Κεραία FM

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Θέλω να κοτσάρω σε ένα AVR Denon μια καλύτερη κεραία FM απ' τη μάνα του προφανώς γιατί το σήμα που έχω τώρα δεν είναι καλό - κάπως δύσκολο σημείο.
Να βγάλω καμιά εξωτερική στο μπαλκόνι θα κάνει δουλειά ή το απλό δίπολο Τ είναι προτιμότερο;

Επίσης το βύσμα του Denon είναι τύπου F μικρό μικρό. Άρα μήπως χρειάζεται και αντάπτορας;
Το καλώδιο της μάνας του δεν έχει αντάπτορα, κατευθείαν στη θύρα συνδέεται.
 

sat3x1

Established Member
2 October 2009
120
Χρησιμοποιώ την παρακάτω
KGzTq9R
και εδώ στην πόλη και στο χωριό μου με καλής ποιότητας καλώδιο tv 75 ωμ.
(Είναι γνωστή μάρκα με προσαρμογή 75 ωμ και βύσμα F).
Στην πόλη η έξοδος της κεραίας συνδέεται κατευθείαν στην είσοδο του ραδιοενισχυτή, και μου έχει βελτιώσει πολύ κάποιους σταθμούς που πριν ήταν μέσα στα παράσιτα.
Στο χωριό έχω κεντρική εγκατάσταση tv-sat-radio μέσου ενισχυτή (ο οποίος έχει είσοδο fm). Από έξοδο τριπλής πρίζας (ράδιο) δίνω στον ραδιοενισχυτή.
Η λήψη εκεί είναι πολύ δύσκολη γιατί το χωριό είναι περιτριγυρισμένο με βουνά.
Με την εσωτερική κεραία της συσκευασίας έπιανα μόνο έναν κρατικό σταθμό.
Με την εξωτερική πιάνω περίπου 8 σταθμούς μεταξύ των οποίων κάποιοι από Τουρκία!
Όσον αφορά το μικρό βύσμα του ραδιοενισχυτή σου που περιγράφεις, δεν ξέρω τι βύσμα είναι αλλά πιστεύω ότι θα πουλιέται στο εμπόριο.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι την σύνθετη αντίσταση, πρέπει να την αναγράφει κοντά στο βύσμα.
Οι δικοί μου ραδιοενισχυτές είναι παλιοί και έχουν βύσμα όπως της τηλεόρασης και σύνθετη αντίσταση 75Ωμ.
KGzTq9R