The Watch [BBC]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 1 33.3%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 2 66.7%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

The-Watch-BBC.jpg


Imdb | IGN




Το BBC America ανακοίνωσε πως η σειρά "The Watch", ένα νέο "πανκ ροκ θρίλερ" εμπνευσμένο από τη σειρά μυθιστορημάτων
"City Watch" του Άγγλου συγγραφέα Sir Terry Pratchett, που αποτελεί υποσύνολο των "Discworld", έλαβε το πράσινο φως.

Σε συμπαραγωγή με το BBC America βρίσκεται το Narrativia, του οποίου προεδρεύει η κόρη του Pratchett, Rhianna Pratchett.
Ο Simon Allen του "The Musketeers" θα υπογράψει το σενάριο του "The Watch", ενώ οι Hilary Salmon, Ben Donald, Rob Wilkins
και Phil Collinson ("Doctor Who") αναλαμβάνουν χρέη εκτελεστικού παραγωγού.

Στη σειρά θα συμπεριληφθούν και χαρακτήρες της σειράς "Discworld" όπως οι Captain Sam, Lady Sybil Ramkin, Carrot, Angua,
Cheery και Death του "City Watch". Το σενάριο του Allen λέγεται πως θα επανατοποθετεί τις δημιουργίες του Pratchett και
άλλες από τα μυθιστορήματα του ενώ θα διατηρεί το χιούμορ, την καρδιά και την εξυπνάδα τον προκατόχων του.


"Με γεγονότα στον δικό μας κόσμο να κάνουν την τρέλα του 'Discworld' να μοιάζει εξαιρετικά οικεία, δεν θα μπορούσε να υπάρξει
καλύτερη στιγμή να φέρουμε την πλάκα, τη φωτιά και την ένταση του Terry πίσω στη μικρή οθόνη ή ένα καλύτερο μέρος από
το BBC America", δήλωσε ο Allen.

Ο Allen αποκάλεσε το 'The Watch' "ένα σαφώς βρετανικό αλλά προκλητικά διεθνές ζωντανό θρίλερ που είναι αποδιοργανωτικό
στην προσέγγιση του στο είδος της φαντασίας και επιπλέον έντονα τοποθετημένο στα θέματα της θνητότητας, του εγκλεισμού,
των εναλλακτικών γεγονότων και της δικαιοσύνης. Είναι ένας ιλιγγιώδης όχλος ελπίδας, χαράς, αγωνίας και σκοτεινού χιούμορ".

Μία τηλεοπτική μεταφορά των μυθιστορημάτων "City Watch" βρίσκεται σε παραγωγή από το 2011.
Ο ίδιος ο Pratchett είχε συμμετοχή στα προηγούμενα σχέδια για τη σειρά, προτού φύγει από τη ζωή το 2015.

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 3 Ιανουαρίου!




 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Marama-2.jpg


Marama Corlett

Λοιπόν είδα το 1ο και μου άρεσε πολύ! :2thumb22sup:

Κατ' αρχάς είναι αυτό που λέει το άρθρο στην αρχή.. ένα νέο "πανκ ροκ θρίλερ" βασισμένο στο σχετικό μυθιστόρημα!
Οπότε και εδώ δεν θέλω να κάνω άμεσες συγκρίσεις με το μυθιστόρημα.. :p

Μου άρεσε πολύ το περιβάλλον του κόσμου που παρουσιάζει..
το BBC έχει κάνει πολύ καλή δουλειά!
Είναι μία μίξη θα έλεγα από άλλους φανταστικούς κόσμους που έχουμε δει σε ταινίες και σειρές!

και μετά μου άρεσε το χιούμορ και η τρέλα που έχει η σειρά! :Banane0:

Στο Cast τώρα.. καλά ο Richard Dormer δεν παίζεται στον ρόλο του, είναι στο δικό του επίπεδο ο άνθρωπος..
σίγουρα του ήρθε γάντι ο ρόλος!! :laugh:

Ο 2ος χαρακτήρας που ξεχώρισα είναι η Marama Corlett παραπάνω με τα πολύ εκφραστικά μάτια,
και την πονηρή φατσούλα της!

Δεν την έχω δει μάλλον ιδιαίτερα στις δουλειές που έχει κάνει..
Και όταν έψαξα να δω άλλες φωτογραφίες της, όπως η παραπάνω.. ποιά άλλη μου ήρθε στο μυαλό αμέσως ?? :p

https://avclub.gr/forum/showthread.php/167384-The-Queen-s-Gambit-Netflix

Χεχε.. :cool:

Οπότε εννοείτε.. εγώ το συνεχίζω με τα 1000!! :p

Την Κυριακή μάλλον θα βγει και το 2ο επεισόδιο!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Βγήκε και το 2ο!

Είναι ακόμη καλύτερο στο ότι αναπτύσει σε καλό βαθμό την ιστορία της σειράς! :2thumb22sup:

Έχει κάνει καλή δουλειά το BBC στα σκηνικά! :a0210:

Είναι κρίμα εάν έφυγε έτσι ο Sarge..
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Blue Θέλω να μου πεις την χειρότερη σειρά που εχεις δει. Μια που δεν κατάφερες να τελειώσεις ούτε μια σεζόν. Πραγματικά εχεις το πιο ευρύ φάσμα γούστου που έχω συναντήσει σε άνθρωπο....και βλεπω τα πάντα σχεδόν.

Ειδα το 1. Δεν είναι για μένα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Χαχαχα.. :laugh:

Οκ υπάρχουν σειρές που δεν προχώρησα, γιατί δεν βρήκα κάτι να μου κάνει κλικ.. :cool:
(Υπόθεση ή χαρακτήρες)

Την συγκεκριμένη την γουστάρησα αμέσως από το Trailer, και χωρίς να ξέρω τα βιβλία.. :p
Γενικά όπως διαβάζω πολλά πράγματα διαφέρουν από τα βιβλία της,
και οι φανς την θάψανε πολύ.. :cool:

Αλλά υπάρχουν και τύποι όπως στο άρθρο που έβαλα, που βρήκαν κάτι που τους άρεσε! ;)

Αλλά όπως το λες, μπορώ να δω πολλά και διάφορα όταν έχω την κατάλληλη διάθεση! :cool:
(και για διασκέδαση)

- Εάν πάρουμε ακόμη και τώρα την βαθμολογία στο Imdb, από αυτούς ποου βάζουν 8+ στην σειρά,
είμαι μέσα στο 25% .. οκ είναι! :cool:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εμπιστεύομαι τις κριτικές του ιμδβ λίγο παραπάνω όταν έχει περάσει καμιά 10ετια από τότε που βγήκε η σειρά ή η ταινία και όχι πάνω στην βράση. Δεν βγαίνει άκρη. Έχω δει άπειρες σειρές και ταινίες με πάνω από 8 βαθμολογία που δεν βλεπόντουσαν όπως και πολλές με 6 που μου άρεσαν.

Αυτό γίνεται ίσως επειδή οι πιο πολλοί που ψηφίζουν ειδικά στην αρχή είναι οι φανς που έχουν δει το τρέιλερ και είναι έτσι κι αλλιώς θετικά προδιατεθειμένοι. Κάποιες φορές επίσης ψηφίζουν και άνθρωποι βαλτοί.

Δεν ήξερα οτι είχε βιβλίο.

Ακόμα περιμένω να ακούσω την χειρότερη σειρά που εχεις δει. Θέλω να την δω. :flipout::ernaehrung004:

Αλλά άμα παίζει η Marama Corlett ...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Εμπιστεύομαι τις κριτικές του ιμδβ λίγο παραπάνω όταν έχει περάσει καμιά 10ετια από τότε που βγήκε η σειρά ή η ταινία και όχι πάνω στην βράση. Δεν βγαίνει άκρη. Έχω δει άπειρες σειρές και ταινίες με πάνω από 8 βαθμολογία που δεν βλεπόντουσαν όπως και πολλές με 6 που μου άρεσαν.

Αυτό γίνεται ίσως επειδή οι πιο πολλοί που ψηφίζουν ειδικά στην αρχή είναι οι φανς που έχουν δει το τρέιλερ και είναι έτσι κι αλλιώς θετικά προδιατεθειμένοι. Κάποιες φορές επίσης ψηφίζουν και άνθρωποι βαλτοί.

Δεν ήξερα οτι είχε βιβλίο.

Ακόμα περιμένω να ακούσω την χειρότερη σειρά που εχεις δει. Θέλω να την δω. :flipout::ernaehrung004:

Αλλά άμα παίζει η Marama Corlett ...

Πρέπει να το ψάξω λίγο για να θυμηθώ.. :cool:

Γενικά πιστεύω θα το έχεις καταλάβει,
ότι σπάνια λέω ότι μία σειρά είναι κακή εάν δεν είναι του γούστου μου.. (όπως πιθανόν κάνουν κάποιοι)
αν και είπαμε ότι βλέπω πολλά..
κοιτάω να κρίνω κάτι από διάφορες "οπτικές γωνίες"..

Θα πω απλά ότι δεν μου άρεσε σε κάποια πράγματα..
αν και γενικά καταλαβαίνω κάμποσα πράγματα όταν δω τα trailer, αν θα μου αρέσει να δω κάτι..

Σωστά τα είπες για το Imdb..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Χα.. δες και αυτό! :cool:

https://www.metacritic.com/tv/the-watch-2021/season-1

Metascore - 61
User Score - 1.3

Κάποιες φορές μου συμβαίνει και αυτό σε περιπτώσεις που οι κριτικοί διαφέρουν αρκετά από το κοινό..

Άλλες φορές συμφωνώ με το κοινό, αλλά και κάποιες άλλες με τους κριτικούς! :cool:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πρέπει να το ψάξω λίγο για να θυμηθώ.. :cool:

Γενικά πιστεύω θα το έχεις καταλάβει,
ότι σπάνια λέω ότι μία σειρά είναι κακή εάν δεν είναι του γούστου μου.. (όπως πιθανόν κάνουν κάποιοι)
.


Μα και γω το γούστο σου θέλω να καταλάβω ο χριστιανός....δεν γίνεται για όλα να εχεις μια καλή κουβέντα, γιαυτό ρωτάω για την χειρότερη που εχεις δει έστω για να καταλάβω τι δεν σου αρέσει. τουλάχιστον.....σκέτη Ελβετία είσαι. :flipout:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Κοίτα μία περίπτωση γενικά με μένα είναι να σταματήσω κάποιες σειρές μετά από κάποιες σεζόν για κάποιο λόγο,
οπότε δεν είναι ότι δεν ήταν καλή η σειρά.. έστω στην αρχή.. αλλά μπορεί και να την βαρέθηκα και να ήθελα να δω κάτι άλλο,
μιας που λόγω ότι γράφω εδώ θέλω να τσεκάρω διάφορα! ;)

π.χ βαρέθηκα το WD εδώ και κάτι σεζόν..

Λοιπόν κοιτάω τώρα τα θέματα να δω να σου πω..
Μία σειρά που δεν μου άρεσε ήταν η 2η σεζόν του Penny Dreadful: City of Angels..
την σταμάτησα πριν την προχωρήσω κάμποσο..

και λίγο μετά το δίκτυο την ακύρωσε.. :cool:

Ααα.. σταμάτησα το Star Trek: Discovery στην 1η σεζόν.. :cool:

Επίσης έχω κόψει τελείως τις σειρές του CW..
γιατί βαρέθηκα πλέον το στυλ του..
Θέλω πλέον πιο "Rated" σειρές.. :cool:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
:flipout:

Θοδωρε αν θέλεις να μάθεις για το Δισκόκοσμο ψαξε και διαβασε τα βιβλία του Terry Pratchett.
Άλλο πράμμα σου λέω....

Μετά ψάχνεις τις και τις κατα καιρούς τηλεταινίες και σειρές που έχουν βγεί.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Υπέροχα! Συμφωνώ 1000% για τις σειρές τους Syfy! Και η η 2ρη σεζόν του Τερορ ήταν όντως χάλι. Ευχαριστώ!

Superfly Ούτε που ήξερα τον Terry Prachett! Θα τον μελετήσω!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Κοίτα μία περίπτωση γενικά με μένα είναι να σταματήσω κάποιες σειρές μετά από κάποιες σεζόν για κάποιο λόγο,
οπότε δεν είναι ότι δεν ήταν καλή η σειρά.. έστω στην αρχή.. αλλά μπορεί και να την βαρέθηκα και να ήθελα να δω κάτι άλλο,
μιας που λόγω ότι γράφω εδώ θέλω να τσεκάρω διάφορα! ;)

π.χ βαρέθηκα το WD εδώ και κάτι σεζόν..

Λοιπόν κοιτάω τώρα τα θέματα να δω να σου πω..
Μία σειρά που δεν μου άρεσε ήταν η 2η σεζόν του Penny Dreadful: City of Angels..
την σταμάτησα πριν την προχωρήσω κάμποσο..

και λίγο μετά το δίκτυο την ακύρωσε.. :cool:

Ααα.. σταμάτησα το Star Trek: Discovery στην 1η σεζόν.. :cool:

Επίσης έχω κόψει τελείως τις σειρές του CW..
γιατί βαρέθηκα πλέον το στυλ του..
Θέλω πλέον πιο "Rated" σειρές.. :cool:

WD;