα ζευγάρι overhead στο ταβάνι.

Τα front στο πλάτος αριστερά και δεξιά της TV πρέπει να μπουν τουλάχιστον. Τώρα είναι παράκεντρα και πολύ κοντά μεταξύ τους.

Εάν βάλεις upfiring/Dolby enabled, καλύτερα επάνω στα εμπρός, εφόσον είναι στο σωστό πλάτος. Δείχνει να είναι πιο εύκολη η απόσταση σε σχέση με τα πίσω.

Στην τελευταία φωτογραφία δείχνεις θέσεις ηχείων front height, όχι Dolby enabled. Άλλο αυτό.