Ε ναι, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μετά από περίπου 2 μήνες το έργο....επιτέλους ολοκληρώθηκε!
Θα γίνει φυσικά βίντεο αφιερωμένο στην κατασκευή του στο youtube και ανάλογο άρθρο στο projectorjunkies.
Mέχρι να τα ανεβάσω όμως, πάρτε λίγο μάτι ρε παιδιά.
Ειλικρινά το αποτέλεσμα είναι πέρα των προσδοκιών μου...

DSC02363.jpg


DSC02362.jpg


DSC02364.jpg


DSC02365.jpg


DSC02366.jpg



Ακούω απόψεις... :ernaehrung004:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ε ναι, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

Τι έκανες ρε τρελαμένε; Στα μουλωχτά;
Για πές... Πόσες ίντσες;



Στρατηγέ μου 100 φτωχές ίντσες, δυστυχώς... :bigcry:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Μου φάνηκε μικρή αλλά αν δεν κάθεσαι πολύ πίσω θα είναι μια χαρά.
Τόσα χρόνια προσπαθώ να απεξαρτηθώ αλλά πας να μας την ανάψεις πάλι... Πάνω που είχα βρεί την ησυχία μου.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ε ναι, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

Μου φάνηκε μικρή αλλά αν δεν κάθεσαι πολύ πίσω θα είναι μια χαρά.
Τόσα χρόνια προσπαθώ να απεξαρτηθώ αλλά πας να μας την ανάψεις πάλι... Πάνω που είχα βρεί την ησυχία μου.

:flipout:

Στρατηγέ μου αν έρθεις να δεις από κοντά εικόνα θα χάσεις τον ύπνο σου..
Κάθομαι κοντά, στα 2.80 και είναι μια χαρά. Αλλα ξέρεις τώρα πως είναι οι ίντσες...ποτέ δεν είναι αρκετές...
Το καλό με αυτό το σετάπ είναι ότι παίζεις με φώτα άνετα..

Πάνω ο Ν5 κάτω το "setup" μου...με φώτα...καταλαβαίνεις την διαφορά ή να ανεβάσω και άλλη φώτο?:flipout:

DSC02307.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καταπληκτικό setup. Αυτό το έπιπλο πρέπει να βγει παραγωγή. Να το χαίρεσαι.

Eυχαριστώ φίλε. Οντως, αυτό το έπιπλο εξέπληξε ακόμα και εμένα (που το σχεδίασα εξ αρχής) σαν τελικό αποτέλεσμα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ε ναι, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

Πολύ ωραίο το σετάρισμά σου και το έπιπλο είναι μαγεία!

Μπράβο σου και καλές θεάσεις

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Δεν ξέρω αν προσέξατε στην τέταρτη φωτογραφία ποια πιάστηκε στον φακό να ζαχαρώνει τα ψαράκια.. :flipout:
(Το είδα αφού είχα τραβήξει τη φωτογραφία και έλιωσα στα γέλια)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Ωραία κατασκευή 👍

Το ζουμί νομίζω της όλης ιστορίας είναι αυτό που είπες: Το πως παίζει με φώτα ανοικτά (aka ευχρηστία κλπ).

Αν πάντως ο Ν5 είναι τόσο χαλι βρε παιδί μου, έρχομαι να σε απαλλάξω 😋
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ωραία κατασκευή 

Το ζουμί νομίζω της όλης ιστορίας είναι αυτό που είπες: Το πως παίζει με φώτα ανοικτά (aka ευχρηστία κλπ).

Αν πάντως ο Ν5 είναι τόσο χαλι βρε παιδί μου, έρχομαι να σε απαλλάξω 

Ελα να το πάρεις το σαπάκι :flipout:
γιατί μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου τον μικρό laser και κάτι μέσα μου μου λέει ότι θα σκοτώνει στην ALR.. :grinning-smiley-043
(η εκδίκηση του 2.000:1 λέμεεεε :flipout:)

20201211-015654.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Παρα πολυ ωραιο και λειτουργικο αποτελεσμα. Να το χαρεις ευγε για το μερακι.

Στα αληθεια μου θυμησε το επιπλο του Μπαμπη καπως .

(το ps5 δεν ειναι για εδω να υποθεσω ? :flipout:)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νικο θα θελα να μετρησεις ποσο ειναι το κενο μεταξυ της πισω πλευρας του προτζεκτορα και του τοιχου και στα ποσα εκατοστα απ το ξυλο που καθεται ο προτζεκτορας ξεκιναει το κατω μερος της εικονας. Εγω θα ρθω οπωσδηποτε να το δω να παιζει αυτο.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ωραιότατη κατασκευή!

Εχεις ηχεία σε αυτό το setup? Αν ναι που μπήκε το κεντρικό?
Ρωτάω γιατί βλέπω κάτι ενισχυτές εκεί κάτω... :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ΑΜΑΝ... μου αναψατε φωτιες! Αυτο ακριβως ειναι που ονειρευομαι ωστε να μπορω να το πλασαρω στη συζυγο χωρις να εχουμε γκρινιες.
Προβολες και οθονη κρυμμενα. Τηλεορασιτσα για να δουλευει στο 90% των περιστασεων χωρις μουρμουρες. Ανεβαινει η οθονη και ανοιγει το προβολι με ενα κουμπακι και lo and behold μαγεια!

Η τηλεοραση ποσες ιντσες ειναι; ρωταω διοτι φανταζομαι υπαρχει οριο στο βαρος/μεγεθος που υποστηριζει ο βραχιονας που την στηριζει.
Επισης, αν επιτρεπεται (ισως το εχεις ξανα αναφερει σε επιμερους νηματα αλλα δεν θυμαμαι) ποσο ειναι το συνολικο κοστος οθονη + επιπλο; Ο προβολεας θυμαμαι οτι ειναι γυρω στα 1500.

Eπισης, το επιπλο απο ακρη σε ακρη τι διαστασεις εχει; αν υπαρχει χωρος, ο προβολεας μπορει να υποστηριξει και μεγαλυτερο πανι; υπαρχει αντιστοιχο μεγαλυτερο πανι; ανεβαινει πολυ το κοστος;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Ε ναι, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

Νίκο κουκλί είναι το έπιπλο και σούπερ λειτουργικό δείχνει για να κρύβει την οθόνη, θα σου κόβουν τσεκ αγοράς απευθείας οι συμβίες αν το πατενταρεις

Καλές θεάσεις εύχομαι !


αλλαξε επειγόντως screensaver στην οθόνη (ενυδρείο) γιατί βλέπω τα ψαράκια νεκρά την επόμενη :flipout:
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Υπέροχο το αποτέλεσμα! Συγχαρητήρια Νίκο.
Αν βρεθεί τρόπος να μπει κεντρικό ηχείο με κάποιο τρόπο νομίζω ότι έχουμε game over.
Το πιο εντυπωσιακό είναι το πως παίζει με φώτα ανοιχτά.

Το έπιπλο θα ήθελα να μάθω κι εγώ τι κόστος είχε περίπου γιατί σκέφτομαι κάτι παρόμοιο.
Επίσης, γιατί δεν το έκανες λίγο πιο μεγαλύτερο το βάθος για να μην προεξέχει το ράφι του προτζεκτορα προς τα έξω;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το κεντρικο ηχειο δεν χωραει στο ραφι ακριβως κατω απο τον προβολεα; εκει εχει τωρα ο tegonik ενα ενισχυτικο, αλλα μιλαω για καποιον αλλον πιθανο χρηστη